SpaceX v centru dění – kosmická loď Crew Dragon je ve Vesmíru. Chystá se let s lidmi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 02 březen 2019
altV sobotu ráno úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon.

 

 

 

Společnost TESLA si vede rozporuplně, ale SpaceX, která taktéž patří Elonu Muskovi, tam je to jeden úspěch za druhým. Aktuálně je opět v centru pozornosti, protože v sobotu ráno úspěšně vypustila raketu FALCON 9 s kosmickou lodí Crew Dragon určenou pro lidskou posádkou. Zatím jde o kompletní testovací let, takže na palubě je jen testovací figurína pojmenovaná Ripley (tedy podle slavné postavy z Vetřelčí filmové série), oblečená do nového typu skafandru.

Start proběhl úspěšně, stejně tak úspěšné bylo i opětovné přistání rakety zpět na plošinu. Loď Crew Dragon nyní směřuje k mezinárodní stanici ISS, se kterou se má spojit v neděli v poledne. O několik dní později dojde k odpojení a loď má přistát do moře, což je způsob, který si vybrala NASA, jež na celém projektu se SpaceX spolupracuje. Samotná loď má přitom silné motory a byla by technicky schopna i ona přistávat sama na pevninu. NASA ale preferuje osvědčený a bezpečnější způsob, tedy na padácích do moře (ruské moduly přistávají podobně na padácích ale do stepy).

V případě, že bude celá probíhající testovací mise úspěšná, tak v létě tohoto roku už bude následovat další start, tentokrát poprvé s lidskou posádkou. Na palubě bude i jeden z členů poslední mise raketoplánů z roku 2011. Právě v tom roce po ukončení provozu raketoplánů ztratili USA a Západ schopnost dostat člověka do vesmíru. Letos by tedy tuto možnost měli opět získat. Kolem projektu je spousta zajímavostí. SpaceX je první úspěšnou soukromou společností, která nejen posílá rakety do vesmíru a již se svými moduly zásobuje ISS, což byla dosud výhrada jen národních vesmírných agentur, ale je první společnosti, která rakety opakovaně používá a jsou schopny na vlastní pohon přistávat zpět na Zem. SpaceX se před rokem zapsal do podvědomí úspěšným startem jedné z největších raket historie, při které oba hlavní motory současně přistály zpět na zem, což bylo jak záběry ze sci-fi filmu. Centrální raketa pak vynesla TESLA automobil na oběžnou dráhu a odtud zamířil k Marsu.

Aktuální mise s Crew Dragon modulem odstartovala z přebudované rampy z Floridy, ze které kdysi startovaly mise Apollo k Měsíci. A SpaceX by rádi také vyslali člověka opět na Měsíc. Nicméně SpaceX není jedinou soukromou společností, která maká na svých raketách a dopravě člověka do (a z) vesmíru. Konkurenční Boeing připravuje podobný testovací let vlastní lodě a pokud půjde všechno dle plánu, tak v srpnu tohoto roku chce také letět již s posádkou. No a pak je tady samotná NASA, která s dalšími partnery vyvíjí vlastní novou generaci supersilných raket a vlastní kosmickou loď s názvem ORION, se kterou chce letět k Měsíci a hlavně po roce 2030 i na Mars.

Celé tohle Vesmírné „zbrojení“ je velmi významné a důležité a extrémně přínosné na mnoha frontách. Už během toho minulého vznikla řada technologií a vynálezů, jež jsou dnes široce uplatňovány v mnoha běžných věcech a oblastech. Ať už jde o nové materiály a konstrukce, pokrok na poli výpočetní technologie, mikroprocesorů, zdravotních technologií a mnoho mnoho dalšího. Včetně věcí, které si ani neumíte představit, že mají s výzkumem Vesmíru něco společného. Každopádně pokrok, který udělalo zejména soukromé SpaceX, je až neuvěřitelný a doufejme, že vše bude pokračovat. Možná už je přeci jen na čase začít šetřit, pokud se budete chtít také vydat do vesmíru, alespoň jako turista :). Už není otázkou, jestli začnou turistické výlety, ale kdy. Nicméně od běžných výletů někam dál třeba na Měsíc jsme ale asi ještě pár desítek let daleko.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 16
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-03 11:56:19
avatar
za 20 rokov sa snáď dopracujeme tam, kde bola NASA v 69tom
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - já myslím, že 2019-03-03 18:26:24

to bude během několika let. Tehdy v době studené války se do toho nasypal ranec peněž. Nepředstavitelně moc peněž a to bylo neudržitelné. Dnes to s technologii, ať už materiálovou nebo výpočetní,kdy spousty věcí zařídíš počítačovou simulací vůbec nedá srovnávat. Nákladovost půjde rapidně dolů a najednou je tam x firem,které v tom vidí potenciál, což se před těmi 50 léty událo jen proto, že do toho sypal stát. Nebýt studené války, žádné předtím by pravděpodobně nebylo.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-03 19:37:10
avatar
Tak to jasne. Ja som to myslel ironicky. boli za tym vtedy ine prachy ako dnes. Vtedy to bola politika s tazkymi prachmi vlady. dnes to je sutazenie "sukromiek"
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-03 13:58:28

"na padácích ale do stepy", nemá tam být do stepi?
Podotýkám, že v češtině jsem průměr.
ala77 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-03 15:45:15

Velký úspěch SpaceX lod se již spojila s ISS vše běželo v přímém přenosu NASA a start taktéž je možno sledovat bud online nebo záznam s českým komentářem. Nevím zda jsem můžu dát odkaz špičkový komentář Dušan Majer a při startu dokonce spolukomentátor bývalý zaměstnanec SpaceX.
Jinak malá nepřesnost NASA je celkem jedno jak se bude přistávat, jen chtěla na SpaceX certifikaci pro motorové přistání a to by stálo balík peněz tak proto ty padáky.
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-03 18:20:34

z mého pohledu šlo o velké zklamání, neboť Ripleyová měla sebou v kabině místo vejce jen zeměkouli.
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-04 02:29:35

Otázka vesmírné turistiky není kdy ale za kolik!
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-04 09:07:04

12 dni na ISS za priblizne 55-60M$
https://www.space.com/40893-axiom-private-space-station-trip-55-million.html
RiMr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-04 10:32:34
avatar
"přistávají podobně na padácích ale do stepy"

...ufff... někdo lítá do vesmíru a někdo má problémy i se svým rodným jazykem...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 08:44:17
avatar
tancuješ-li nebo skáčeš do dálky, měly by ti dobře vycházet stepy
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 400x
Komentářů: 0
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 570x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2212x
Komentářů: 23
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5004x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 719x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1571x
Komentářů: 2