AMD chystá 7nm velké high end čipy NAVI 21 a NAVI 23 – NVIDIA má důvod k obavám. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 12 srpen 2019
altPo letech živoření je grafická divize RADEON společnosti AMD opět v plné síle. A chystá toho hodně.

 

 

 

 

Ještě před dvěma lety zněly sliby a plány AMD o tom, jak chystá změnit procesorový trh, mnoha lidem jako neuskutečnitelné divoké fantazie. O dva roky později jsme v situaci, kdy AMD jednoznačně a objektivně překonalo Intel na všech frontách. Výkonem na jádro i absolutně, technologicky, efektivitou i cenově. V mnoha procesorových segmentech Intel reálně nemá, co nabídnout. A nebýt zaprděných, neflexibilních a zaostalých některých významných OEM a velkých firem, vypadala by situace ještě trochu jinak. Každopádně proč o tom mluvíme. To samé, co AMD slíbilo a více než naplnilo na procesorovém poli, slibuje nyní i na tom grafickém. V posledních 2 letech výrazně investovala do grafické divize, dostala ji zpět do kondice, včetně toho že má opět dva nezávislé vývojářské teamy, a především dokázala do Radeon divize přilákat několik starých a významných lidí. Včetně bývalého a brzy opět aktuálního šéfa Radeon-ATI divize, který stál se svým teamem za vůbec nejúspěšnějšími produkty ATI RADEON v její moderní historii. Takže pokud AMD říká, že to nejlepší teprve přijde, vzhledem k tomu, co předvádí v posledních dvou letech, je myslím na místě tomu věřit. A konkurenční NVIDIA a její investoři jsou z toho viditelně hodně nervózní.

Ostatně NVIDIA vděčí problémům AMD za to, kde v posledních 2 letech byla. AMD dobrovolně-nedobrovolně vyklidila vyšší segment, kde NV prakticky získala 100% podíl, a to v době velkého zájmu díky těžební mánii atd. NVIDIA tak v minulých dvou letech si užívala bezprecedentního růstu příjmů a zisků, kdy z obvyklých 1,5 miliardy dolarů najednou dosahovala až dvojnásobných příjmů za kvartál a pětinásobných čistých zisků. Jenže tyhle časy zjevně skončily. A NV se teď snaží brzdit propad hlavně zisků, čemuž odpovídají její předražené grafiky atd. Konkurence se zkrátka vrací. AMD boduje na HPC poli, i díky kompletní platformě a NVIDIA na HPC začíná ztrácet, protože komplexní platformu nemá a není schopna nabídnout. A na běžném grafickém poli jsou Radeon RX 5700/5700XT s NAVI 10 teprve začátek. První z mnoha. Prakticky se koukáme na RYZEN první generace a víme dobře, co AMD dokázalo s RYZEN 2000 a nejnověji s RYZEN 3000.

Je pravdou, že AMD dokáže v poslední době udržet hodně informací pod pokličkou do poslední chvíle. S výjimkou prakticky jediného zdroje (RedGamingTech), nikdo jiný se ani vzdáleně netrefil do reality ve svých prezentovaných zaručených úniků o Radeon NAVI atd. RedGamingTech ale jako první přišel s informací o Radeon VII včetně prvních obrázků karty, což se nakonec potvrdilo, stejně tak přišel s řadou informací kolem Radeon NAVI 10, které se také potvrdily, včetně přesných dat vydání. Je tedy evidentní, že na rozdíl od jiných zdrojů někdo informuje RedGamingTech docela přesně. A tak je docela na místě věnovat informacím tohoto zdroje pozornost. Samozřejmě s rezervou, ale na rozdíl od mnoha jiných má RedGamingTech slušné renomé, že na jeho informacích opravdu něco je.

  • AMD chystá high end NAVI

                 – NAVI 21 a NAVI 23 interně označován jako „NVIDIA Killer“

Sama šéfka AMD už oficiálně řekla, že Radeon divize se teprve rozjíždí a chystají toho hodně, včetně high endových NAVI grafik. Aktuálně tak RedGamingTech přichází s novou informací, co přesně AMD chystá.

Víme, že AMD a její RDNA architektura a první NAVI je teprve začátek. Už příští rok AMD chystá NAVI 2 a do této série by už měl patři chystaný high end. Současný NAVI 10 je jednoznačně mainstreamové řešení, hned jak to podmínky (a výrobní náklady 7nm produkce a GDDR6) dovolí, bude cenově klesat dále k 300 a časem i pod 300 dolarů. Každopádně 251mm2 velký čip NAVI10 je klíčový pro desktop, mobilní segment, ale především pro konzolové použití. Proto šel na řadu jako první. Letos se ještě velmi pravděpodobně dočkáme 1-2 menších čipů na nižší sérii karet. RedGamingTech už delší dobu tvrdí, že high endových NAVI se dočkáme příští rok, čemuž ostatně vše nasvědčuje už delší čas. Nyní přichází s informací, že AMD chystá dva čipy, NAVI 21 a NAVI 23, kdy ten druhý jmenovaný se interně prý označuje „NVIDIA KILLER“. Samozřejmě nevíme význam této narážky, ale může to být hodně věcí.

Nejen výkon, kdy je prakticky jasné, že AMD chystá kartu s výkonem RTX 2080 Ti či spíše vyšším a určitě za mnohem lepší cenu. Stejně tak už všichni vědí, že NVIDIA a její RTX RayTracing je slepá cesta, protože AMD chystá mnohem efektivnější řešení herního RayTracingu a s jeho prosazením co by standardu do her nebude mít sebemenší problém, protože na něm spolupracují Microsoft i SONY, kteří jej nasadí do svých nových Xbox a PlayStation. Tedy Raytracing ano, ale efektivně. NVIDIA řešení je mrtvé. Každopádně přímo vedení AMD zadalo grafické divizi úkol udělat prostě výkonnější a lepší grafiku, než je RTX 2080 Ti od NVIDIA, protože prostě už je stejně jako celý grafický trh otrávené z toho, jak si NVIDIA diktuje ceny atd. Prostě příští rok se konečně vrátí konkurence do všech segmentů trhu. Letos začínáme ve středním segmentu a tam už to AMD s NAVI rozjelo skvěle. NAVI 21/23 už ale budou čipy na vylepšené verzi architektury na vylepšeném 7nm+ procesu.

NVIDIA má každopádně důvod k obavám. Určitě sice chystá také nové grafiky, ale s návratem AMD Radeon divize do běžného fungování a návratem nabídky do všech částí trhu prostě nutně musí NVIDIA přijít o část trhu, podílu, příjmů i zisků. Ze 100% podílu bude prostě v každém případě méně. Nicméně situace je ještě komplikovanější, protože v minulých letech se AMD nemohlo moc opírat o svou CPU platformu. To nyní může, protože zejména pro běžné uživatele je AMD prostě lepší než Intel. A dávat AMD CPU a k tomu AMD GPU dává mnohem větší smysl, než strkat tam NVIDIA kartu. V tuto chvíli NV tak těží z toho, že AMD nemá ve všech segmentech prostě nabídku, zejména ten high end jí chybí. Ale je evidentní, že tohle teď u AMD přesně řeší a je možné, že už v lednu na CES 2020 uvidíme konečně řešení. Radeon grafická divize je prostě zase v plné síle a nově ji vede někdo, kdo stál za nejlepšími ATI Radeon kartami v minulé dekádě. Takže spekulace sice bereme s nadhledem a rezervou, ale v tomto případě nemám důvod nevěřit, že u AMD Radeon se chystají velké věci. A stejně jako ještě nedávno nikdo nevěřil, že AMD dokáže nabídnout lepší a výkonnější CPU než Intel, bylo by hloupé dělat opět stejnou chybu. Neexistuje dnes důvod, proč by AMD nedokázalo přijít v dohledné době s výkonnější grafikou, než je RTX 2080 Ti … je to jen otázka možností a času, což jsou věci, které donedávna AMD prostě nemělo. Jenže tohle se už naštěstí změnilo …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 623x
Komentářů: 7
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2007x
Komentářů: 5
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 3
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafika
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafikaPondělí, 05 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2452x
Komentářů: 11
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3409x
Komentářů: 20
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2155x
Komentářů: 6