Z nedávného hackerského útoku se policie zaměřuje na hackerskou organizace Anonymous. Čelí obvinění, že kolem poloviny dubna demonstrovala své schopnosti na společnosti Sony a pronikla do jejich sítě za účelem získání.
Podle oficiálního prohlášení Sony došlo k odcizení osobních údajů registrovaných uživatelů herních konzolí PlayStation 3, včetně jmen, adres, emailových adres, dat narození, přihlašovacích údajů do sítě PSN a nákupní historie. Společnost Sony dokonce nevylučuje ani fakt, že útočníci získali uživatelská čísla kreditních karet.
Množství rozhořčených zákazníků se prostřednictvím diskusního fóra na oficiálním blogu Sony dotazovala, proč provozovatel sítě zveřejnil informaci o nepříjemné situaci až necelý týden po útoku a vystavil tak všechny zákazníky potenciálnímu riziku napadení nejen bankovních účtů. Sony se obhajovalo, že vzhledem k povaze útoku bylo třeba podniknout rozsáhlé prošetření, které zabralo velké množství času, tudíž mohla společnost zveřejnit relevantní informace až nyní. Sony si také měla najmout bezpečnostní firmu, která se měla útokem dále zabývat a hledat osoby odpovědné za odcizení informací.
Podle mého názoru mělo jako vždy dojít k ututlání případu, jedná se o velmi negativní reklamu. Některé zdroje uvádí i více než 100 mil. ukradnutých účtů, to rozhodně není málo.
Takové potíže by mohly vyvolat zájem o konkurenční herní systémy Wii od společnosti Nintendo nebo Xbox 360 od Microsoftu.
Zatím ale není potvrzené, že by se opravdu získaná data využila ke krádežím. Proto bych prozatím označil tento útok za opravdu hackerský. Jen pro úplnost uvedu, že:
hacker - je člověk, který využívá své schopnosti pro odhalení chyby v systému, v podstatě jen upozorňuje na nedostatky a mezery
cracker - je člověk, který svých schopností využívá pro krádeže a další trestnou činnost
Nyní byla španělskou policií dopadena trojice osob skupiny Anonymous, která je z útoků na Sony obviněna. Členové skupiny Anonymous se popisují jako bojovníci za svobodu internetu. Postavili se například i za kontroverzní server WikiLeaks, který zveřejňuje utajované diplomatické depeše. Obvinění z útoků na Sony odmítají.
Hackeři měli chytře využít cloudovou službu Amazon, která odhadem mohla stát jen několik málo dolarů. Pod pojmem cloud se tu myslí pronájem spousty serverů, resp. jejich výpočetního výkonu. Výhodou je, že zaplatíte jen za čas, po který službu využíváte a můžete získat neuvěřitelný výkon.
Nyní se snad dozvíme,co je na tom všem pravdy.
|