Ačkoliv se kolem roku 2010 prorokovala PC platformě smrt, opak se stal pravdou.
Ani se tomu nechce věřit, ale PC, tak jak jej známe dnes (víceméně) je starší než většina z nás :). To první v podobě legendárního IBM Personal Computer s procesorem Intel 8008, vyrazilo do světa před 40ti lety, přesněji 14.8.1981. Takže v tehdejším Československu jsme si o něm mohli nechat leda zdát a dostalo se sem pár „půjčených“ kousků nebo „okopírovaných“ licenčních modelů až později v 80tých letech.
Ale protože třeba já jsem měl tedy ještě úplně jiné starosti, vůbec mě tak nevadilo, že éra domácích PC jak je známe dnes, u nás začala až kolem roku 1995, když začaly být sestavy široce nabízené a hlavně dostupnější. Tedy relativně dostupné, jejich ceny vzhledem k tehdejším příjmům byly skutečně astronomické:

Ovšem jak víme, myšlenka domácích, kancelářských a prostě klasických univerzálních počítačů (PC) se docela ujala :).
- PC platforma je na vrcholu popularity
Nejen to, dnes jsou PC široce dostupné, všudypřítomné, mnoha tvarů i výbavy. A hlavně jsou koníčkem mnoha. Přestože je to zhruba dekáda, co mnozí prorokovali smrt PC. Jenže pokud poslední rok dva něco ukázaly, že PC nejen že není na cestě umřít, naopak je naprosto nenahraditelné. Mnozí z těch, kteří už byli odkázáni jen na telefon, případně tablet, tak najednou v domácích karanténách zjistili, že bez PC a jeho univerzality a možností, to vlastně nejde. Neexistuje stále nic, co by jej dokázalo skutečně adekvátně a plně nahradit.
Takže na místo toho, aby PC platforma byla někde přes smrtí, naopak trhá prodejní rekordy. Speciálně ty domácí, výkonné pracovní i herní sestavy překonávají všechna očekávání. Domácí uživatelé i hráči dnes utrácí desítky tisíc jen za procesor nebo grafickou kartu a poptávka tak předběhla v mnoha oblastech výrobu a plány výrobců samotných.

Své 40cáté narozeniny slaví PC platforma v opravdu velkém stylu na absolutním vrcholu své existence a nevypadá to, že by se chystala do důchodu. Je neuvěřitelné, že řada věcí, které tehdy IBM se svým prvním PC představilo, zůstala vlastně v základní myšlence a použití stejná, včetně toho co je vlastně desktopová PC sestava jako taková. Pochopitelně technologie udělaly pokrok, jaký si původní tvůrci PC nedokázaly ani představit. Současné nejvýkonnější domácí procesory mají výkon, na který byste ještě nedávno potřebovali pořádnou serverovou farmu. Živo je i na poli grafických karet a vlastně ve všech oblastech.
Aktuálně stojíme na prahu nové epochy a generační výměny PC platforem. PCIe 4.0 SSD se stávající mainstreamem a příchod PCIe 5.0 je už také na obzoru. Na trh se chystají DDR5 paměti, které zdvojnásobí rychlost proti DDR4, které tady s námi byly řadu posledních let. Do toho jsou zde neustále inovace na poli periferií všeho druhu. A tradičně vzadu za tím vším kulhá vývoj software a aplikací :). Zejména optimalizace a využití všech těch technických HW novinek a hlavně výkonu, trvá déle, než by bylo ideální. Ale i zde je vidět cesta kupředu. Dokonce i Microsoft uznal, že ohlásit Windows 10 jako „poslední Windows“ před několika lety, nebyl zrovna chytrý nápad. A tak nás čeká letos „překvapivě“ Windows 11, který kupodivu už nebyl ohlášený jako „poslední Windows“ ;).
Do světa PC stále více proniká i Apple, který dokonce vyráží potrápit x86 platformu. Apple si vyvinulo vlastní výkonné ARM procesory a má s nimi velké plány. Na druhou stranu, x86 jsou a budou stále nejrozšířenější, a hlavně nejuniverzálnější platformou pro PC na světě. I když se o slovo hlásí ARM, RISIC-V a další., které by mohly být potenciálně lepší v mnoha oblastech. Jednou z nevýhod a výhod x86 současně je právě univerzalita a podpora starých technologií a věcí, které novější architektury nemají. A právě proto jsou jednodušší a někde efektivnější. Zda to ale bude stačit na poražení a nahrazení x86 v nějaké dohledné době, je otázkou. Osobně si myslím, že spíše dojde k tomu, že výkonné x86 procesory budou obsahovat více architektur. Ostatně díky čipletovému designu, se kterým přišlo AMD. a nyní se jej snaží opsat Intel, to bude vlastně velmi jednoduché k sobě „nalepit“ různé čipy pro různé věci. Pokud tedy něco, tak současné PC budou ještě univerzálnější …
Před 40ti lety první PC mělo 8-bit Intel 8088 procesor na taktu 4,77MHz. Operační paměť až 256kB. Úložiště obstarávaly buď 5,25“ mechaniky, nebo 10MB pevný disk, případně kazety. Už tedy měl síťové možnosti díky paralelnímu a sériovému portu. Myš sice ještě neměl, ale klasickou klávesnici už ano. No a k tomu byl 12“ TTL monochromatický monitor s rozlišením 720 x 350 při 50Hz. Existovala i barevná verze. A ano, existovaly i první počítačové hry, které se na tom daly hrát. Samozřejmě jejich grafika vypadala trochu méně propracovaně, než grafika současných her ;).

Na operační systém, jak jej známe dnes, tedy Windows s jednoduchým rozhraním a snadnou podporou všeho, jsme si museli počkat do až do roku 1992/1993, kdy nastoupil Windows 3.11. Takže v roce 1981 byl základem prvního PC legendární DOS a tak jste museli znát různé příkazy a další věci, jak s tím vůbec pracovat :). V tom roce 1981 byl nabízen základní model celé sestavy za tehdejších 1565 dolarů. V současných penězích díky inflaci tahle částka odpovídá 4700 dolarům. A tedy našich zhruba 123 tisíc korun vč. DPH. I tak šlo o extrémně dostupnou záležitost ve srovnání s tím, jaké byly počítače před tím. Hlavně však šlo o revoluční koncept, který zcela změnil svět.
Dnes už nám PC nepřijde nijak zvláštní. Ovšem stále jde o úžasnou věc, kolem které existují zástupy nadšenců, schopných se o PC bavit hodiny a hodiny. Také jsou zde tací, kteří se do krve pohádají o tom, která značka komponenty je lepší atd. Zkrátka PC stále je v centru dění a zájmů mnoha. A vidím to tak, že nás čeká navíc několik velmi zajímavých následujících let generačních evolucí a možná revolucí. PC tak možná má to nejlepší teprve před sebou. Co je zajímavé, jak málo se základní myšlenka a některé věci kolem PC za těch 40let změnily. To je důkaz, že některé věci prostě fungují.

Jsem docela zvědav, jak budou PC vypadat za dalších 20-30 let. Trochu se bojím, toho, že nástup streamování výkonu bude stále markantnější, a tak mnozí možná budou mít klávesnici a monitor, ale už ne ten PC jako takový. Budou mít jen krabičku a veškerý výkon a obsah budou obstarávat vzdálené servery. Pokud něco bude smrt PC, tak právě tohle. Zda je to ale nevyhnutelné a dobré řešení pro všechny, je samozřejmě stále otázkou. Pro velkou část běžných uživatelů, možná.
No každopádně pokud tady budou PC, bude tady i DDWorld, protože asi jste si všimli, že máme PC docela rádi ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|