Soustředění celosvětově zásadních výrobních závodů na Taiwanu má důsledky.
Nejde jen o hrozící komunistickou Čínu, která se podle všeho pokusí kolem 2026-2027 napadnout vojensky svobodný Taiwan a násilně ho připojit, problémem je i poloha ostrova, který je cílem častých zemětřesení. Lokalizovat tam pro všechny klíčovou výrobu čipů, za kterou není jinde ve světě náhrada, je tak dvojitým nebezpečím pro celý svět. Bohužel, jedno z nejsilnějších zemětřesení za poslední roky zasáhlo Taiwan v uplynulých dnech.
Naštěstí jsou na to dobře připravení, i přes velkou sílu 7,2 až 7,7 nejsou škody masivní. Ale přesto jsou. Zejména u tak citlivých výrobních procesů, jako je výroba čipů, ke škodám došlo. Poškozena je údajně továrna na 3nm výrobu. Firma nicméně hlásí, že k přímému poškození klíčových strojů nedošlo. Ovšem téměř určitě došlo k poškození části produkce, což mohou být i měsíce práce. Výroba čipů je samozřejmě velmi delikátní záležitost, kontaminace, natož otřesy čipy snadno zničí. Firma zatím neupřesnila rozsah těchto ztrát a možná ani nikdy neupřesní. Výroba však byla přerušena, ovšem také prý už větší část byla obnovena. Ale zdaleka ne celá. Což s ohledem na vytíženost TSMC bude jistě pro některé partnery a zákazníky problém, zejména ty, jejichž čipy byly během zemětřesení v produkci a mohlo a téměř jistě došlo k jejich poškození.
A nejde jen o TSMC, na Taiwanu jsou i další výrobci klíčových čipů a další firmy. Všichni hlásí výpadky a problémy, ale také ujišťují, že pracují na urychlené obnově všeho. Taiwan si je samozřejmě vědom důležitosti svých továren. Nejde jen o technologickou dominanci, kde o klíčový obraný val, kdy Taiwan používá TSMC a další jako hlavní politický motiv pro USA, Japonsko a další spojence, aby mu pomáhali proti komunistické Číně a v případě nutnosti jej přišli bránit. A svět nemůže jinak, protože i když vynecháme prostou slušnost a právo, tak za výrobu v TSMC a další prostě nemá náhradu. Obnova produkce je tedy pro Taiwan naprosto životně klíčová a rozhodně nestojí o žádné problémy, zpoždění natož krizi, která by donutila západ ještě více investovat do vlastní výroby v Evropě a USA. Rozhodně nechce, aby se opakovala krize, která vyhnala ceny čipů na několikanásobek po zemětřesení v roce 1999 a způsobilo velkou krizi v dodávkách. Nicméně od té doby Taiwan věnoval velké množství času a peněz přípravám. Na zemětřesení se tak všechno staví připravené a zjevně to zafungovalo, protože vzhledem k velké síle jsou škody i ztráty na životech skutečně minimální, naprosto nesrovnatelné se škodami, které napáchají mnohem slabší zemětřesení jinde ve světě, kde na podobné věci připraveni nejsou.
Takže doufejme, že to na Taiwanu všechno zvládnou. Bude zajímavé sledovat, zda se dozvíme také rozsah skutečných škod, pokud jde o poškozené čipy ve výrobě, zatím ale doufejme, že to nebude mít zásadní dopady na ceny a dostupnost, byť to nelze vyloučit. Současně jde o další připomínku toho, že lokalizace klíčových výrobních prostředků a závodů na jedno místo není dobrý nápad. A rozhodně nejde o globalizaci. Evropa ani USA si nemohou dovolit se prakticky ze 100% spoléhat v oblasti špičkových technologií a jejich výroby, na jeden ostrůvek vedle nepřátelské Číny, který je kromě toho i známým cílem přírodních pohrom. Co by se stalo, kdyby to zemětřesení bylo ještě silnější a ty továrny by skutečně pobořilo? Je šílené, že politici za 20-30 let v EU i USA nechali vše dohnat do situace, že nemáme alespoň 50% své klíčové průmyslové výroby ve svých hranicích a na svém území. Jde o naprosté ohrožení bezpečnosti, ale i popření zdravého rozumu. Prostě tohle byla jen další připomínka …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|