AMD a SAMSUNG budou úzce spolupracovat – RADEON RDNA „NAVI“ míří do mobilů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 červen 2019
altSpolečnost SAMSUNG se rozhodla jít více do svých grafik a využije pro ně technologie AMD.

 

 

 

 

Jako by jen tak mimochodem světem dnes prolétla zpráva, že SAMSUNG uzavírá strategické partnerství s AMD. Spolupráce, která může znamenat mnohem více věcí v dalších letech. Užší spolupráce AMD a SAMSUNG byla už delší dobu předmětem spekulací, protože právě jihokorejská společnost je jedním ze skutečně vážných a zejména reálných adeptů (měla by aspoň nějakou šanci projít schválením u amerických antimonopolních úřadů), pokud by AMD mělo být v budoucnu odprodáno. Nic však nenasvědčuje tomu, že by AMD mělo zájem se nechat prodat a nebýt samostatné jako doposud. Nicméně spolupráce AMD a SAMSUNG je pro obě společnosti zajímavá z mnoha hledisek.

Možná to někteří nevědí, ale AMD, přesněji část jeho grafické divize bývalé ATI, byla vlastně tou, co technologii mobilních grafických řešení v rámci SoC odstartovala. Bývalá mobilní SoC divize ATI byla absolutním průkopníkem a leaderem na tomto poli a jen jedno z nejhorších rozhodnutí v dějinách managementu technologických firem zabránilo tomu, aby AMD dnes hrálo důležitou roli na poli SoC a mobilních grafik na ARM platformě. Bývalé vedení firmy totiž naprosto hloupě odprodalo SoC ATI divizi a všechny technologie společnosti Qualcomm a zbytek už je historie. AMD z toho obchodu mělo ušmudlaných několik desítek milionů dolarů, Qualcomm od té doby z velké části ovládá trh s ARM SoC platformou a generuje miliardy. Zajímavou připomínkou toho, co mohlo být, je i stále používaný název grafické jednotky v rámci Qualcomm platforem. ADRENO je totiž přesmyčka z názvu RADEON. Fenomenálně hloupé rozhodnutí bývalého vedení AMD už samozřejmě nejde vzít zpět. Současné vedení AMD se ale chce do oblasti mobilních grafických řešení vrátit a vybralo si k tomu hned toho nejlepšího možného partnera.

Učiní tak právě prostřednictvím společnosti SAMSUNG. Ta má vlastní velký zájem na vývoji svých SoC řešení, ale potřebuje k tomu řadu technologií, které si musí licencovat. AMD má nejen kompletní balík potřebných licenčních technologií, ale také architekturu a další věci. A vztahy mezi oběma firmami jsou dlouhodobě dobré a obě firmy mají zájem na spolupráci i v dalších oblastech. SAMSUNG tak oznamuje, že jeho budoucí grafické řešení bude využívat technologie AMD, a to dokonce i přímo prvky RDNA („NAVI“) architektury. SAMSUNG bude spolupracovat na vývoji a také odvádět licenční poplatky. AMD tak s radostí oznamuje, že díky této spolupráci rozšiřuje přítomnost svých technologií z počítačů, HPC, serverů a konzolí i na mobilní oblast. AMD Radeon tedy bude opravdu všude.

  • Co může spolupráce znamenat dál?

Není tajemstvím, že AMD a SAMSUNG spolupracují delší čas. SAMSUNG poskytl svou 14/12nm výrobu spřátelené společnosti GlobalFoundries a pro ni AMD vyvinulo své první RYZEN procesory a také POLARIS a VEGA GPU. Současně SAMSUNG vyrábí HBM paměti, kterých je AMD spolutvůrce. Je prakticky jisté, že SAMSUNG bude vyrábět i další generace paměťových technologií, které vyvíjí AMD.

Už delší čas se také spekuluje o tom, že AMD nechce spoléhat jen na TSMC, které se již brzy stane hlavním a jediným výrobcem čipů AMD, protože Globalfoundries svůj 7nm proces zrušilo a neví se, co bude dál. AMD by rozumně rádo mělo i zálohu a nebylo odkázáno jen na jednoho výrobce. A třeba by opět rádo zopakovalo spolupráci mezi ním, GF a SAMSUNG na budoucích procesech, kde je SAMSUNG hodně aktivní a hodně daleko. Pracuje už na 5nm a nižších. Jinými slovy, potenciální výroba nějakých čipů AMD v továrnách SAMSUNG se zdá být zase o něco reálnější. SAMSUNG na spolupráci rozhodně netratí a má velký zájem na technologiích AMD RADEON, což může jeho mobilní grafická řešení v rámci SoC posunout opravdu výrazně dál a posílit jeho pozici. Zajímavé je to hlavně v době, kdy APPLE začíná se svým grafickým jádrem pro svou SoC platformu atd.

Spolupráce AMD a SAMSUNG tedy skýtá mnoho potenciálu, pro obě společnosti je velmi prospěšná a prakticky neexistují žádná negativa nebo třenice v některých segmentech trhu, kde by se tyto dvě firmy střetávaly jako konkurenční. Uvidíme, zda budoucí SoC platformy SAMSUNG pohánějící jeho telefony, tablety a další zařízení, ponesou v názvu integrované grafické části také AMD Radeon. Stejně tak bude zajímavé, zda se spolupráce obou firem skutečně rozšíří, jak naznačuje možný potenciál. Každopádně poté, co AMD nejen graficky pohání prakticky celý konzolový svět, bude pohánět jeho Radeon GPU i chystanou streamovací platformu Google, která může hodně změnit svět, tak AMD/ATI Radeon mohou brzy pohánět většinu mobilních platforem. A to jak prostřednictvím bývalé mobilní divize ATI, tedy ADRENO v rámci Qualcomm produktů, tak přímo jako Radeon RDNA v rámci SAMSUNG produktů. To není špatný výsledek na tak malou technologickou firmu, kterou AMD je. Nad tím musí skřípat zuby zejména konkurenční Intel a NVIDIA, že NVIDIA, kdy obě tyto firmy měly velká zájem na mobilních platformách uspět, obě ale selhaly. Intel svou SoC mobilní divizi zrušil, NVIDIA a její TEGRA se pro běžná mobilní zařízení také nepoužívá. AMD na to jde jinak a zdá se, že její technologie uspějí tam, kde mnohem větší konkurenti tak selhali.

Co může být také zajímavé, je potenciální zpětný přínos SAMSUNGu k vývoji AMD Radeon technologií a architektury, například v oblasti energetických úspor a využívání výrobních procesů, což by se mohlo projevit u všech grafik Radeon. Není divu, že zpráva o úzké spolupráci obou společností velmi potěšila investory.  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 28
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A je to tady :) 2019-06-03 19:18:23

Díky DD, pěkný článek.
hanzoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-03 19:42:01

gratz AMD, to je dobrý deal ;) snad jim to přídá potřebné miliony do budgetu
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-03 21:50:46

Tak už je to tady, Samsung se velmi brzo stane majitelem AMD, tak funguje tržní hospodářství, poté AMD po částech rozprodá a nechá si pouze Know-how pro svou potřebu.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-03 22:46:04

Jenom drobná korekce, Apple se svým grafickým jádrem nezačíná, už druhá generace SoC procesorů Apple má custom grafické jádro a v září by se měla představit třetí...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-04 07:39:09

Btw. Apple představil krásný uber PC desktop, pokud chápu, s custom dual Vega VII. Redakce, nespěte. Čekáme na správou dávku hate na Apple ;)
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-04 10:10:39

No teda AMD to maju riadne prespekulovane. Sice vo vlastnej rezii nic fyzicky nevyrabaju ale cez design a liciencie je ich meno pouzite v tak vela vyrobkoch
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-04 10:38:18

Problém je, že AMD sa podarilo vykoľajiť nVidia-u

Keď zamenili Navi a Apple only Radeon Pro Vega II Duo, hlavne, čo sa týka problémov so spotrebou. Dve "Duá" v high end MacPro majú limit 2x550W ale to je VEGA a tam chápem problém so spotrebou Navi ide do mobilov,, čo je inde, A niekto mal ES Radeon Pro Vega II Duo a podľa nej hádal spotrebu Navi..Santa Clara, Calif.
06/03/2019

AMD (NASDAQ: AMD) today announced that its new AMD Radeon™ Pro Vega II GPUs will be included in the all-new Mac Pro. Built on industry-leading 7nm process technology, AMD Radeon™ Pro Vega II GPUs provide groundbreaking levels of graphics performance for computation-intensive tasks, including rendering, 8K video, video effects, and other high-end content creation workloads.
Odkaz

Akurát ten Radeo Vega II Duo je z dvoch čipov žravá a MacPro budú môcť byť až dve také karty.Pochopiteľne budú až na jeseň (podzim)

All-new PCIe connector Up to 475 watts power
+
Standard PCI Express x16Up to 75 watts power

aj na to ,aká je to "delo" v "CrossfireX"

Two MPX Modules - 4 GPUs
56.8 teraflops single precision
112.8 teraflops half precision
128GB of HBM2 memory
1TB/smemory bandwidth each
Odkaz

Optimized

AMD optimized Metal support for seamless content creation
Odkaz


Fámy o AMD Navi: Radeon Instinct s Navi 20 odložen a co takty herních karet?
6.5.2019

, že jejich nástup byl odsunut do prvního kvartálu 2020.

Dorazit by tak měly za necelý rok, ale jaká je příčina tohoto zdržení? Má jít o celkem špatné vlastnosti týkající se jednak taktů a pak spotřeby a výdeje tepla, čili to první bude příliš nízké a to druhé zase příliš vysoké. A
Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1169x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1133x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1221x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1