AMD chystá něco velkého. Supervýkonné grafiky NAVI RDNA 2 RX 6000 a ARCTURUS MI100 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 10 únor 2020
altKonec legrácek, konec bezstarostných let pro NVIDIA. AMD obrací svou pozornost na GPU.

 

 

 

 

Schovával jsem si tenhle článek už nějakou dobu, ale je čas. Pokud situaci sledujete, asi jste si všimli zvýšené kadence zpráv a úniků o nových grafikách AMD (a vlastně i NVIDIA). To je nezaměnitelný signál, že nové grafické karty jsou opravdu na obzoru a na cestě. O nějakých věcech jsme vás již informovali, o některých jsem ale zatím mlčel. Co se tedy chystá?

  • AMD obrací svou pozornost na GPU a dokončuje letošní VELKÉ novinky

Asi nikdo nepochybuje o tom, že uvedením 7nm mobilních procesorů RYZEN 4000U/H a tečkou v podobě uvedení monstrózního 64jádrového RYZEN 3990X, AMD definitivně vyřešilo situaci na procesorovém poli. Pro teď. A ačkoliv samozřejmě zdaleka nekončí, pro tuto chvíli je zkrátka "hotovo“. Po stránce produktů, jejich výkonu a fungování a po stránce platforem, AMD dokázalo nepochybně více, než samo kdy doufalo a očekávalo. Jednoznačně vítězí. Intel utrpěl zaslouženou porážku, jakou nikdy nezažil a bude jí trpět minimálně další 2 roky. Jednoduše nemá, čím a jak odpovědět dříve. O tom, zda a jak odpoví, povedeme diskuse jindy a jinde. Pro tuto chvíli a rok 2020 je na procesorovém poli vše jasné a vyřešené a AMD tak svou pozornost aktuálně směřuje dál:

Jak už jsem několikrát říkal, pro AMD je samozřejmě procesorová divize ta hlavní. Té obětovalo skoro vše a měla správně prioritu. Samozřejmě tím trochu trpěla grafická divize, ale tyhle těžké časy už také dávno skončily. AMD má stejnou strategii a přístup, jak pro CPU, tak GPU sekci. Grafická divize je samozřejmě trochu časově „pozadu“, právě kvůli soustředění se celé firmy hlavně na dodělání ZEN architektury a procesorů v letech 2014-2017. Nicméně v roce 2017, 2018 a speciálně 2019, dostala grafická divize AMD velkou podporu atd. V současnosti tak můžeme říci, že grafiky AMD jsou zhruba v pozici, v jaké byly první RYZEN 1000 procesory v roce 2017/2018.

Nová architektura RDNA a nové 7nm NAVI GPU jsou velmi povedené, odstranily prakticky všechny nedostatky předchůdců, nezaostávají za konkurencí a jsou něčím, na čem se dá stavět. I samotné Radeon RX 5000 grafiky pro desktop i mobilní segment silně připomínají RYZEN 1000 a mobilní RYZEN 2000U sérii ve své době. Tedy že po mnoha letech má AMD skutečně konkurenceschopnou nabídku produktů po všech stránkách pro prakticky 99% trhu. A víme dobře, že speciálně Radeon RX 5700 a 5600 série jsou opravdu výborné produkty. Ale stejně jako první RYZEN 1000 procesory, jsou teprve začátkem a první generací z mnoha.

To zásadní představí AMD již zanedlouho v letošním roce … a bude to VELKÉ!

  • Obří ARCTURUS GPU pro MI100

Když říkám VELKÉ, myslím tím opravdu VELKÉ. Už několik měsíců se ke mně dostávají zprávy, že AMD dokončuje nástupce výpočetního VEGA GPU. To není samo o sobě takovou novinkou, o tom víme už delší dobu, stejně tak už jsme slyšeli o tom, že novinka má kódové označení ARCTURUS.

Jenže doposud jsme neslyšeli žádné detaily. Už několik týdnů ale vím více a čekal jsem jen na potvrzení některých informací, protože přeci jen řada těch věcí zní až neuvěřitelně. Jenže vypadá to, že vše je pravda. AMD chystá svůj grafický „ThreadRipper“. ARCTURUS GPU má být přesně tím, čím je ThreadRipper na poli procesorů. Absolutním technologickým a výkonovým maximem, využívající současných možností výroby a věcí kolem grafik.

AMD se do toho opírá naplno a podle mých informací bude 7nm ARCTURUS grafické jádro mnohem větší, než si připouštíme. Je údajně na absolutním limitu toho, co lze vůbec na 7nm+ EUV procesu od TSMC funkčně vyrobit. Tedy dá se říci, že AMD jde naplno cestou NVIDIA a jejího GV100, které se svými 815mm2 je na hranici toho, co se dá vyrábět na 12nm. A přes extrémní cenu, se slušně prodává a NV na něm vydělává balík. Samozřejmě AMD chce také pořádné výpočetní GPU, které by doplňovalo jeho dnes bezkonkurenční serverové EPYC platformy. ARCTURUS jím je a je hotové. AMD v posledních týdnech vstoupilo do závěrečné fáze vývoje samotných karet Radeon, které jej ponesou.

Unikají tedy informace o novém Radeon Instinct MI100, které tohle obří GPU má. Prototyp karty jede s tímhle novým velkým Radeon GPU na taktech 1090MHz pro základ a 1333MHz pro boost. Má 4096-bit sběrnici a 32GB HBM pamětí na 1GHz, tedy s 1TB/s propustností. TDP prototypu je 200W. Je jisté, že finální specifikace finálního Radeon MI100 budou jiné. Určitě bude mít vyšší takt, je prakticky jisté že bude mít minimálně 64GB HBM pamětí (a nejspíše HBM2E) a tedy ještě vyšší propustnost (1,5TB/s?) a TDP se nejspíše posune na hodnotu 250-300W.

Po stránce výkonu to bude obrovský skok ve srovnání se současným, a ne úplně pomalým MI60 se 7nm VEGA 20 s jeho 64CU při 300W. ARCTURUS je ale jiná architektura, podrobnosti jsou samozřejmě zatím nejasné, ale má mít řadu novinek a věcí, které jiná GPU ani nemají. Jde o GPU speciálně pro HPC a výpočetní oblast. Samo jádro má minimálně 128CU, aktivních má být až 7936SP z 8192 možných! Tedy dvojnásobek ve srovnání s VEGA. Současně mají ale jednotlivé jednotky vyšší IPC, vyšší výkon a jsou efektivnější samy o sobě. 7nm VEGA 20 je navíc poměrně malým čipem s pouze 331mm2. ARCTURUS bude při vyspělejší 7nm+ EUV výrobě mnohem větší.  Nárůst výkonu tedy spíše než v desítkách %, může být v celočíselném násobku ve srovnání s MI60.

MI100 s ARCTURUS bude představeno a uvedeno tento rok, možná už poměrně brzy. Je na míru vytvářen pro EPYC platformu a servery a je s ním počítáno v nových superpočítačích. Že to bude velmi zajímavý produkt, o tom svědčí horečná činnost u NVIDIA, která podle informací ze stejných zdrojů, které informovují o AMD MI100, předělává svého původně plánovaného nástupce VOLTA. Tady prostě končí legrace, NVIDIA už nebude jediná s obřím výpočetním GPU a bude se muset opravdu snažit.

  • Velké NAVI již brzy?

AMD zjevně rozdělilo vývoj svých GPU na ty čistě výpočetní a herní, kdy je pravděpodobné že ARCTURUS na nějakou herní grafiku spíše vůbec nedorazí. Maximálně možná na nějakého nástupce Radeon VII, tedy hybrida, který vlastně neměl označení herní řady a byl něco mezi. Nicméně ARCTURUS a NAVI sdílí výrobní proces a použité technologie hlavně po stránce přístupu k efektivitě a zlepšení na tomto poli. A ta jsou prý masivní.

Jsou tací, kteří zdánlivě logicky argumentují, že AMD teď sice vyrovnalo NVIDIA po stránce efektivity, tedy spotřeby ku výkonu s jeho Radeon RX 5000 grafikami, ale že srovnáváme 7nm GPU s 12nm GPU. Takže až teď NVIDIA přejde také na 7nm výrobu, zase prý AMDčku uteče. Jenže to vůbec nemusí být pravda. RX 5000 série totiž nemá vychytávky, které se AMD naučilo v poslední době, využívá je u svých CPU a také integrované VEGA v nových RYZEN 4000 APU. K tomu navíc musíme připočíst vliv 7nm+ EUV procesu a vylepšení RDNA 2 architektury samotné. Je reálné, a více než jeden zdroj o tom mluví jako o hotové věci, že Radeon RX 6000 grafiky udělají více než generační skok v efektivitě. Ten posun je prý enormní.

AMD má proti NVIDIA navíc výhodu, že se 7nm procesem má velké zkušenosti a TSMC velmi úzce spolupracovalo na 7nm výrobě s AMD zejména na té 7nm+ EUV. Je to srovnatelná situace, kdy NVIDIA spolupracovala s TSMC na 12nm procesu, který používá pro svá současná GPU, je to proces přímo pro ni. Jenže na 7nm tomu bude jinak. NVIDIA vůbec neplánovala, že své 7nm GPU bude u TSMC vyrábět! Spoléhala na SAMSUNG, jenže tam jsou problémy, a tak NVIDIA musela jít zpět k TSMC a použije jeho proces. To však vyžaduje úpravu návrhů a designu a NVIDIA prostě bude muset použít proces, který TSMC připravovalo ve spolupráci s AMD a AMD na něj na míru postavilo a navrhlo GPU od samého počátku. NVIDIA nikoliv.

Takže až NVIDIA přijde se 7nm grafikami, tak sice mohou být a budou efektivnější než 7nm Radeon RX 5000, ale nemusí být efektivnější než 7nm+ Radeon RX 6000 RDNA 2 série. A o tom má velké NAVI být. Opravdu výrazný posun na poli efektivity a také výkonu. Letošní generace Radeonů už bude v situaci RYZEN 2000 série. A ačkoliv NVIDIA zdá se není v pozici Intelu, tedy že by byla nekonkurenceschopná se současnými produkty a neměla čím odpovědět, stejně moc dobře ví, že zlaté časy skončily.

AMD po vyřešení situace na procesorovém trhu, je na cestě k vyřešení situace na grafickém poli. A to, že dnes disponuje objektivně nejlepší PC a serverovou platformou, mu bude výrazně pomáhat. AMD k AMD dává větší smysl, než NVIDIA k AMD. Nemluvě o konzolové platformě, která je celá postavená na AMD + AMD. Společnost NVIDIA tak nemá prakticky žádný vliv na vývoj a optimalizace her nových generací. Ty budou logicky optimalizované hlavně pro RYZEN a NAVI. Bude tedy muset spoléhat buď na hrubou sílu, nebo marketing ...

AMD má novou a dobrou architekturu, která je v pozici jako RYZEN 1000. Letos přijde nejen její vylepšená verze, ale hlavně velké verze. AMD už dávno není v šetřícím režimu u GPU divize, a letos ukáže první výsledky. Výpočetní ARCTURUS bude nejspíše otázkou až přelomu Q3/Q4, ovšem herní velké NAVI vypadá na červenec/srpen, tedy Q3. Je velmi pravděpodobné, že AMD o nic začne mluvit už velmi brzy. Konkrétně už 5.3.2020, kdy bude mít velkou akci pro investory a tam bychom se prvních informací mohli dočkat. Je to totiž velká věc a příležitost. Samotná grafika by také mělo být velké téma pro COMPUTEX a herní veletrhy.

Každopádně letos se rozhodně dočkáme. Na rozdíl od Intelu, který můžeme s klidem pro nejbližší 2 roky ignorovat, protože opravdu nic nemá a není schopen odpovědět, NVIDIA rozhodně něco má a odpoví. Jedno je ale jisté, ať to bude cokoliv, AMD tomu bude konkurenceschopné od low endu po high end včetně HPC segmentu. Což je něco, co tu už mnoho let nebylo. Samozřejmě vás budeme o všem informovat. Vydání nových grafik, ať už NVIDIA nebo AMD, však může výrazně ovlivnit situace s Číně v souvislosti s nákazou koronavirem, která se stále nedostala pod kontrolu. Naopak, problémy se rozrůstají, výroba stojí, a to je velký problém. Náhrada neexistuje a zatím nevíme, kdy se situace vyřeší. Vzhledem k tomu bych už prakticky vyloučil uvedení nových NVIDIA i AMD grafik do obchodů dříve jak v průběhu léta (Q3) letošního roku.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 08:07:34
avatar
Citace:
NVIDIA vůbec neplánovala, že své 7nm GPU bude u TSMC vyrábět! Spoléhala na SAMSUNG, jenže tam jsou problémy, a tak NVIDIA musela jít zpět k TSMC a použije jeho proces.

Tie správy boli fake. Nvidia tape-outovala u TSMC hneď od začiatku. Prvé 7nm tape-outy mali dokonca skôr ako AMD.

V Samsungu sa mali vyrábať len malé kremíky, tak ako na 14/16nm.

Citace:
To však vyžaduje úpravu návrhů a designu a NVIDIA prostě bude muset použít proces, který TSMC připravovalo ve spolupráci s AMD a AMD na něj na míru postavilo a navrhlo GPU od samého počátku. NVIDIA nikoliv.

K tomu len tak mimochodom, AMD pôvodne plánovalo 7nm výrobu v GloFo... A pritom 7nm Ryzen 3000 sú výborné procesory, aj keď boli na poslednú chvíľu presunuté do iných tovární.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 08:36:56
avatar
No dle toho co je zde uvedeno to skoro vypadá, pro nvidi, že letos si bude prosekávat hodně trnitou cestu, myslím, že realita bude ovšem nějakému "prosekávání si trnitou cestu" na míle vzdálená. Ono například to, že něco chcete vyrobit po samsungu automaticky neznamená, že jste přestali spolupracovat s TSMC.

Vídíte to tu moc jednostranně. Viz optimalizace pro konzole jo můžeme říct, že se u pár her projevila a AMD kartám svědčí, ale co tych dalších 60% u kterých tohle neplatí. AMD konzole dělá už přeci x let takže by to mělo platit u 80% her minimálně, neplatí. Pořád převažují ty dle vás "zastaralé" , které táhnou výkon AMD ke dnu. Na tomhle se nic nezmění, jen se objeví nové "modly" a nové "koule na noze".
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - OFFTOPIC windows 10 2020-02-10 09:09:50
avatar
Mimochodem zase se mnou pěkně vymrdal "nejlepší OS všech dob" windows 10. Já fakt nechápu jak si ta banda pitomců z microsoftu může dovolit VYPNOUT po aktualizace počítač. Co to sakra má znamenat, tohle není poprvé a už mě s tím pekně serou. Pokud ten PC je ovládaný jen přes RDP jak s tím asi má někdo potom pracovat, to jim úplně mrdá v bedně? Toto fakt nechápu, proč to vypnou místo restartu. Samozřejmě, že je to v pátek a přes víkend se k tomu nikdo nedostane takže za víkend nulová práce díky Microsofte za tvůj GENIální " nejlepší OS v historii" !
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 09:20:42

Už nejsi vládce svého OS, ve Win7 šlo vypnout aktualizace.
Mrkvosoft to kopíruje od Applu, my sme jenom nosiči ryb bez práv, k nim připlouvají kapříci a řídí to všechno.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 09:23:55
avatar
No já hlavně nechápu ten smysl toho ten PC vypnout Jaký to jako má význam? To při tvorbě té aktualizace si řeknou ty jo čím bychom ty uživatele tentokrát nasrali? Hej co třeba to PC po aktualizaci vypnout. Haha jooo to je super nápad!!
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 09:42:30

Vypnout ne, restart měl být. Nebo po tý vychřici bliknul proud a vypl se ti PC.
To že se ti vypnul PC, to vypadá na nějakou chybu.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 09:48:35
avatar
Není to poprvé, PC je na UPS a ta je v pořádku. Mimoto není to jen čistě problém u tohoto PC, po příchodu dnes do práce byl vypnutý i můj Notebook, po zapnutí dojela konfigurace aktualizace.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 10:01:39

Ten obrázok v strede článku, kde AMD je v podstate smrť, nemá chybu.
Teším sa na nové Radeon RX 6000. Ak budú také dobré, tak určite jednu kartu z Big Navi budem chcieť.
ITFan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 11:59:05

Tiež sa mi veľmi páči. Je úplne super.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 14:24:17

Nechaj si zájsť chuť aj keď ma 8000 jadier ale nemá podporu 3D tak že obraz nevykresluje je určená čisto na výpočty. Ale čo sa týka výpočtov to bude iné sialenstvo ,silné pochybujem že bude stáť pod 10 000€
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 14:56:36

Ja nemám na mysli Arcturus ale Big Navi, čiže nejaký vyšší model z rady RX 6000.(pravdepodobne RX 6900)
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 19:49:29

Hodně blbej obrázek, milionkrát použitej při hokeji a podobně..
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 19:31:09
avatar
Není ten první obrázek někde v lepší kvalitě?
Axell [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Obrázek 2020-02-10 21:02:47
avatar
Ten obrázek je fakt perfektní.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 21:06:21

Hlavně vystihuje situaci. Otázka je, jestli to zaklepání bude mít nějaký efekt, nebo se rovnou vykopnou dveře
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 21:19:42
avatar
A nebo se zevnitř ozve, že bezďákům neotvíraj.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 09:29:41
avatar
Tak zaklepání v podstatě byli RX5XXX karty.
Teď uvidíme, jestli odpověď bude vypadat tak, že s RX6XXX NV vytře podlahu a nebo to bude naopak.

Ať už to dopadne jakkoliv, už jen to, že taková "bitva" přichází, je super změna!
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 09:44:10

Pravděpodobně k žádnému vytírání podlahy nedojde
To jsou jen takové komixo-legrácky.
Víme jak je konkurence potřeba a letos uvidíme jak to dopadne.
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 14:08:12

AMD by hlavně melo chodit klepat na ty NVidia dveře mnohem dřív a ne až s křížkem po funuse
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 20:07:42
avatar
Citace:
Nemluvě o konzolové platformě, která je celá postavená na AMD + AMD. Společnost NVIDIA tak nemá prakticky žádný vliv na vývoj a optimalizace her nových generací. Ty budou logicky optimalizované hlavně pro RYZEN a NAVI.
na AMD byl už v roce 2013 kompletně playstation 4 a xbox one a stejně se to nějak moc neprojevilo, vliv optimalizací na hry ( PC verze) se mi zdál i přesto vyšší ze strany Nvidia i pokud jde např. o vydávání ovladačů k nově vydaným kartám a hrám a jejich funkčnost viz např. Odkaz kde je vidět že 5700 nemá pořádně funkční ovladače ani skoro půl roku po vydání
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 20:40:06
avatar
To je jen přelud. Nikomu se tohle nestává.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 21:57:32
avatar
nesouhlasím, mám 5700XT a všechno šlape bez problémů .... pokud jde o optimalizace her, naprosto jednoznačně z toho AMD těží už několik let a hry jsou stále více a lépe optimalizovány na AMD HW, což se ještě zvýší protože poprvé budou mít konzole architekturou aktuální GPU i CPU které má AMD i na PC ...
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 23:08:50
avatar
To samé jak s W10, že ti to jede bez problémů, neznamená že to problémy nedělá jinde, prakticky to platí pro celé PC.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-10 23:40:22

Jo lidé a jejich balast v pc. To by si už mohl vědět za ty léta praxe.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 03:54:16
avatar
a zase když ty máš problém, neznamená, že jej mají nutně všichni a že ovladače nejsou funkční ... může to být skutečně jen tvůj problém ;)
Bartt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 07:33:09

To mas teda kliku. jakakoliv verze mezi 19.12.1 a poslednimi, tedy 20.2.1 mi zpusobilo, ze zadna hra nebezela bez padu dele nez dve minuty. Ta poseldni Verze to zatim nejak jaks taks opravila. Teda aspon pro me. A co se tyce toho balastu. Tak na tom PC mam jen Matlab, hry a office nic vic... a nikdy mi tato kombinace nedelala problem.
CamelTOE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-02-11 12:03:04

To máš něco v nepořádku s PC. Spousta lidí si nedokáže dnes pořádně nastavit RAM. 90% nestability přitom dělají paměti. Obvzláště u Ryzenu tam to platí dvojnásob. Nastaví si jen takt, napětí, první 4 hodnoty časování a myslí si jací jsou to Overclockeři
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD 2020-02-11 19:05:45

Zdá se, že AMD konečně pochopilo, jak funguje trh a marketing. Ten zbytečný hi-end s předraženým vývojem, který se nezaplatí, se nevyrábí proto, aby vydělal, ale aby zvedal prodeje mainstream výrobků, na kterých se vydělává tak to prostě je.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Thursday, 13 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 358x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Monday, 10 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1111x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Sunday, 09 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2901x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémThursday, 06 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1337x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Wednesday, 05 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1113x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníMonday, 27 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1234x
Komentářů: 4