Uživatelé stále odmítají Windows 11 a řada uživatelů přestala dokonce používat Windows úplně.
Násilné nucení ergonomicky mizerného (bez možnosti volby v mnoha věcech) Windows 11 všem, přináší výsledky. Uživatelé ho nesnáší ještě více, než kdy dříve. A já se nedivím. MS stále nebyl schopen/ochoten nabídnout W11 v ergonomicky použitelné podobě s možnostmi a vzhledem předchozích W10, nemluvě o jiných potížích systému. MS se už delší dobu snaží „násilně“ uživatele dokopat k přechodu z W10. Jenže ty si udržují vysokou popularitu a stále jsou nejoblíbenější verzí Windows se 54%. W11 za nimi kulhá s více než 40%.
MS je tak pod tlakem s původně oznámeným koncem podpory svého zdaleka nejpopulárnějšího systému už v říjnu tohoto roku. Speciálně firmy, úřady, ale i řada uživatelů na nový W11 odmítají přejít a prostě nepřejdou. A tak MS nakonec couvnul a podporu W10 o rok prodlouží. Nicméně má to háček. Cena za to má být 30 dolarů. V případě, že ji chcete „zdarma“ bude ji možné získat dvěma způsoby:
Zapnout zálohování v cloudu OneDrive – třeba i to bezplatné 5GB cloudové úložiště s automatickým zálohováním systémového nastavení. Nic dalšího zálohovat nemusíte.
1000 bodů v programu Microsoft Rewards – body se získávají za každodenní vyhledávání přes Bing apod. pro většinu uživatelů tedy bude vhodnější a snadnější první možnost ;).
Každopádně Windows 10 tedy budou mít oficiálně možnost takto prodloužené (bezpečnostní záplaty atd.) podpory až do října 2026, místo původně jen do letošního roku. To jistě mnohé potěší, protože ani já nehodlám u svého (i zcela nového PC) na W11 přecházet. Ne, dokud mě MS neumožní mít lištu nahoře na monitoru a layout jako má W10 ;).
Mimochodem MS se nedávno veřejně pochlubil tím, že Windows prý používá miliarda zařízení. To je pěkné, ale mnohé zaujal fakt, který MS nezdůraznil. Tedy, že ještě v roce 2022 uváděl 1,4 miliardy zařízení s Windows. Jinými slovy, podle Microsoftu během tří let ztratila Windows platforma 400 milionů uživatelů!!! A to je pořádný sešup. Že by rostoucí konkurence LINUX a APPLE? No, jejich podíl na PC sice rostl, ale ani náhodou to neodpovídá 400 milionům zařízení (to nemají ani dohromady jako celek). Vysvětlení je podle mě prosté, jmenuje se ANDROID tedy přesněji SmartPhone. Zkrátka je faktem, že hromada lidí dnes nepotřebuje používat Windows PC. Vůbec a na nic! Všechno, co potřebují, zvládnou přes chytrý telefon. Což je výrazná změna, kdy v předchozích dekádách tomu tak nebylo. Nyní už však dospívá první celá generace, která Windows PC dost možná ani nikdy v životě nemusela použít a nepoužila. Má v ruce telefon, a to jim stačí.
A protože Microsoft jaksi totálně selhal v tom dostat Windows na moderní telefony, ačkoliv kdysi ještě před nástupem ANDROID skvělou Windows Mobile platformu měl, tak se prostě úbytku Windows uživatelů vlastně vůbec nedivím. A bude nejspíše i pokračovat. MS však aktuálně číslo opravil a znovu uvádí 1,4 miliard uživatelů. Pravdou je, že není moc způsobů, jak ta čísla od MS ověřit. Je však překvapivé a málo-pravděpodobné, že by MS v něčem tak podstatném udělal chybu a je tedy pravděpodobné, že těch uživatelů skutečně ubylo, a když si u firmy dodatečně uvědomili, že -400 milionů za 3 roky vypadá vážně špatně, tak dodatečně to číslo změnily z 1 na 1,4 miliardy protože vědí, že není moc jak jej nezávisle ověřit. Pořád tedy tenhle zmatek je pro firmu lepší, než investorům vysvětlovat, co se stalo, že jím 400 milionů uživatelů zmizelo ;).
Stále ale ještě dlouho je a bude Windows PC nejuniverzálnější všeobecně výkonnou platformou na světě. A miliarda aktivních zařízení po celém světě není samozřejmě nic zanedbatelného. Na velikost třeba ANDROID platformy však zdaleka nemá, protože ta se podle všeho přesahuje aktuálně 3,3 miliard aktivních uživatelů. A šance, že by se MS dokázal proti ní na poli smartphone prosadit, se limitně blíží nule. A v tuto chvíli se o to ani moc nesnaží, zajímá jej hlavně prodej služeb a streamování a to může fungovat i mimo Windows platformu jako takovou.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|