28nm graficky karty AMD Radeon HD 7000 a NVIDIA KEPLER – Kdy dorazí a s jakými parametry? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 27 listopad 2011
Přejít na obsah
28nm graficky karty AMD Radeon HD 7000 a NVIDIA KEPLER – Kdy dorazí a s jakými parametry?
NVIDIA Kepler 28nm
Závěr aneb kupovat nebo čekat?
alt

 

 

 

 

 

 

  • 28nm graficky karty AMD Radeon HD 7000 a NVIDIA KEPLER

                                                             – Kdy dorazí a s jakými parametry?

Množí se dotazy typu: „Mám počkat s nákupem grafické karty, kdy dorazí nové?“, tak pár slov.

Pravidelně vás informuji, jak to vypadá s nástupem nové generace grafických karet postavenými na 28nm čipech. Protože se množí různé zvěsti, ale také dotazy přímo v souvislosti s tím, jestli počkat s nákupem grafiky, protože se novinky už blíží nebo nečekat, rozhodl jsem se uvést některé věci na pravou míru a „okomentovat“ poslední „úniky“ parametrů …

  • Nástup 28nm bude pomalý

Před pár dny jsem naposledy informoval o stavu 28nm výroby TSMC, která je klíčová pro čipy AMD i NVIDIA, protože žádná jiná firma ani továrna na světě je dnes nedokáže vyrobit. S žádnou jinou výrobní kapacitou se tedy pro 28nm GPU tento rok nepočítá! To znamená, že je zcela klíčové a zásadní, kdy a v jakém množství bude 28nm výroba k dispozici. Aktuální stav?

28nm výroba TSMC je k dispozici ve velmi omezeném množství, vetší objem výroby se očekává až někdy v průběhu Q1 2012, kdy by měly být spuštěna nová továrna, která objem 28nm kapacit zhruba z pětinásobí. Aktuálně pokud jde o AMD a NVIDIA, tak pro obě firmy je výroba k dispozici. Výroba finálních verzí čipů, které již směřují na hotové grafické karty, ale zatím probíhá jen u AMD. NVIDIA stále finální verze 28nm čipů, připravených pro hromadnou výrobu, nemá. Výroba by měla nastartovat až někdy v průběhu prosince.

Nástup 28nm grafik tedy bude velmi pomalý. Nejsou třeba zatím vůbec kapacity na výrobu velkých čipů. Druhou věcí je cena 28nm výroby, která výrazně překračuje cenu 40nm. Ta je navíc dnes už relativně zvládnutá s dostatečnými kapacitami, a tak se nedivte, že i v rámci nových sérií, zejména u G600 NVIDIA, budou ještě mnohé grafiky 40nm. Navíc do hry vstupuje ještě faktor drahých pevných disků, nezdravých ekonomik současného „sociálního“ západu (USA+velká část Evropy vč. ČR/SR), to všechno povede k menší poptávce po současných modelech všeho. A tak se nejdříve bude muset vyprodat to staré, než nastoupí nové. Nečekejte tedy žádný překotně rychlý nástup 28nm grafik, a dorazí velmi pozvolna. V jaké podobě a s jakým výkonem?

  • AMD Radeon HD 7000

Před pár dny se objevily údajné parametry nových HD 7000 grafik. Abych byl upřímný, nejsou zdaleka přesné a v některých ohledech se liší hodně, v některých se překvapivě trefují. Nemůžu říci mnoho podrobností, protože už běží nepsaná NDA, či je minimálně věcí slušnosti nevyzrazovat některé informace poskytnuté výrobci, když si to nepřejí. A ono je vlastně úplně jedno, v jakých parametrech se nové grafiky objeví, důležité je kdy tyto nové výrazně efektivnější a výkonnější grafické karty, můžeme očekávat.

(Funkční mobilní 28nm HD 7000M)

Pro AMD je zcela klíčový mobilní trh. Takže první 28nm GPU zamíří výhradně do mobilního segmentu. Nedivte se, protože se zhruba 30 milionů GPU, které AMD vyrobí za kvartál, jich jen o málo více než čtvrtina tohoto množství, zamíří na desktopové grafické karty. Pro samostatné grafiky je dnes mobilní trh větší a významnější, nemluvě o integrovaných grafikách v CPU. AMD však rozhodně nehodlá hodin klasické GPU přes palubu. Počítejte rozhodně s nástupem jeho nové generace, která se v nejšpičkovější podobě představí na HD 7900 modelech. HD 7800 budou hybridní, tedy současná architektura s některými prvky té nové, ale celé to bude vyrobené ne 40nm, ale 28nm. AMD se také zaměří u nové generace už na výkonnější čipy, kdy úplný desktopový low-end v podstatě končí, protože je účelně nahrazován integrovanými grafikami v CPU.

(28nm Mobilní HD 7000M grafika - pravděpodobně "Thames" série HD 7600M)

Stále platí to, co jsem říkal už před několika týdny. 28nm grafické čipy AMD letos chce uvést, ale díky 28nm výrobě u TSMC to nebude možné více než papírově. Přesto že výroba prvních mobilních HD 7000M už běží a přesto že AMD má už hotové čipy pro desktop včetně HD 7900 a tyto modely jsou v podstatě připraveny na výrobu, nečekejte jejich rychlý nástup. AMD zcela jasně avizovalo, že neuvede 28nm HD 7800/7900 grafiky na trh, až to počet vyrobených GPU dovolí. Nechce dovolit opakování situace s HD 5800 při startu 40nm výroby. Počítejte tedy s tím, že leden 2012 je stále první vůbec možný a reálný datum uvedení alespoň HD 7800 a nižších modelů na trh v nějaké rozumné dostupnosti, i když i to je bohužel termín hodně optimistický, vzhledem k velmi omezené kapacitě stávající 28nm výroby. Bohužel, ačkoliv jsou grafické karty jako takové připravené pro výrobu a kdyby byly čipy, tak už klidně může výroba jet a HD 7000 být na trhu, ale prostě se čeká na TSMC. A vzhledem k tomu, jak dlouho trvá výroba čipu od zadání do výrobu, po jeho osazení na grafiku, i když má AMD u TSMC přednost a zamluveno dost (stejně jako NV), se domnívám (a to není z mé hlavy), že březen je daleko reálnější první termín dostupnosti nových grafik, minimálně pro HD 7900 s většími čipy.

(jako první dorazí mobilní HD 7000M a to už v prosinci a v lednu)

AMD má proti NVIDIA jedinou výhodu. Nevadí mu současné snižování prodejů desktopových grafik. Vynahradí si to Integrovanými, kde už NVIDIA nepůsobí. Proti NVIDIA má AMD také zájem na spotřebních PC GPU a to z několika důvodů. Vysvětlím v závěru článku … 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Avengers Endgame mají po premiéře. Jaký je ohlas?
Avengers Endgame mají po premiéře. Jaký je ohlas?Úterý, 23 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1117x
Komentářů: 9
Microsoft couvá. Malování MSPaint ve Windows 10 zůstane!
Microsoft couvá. Malování MSPaint ve Windows 10 zůstane!Úterý, 23 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 506x
Komentářů: 4
Ubisoft nabízí Assassin’s Creed: Unity zdarma
Ubisoft nabízí Assassin’s Creed: Unity zdarmaPondělí, 22 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 831x
Komentářů: 4
Seriálový Zaklínač dorazí letos. S hrou mít moc společného nebude.
Seriálový Zaklínač dorazí letos. S hrou mít moc společného nebude.Pondělí, 22 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 831x
Komentářů: 6
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and Shaw
Akční nářez roku? Fast and Furious Hobbs and ShawPátek, 19 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1224x
Komentářů: 6
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.
Chernobylite chce být nástupcem legendárního S.T.A.L.K.E.R.Čtvrtek, 18 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1236x
Komentářů: 6