Masivní zdražení díky Trumpovo tarifům postihne i Evropu, a panovat bude obecná nejistota.
Dostal jsem hned od několika lidí z průmyslu varování, že v dalších týdnech a měsících budou ceny mnoha zboží kolem PC poněkud rozkolísané a nejisté. To v tom lepším případě, v horším může mnoho věcí prudce zdražovat. Trump totiž vyhlásil obchodní válku všem dnes už bývalým spojencům USA. A Evropě už prakticky zajistil válku reálnou, kdy pod jeho vedením USA ustupují russku. To se týká i sousedů, tedy Kanady a Mexika, kteří mají po již krátké bitvě zatím CLA podmínečně odložená, ale tvrdě se to dotkne Taiwanu a Evropy. Překvapivě se to moc nedotkne Číny, která zatím vyfasovala jen dodatečných 10%. Všem ostatním, speciálně Taiwanu, Trump vyhrožuje extra 25%, které mají být zavedeny od dubna … kromě mnoha jiných věcí se to týká i elektroniky, tedy i PC komponent.
Pokud se tedy budeme držet našeho oblíbeného tématu, tedy PC a PC komponent a budeme ignorovat mnohem vážnější důsledky zejména bezpečnostní hrozby v Evropě, tak mám bohužel informace, že v nejbližší době nejspíše všechno o něco zdraží. Někteří si asi říkají, proč by se nás měla ta CLA týkat, když je zavádí Trump pro USA, tedy budou je platit Američani? No protože náš „skvělý“ roky budovaný tzv. „globální“ systém, s klíčovou výrobou plně lokalizovanou v několika centrech v Asii, je samozřejmě propojený. A výrobci nechtějí promítat plnou výši celních nákladů do zdražení jen na USA občany. Takže aby si udrželi (nebo zvedli) marže a zisky a nepromítli ta CLA v plné výši jen pro zákazníky v USA, zdraží plošně i v Evropě a jinde a ty náklady tedy rozmělní. Nemluvě o tom, že se teď bude žonglovat s dodávkami zboží tak, aby se výrobci pokud možno stihli předzásobit v USA a zvýšená Trumpovo CLA na mnoho produktů tak neplatili. Ovšem následně zákazníkům je na těch produktech při prodeji stejně naúčtovali ;).
První výrobci také již oznamují plán zdražení. ACER oficiálně ohlásil, že brzy navýší cenu svých notebooků o zhruba 10%. Ostatní výrobci se chystají na podobný krok, ale s oznámením ještě otálejí, protože nikdo neví, co Trump v noci napíše a co kdy skutečně zavede. Každopádně vše nasvědčuje tomu, že ona celní válka prostě bude, tedy ke zdražení dojde a těch 10% by byl jen začátek. Pokud by Trump zavedl 25% na Taiwan atd. bylo by to opravdu výrazné. A pocítili bychom to částečně i v Evropě. Proto výrobci a distributoři varují, že kolik co bude stát a kolik toho vůbec bude, je nyní značně nejisté. A odhadovat cenovou politiku a vývoj cen dopředu, bude prakticky nemožné.
Současně přestane platit dosavadní „pravidlo“, kdy výrobci udávají doporučené ceny dolarech, a pokud to vynásobíte kurzem a přičtete k tomu 21% DPH, tak se dostanete na zhruba českou cenu. Problém je, že nová Trumpovo CLA ty dolarové ceny jaksi zvýší. A i když u nás v Evropě by se nemělo případné 10 – 25% zdražení plně ve stejné výši promítnout (i když v nějaké míře asi ano), rozhodně už nepůjde onu dolarovou cenu vzít jako základ pro českou cenu. Výrobci a distributoři se současně obávají obecného chaosu a neklidu, který Trumpova válka přináší a přinese do obecné ekonomiky. Ostatně negativní hospodářská a finanční nálada a situace už nastává v USA, a rychle se přelije i jinam. Nemluvě o tom, že Trump rychle zhoršuje bezpečnostní situaci zejména v Evropě. Tyhle faktory ovšem naopak mohou tlačit na nižší ceny některých produktů, protože zájem o toto „zbytné“ zboží ze strany zákazníků, může být nižší.

Každopádně co jsem se bavil s některými v zákulisí, mají ze současné situace hodně těžkou hlavu. Jak vlastně stanovit některé doporučené ceny, když se rychle mohou změnit i o desítky %? Všechno je opět narušené (tentokrát díky politickému neklidu), všechno je jaksi mimo a mnoho hospodářských ukazatelů prý naznačuje velké blížící se problémy, kdy ceny PC komponent mohou být brzy to poslední, co nás bude trápit. Část výrobců a distribuce se snaží fungovat „normálně“, ale i tam přiznávají, že situace úplně „normální“ a jak byla, již není. A změnila se i tak, kdy poprvé mnoho komponent a PC ve stávající generaci není vyráběno v Číně, ale okolních zemích, zejména Malajsie, Vietnam a Indie, kam se výroba řady produktů přesunula a další přesuny probíhají. Nadále však spoléhají na komponenty a materiály z Číny, bez které se tedy nadále neobjedou. Současně výroba v Číně je stále méně spolehlivá, kdy tamní výrobci krachují a najít spolehlivého dodavatele byl problém už dříve, teď se situace stává ještě horší a náklady vyrábět v Číně tak fakticky rostou s nejistým výsledkem ohledně kvality. Musím říci, že v poslední době jsem zažil a slyšel hned o několika odkladech produktů, které zapříčinila nekvalita a nespolehlivost čínské produkce. A začíná to být velký problém.
Ovšem ani ty přesuny nejspíše nezachrání výrobce před Trumpovo cly, kdy však mnozí namítají, že nemohou přesunout výrobu těch věcí do USA. Primární důvod je, že jednoduše tam neexistuje řetězec dodavatelů, kdy mnoho klíčových drobných komponent a materiálů pro ně, jednoduše v USA nikdo nevyrábí. Současně, pokud jste kdy viděli, jak se skládají komponenty a speciálně počítače, telefony apod. jde o stále ruční práci. Velmi sofistikovanou a náročnou práci, kterou v USA nikdo, speciálně běžní Američané, nikdy dělat nebudou. Ostatně dokážete si představit typického Američana, jak se svými 200kg sedí na stoličce, hrbí se nad rozloženým telefonem a skládá 10h denně drobné šroubky a komponenty dovnitř? Já moc ne.
V USA na výrobu mnoha věcí jednoduše nejsou lidi (a ti, co by to byli možná ochotni dělat, tak ty chce Trump deportovat a ani oni nemají prostě ten potřebný um a zkušenosti). Nicméně i kdyby tam ty lidi byli (což nejsou a nebudou), tak výrobci upozorňují na to, že výroba tam byla s ohledem na americké platy, prostě násobně dražší a nákladnější. Tedy produkt vyráběný v USA by byl nekonkurenceschopný, jako ostatně již dnes v mnoha případech je, takže ani americké firmy v USA mnoho věcí nevyrábí a běžný američan, když má na výběr, tak made in USA přednost nedává, když je to byť jen o pár dolarů dražší. A i kdyby začal přesun do USA, stálo by to na investicích miliardy dolarů, tedy další náklady, o které by ty produkty musely být dražší ještě navíc. Jinými slovy i kdyby Trump zavedl 100% CLA, pořád bude u mnoha produktů výhodnější je vyrábět mimo USA, jen pro Američany budou ty produkty v obchodech prostě o 100% dražší. A něco mě říká, že občané v USA nebudou mít trpělivost ani náladu to zdražení jen tak tolerovat. Speciálně, když jim kdosi sliboval pravý opak, tedy snížení cen …
Bohužel ekonomické nejistoty a otřesy čekají i Evropu, kdy klid a mír a bezpečnostní záruky zdá se skončily. I zde budeme muset najít peníze a síly na produkci mnoha věcí, které jsme si odvykli vyrábět. Nemluvě o dalších aspektech. Každopádně ceny grafických karet, desek, SSD i RAM už pomalu rostou (dobře, u grafických karet rostou rychle, ovšem to je problém jinde), ceny dalších věcí prý porostou také. Jak dlouho to vydrží je otázkou, protože příliš vysoké ceny mohou od nákupů zákazníky odradit a následně by tedy ceny zase šly dolů. Do toho všeho ona CLA, která mohou a nemusí být od dubna, a další zbytečné nejistoty vzniklé z chaosu a neschopnosti. No řekněme, že následující měsíce bych opravdu nechtěl dělat produkťáka :). Ostatně dělat teď i recenzenta je dost složité, prostě tvářit se, že mainstreamová grafická karta s MSRP 750 dolarů, která ve skutečnosti stojí 900 dolarů, je v pořádku. A ještě že nedělám (moc) videa, protože usmívat se přitom, jak je všechno super, by mě dělalo hodně problém … každopádně MSRP ceny mohou a nejspíše budou, u mnoha nových ale dokonce i uvedených produktů v následujících týdnech poněkud „plovoucí“, ale současně nemohu dát doporučení nakupujte, protože je dost možné, že rychle nastane zase pokles cen, když budou plné sklady a za ty vyšší ceny to nikdo kupovat nebude … prostě chaos …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|