Zboží z Číny definitivně zdraží – i na zásilky deklarované za maximálně 22 eur bude DPH a CLO Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 květen 2020
altJe rozhodnuto. Zrušení zneužívané díry vedoucí k umělému podhodnocení zásilek.

 

 

 

 

DPH je velkou položkou v cenách zboží v EU, tedy i v ČR. Jedním z důvodů, proč bylo dosud zboží hlavně z Číny levnější, je že tamní prodejci prostě evropská DPH neplatili, což byla ohromná konkurenční výhoda. Zásilky do 22 eur deklarované hodnoty, ani nepodléhaly klasickému celnímu řízení, tedy poplatkům ani dodanění. A tak se velmi široce rozšířilo zneužívání, kdy evidentně mnohem dražší produkty byly oceněny jako na 22 eur a produkty tak k Evropským zákazníkům dorazily za mnohem nižší ceny, než za jaké je lze jinak v EU prodávat, pokud podléhají všem celním poplatkům a správnému zdanění.

Evropská unie už tak sama inicializovala změny, kde figuruje právě zrušení té výjimky pro zásilky za 22 eur. Platit bude od 1.1.2021 v celé unii. Jednotlivé státy tak tohle převádějí také do svých právních systémů a ČR není výjimkou. Česká vláda potřebnou novelu aktuálně schválila a neočekává se, že by neprošla, a tedy nezačala platit. Je to hotová věc.

Co to v praxi znamená? Narovnání konkurenčního prostředí, kdy Čína speciálně hodně a cíleně zneužívala celé situace. Dá se jen odhadovat, kolik z těch „malých“ zásilek za 22 Eur mělo skutečně hodnotu jen těch 22 eur. Většina byla určitě výrazně dražší, jen se deklarovala jako malá zásilka, a tak nepodléhala celnímu postupu ani danění. Nyní se ale clít a danit budou. Což znamená kontroly jak zásilek, tak toho, zda je daň placena. Takže zdraží i ty zásilky, které skutečně stojí jen 22 eur minimálně o několik set korun za poplatky a daň. Už ale neprojde, že vám dorazí tablet za údajně 22 Eur z Číny. V rámci klasické celní deklarace, se na to přijde a budete mít problém.

  • Závěr

Na jednu stranu jako koncový uživatel nejsem rád, když prostě budu platit více, na stranu druhou chápu, že tohle dál nešlo tolerovat, protože to prostě nebylo fér a v pořádku. Je ale samozřejmě otázkou, jak moc to bude fungovat v praxi, tedy o kolik nakonec to zboží v praxi zdraží. Určitě ale zdraží. Někteří čínští prodejci se v poslední době snaží udržovat v Evropě (včetně ČR) sklady a dovážejí tedy zboží sami (včetně celého procesu) a ve výsledku je sice stále o něco dražší, než když si ho objednáte přímo z Číny, ale zase ne o moc a nemusíte jako jedinec řešit clení zásilky. Takže si nejsem jist, jak velká ta změna v cenách produktů nakonec bude.

Navíc jsem si prakticky jistý, že ČR na tom nevydělá nic, protože čínští prodejci u nás danit nebudou a budou danit jako celek v jiném členském státě, který má tu daň nejnižší (to je asi 17% místo našich 21%), což legislativa nově umožňuje. A náhoda to samozřejmě není. Takže úplně narovnání situace to není. Navíc to pořád neřeší mnoho dalších problémů, které jsou kolem výroby v Číně a jako koronavirus a situace kolem ukazuje, problém to je velký …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 18:25:55

Hmm, to vypadá jako by se EU inspirovala u Trumpa. A pak že protekcionismus je špatný EU ho má nejvíce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 18:30:29
avatar
no nevím co to má co dělat s EU, je to spíše s podivem, že si té očividné zneužívané díry nevšimli dříve ... navíc když chceš legálně podnikat v EU se vším co máš plnit, tak ti tohle rozhodně nemohlo přijít fér a v pořádku ....
cernakus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - fér? 2020-05-12 19:13:06

A poplatek za celní deklaraci ve výši 300 Kč ti fér přijde? I za píčovinu za 20 korun?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 19:30:19
avatar
ne DPH obecně mě nepřijde fér a je to kravina ... ale když jsme v Evropě, má platit pro všechny, ne jen pro někoho ... prostě stejné podmínky (i když blbé) pro všechny .....

a ano, je to škoda, když se ta výjimka na malé zásilky do té malé hodnoty zneužívala, ale prostě se zneužívala ve velkém ... takže se zlob na toho, kdo to zneužíval, že musela skončit ....
cernakus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 19:48:25

bacha na to. To není DPH. To je jednorázový poplatek, kterému se prakticky nelze vyhnout pokud ti to tzv. proclí a dodaní. 104 Kč platíš celnickým šmejdům a 200 kč poště. A přitom to pro ně je zcela automatizovaný proces. Daň a clo ti navýší cenu zboží nejvýše o 25%. Do částky 150 Eur jen o to DPH (tedy 19%). Ale ten poplatek je tam vždy, nezávisle na ceně zásilky.

A jinak se jedná o typické řešení hovadského bolševického režimu, jako je ten náš. Místo toho, aby úředníci začali makat a dozjišťovávali cenu, tak to raději přenesou zátěž zase na občany. To je fakt tak těžké pro úředníka zjistit, že když ti z alibaby přijde robotický vysavač, tak fakt nestál 22 dolarů a protože číňané jsou pečliví a v celní deklaraci píší naprosto přesně označení zboží, tak to stačí jen prásknout do googla a máš tu cenu hned.

A mimochodem, poradíš, který čínský portál je ochotný dělat tyhle čachry s celní deklarací? Protože já za těch 15 let co z Číny a Ameriky občas něco kupuji, takový ještě nepotkal.

Tady jde prostě o to, že po zavedení této úřednické vychytávky podstatně zdraží drobné zboží, protože přeprodejců se to reálně netkne (ti už clo a DPH platí, respektive na jejich podvádění s tím se nic nemění), ovšem to víš, že si rádi přisadí, když ví, že si teď každý schopnější občan sice může najít ekvivalent v Číně, ale bude ho stát automaticky o 3 kila více.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 19:57:55
avatar
Ohledne procesu hledani realne ceny - namam zadny problem s tim, kdyz by prodejce automaticky odeslal importujicimu statu konkretni cislo platebni transakce a nemam zadny problem tyto vypisy zpristupnit celnikum (stejne jim jejich kopie pri celnim rizeni musim poslat). Kdyby se chtelo, tak by to slo i jednoduse, bez tech neumernych, parazitnich poplatku dalsim prizivnikum - tedy za predpokladu, ze nejsou jednim z cilu toho vseho
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DPH 2020-05-13 07:48:08

základní nesnížená DPH je 21% v ČR
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Přesně o tom píšu 2020-05-13 14:35:03

Pošta potřebuje vydělávat a celní správa jí jde na ruku. To co teď na nás šijou, to je jen a jen kvůli poště, která je sama o sobě moloch. No a sekundárně to ublíží Číně. Správně by to mělo být tak, že ta zásilka bude doručená na celní správu tam, kde bydlím. Pak bych měl podepsat formulář o převzetí a pokud zboží reklamuji - vrátím a oni mi vrátí prachy, doložím vratkou nebo v opačném případě, doplatím clo. Jenže takhle to nefunguje. Pohádce o umělému podhodnocení zásilek může uvěřit leda idiot. Jde o zisky České pošty.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-14 07:57:46
avatar
Já snad za posledních pět let nekoupil na Ali věc v hodnotě překračující 22 Eur... kdybych za každou takovou zásilku měl nacpat poště 200 Kč tak mi mrdne.. i u obalu na mobil za 2E
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 19:39:36
avatar
Jenze ta vyjimka na sprosteni dane u zasilek pod hodnotu 22eur byla zavedena cilene a slo vylozene o to, ze na procleni zasilek s nizkou hodnotou stat vylozene prodelava. Na nove verzi stat v lepsim pripade nevydela vubec nic a jedinny kdo se napakuje bude firma, ktera v procesu bude figurovat jako deklarant = ve velke vetsine pripadu posta. Na celnici samozrejme bude hruby nedostatek pracovnich sil takove mnozstvi zasilek zpracovat a stat ve finale jen prodela na platech techto umele vytvorenych pracovnich mist - z dph za tyto male zasilky se nemaji zadnou sanci zaplatit.
Nevim kolikrat jsi si vyzkousel ten tablet objednat sam, ale tyhle zarizeni v naproste vetsine domereni dph neunikly. Ja mam za poslednich par let za sebou urcite vyrazne vice nez tisic ruznych nakupu a domereni dph v stavajicim stavu unikly nakupy drazsi jak tech 22 eur jen vyjimecne. Uvedena hodnota na zasilce na celnici uz par let taky nikoho nezajima - zamestnanci maji vylozene narizeno na ni nehledet. Naopak nebylo vyjimkou, ze na zasilce byla uvedena realna, vyssi hodnota a presto ji z celnice pustili bez mrknuti oka dal.

Prestoze nakupuji z asie pomerne hodne, zavedeny krok me vadi jen v tom, ze stat na tom bude ve vysledku jen ztratny. Mezisklady uz tady jsou a funguji, aspon v nich bude vetsi vyber zbozi, co mi prijde rychleji. Dalsich x prave tech drazsich veci se pro me nezmeni vubec nic - spousta zbozi se mi porad citelne vyplati nakoupit primo u asijskeho vyrobce, vcetne vsech domerenych poplatku a nemam s tim zadny problem. Spise mam pocit, ze zavadene zmeny jdou na ruku nejakym lobbystum (prekupnikum), kteri nechteji, at si to same zbozi muzeme poridit primo u zdroje levneji a naivne si mysli, ze se timto neco zmeni a lide si to same zbozi nakoupi u nich (vcetne te marze bezne v hodnote nekolikanasobku ceny).
cernakus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:02:50

Realita je, jak je tomu dnes u věcí nad 22 EUR. Přijde ti balík a s ním digitální celní deklarace z Číny. Ta se načte do systému. Pokud je to nad 22 Eur, tak to automaticky systém dopočítá a vystaví clo a daň. Poté se informuje adresát (a nebo taky ne, to je častější) a dokud nezaplatí clo, daň a poplatek, tak to stojí. Po zaplacení se to pouští dále.

Reálně se tomu ani pošťák, ani celník nevěnují. Jak sám podotýkáš, neměli by šanci to zvládnout.

Ovšem vyjma cla a daně si řeknou o 104+200 Kč za "práci".

Jediná práce, která u celníků opravdu je, že namátkově rentgenují a rozbalují balíky, aby zkontrolovali, že celní deklarace je pravdivá. Ovšem to dělají u všech balíků, i těch do 22 EUR. Samozřejmě zkušený celník pozná už z deklarace nebo velikosti balíku, jestli mu to stojí za kontrolu nebo ne.

Takže stát na tom tratný nebude. Naopak se docela napakuje. I když jen po krátkou dobu, než všichni obyčejní lidé pochopí, že objednat si něco z Číny v hodnotě 20 korun a vyvalit za to 326 korun se nevyplatí. Pak tyhle malé balíky přestanou a budou pokračovat jen balíky přeprodejců, co toho kupují kotel a daň se clem platí zlomkovou oproti reálné hodnotě (rozuměj okrádají stát na clu a daních ve statisících až miliónech ročně), takže je 304 korun za celní deklaraci vůbec netankují.

A ano souhlasím s tím, že to celé jde na ruku překupníkům. Zejména u laciných prkotin do těch pěti stovek totiž nemohli zase tak moc nastřelovat cenu oproti Číně. Nyní s tím absurdním poplatkem budou moci řádně přitopit pod kotlem.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:16:04

Přesně tak. Já z Čajny kupuji hlavně prkotinky v ceně jednotek dolarů. Např. jsem teď koupil 10 ks diodových můstků 2A/1000V za 0,72 USD. Tj. 1.80 Kč/ks.
V ČR v GME stojí 1 ks 5 Kč. Všechna tato bijouterie je z nějakého mně záhadného důvodu 3x dražší než z Číny.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 09:21:06
avatar
A ste si istý, že fungujú tak ako je deklarované?

Z toho čo prišlo mne mali diskrétne súčiastky SOA zhruba desatinu katalógovej hodnoty.

Takže to čo som objednal z číny bolo vlastne podstatne drahšie ako to čo objednávam zo západu (mouser, farnell, avnet, digi...).

Plus je tam drastický rozdiel v ostatných parametroch vďaka čomu sa prejaví obrovský rozdiel v stratách. V spínaných aplikáciách som videl aj rádový rozdiel...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 12:31:03
avatar
Zalezi co poridis a hlavne od koho to poridis - stejne jako u nas tam narazis na spoustu vykutalenych prodejcu. Sezenes tam jak originaly, tak ruzne (ne)kvalitni napodobeniny. Nejlepe si najit cestu primo k vyrobci, ale i spousta beznych obchodniku dela svou praci poctive - v sumari mam za to, ze cetnost podvodnicku je asi stejna jako u nas o.O Naopak u tech, se kterymi obchoduji pravidelne, tak u nich si cennim vstricnosti a customer care jako u zadneho prodejce u nas..
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 12:25:50
avatar
To jsi asi jeste neclil nic v evrope mene frekventovaneho...to s celnikem treba i tyden resis jenom do ktere skatulky si to muze zaradit
Taky si myslim, ze by se to dalo vyznamnym zpusobem automatizovat, ale to by taky nesmely byt nestastne nastavene tabulky s ruznyma sazbama, ve kterych se nevyznaji ani ti samotni celnici (ti co ten zakon psali uz tim tuplem ne..).
To o cem mluvis se deje hlavne proto, ze ti pracovnici nemaji sanci svou praci adekvatne stihat jiz ted a tak si to usnadnuji jak jim to jen projde..
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:06:12

Už se těším, jak se celníci budou tvářit, až si objednám něco za 50 centů a odmítnu toho jejich celního deklaranta. Jen to oslovení adresáta zda chce/nechce je musí stát několikanásobek. Asi tak něco podobného, jako někomu poslat 1 Kč na účet a on musí zaplatit 3 Kč za příchozí platbu.
4Dimensions [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-12 20:22:50

Problem nie je dan, ale poplatok za colne prejednanie. Aj prkotina za jedno euro sa predrazi o dalsich 10 eur. Extremna byrokracia, zbytocne dodatocne naklady, ryza pre stat na ukor obcanov.

Ano, Cina si to osetri warehousami v EU, ale v nich budu len drahsie a najviac kupovane veci, ten trend je uz teraz, teda vysavace, telefony, bike a pod., rozhodne nie statisice niekedy aj uzitocnych prkotin.

Otazka je, ze co je lepsie, podla mna skor mala konkurencna vyhoda pre Cinu, ako prenasanie nakladov na beznych spotrebitelov v EU.
Sokolik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-13 13:35:54

Tablety a drahou no name Xi-Xao elektroniku by v číně kupoval jen blázen, a i ti se najdou. Vidím v tom obojí, jak neférovost vůči našemu DPH ale i neférovost našich obchodníků s předraženými produkty. To sice neplatí všeobecně, ale najde se ve spoustě případech, proto tam lidé nakupují. Tak například L-Plate k fotoaparátu zn. Sony pořídíte v číně za 9eur tedy cca 250kč a ten samý kus tady ty naši čeští zloději prodávají za 800kč a více a to je prosím jen kus hliníku. Je spousty podobných produktů, kde jde "záruka" stranou, které dělají lidem radost z toho že ušetřili a zaplatili odpovídající cenu. A kde že ta ona úspora z rozdílu ceny zůstane? přece v ČR, kde se za to dá jít do hospody, na nákup, na dovolenou atd. Takže se jen ty prachy přelijí z míst, kde se jako ušetřené utrácejí, do míst, kde se odvedou jako DPH. A Výsledek? Nasraní občané, kteří stejně celou svou výplatu utratí tady v ČR. Těch pár stokorun měsíčně za čínské zboží totiž nikoho neruinuje, a nikdo na tom ani nezbohatne, tohle je jednoduchá matematika. Neschopnost ČR filtrovat potenciálně drahé zásilky je mizivá.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je pěkná blbost. 2020-05-13 14:25:03

Prý, že je to mnohdy dražší. Není! Jestli na wish stojí mobil nebo tablet litr, tak to bude šmejd, co mu odejdou tlačítka nebo displej po půl roce. Já v Číně kupuji věci, které se tady prodávají násobně dráž, protože ti vykukové na to chtějí vytřískat majlant. Za 75 Kč i s dopravou mám 10 ks mikro USB koncovek. Ty samé jeden e-shop prodává kus za 35 a kilo za dopravu. Fakt byznys. Věci, co jsou i na Čínu kvalitní, pod 22 ojro koupit nejdou. Navíc naše debilní legislativa je tak vymakaná, že vás donutí nejdřív zaplatit clo a pak můžete vyzkoušet zboží a pokud ho vrátíte a Číňan vrátí prachy, z celní správy je dostat, to je boj. A HLAVNĚ!!!! Na každé takové zásilce se napakuje i Česká pošta, protože celní správa si to nechá v Praze a nepošle to třeba na pobočku někde v ČR. Takže zaplatíte poště za zprostředkování, jinak si pro to musíte do Prahy osobně. Dedemu opět protičínsky hrabe. Číňan nijak nezastírá, že jde o šmejd a vrací prachy. Díky té Číně můžu koupit lacinou sračku nebo jen mírně kvalitnější, ale násobně dráž. Svět je ve sračkách a potřebuje viníka. Tak to bude Rusko a Čína.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-05-14 08:03:52
avatar
Navíc ten eshop v ČR je sám nakoupil na AliE a pak je tu přeprodává s tučným ziskem 35 Kč kus že
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!
GRID Legends oznámeno – CODEMASTERS hra poprvé pod EA!Neděle, 05 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 585x
Komentářů: 4
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!
Raised by Wolves se připomíná s druhou sérií!Sobota, 04 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 541x
Komentářů: 5
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázku
Dying Light 2 je prý hotové a servíruje ukázkuČtvrtek, 02 prosinec 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 949x
Komentářů: 2
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.
STARFIELD se představuje – na PlayStation nedorazí.Úterý, 30 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1008x
Komentářů: 1
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIX
Cowboy Bebop – originální žánrovka na NETFLIXČtvrtek, 25 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1602x
Komentářů: 7
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračování
Men of War II – realistická válečná RTS se dočká pokračováníÚterý, 23 listopad 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 2