O velké překvapení nejde. Jeho zakladatel skončil dávno. Ale mnozí jsme na něm vyrostli.
Zejména na Západě byl AnandTech pro mnohé pojem. PC web, který začal jako nadšenecký blog, kdy jeho mladý, pouze čtrnáctiletý zakladatel Anand Lal Shimpi, měl v roce 1997 zálibu v PC. A byl také na správném místě ve správný čas. Následně se z toho stal regulérní technologický webový magazín s vysoce hodnocenými detailními mnoha stránkovými podrobnými rozbory a recenzemi. AnandTech se tedy stal jedním z hlavních zdrojů profesionálních informací v oblasti počítačových komponent apod. V roce 2006 založili také „spin-off“ internetové stránky DailyTech, zaměřené na technologické novinky.
Jeho zakladateli, CEO a šéfredaktorovi v jedné osobě, nadšení vydrželo poměrně dlouho. Nicméně fakticky ten ikonický AnandTech, který jsme znali, skončil s jeho odchodem. V roce 2014 jej původní majitel a tvůrce opustil a šel se nechat zaměstnat do Apple. V té době už uznávaný zavedený významný magazín s diskusním fórem atd. byl prodán technologické mediální společnosti Purch. Ta byla v roce 2018 odkoupena britskou mediální a vydavatelskou společností Future plc. Vlastní a provozuje řadu známých technologických magazínů, například: TechRadar, PC Gamer, Tom's Guide, Tom's Hardware, Marie Claire, GamesRadar+, All About Space, How it Works, CinemaBlend, Android Central, IT Pro, iMore, BikePerfect, a Windows Central. Nyní ale svým rozhodnutím ukončuje činnost AnandTech, který se přeci jen už poslední roky činností jasně překrýval s jinými jeho možná populárnějšími HW magazíny, speciálně Tom´s HW.
V roce 2014 s odchodem jeho tvůrce fakticky skončila nejlepší éra webu. Ten sice stále přitahoval a produkoval mnoho uznávaných recenzentů a odborníků, ale s výraznou změnou uživatelů a čtenářů se popasovat nedokázal, nebo jeho tvůrci neměli zájem. Naopak vydavatel měl zájem o to, tlačit „placené“ texty, takže v posledních letech byl web plný skryté reklamy, cklickbaitů atd. Mnozí v redakci tak byli tlačeni do psaní o věcech, které se jim nelíbili a neměli k nim vztah. A podle toho AnandTech vypadal. Spousta těch lepších tvůrců je tak opustila a náhrada za ně nebyla. A to odrazovalo většinu věrných čtenářů, navíc kdy současná většina mladších čtenářů a konzumentů hardwarových novinek a recenzí, nestojí o mnohastránkové podrobné technologické rozbory. Většina zejména mladších technologických nadšenců má problém přečíst i jednu stránku. Dělání těch obsáhlých testů, rozborů a recenzí je náročné, drahé, ale prostě s ohledem na omezené publikum, které se navíc stále zmenšuje, už se to zjevně dále nevyplatilo, tím spíše, že prostě vlastník, který to všechno platil, tedy Future plc., provozuje další podobné magazíny.
Ryan Smith, který AnandTech od roku 2014 vedl, tedy nyní na konci srpna 2024 oznamuje, že magazín končí. Poslední srpnový den bude rozpuštěna redakce. Stránky zůstanou běžet, včetně diskusního fóra, ale na stránky už nebudou přibývat další obsah. Poeticky první recenzí AnandTechu v roce 1997 byl test AMD K6 procesoru a vše končí opět recenzí AMD, tentokrát RYZEN 9 9950X a 9900X. Ryan Smith se loučí a děkuje všem. On a další však u technologií zůstávají a pravděpodobně se přidají k jiným redakcím, projektům, nebo založí něco svého.
Já sám jsem dlouholetým čtenářem AnandTech zhruba od roku 2000. Jeho konec mě ovšem nepřekvapuje. Spíše mě překvapilo, jak dlouho přežil po konci svého tvůrce a zakladatele. Je to jako kdybych já opustil DDWorld.cz a prodal jej a nový vlastník si dosadili vlastní redakci. Nebudu lhát, několikrát tahle možnost a nabídka byla na stole. Byl by to ale i nadále DDWorld.cz? Asi nebyl. Přibylo by na něj určitě více reklamy, skryté reklamy a zaplacených článků. Stejně jako tomu bylo v mnoha podobných případech. Fungovat to sice může, ale už to prostě není ono.
Takže fakt, že se původně nadšenecký internetový blog/magazín AnandTech dožil 27 let a posledních 10 let už bez svého zakladatele, je docela slušný úspěch. Jde ovšem současně o připomínku pro mě i další. DDWorld.cz totiž letos oslavil 18 let. Záměrně ho držím jako nadšenecký webový magazín. Jak už posledních několik let říkám, budeme muset udělat nějaké změny. Hlavní je samozřejmě webová prezentace, i když mě se prostě nechce do ní šahat. Funguje, ale bohužel pár věcí už technicky přestala fungovat, takže změna je nutná. Stále se však nemohu rozhodnout, jaký styl a podobu nové prezentace zvolit. Co se týká obsahových změn, je to hlavně o změně našeho stylu a práce. Asi jste si všimli, že některé testy a články se zkracují a budou se zkracovat i nadále. Bohužel většina čtenářů si to tak žádá a nejtěžší je to pro mě, protože já rád píšu, píšu záměrně obsáhle v souvislostech atd. Takže vyloženě trpím, když musím třeba svůj pěti stránkový text osekat na tři stránky. Dlouhodobý cíl je dostat se na maximálně 2 stránky čistého textu u většiny recenzí, u menších věcí třeba jen na stránku. Učím se zkracovat, ale je to pro mě pod dvou dekádách vyloženě fyzické utrpení :). Nicméně návštěvnosti a čtenosti kratší články prokazatelně pomáhají, speciálně když se doplní další formou prezentace toho obsahu, na čemž pracujeme.
AnandTech se změnil, ovšem ne způsobem, který by drtivá většina jeho čtenářů uvítala, a tak jej opustila. Ze strany jeho majitelů a provozovatele však nebyl o jiný styl zájem - peníze od inzerentů a výrobců za "recenze" byly to jediné, co ho zajímalo. Navíc původní tvůrce a zakladatel ho opustil už dávno, takže kdokoliv další v jeho čele, který současně nebyl majitelem, k němu logicky nemohl mít stejný vztah. To se naštěstí DDWorld.cz netýká, jeho tvůrce/tvůrci zájem stále mají :). I po 18ti letech mě stále baví, jen prostě nutné změny které jsou třeba, mě trvají déle, protože musím začít u sebe a zkuste v určitém věku měnit výrazně své zvyky, styl a to co děláte a jak to děláte posledních 20+ let. Ale učím se a dokopu to dál. Takže zatím nás scénář AnandTechu a mnoha podobných nečeká. Z naší strany prostě zájem je …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|