Koronavirus (Covid-19) zrušil mobilní veletrh MWC i F1. A začíná být nedostatek komponent. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 12 únor 2020
altNebezpečná nákaza se šíří a komplikuje věci stále víc. První velké zrušené akce a komplikace výroby.

 

 

 

 

Čína bojuje s Koronavirem, ale také s informacemi o něm. Pozavírala všechny občany, kteří informovali nezávisle o situaci. Problém je, že na čínské oficiální zprávy se nedá spolehnout natož jim věřit. Komunistická strana se snaží zachránit si kůži, takže dezinformační kampaň běží naplno. Současně ale musí reálně bojovat se šířením nákazy, která stále postupuje.

Problém je, že nákaza se šíří dál, ačkoliv znovu opakujeme, mimo Čínu a nejbližší okolí je počet nakažených naprosto zanedbatelný a sezónní chřipka, která také řádí, je pro nás mnohem reálnější a nebezpečnější nemoc. Přesto je riziko Koronaviru (nově pojmenovaného jako Covid-19), velmi reálné, zejména pak na mezinárodních akcích s velkou koncentrací lidí z různých částí světa, včetně rizikových oblastí. A virus se extrémně snadno přenáší, takže mezinárodní akce jsou pro něj naprosto ideální. A tak jsou takové akce rušeny. Zatím šlo o menší podniky, ale aktuálně přišly zprávy o zrušení významných podniků. Například letošního MWC 2020, tedy zásadního veletrhu mobilních technologií v Barceloně, který se měl konat už od 24.2.2020.

Jenže postupně se odhlašovali další a další vystavovatelé a firmy. Mezi pochopitelně Čínskými výrobci, také mnoho dalších a seznam se velmi rychle rozrůstal. Nakonec tak většina významných firem zrušila účast. A bez nic vlastně nemá smysl veletrh dělat. Jen necelé dva týdny před začátkem této zásadní akce, tak organizátoři přistoupili k nevyhnutelnému. Letošní ročník je oficiálně zrušený! Nikdo do Barcelony tak nepoletí, což je pro mnohé docela komplikace vzhledem k tomu, že pravděpodobně už všichni měli vše zařízené.

Mnoho novinek, které na tomto veletrhu pravidelně představovány, tak budou představeny jinak. Což opět posílí diskuse nad tím, zda má smysl tyhle akce vůbec pořádat. Nicméně cesta produktů na trh je také ohrožena Koronavirem. Ačkoliv po delší neplánované odstávce část továren v Číně konečně spustila výrobu, část produkce stále stojí. A tahle situace už má reálné dopady. Někteří výrobci budou muset omezit také výrobu, protože jim prostě chybí součástky a komponenty. A ty se nahradit nedají. Zkrátka celý ten propletený a propojený řetězec se zadrhává. Už nyní tak výrobci elektroniky, automobilů a mnoha dalších věcí hlásí, že některé zboží začne být nedostupné a neví, kdy dostupné bude a u toho co je dostupné, neví, jak dlouho to vydrží. Prakticky všichni mají stejný problém a neexistuje za Čínu náhrada. Takže můžeme jen čekat.

  • Problémy se mnozí, vyřešení v nedohlednu ...

A trable nekončí. Odložena na neurčito byla také Velká cena F1 v Číně, která se měla jet 19.4.2020, ruší se mnoho dalších akcí. V reálném ohrožení začíná být i počítačový veletrh COMPUTEX, který se koná tradičně na přelomu května/června na Taiwanu. A nejen to. Již v červenci mají v Japonsku začít letní Olympijské hry a není divu, že se objevují reálné obavy, že nezačnou. Poslední, co teď potřebujeme ve světle šířící se nákazy, je monstr akce hned vedle Číny zahrnující miliony lidí cestující z celého světa.

Nutno ale říci, že 99% nakažených připadá stále jen na Čínu. A ačkoliv se problém pomalu šíří i dále do světa, je to stále problém hlavně Číny a nejbližšího okolí. Ostatní oblasti světa se potýkají s jednotkami případů zatím. Problém tak je především nespolehlivost Čínských údajů a oficiálních vyjádření, kdy Čína udává něco a všichni ostatní něco jiného. Zatímco v Číně se chlácholí, že epidemie je zvládnuta, v zahraničí to nikdo tak růžově nevidí. Naopak jsou velké obavy z dalšího šíření, díky tomu jak snadno a nenápadně se dokáže tenhle virus přenášet a zatím na něj není potvrzený lék.

Dobrou zprávou je relativně nízká úmrtnost, zejména ve srovnání s jinými nebezpečnými nákazami, jako SARS apod. Tedy alespoň zatím. Pokračuje samozřejmě i výzkum a práce na léku a vakcíně, ale aktuální odhad na tvorbu vakcíny je 18 měsíců. Vrásky na čele vědcům ale dělá možné mutování viru, kdy odolné nemoci si vytváříme díky nadužívání léků, antibiotik atd. Zkrátka Koronavirus není bezprostředním ohrožením, zatím, ale není radno jej ani podceňovat. A to nejmenší, co se dá udělat, je zrušit zbytečné cestování, a tedy velké akce. Ekonomice to samozřejmě nepomůže, ale když už nic, sníží to rizika. A všichni mimo Čínu teď mají další dobrou příležitost přemýšlet o tom, zda nechávat vyrábět všechno v Číně, je tak dobrý nápad, jak to dosud znělo. Stačí jedna nákaza, a ačkoliv je omezena z 99% jen na Čínu, problém má najednou celý svět. A může si za to sám. Koncetrovat všechno na jedno místo byl vážně geniální nápad :-/ ...

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 08:25:18

Obávám se, že jestli má letos něco potenciál spustit globální ekonomickou krizi, tak je to právě Covid-19. Už nyní se odhaduje, že virus bude Čínu stát minimálně jedno procento z růstu HDP a to má zatím Čína velmi optimistické prognózy ohledně vývoje a šíření nákazy. Reálně to ale může růst Čínského HDP letos zbrzdit klidně na polovinu.
A pokud zpomalí Čína, tedy světová výrobna na všechno číslo jedna, tak zpomalí i spotřeba ve státech, kam zboží vyváží, zpomalí se spotřeba importovaného zboží doma v Číně ... a odnesou to tak všichni.
A v případě EU, kde se polovina států eurozóny houpe se svými obřími dluhy na hraně recese, to může být celkem zajímavé.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 08:34:57
avatar
A ještě jsi zapoměl že to zasáhne celý technologický segment, který je za poslední desetiletí, extrémě nadhodnocený, kdy už expanze defakto není možná a visí nad hodně hlubokou propastí. Tam už stačí jen do toho kopnout aby se to celé zbortilo.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 08:33:22

No jo ako povedal aj jeden z predstavitelov WHO stale vidime len spicku ladovca. Oficialne reportovane cisla su jasne zamerne podhodnotene. V Cine kopu ludi s miernymi priznakmi poslali z nemocnic domov bez vykonania podrobneho laboratorneho testu na konkretny virus."Dobrou zprávou je relativně nízká úmrtnost" v tejto vete je spravne jedine slovo "relativne". Verejnosti je podsuvany death rate cca 2% pocitany z oficialne potvrdeneho cisla infikovanych/oficialne potvrdene cislo zomretych.Takto to pocitat je nezmysel.
Treba to pocitat nie z otvorenych ale uz uzavretych pripadov. To jest pomer vyliecenych voci zomretym.
Podla toho je aktualne umrtnost 18% :
7,436 closed Cases which had an outcome:
Recovered / Discharged : 6,067 (82%)
Deaths :1,369 (18%)
Zdroj :www.worldometers.info
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 20:40:17

Úmrtnost je tak vysoká z toho důvodu, že ne všem nakaženým se dostane patřičná péče. V Číně je spousta starých lidí, kteří nemají kdo by se o ně (po)staral. Pokud takový geront chytne covid-19, a lehne, tak zkrátka natáhne bačkory. Kdyby ho někdo 3x denně krmil, doplňoval mu tekutiny, ležel na JIPce, tak by možná přežil. Ale nemá, tak konec.
Reálná úmrtnost je spíše zřejmá z případů mimo Čínu.
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 21:56:01
avatar
Suhlasim, zatial to vyzera ako zbytocne robenie paniky. V UK zomrie na obycajnu chripku 17.000 ludi rocne, prevazne starsich so slabym imunitnym systemom.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 10:16:18

"Reálná úmrtnost je spíše zřejmá z případů mimo Čínu."... je zatial relativne zanedbatelna mala resp. ekonomicky bezvyznamna. Zato strach z vacsieho rozirenia mimo uzemia Ciny je uz znacne velky. Aspon teda podla doteraz zavedenych nielen dopravnych obmedzeni.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 09:18:02
avatar
1) Úmrtnost (mortalita) se měří vzhledem k populaci. V samotném Whanu je to asi tisícovka z 10 milionů, tedy 0,01%
2) Smrtnost (letalita) se měří z počtu nakažených, ne vyléčených. Vyléčení musejí být minimálně 2 týdny bez příznaků, takže jejich počty silně zaostávají za mrtvými.
3) Kromě toho čínská čísla jsou vycucaná z prstu, v epicentru nákazy jsou plné nemocnice, diagnostika nestíhá a spousta lidí je doma. Mrtvých může být klidně desetinásobek a nakažených asi stonásobek (lehčí průběh teď ve Wuhanu nikoho nezajímá).
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - On aj SARS bol koronavirus 2020-02-13 08:43:37

>Koronaviru (nově pojmenovaného jako Covid-19)

Baltimorovsystém triedenia vírusov
...
=ssRNA vírusy: pikornavírusy, togavírusy, koronavírusy

Odkaz

Asi myslíte nový koronavírus

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Je geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV.
Odkaz

To covid-19 je skratka COrona VIrus causing Disease first time found in 2019.


Doteraz to bol New/Nový koronavírus. Prvý krat sa objavil 1.12.2019 a prvý krát ho identifikovali ako príčinu epidémie v Číne dňa 31.12.2019..
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 11:25:29

Ohladne biznis situacie. Ano zvlastnej skusenosti v Jan a Feb neodislo z Ciny vela naplanovanych dodavok...
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 20:41:59

Mně nedošla čepice za 8 doláčů. Hned jsem otevřel dispute.
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 11:52:18
avatar
A stejně je Covid-19 umělej čínskej výrobek, kterej jim bohužel unikl. S tímhle přístupem nás Čína jednou všechny zahubí.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 12:08:19

Nuz da sa hodne kospirovat ci tato mutacia virusu vznikla nahodne v prirode alebo bola umelo niekym vytvorena. Osobne si nemyslim ze vznikla priamo na objednavku Cinskej vlady. Ak ozaj bola vytvorena umelo tak je pravdepodobnejsie ze si to objednala nejaka nadnarodna skupina/korporacia na ovplyvnenie situacie na svetovom trhu. Ma vsetky znaky idealnej ekonomicky vplyvnej choroby. Siri sa extremne rychlo a lahko v subehu s pomerne nizkou umrtnostiu.Umrtnost je ako pri beznej chripke najvacsia prave v skupine najmenej ekonomicky vykonnych ludi=starsi ludia ktory aj tak trpia na ine choroby. A hlavne pridany "scare efect" je zjavne ovela ekonomicky ucinnejsi ako pri inych epidemiach SARS.MERS,EBOLA,HIV,prasacia chripka, vtacia chripka ,Denga atd..
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 06:35:48
avatar
Co to je "ekonomicky vlivná choroba"? Můžeš mi tenhle blábol definovat? Google mi na tohle téma nic nenašel. Asi proto, že jsi to sám vymyslel

A jestli se něco šíří extrémně rychle, tak jsou to hlavně informace v médiích. Lidi nejvíc čtou o katastrofách, terorismu, násilí a podobně. Momentálně frčí koronavirus. Média to ví, proto nám předkládají to, počem nejvíc bažíme. Pozitivní zprávy nikoho nezajímají. Bohužel je tak vytvářen naprosto zkreslený obraz reality, kdy každý, kdo sleduje média, musí nabýt dojmu, že je všechno v háji a brzký konec je neodvratný.

Ale já tě a vlastně všechny podobně smýšlející chápu. Za každou velkou událostí musí stát velká příčina. Alespoň takhle si to myslí mozek. Pro něj je naprosto nepřijatelné, aby se jeden nebo několik lidí nakazilo koronavirem a mělo to takhle dalekosáhlé důsledky jaké vidíme teď. Za tím prostě musí stát něco víc, viz v tvém případě jak píšeš, že je to na objednávku nějaké korporace. Uvedu další příklad: pro naš mozek je naprosto nepřijatelné, aby se šestnáct lidí rozdělilo do čtyřech letadel a zbourali WTC a poškodili Pentagon. Nene, já, lidský mozek, jsem přesvědčen, že za tím stojí něco víc. A nutí nás vytvářet konspirační teorie a věřit jim.

Smutné je, že takzvaná argumentace fakty nefunguje a každý příznivce konspiračních teorií taková fakta, která by mohla nabourat jeho víru v tu či onu teorii, označí za podvrh. Takže jsem si tu teď celou dobu zbytečně ošoupával klávesnici, místo abych šel spát po noční
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 07:19:05
avatar
A co teprov když se takovýhle vědátoři pustí do Očkování. To jsou teprov moudra. Smutný je že potom za blbost těchto lidí občas někdo umře, bohužel většinou děti.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 07:58:47

"A jestli se něco šíří extrémně rychle, tak jsou to hlavně informace v médiích" Trace ano presne o to ide ze take spravy v mediach maju velky ekonomicky vplyv. Nikoho teraz nezaujima ze kazdy den zomrie ovela viac ludi na ine choroby nehody,vrazdy atd. Hlavne teraz vsetci riesia paniku okolo Covid 19. Trhy reaguju ako reaguju. Cela tato Covid 19 panika bude mat vacsi ekonomicky dopad ako Trumpova obchodna vojna s Cinu.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 12:51:49
avatar
Bylo by zajímavé udělat porovnání chřipky s novým koronavirem. Na chřipku sice existuje očkování, ale přesto se šíří podobně rychle. Jen ta smrtnost je u nového koronaviru pravděpodobně výrazně vyšší. Nicméně chřipka zatím má mnohem vyšší úmrtnost prostě proto, že je mnohem více nakažených.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 10:31:35

Suhlasim take porovnanie by sa zislo. Mozeme si vsimnut ze v takmer ziadnych velkych mediach nereportuju porovnania pripadov COVID-19 s inymi chorobami.Mozeme si len domyslat dovody takehoto sposobu medializacie bez zasadenia COVID-19 sprav do sirsich suvislosti...Napr taka horucka Dengue. V Juznej Amerike maju > 2,7 miliony pripadov , ktiez kopu mrtvych ale v najnovsich spravach to uz nikto ani nespomenie.Proste to teraz nieje dostatocne IN ..
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 12:09:46
avatar
Achjo takže prvotně nejsem žádný doktor, ale čistě z mého selského pohledu a toho co jsem dohledal na internetu ( některé informace mohou být nepravdivé, nepohybuju se běžně v této oblasti takže rozeznat hoax web je dost těžšéí) ale to co jsme našel bych shrnul následovně: jaké jsou nebezpečnosti vůči chřipce:

1/ Dlouhá inkubační doba. Na to o jaký druh nemoci se jedná je velice dlouhá a nástup a průběh potom je dosti agresivní. Přičemž se šíří vzduchem a nakažení ostatních je vcelku jednoduché.

2/ Oproti sezonní chřipce je tohle dosti odolné proti různým lékům a to i včetně experimentálních.

3/ Virus má velký potenciál mutace s jiným nemocemi, které by jej v budoucnu potom mohly maskovat a nebo hůře doprovázet. Mutace probíhá většinou nakažením někoho kdo nějakou jinou nemoc má. Proto je dobré udržet počet nakažených co nejníže. Proto ty karantény a obavy. Z pohledu bezpečnosti je vlastně lepší když někdo nemocný a nakažený vlastně umře.

4/ Oproti sezonní chřipce, která zabíjí lidi staré, oslabené a nebo s nedostatečnou péčí je tohle schopno zabít i zdravého člověka co dostatečnou péči dostane.

Takže za mě si nemyslím že by ta hysterie byla přehnaná. Ano je přemedializovná, ale opatrnost je určitě namístě. A svět by se s tímto měl vypořádat co nejdříve to půjde, protože to opravdu může být potencinálně velkou hrozbou.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 10:39:47

Co som nasiel narychlo porovnanie s Chripkou.Podla worldometers tohto roku zatial zomrelo:
Wuhan Coronavirus : 1 384
Seasonal flu : 59 109 (ocakavany odhad na cely rok je cca 650 000)
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 14:08:06
avatar
Jak jsem psal, tu paniku si lidi přiživují sami svým enormním zájmem o negativní zprávy.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 20:16:06

Že je tento virus uměle vytvořen (nebo alespoň uměle "dotvořen") je dosti pravděpodobné. Ve své genetické struktuře má totiž hodně specifický protein, jehož získání přirozenou mutační cestou, je vysoce nepravděpodobné.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 06:36:43
avatar
Tvl další
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-13 20:10:51

veletrhy a všechny tyhle pytloviny by se měly zrušit i tak. Nechápu, kdo potřebuje někam camrat, když je všechno na netu a online. Doby, kdy jsem potřeboval znát svýho ševce, atp., jsou pryč.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 07:09:36

Tak když jste třeba z ČR a hledáte nového dodavatele, tak prostě do Asie musíte. Dnes je to v podstatě povinnost objet Čínu, Taiwan, Vietnam a okolí. Protože ty kontakty po internetu opravdu neuděláte. Nehledě na to, že je opravdu potřeba si projít závody, ze kterých má zboží k vám putovat.
Bez kontaktů nelze obchodovat a ty kontakty prostě po mailu neuděláte, pokud chcete obchodovat ne na úrovni palet, ale kontejterů.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-15 15:52:40

Musí se pouze umřít. Pro vztah založený na důvěře, nepotřebuji vidět někoho in vivo.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-14 09:13:43
avatar
Wikipedia:
Citace:
COVID-19 (z anglického spojení coronavirus disease 2019) je infekční onemocnění, kterou způsobuje nový koronavirus SARS-COV-2 (dříve označovaný jako 2019-nCoV)...

COVID-19 je nemoc (jako AIDS)
SARS-COV-2 je virus, který ji způsobuje (jako HIV)

Jinak Čína naprosto selhala v prevenci onemocnění, doktory, kteří nový coronavirus objevil ia varovali před nákazou uvěznila, lidi, kteří popisují reálnou sittuaci a přes VPN sdílí se světem do karantény, často mimo nemocnice.
Honk Kongu dlouho nepovolila uzavřít hranice a i dnes platí, že příchozí z Číny mají 14 dní být v (dobrovolné) karanténě.
Američtí specialisté z Centra pro kontrolu chorob (CDC) byli odmítnuti, dnes tam jsou spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), která byla vpuštěna až poté, co z jednání byli vyloučeni zástupci Taiwanu, protože jedna Čína a Čínská republika (Taiwan) přece je součástí jedné Číny a nepotřebuje, aby jeho zástupci byli informováni o nové nemoci.
Čínský marketing a politická kampaň funguje výborně, veškerá selhání jsou popírány a zamlčovány, Čína nemoc zneužívá k prosazování svých politických cílů u nezbedných sousedů a chlubí se rychlou výstavbou nemocnic a drakonickými (leč pozdními) opatřeními.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-15 15:58:22

Co se ve skutečnosti děje v Číně, se můžeme v zásadě pouze domnívat. Statistiky kolem koronaviru sleduji denně, a moc uvěřitelný dojem na mě nedělají. Připadá mi, že šikmovocí s těmi čísly operují tak, jak jim zrovna vyhovuje. Např. si dávají velkýho majzla, aby mezidenní změna mrtvých denně, nebyla 2 dny po sobě záporná (což už by se dalo brát jako jistý průvodní znak toho, že ta epidemie je definitivně na ústupu).
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DD 2020-03-10 14:00:18
avatar
Mohl by jsi zprávy ohledně tohoto problému ignorovat, je mi mdlo z toho, co tu pak čtu v diskuzích. Jestli jsou nutné kliky na web, napiš mi soukromou zprávu a já to tam naklikám. A nebo aspoň pod CO19 vypni diskuze.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-10 14:07:23
avatar
těžko lze ignorovat něco, co se přímo dotýká světa IT ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1104x
Komentářů: 10
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 896x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1334x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2101x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2745x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3415x
Komentářů: 24