AMD oficiálně představuje Radeon RX 6600 XT 8GB – ideální moderní dostupnou grafiku pro 1080p? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 30 červenec 2021
Přejít na obsah
AMD oficiálně představuje Radeon RX 6600 XT 8GB – ideální moderní dostupnou grafiku pro 1080p?
Cena a dostupnost grafik

 

 

  • Cena a dostupnost grafik

AMD Radeon RX 6600 XT vstupuje do výroby za zcela odlišných podmínek, než panovaly u starších generace karet, které nahrazuje. Náklady na výrobu dramaticky vzrostly. Jen obyčejné materiály, bez kterých se neobjedete, jako měď, cín, hliník, plasty apod. jsou i na dvojnásobku toho, co stály ještě před pouhým rokem. PCB a jejich výroba je násobně dražší, jednotlivé často jindy naprosto běžné elektro-komponenty, jsou buď nedostatkové, nebo stojí opět násobně více. No a třeba paměti, 8GB GDDR6 dnes stojí dvojnásobek toho, co stály u minulé generace před rokem. Proč? Protože pamětí je nedostatek, všichni je chtějí a chtějí jich hodně.

Vše je běžně až násobně dražší, než bývalo ještě pro minulou generaci grafik. Do toho jsou problémy s dopravou, která je hned zhruba 5x dražší než bývala, protože jsou narušeny obvyklé řetězce – navíc je hodně zboží a kapacity pro přepravu jednoduše neexistují. No a jen třeba obecná finanční inflace znamená, že těch 279 dolarů před necelými 2 lety je v dnešních penězích 300 dolarů. Peníze tak výrazně ztratily na hodnotě a jediný způsob, jak by výrobci mohli uvést kartu za stejné peníze jako před lety, že by musela být výrazně horší, a tedy levnější na výrobu. Což je v současné situaci nemožné. Radeon RX 6600 XT je duchovní nástupce Radeon RX 480 8GB, která v roce 2016 vycházela za 239 dolarů. Jenže jen díky inflaci by těch 239 tehdejších dolarů bylo v dnešních penězích skoro 279 dolarů.

A to jen kdyby materiály, doprava a všechno kolem stálo stejně jako v roce 2016. Což nestojí. Jsme na násobcích tehdejších cen. Radeon RX 480 a RX 6600 XT jsou technicky, velikostí čipů atd. tedy nákladově a třídou velmi podobné, ale vyrobit takovou kartu dnes stojí výrazně více, díky výše uvedeným růstům nákladů, které AMD nemá šanci ovlivnit. A to má firma nyní zhruba podobnou marži jako měla tehdy. Aktuálně kolem 48%. Takže své produkty prodává stále poměrně levně a hlavně výhodně pro nás, protože konkurence má vyšší marže, třeba NVIDIA je dnes na 64%.  

AMD tak nakonec oznamuje realistickou doporučenou cenu, která skutečně reflektuje současné náklady a současnou situaci, ve výši 379 dolarů (9 990 korun vč. DPH). Ano, je to více, než NVIDIA a její RTX 3060 12GB a jejích oficiálních 329 dolarů. Ovšem u ní všichni výrobci karet od začátku tvrdí, že je nerealistická. Těch 379 dolarů je zhruba minimum za co se dá karta typu RTX 3060 dnes nabízet, speciálně když má 12GB GDDR6, což je velmi drahá položka a NVIDIA se netají v zákulisí, že lituje toho, že tam nedala jen těch 6GB za tu cenu. NVIDIA ostatně ani nenabízí vlastní FE edici RTX 3060, která by ty peníze stála, protože těch 329 dolarů je prostě v dnešní situaci nesplnitelných. Stejně tak RTX 3060 Ti, která je oznámena za 399 dolarů, fakticky za tyhle peníze neexistuje v začínaly (když byly dostupné) kolem 479 dolarů. AMD RX 6600 XT 8GB za 379 dolarů ukazuje realitu, za co se taková karta dá dnes vyrábět a nabízet. A to AMD má nižší marži než NVIDIA.

AMD sice referenční model pochopitelně udělalo a existuje, ovšem bude pravděpodobně nabízen jen některým OEM partnerům od OEM sestav. Referenční karta jako taková se ve volném prodeji ani skrze AMD stránky, se na rozdíl od všech vyšších dosud uvedených RX 6000 modelů, neobjeví. RTX 6600 XT je tak výhradně nereferenčním řešením.

A výrobci chystají a už i předvádí své edice, kterých bude hodně. Včetně velkých s výkonným chlazením. Potěší hned ale i několik mini-ITX variant, které se také na trh chystají. Za pár dní vám je budeme moci začít ukazovat. Samotné recenze a uvedení na trh ale očekávejte později. Konkrétně do obchodů vstoupí karty Radeon RX 6600 XT dne 11.8.2021. Jak to bude s reálnou cenou danou reálnou dostupností karet, je pochopitelně otázka.

Těžařský kult superbohatých vykuků, dojící důvěřivé ovečky na vidině zázračného zbohatnutí a peněz bez práce, se stále snaží kazit situaci pro všechny. A zdaleka není vše vyřešeno. Současně přetrvává vysoká poptávka hráčů, ačkoliv výrobní kapacity a výroba jako taková, trhá rekordy. Výrobci sice hlásí, že mají připraveno obrovské, na poměry AMD nevídané množství karet, ale ani to za současné situace a hladu zákazníků, nemusí a téměř jistě nebude, prostě stačit. Skalpeři z řad distributorů jsou také ve střehu, připraveni stáhnout k sobě většinu dodávek a napálit ceny výrazně výše – ačkoliv AMD dodává vše výrobcům tak, aby karty ve výsledku pro nás mohly stát 10 tisíc korun vč. DPH, distribuce a prodejci si na to napálí marže klidně 100% a shrábnou tak veškerý zisk. AMD z toho nic nemá, výrobci karet z toho nic nemají, tedy kromě naštvaných zákazníků z řad hráčů, kteří musí platit kvůli poptávce a skalperům ceny jaké poptávka umožňuje.

 Samozřejmě jen nejlevnější verze RX 6600 XT budou začínat někde kolem těch 379 dolarů, většina edic bude luxusnějších. TOP verze s těmi velkými chladiči a extra zpracováním pak očekávejte o desítky dolarů dražší i v rámci doporučených cen výrobců. AMD a výrobci grafik se sice mohou snažit, ale rozhodovat o konečných cenách a dostupnosti karet v obchodech, bude zejména poptávka ze strany těžařů a hlavně skalpeři, kterými jsou v mnoha případech i samotní obchodníci … silně tedy pochybuji, že nějakou RX 6600 XT uvidíme v českých obchodech za doporučenou cenu. Očekávám ceny na úrovni toho, co stojí dnes RTX 3060 modely, kdy z hlediska nákladů jde o srovnatelné produkty.

Nicméně karty by alespoň měli být prý fyzicky dostupné … samo AMD a výrobci ale nepředpokládají, že se situace na poli grafických karet výrazně zlepší. Dostupnost se sice zlepšovat bude, ale ceny zůstanou vysoko, protože dokud se nezlepší situace v celém světě ve všech výrobních odvětvích i dopravy a ceny materiálů budou kde jsou, nelze to vyrábět a prodávat za jiné ceny. Nicméně výrazný nárůst objemu výroby, který je, by alespoň spolu s poklesem poptávky těžařů, mohl srovnat nabídku a poptávku. Karty by tedy měly být dostupnější, což by snížilo manévrovací prostor pro prodejce(=dnes často skalpery). Jak jsem psal už dříve, osobně očekávám, při současném vývoji situace, pokud se podaří udržet těžaře mimo hru, tak ceny grafik klesnout někam na 1,1 až 1,2násobek těch doporučených cen přinejlepším v druhé polovině roku, zejména u dražších karet. Nicméně samotné doporučené ceny dané současnou výší nákladů, klesnout nemohou.

Optimisté z řad výrobců říkají, že zvýšené kapacity produkce a možná redukce poptávky spolku s uklidněním situace v dopravě atd. tedy snížení cen všeho, nastane přinejlepším v průběhu příštího roku, ale prakticky nikdo neočekává propad cen na to, kde byly před rokem (kvůli inflaci apod.). Takže si zvykejte na to, že mainstream, co stával kolem 250 dolarů, bude i v normální situaci, která zatím není, kolem 350 dolarů. Nejen vzhledem k inflaci, ale i růstu mezd je to ale normální.

Samozřejmě recenzi RX 6600 XT pro vás mít budeme, karty už máme …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:41:27
avatar
Tak je to tu, oficiálně oznámená cena nového mainstreamu je 379USD. To je konec. Jsem to říkal, mainstream za cenu performance a low-end za cenu mainstreamu předchozí generace. Pochopil bych ještě cenu u RTX 299 a u RX 6600XT 329USD. Ale 379USD za referenci? Kolik budou stát mainstream karty od AIB? 12-14tis?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:53:08
avatar
Yep, nedá se s tím nic dělat, dokud neklesnou výrobní náklady a ceny dopravy ...

jinak vzhledem k inflaci všeho je těch cca 350 dolarů za kdysi 250 dolarové karty celkem pochopitelné ...

RX 480 za 239 dolarů (6300 korun) v roce 2016 je skoro 279 dolarů (7400 korun) v dnešních penězích. Takže i kdyby si chtěl 480 dnes vyrábět se stejnými nálady jako v roce 2016 stála by dnes 279 dolarů. Jenže to nejde, náklady jsou úplně jinak.

Jenže v roce 2016 stála sice ta mainstreamová karta 6300 korun, ale průměrná mzda byla 26 tisíc korun. Mohl jsi si tedy koupit 4,1 karty. Máme rok 2021, průměrná mzda je 35 500 korun, a cena karty je tedy 10 tisíc a to jen proto, že náklady a situace není normální. Za normálnější situace by podle mě stála 6600 XT těch 299-329 dolarů a tedy byla by to srovnátelná nebo lepší hodnota vzhledem ke mzdám než tehdy ... bohužel náklady a poptávka jsou abnormální a ceny tomu odpovídají.

samozřejmě jakmile opadne poptávka, výroba tak výrazněji předčí nabídku, ceny klesnou. protože téměř jistě klesnou ceny i všech materiálů a komponent potřebných pro výrobu, když nebude takový tlak. Současná situace prostě není normální a doufejme že se zlepší, i když vzhledem k tomu, jak se řeší Covid, dělají mnozí vše proto, abychom se s tím COVIDEM rvali ještě několik let a poptávka tak byla vysoká a problémy přetrvávali ....
Snekymo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:52:53

Gigabyte RX6700XT za 17 000kc brat, alebo cakat? Stale sa neviem rozhodnut.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 12:55:52
avatar
jo to je těžký něco dnes doporučovat. Upřímně nevím, to bude asi normální cena za ty solidní edice. Jak říkám, podle mě budou RX 6600 XT stát to samé co stojí RTX 3060 ve srovnatelných edicích a bude to tak nějakou dobu. Mám zprávy, že NV se snaží natlačit do obchodů velké množství 3060 a odlákat tak kupce od AMD, ale za současné situace je to skoro jedno, prodá se zatím vše v jakémkoliv množství. Dodávky jsou abnormálně vysoké od obou výrobců, ale poptávka taky ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:10:11

Radšej ber zase im zacalo ebat s bitcoinom za 10 dni podskočil s 29 000 dolarov cez 40 000 dolarov
CLPS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A to není konečná.. 2021-08-01 18:44:58

Je skvělé, že cena BTC a jinych kryptoměn se začala hýbat, konečně! A to jsme ještě stále před hlavním obdobím, kdy kryptoměny dosahují nových maxim. Počkejme na přelom tohoto a roku a příštího. Nemyslim si , že cena bude za 1BTC 100k, ale těch 80k dá a svezou se i ostatní! Rozhodně lepší něco vložit do kryptomen, než to nechávat volně na účtě.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 06:43:33

Osobne už som kapituloval na to že si kupim novu GPU, za 6700 pitaju tolko čo ma stať 6900XT ceny uplne v hajzlu. a to všetky GPU sa vyrabaju bez EUV max s hustotou 50 mil./tranzistor na mm2 Dufam že do buduceho roka sa to utrasie a nove GPU 5nm s EUV s hustotou 180 mil./tr mm2 skoro 4x vačšou hustotou ako dnes, už budu normalne dostupne.
Už by sa mohlo aj USA oprieť do kryptomien, lebo momentalne je to najvačši prijem pre severnu koreu, ktora kryptomenami obchadza sankcie jak nic.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 13:03:10
avatar
Jj, někdo zase zkrátka ví něco, co my ostatní ne.
Bez ohledu na zdraví je covid taktéž obrovský byznys. Jestli někdo zavětřil obrovskou možnost se neskutečně napakovat a nebo predikoval obrovský super průser a sepsaly se pro ten účel smlouvy na odběr vakcín, kterých ale třeba není potřeba tolik, to se asi nedovíme. Nicméně se s tím veze úplně všechno.
A proto si furt nadávám, že jsem si neodkládal víc peněz už dřív a nekoupil nějakou 1070Ti / 1080 GTX z bazaru, když byly ceny oproti dnešku nízko. Před chvílí jsem se díval na bazos na RX 5600 XT a někdo tam za ni chce 12tis. Údajně ještě v záruce. To je děs na to, že nová stávala kolem 7is.
Teď odloženo mám, ale sakra se mi ekluje vyhodit 14tis. za mainstream. Holt to chce trpělivost a doufat, že mi stávající GTX 1060 3GB neodejde.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 13:46:29

Já prodal RX570 4GB ASUS Strix před 2 týdny za 4000Kč a to jsme ji kupoval před 2 a půl lety za 3990Kč a ještě k ni
dostal 2 hry. Chtělo by to zajásat, ale ktomu není důvod. Před 2 měsíci jsme musel dát za RX6900XT 45 000. Dnes už je na Alze za 37 000. Ale už si ji 2 měsíce užívám a mám z ni radost.
Snekymo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:16:20

Ja tiez mam trochu problem dat za RX6700XT, ale uz pred 5mi tyzdnami mi odisla R9 290tka, a neviem do kedy este dokazem cakat za lepsou cenou...uz asi 3 tyzdne sa to drzi na tych cca 17 000kc
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:32:10

Ved, to už radšej 2x vykonejšiu 6900 za 35 000Kč tu vieš že maš TOP high end najvykonejšiu GPU a nie low end...
Tiež mi hlava neberie čo to chcu za tie low endove grafiky.
za 6700 by som im 10 000Kč dal ale 17 000?
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:22:50
avatar
Citace:
vzhledem k tomu, jak se řeší Covid, dělají mnozí vše proto, abychom se s tím COVIDEM rvali ještě několik let a poptávka tak byla vysoká a problémy přetrvávali ....
DD a ty seš naočkovanej?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:28:19
avatar
samozřejmě, už dávno hned jak to šlo ... dělám maximum pro to, abychom se Covidu zbavili, nikam jsem rok a půl nechodil, všechno se řešilo online atd. prostě já svůj díl odvedl, teď je to na ostatních ....
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 23:35:20

Ja to vidim dosť blede s tym covid, čo sledujem anglicko a izrael čo su najzaočkovanejšie štaty a zverejnuju pravdive štatistiky, tak nejak covid nepočul o tom že očkovanym sa ma vyhybať a kosi to zaradom...
Dovolenkove raje su už v červenom a ked sa od mora vratia statisice dovolenkarov bude to nepekne...
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - covid 2021-07-31 00:38:20

Izrael - nezapominejte na podstatny fakt: vetsina populace je tam proockovana, vakciny nenabizi 100% ochranu, ktera navic s casem klesa zejmena s oheldem na nakazeni (pred vaznym prubehem je pry ochrana stale slusna). K tomu mnozi Izraelci byli naockovani jiz pred delsim casem. Vysledkem je, ze logicky bude pocet nakazenych rust prave v te proockovane komunite. Holt delta do toho trochu hodila vidle. Vidim to tak, ze kazdy stat si bude muset projit kombinaci proockovani a promoreni a snazit se vyhnout prudkemu narustu zejmena hospitalizaci. V CR je myslim jiz delsi dobu trend dost dobry, stabilni - lide se uplne normalne stykaji, rousky vubec nebo v drtive vetsine pod nosem (coz je jako vubec). V nemocnicich prd, i nakazenych malo a vzhledem k nasemu proockovani a predevsim promoreni jak predchozi mutaci, kdy ziskana imunita je velmi slusna i proti delte, tak prave aktualni deltou (vzpominate, jak se tvrdilo, ze se musime delta ubranit, ze ji vytrasujeme atd.? Tomu jsem se uz tehdy hodne zasmal) si myslim, ze se uz niceho dramatickeho nemusime obavat. Leda nejake extra mutace, ale o tom bychom se nejspis s dostatecnym predstihem dozvedeli. Jak na tom budou ostatni zeme, to uz je otazka jina...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 06:19:08

Nas to v strednej europe pekne premorilo s tym anglickym. Preto mame aj najhoršie štatistiky umrti na svete.
čo tak chodim po ludoch, ešte som nestretol rodinu, ktora nebola nakazená aspon s časti.
Ale čo to bude v zime ked imunita opadne a nove varianty nastupia, to si hadať netrufam.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 09:08:42

Covid se ale očkováným nemá vyhýbat.
Při očkování mají 95% šanci na mírný průběh(=ochrana očkovaného) + 40% šanci že ho nepředají dál(=částečná ochrana jiných). Odkaz
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 17:58:17

To sa nelíši velmi od nezaočkovaných, 80% ani nevedia že su či boli nakazený, 18% ma teploty ako u chrípky, a 2% končia v nemocnici
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 19:00:40

Pro mě je tenhle rok spíše očividná zpráva od AMD že už nejsou žádná budget značka, budget kategorie(která je mimochodem vynesla do těchto zisků díky vzrůstu popularity) je už nezajímá a tudíž s ní končí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:26:45
avatar
AMD s budget kategorií nekončí, v záloze má ještě menší NAVI 24 jádro, nicméně současná výrobní realita a ceny jednoduše neumožňují vyrábět levné produkty tak, aby to stálo to co vy chcete aby to stálo ...
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 11:48:57

Já to nemyslím špatně, jen mi přijde že se už prostě rozhodli že popularitu mají dostatečnou a tak využijí rychlý technologický vývoj a dostanou se plně na výkonnostní vrchol(mid-high + highend) jak v cpu(kde se už stalo) tak v GPU kategorii(tam se to stane příští generaci s čiplety).
S tím samozřejmě souvisí zvýšení cen a marží protože rychlý vývoj potřebuje hodně peněz.

Jinak by mě zajímala jedna věc, jak je možné že ty "šíleně zvýšené" ceny výroby, dopravy a pamětí skoro vůbec neovlivnily ceny telefonů a tabletů? Tam se totiž zvedla cena víceméně jen inflací, to se jich snad tyhle "velké výdaje navíc" netýkají? Něco mi tu smrdí.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-01 09:09:40
avatar
aj gtx 970 som kupoval za 380eur
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 13:40:28

Dobry den,
379Usd je vazne hodne, cekal jsem a doufam ze cena bude maximalne 349Usd. Spise nechapu jak je mysleno, ze RTX 3060 ma srovnatelne naklady jako RX 6600 XT. Kdyz ma RTX 3060 ma vice pameti (“velmi draha polozka”) a navic ma 3060 vetsi marzi? (“A to AMD má nižší marži než NVIDIA”). Muzu poprosit o zdroj? Podle mne tyhle karty budou mit velice malou marzi. Osobne jsem rad ze AMD vyda konkurenci k 3060ce, ale z meho pohledu karta neprinasi nic noveho. Stejna cena, malicko lepsi vykon, trosku lepsi spotrebu, ale mene pameti, RT uvidime (ale nevim jestli to nekoho zajima), a to po pul roce od vydani 3060. Mozna bude vetsi konkurencni boj a aspon klesnou ceny, ale v dnesni situaci jsi nejsem jist.
Preji pekny den.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 15:54:49
avatar
3060 má levnější čip vyráběný horší výrobou ale zase dražší paměti, ve výsledku tak budou ceny karet hodně podobné ...

jak nepřináší nic nového? RTX 3060 se prakticky nedá koupit, většina lidí co by jí chtěla, tak ji stále nemá, rozhodně se nikdy nedala koupit za tu vylhanou doporučenou cenu, tkerá byla nerealistická od samého začátku ... takže RX 6600 XT přináší hodně v této situaci. Navíc koho zajímá NVIDIA? Když stavíš PC dáš si přeci AMD CPU k AMD grafice, má to už jasné výhody platformy např. SAM technologie má větší přínos než když bys tam dal NV s rBAR ... a AMD takovou kartu jako 6600 XT v nabídce ještě nemělo ... takže velký přínos. Speciálně pokud se situace na trhu trochu zlepší ...
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 16:33:14

Pekne odpoledne,
Dekuji za odpoved, ale nevim jestli jste mi odpovedel na otazku, “odkud vite ze ma Nvidia vetsi marzi pro 3060“, kdyz tvrdite ze cena bude +- stejna a naklady maji taky stejne. 3060 ma vetsi cip a vice transistoru ikdyz je na horsim procesu. Nevim, kde jste zjistil, kolik stoji vyroba nvidie a amd techto grafik.
RTX 3060 se podle mne da koupit, cena je hrozna ale to bude i u 6600 XT, tak nevim co prinasi noveho. Mozna snizi cenu ale o tom pochybuji, v dnesni situaci.
“Navíc koho zajímá NVIDIA?” Tohle nechapu, ja se nerozhoduji podle znacky, ale podle toho co mi prinasi a jestli uspokoji moje potreby. Mozna se rozhodujete podle znacky, ale ja vetsinou ne.
“PC dáš si přeci AMD CPU k AMD grafice,” proc? Ja treba se rozhoduji co mi splni moje potreby. Ne jen podle znacky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 16:45:56
avatar
finanční výsledky NV jasně říkají, že má mnohem vyšší marže než AMD, navíc NV nikdy neprodává karty výhodněji než AMD ...

8nm výroba samsugn je levnější než 7nm výroba TSMC

tak pokud má AMD k AMD výhody tak to není o rozhodování se podle značky, ale podle technologických výhod ...drtivá většina hráčů bude z AMD k AMD těžit, samozřejmě pokud děláš navíc nějaké CUDA věci, pak ano, NV by tě mohla zajímat více, ale to dělá minimum lidí a když, tak ví o tom, že to potřebují ...
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 17:16:11

Nerozumim proc vetsi prumerne marze firmy by meli byt stejne u 3060 a 6600XT. Tvrdite ze vyrobni ceny jsou stejne a prodejni taky, tak jak Nvidia muze mit vetsi marze na grafice? Za mne ty karty urcite nebudou dosahovat marzi prumernych ostatnich produktu. Nebo si fakt myslite, ze marze bude kolem 50% nebo nad 50%?

8nm je levnejsi nez 7nm. Jasne, ale chip od 3060 je taky vetsi. Podle Vas ma Samsung taky horsi vyteznost. Odkud vite vyrobni naklady karet?
To neni o AMD k AMD, ale dalsich vecech. Treba nekteri by radi vice pameti nez 10% vykonu. Nekteri taky radeji koupili 480 nez 1060 kvuli pametem. A nemyslim ze by byli hloupi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:21:22
avatar
vy si vážně myslíte, že AMD má větší marže na grafikách než NV? vážně?
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 23:53:40

Dobry vecer,
Ja nic takoveho netvrdim (kde to tvrdim? Mozna jsem se prehledl). Ja tvrdim, ze neverim, ze znate marze na 3060 a 6600. A kdyz tvrdite ze vyrobni cena je skoro stejna a budou se prodavat za stejnou cenu, tak nechapu jak muze mit Nvidia vetsi marzi. A navic si nemyslim, ze AMD CPU davat k AMD procesoru za kazdou cenu je dobry napad. Lidi, kteri vi co potrebuji si umi rozhodnout sami.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 06:32:43

Mas jedno co kupis AMD ci Nvidiu, Nvidia je lepšia na ťažbu preto ma aj vyšiu cenu

vykon či cena je +-20%
Ako piše DD ak neplanuješ ťažiť tak je lepšie AMD kôli cene ak ťažiť planuješ tak Nvidia kôli ťažbe samozrejme.
Ale na tvojom mieste by som sa poponahlal, za 24h bitcoin narastol o cca 2000 dolarov a leto sa prehupava do druheho prazdninoveho mesiaca, o chvilku budu GPU skupovať rodičia pre vyučbu s domu, aj pre seba na home offis i težba sa podla rastu kriptomien rozbehne znova...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 16:39:56
avatar
A tady bych se i hádal. Nejlepší karty s nejlepším poměrem hash na watt jsou právěže AMD. Taková AMD RX 6800 XT nebo AMD RX 6800 jsou bezkonkurenčně nejlepší. Ano, na výkon RTX 3090 je potřebujete sice 2, ale pořád máte skoro o třetinu nižší spotřebu. A jednu dobu, když už ty ceny byly vyšroubované pěkně nahoru, tak dvě RX 6800 XT vyšly pořád levněji než jedna RTX 3090, než si toho těžaři všimnuli. Pak vyletěla cena i těch RX 6800/6800XT.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 11:39:32

Profit Margin ma aktuálne AMD 25.76% a Nvidia 27.66%.
Zdroj: https://www.macrotrends.net/stocks/charts/AMD/amd/profit-margins
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 21:55:55
avatar
Jako 10K za takovou kartu, je na nic. Kdyby za to byly aspon luxusni edice jako Toxic co predstavil Sapphire. V te zlate vypada paradne. Odkaz
Na druhou stranu, pokud by sla sehnat za tuto cenu, tak lepsi nez nic v teto priserne dobe.

Kdyby aspon amd vyresilo distribuci vsech karet co maji jejich cip vyhradne pres jeden eshop s dostupnosti i v CR. Omezovani karet kvuli hotovym sestavam neni reseni a moc to nepomaha, kdyz ma nvidia v obchodech 3 nasobny mnozstvi karet.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:02:28

Že tak brečíte. Nejde jen o cenu, ale také o výkon/spotřeba. Oproti rx570 nárůst min 100%+ výkonu a spotřeba přitom podobná. Efektivitou úplně jinde. Smiřte se s vyššími náklady a tedy cenou. Pořád to je akceptovatelná cena za to co nabízí RX 6600XT. Nebo fňukejte, ale k ničemu vám to není. A čekat?
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:59:47
avatar
kdyby 10K, to vypadá že cena v českých obchodech bude reálně u těch nejlevnějších tak 14K minimálně až po minimálně 17K u těch TOP modelů, tedy i ty nejlevnější modely RX 6600 XT budou za stejnou cenu nebo dokonce ještě dražší než co stály ty TOP modely RX 5700 XT ještě cca před rokem, přitom výkon navíc oproti těm TOP modelům RX 5700 XT nebude moc velký, jestli vůbec nějaký bude, jediný výraznější zlepšení vidím v poměru výkon/spotřeba
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:22:28
avatar
tak je to maximum, co současná situace umožňuje, kdyby to za tu cenu nikdo nechtěl, karty by byly dostupné běžně, válely by se všude a výrobci by tak museli zlevnit ....

AMD distribuci neřeší, protože AMD ty karty nedodává. Karty dodávají jednotliví výrobci ...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 14:30:43
avatar
Zajímalo by mne s jakým procesorem AMD testovalo tu grafiku nikde to není uvedeno.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 15:47:48
avatar
RYZEN 9
wladqis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 15:15:48

Len oprava 5600xt, má 2304 SP/36 CU sám ju mam od konca júna. Má len nižšie takty, menšiu pamäť a osekanú zbernicu oproti non-XT 5700ke.
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 18:24:03

No neviem sa dockat toho priameho porovnania hlavne s 5700XT ci sa tie claim-y o "vyrazne rychlejsi" potvrdia, lebo aj keby to bolo o 10% vykonnejsie stale to je najmensi generacny posun cena/vykon v historii. Vsetko horsie bude absolutna katastrofa a v porovnani s takou 3060Ti bude ta 6600XT vyzerat ako odpad. A je jasne ze realne ceny budu uplne mimo a na doporucene sa tuto generaciu podla mna nikdy nedostanu. Takze aj v recenziach to bude kazdy ignorovat a pojde sa podla doporucenych a v tom pripade si to AMD od vsetkych pekne vyzerie. Mozno s vynimkou tohto webu kde som si na 100% isty ze to dostane "DD's Recommended".
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 19:42:57
avatar
Co se ale mezigeneračního posunu týče, tak bývalo zvykem, že nový mainstream má výkon >= performance předchozí generace. Což zatím vypadá, že by mohlo být. Má mít výkon 5700(XT), což podle mě odpovídá.
Ceny jsou naprosto otřesné, o tom žádná. Brzy asi budu potřebovat zubní protézu, jak furt skřípu zuby. A to jsem se tak těšil a říkal jsem si, že bych možná obětoval i těch 12. Ale to už by bylo hodně na hraně. No teď se to nestane, protože nebude stát ani těch 12.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 22:25:07
avatar
RX 6600 XT je nástupce RX 5600 XT ... nemůžeš brát současné ceny vs ceny předchozí generace, protože vznikaly za zcela odlišných podmínek, současné ceny jsou dány neobvyklými okolnostmi, s čímž teď nikdo nic neudělá ...

nevím proč by tuhle kartu měl někdo shazovat v recenzích, pokud doručí co AMD říká že umí, tak je to nejlepší karta za 10tisíc co na trhu je .... všechny 3060Ti jsou podstatně dražší, její doporučená cena je lež od začátku, stejně jako doporučená cena RTX 3060 ... je a byla nereálná. RX 6600 XT budou stát reálně na trhu stejně jako RTX 3060 ....
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PCIe 4.0 vs. 3.0 ?? 2021-07-30 20:02:14
avatar
Ještě by mne zajímalo jaký bude rozdíl mezi PCIe 4.0x8 rozhraní když to není klasické x16 a jestli to bude nějak limitované pokud to bude zapojené ve starším slotu PCIe 3.0
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 20:07:04
avatar
To by mě též zajímalo. Mám B450 a R3 3100. Spíš budu doufat, že spadnou ceny a seženu levně RX 5600XT.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 16:54:23
avatar
Můj předpoklad je, že by nemělo. U RX 5700XT taky nebyl prakticky žádný rozdíl ve výkonu jestli to bylo PCIe 4.0 nebo 3.0. Sice to bylo 16x, ale tato karta by měla mít podobný výkon. A právě potřebu té rychlejší sběrnice právě taky kompenzuje ta InfinityCache. Takže předpokládám, že PCIe 4.0 8x bude stačit a mezi 3.0 bude zase nerozeznatelný rozdíl. On to určitě někdo otestuje, takže se to dozvíme.
georgx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nesmyslna "poloha" cipu? ... 2021-07-30 20:52:42

je nejaky logicky, ci nutny duvod, aby byl graficky cip takto stupidne sikmo? .. kde, je nasledne nejvice namahana spodni ostra a tenka hrana cipu, pri uziti zvlaste tezsiho chladice?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-30 21:40:00
avatar
Vzhledem k tomu, že většina GPU se montuje horizontálně (chladičem dolů) a tedy je zátěž stejná bez ohledu na otočení čipu na PCB, tak asi řešíš problém, který pro většinu lidí neexistuje.

Samozřejmě chápu, že pokud zrovna máš case, kde máš GPU svisle, že tě to trápí, ale to budeš ve čtyřprocentní menšině;-)

Kámošovi takhle vytekla z RTX 2080Ti teplovodivá pasta Což jen dokresluje, jak moc výrobci řeší svislou montáž GPU...
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 01:51:49
avatar
Taky jsem to už viděl a nevěřil jsem tomu že je něco takového vůbec možné.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kde jsou? 2021-07-31 11:54:45
avatar
Je třeba se ptát kde jsou ty dostupné karty, které nám tu byly slibovány po opadnutí krypta a zákazu těžby v CN. Těžaři už za to nemohou.
No výsledek je takový, že tu máme kartu, která je sotva mainstreamem a u nás stojí 10 tisíc. No nádhera. Redakce se samozřejmě nemýlila ve svých prognózách i když vše dopadlo úplně jinak

Ne a není tohle mainstream. Je sakra druhá polovina roku 2021. Rok, dva možná 3 zpátky jste se tu dušovali, že mainstream je už alespoň 2560x1440 a tohle je karta na fullHD. To nedává smysl a neokecáte to. Lepší lowend - za 10 tisíc!!! tak to je. Situace je prostě špatná a tohle je na nic. Proč prostě jen nenapsat jak to je. Kritiku si zaslouží jak NV, tak AMD za ty ceny. Mají sice vyšší náklady, ale jen opravdu naivní člověk si může myslet že nenavýšili i marže
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 17:14:21

Za kolik jste pane pořídil svou slavnou RX 6700 XT, že tu haníte kartu s výkonem jen o stupínek níž s cenovkou jen cca 10 tisíc?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 21:35:51
avatar
Dal jsem 25 tisíc za 6700XT a pak jsem ji s doplatkem 5 tisíc vyměnil za 6800.

O stupínek to není. Třetinová!!! infinite cache, 192-> 128 bit sběrnice atd. 6700XT se alespoň dá považovat za kartu pro 2560x1440.

Ale co Vám budu povídat hrůza je to všechno v jakémkoliv segmentu od lowendu až po hiend. Rozhodně si nebudu myslet, že cena je navýšena pouze o ty vyšší náklady
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 22:14:19

Třetinový výkon určitě ne. To by znamenalo z 90fps 30 a to jako fakt ne .Bude to klasika 60 vs 90 takže dvou třetinový výkon a to se můžeme vsadit
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-01 14:40:09
avatar
co s Váma, já napíšu jasně 1/3 velikost cache 96->32 a Vy mě odpovídáte jako bych snad řekl "výkon"
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-01 14:46:45

Naprostý souhlas. Někdy prostě blbě čtu.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - WTF 3Dfx je spat? 2021-07-31 17:02:12

Bolo by super mat znova Voodoo karty, ale asi to bude fake co myslite?
https://twitter.com/3dfxofficial/status/1421244991297376262?s=21
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 17:34:58
avatar
Že by nVidia vzkřísila firmu, kterou jakožto konkurenci před mnoha lety koupila, aby ji posléze zrušila?
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-07-31 18:44:44
avatar
ktorá z nových amd gpu je cca o 50% výkonnejšia ako vega 64?
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-01 02:41:25

modernizovana Dacia Duster zdrazela o 200 eur a to je cela z kovov, plastu a cipov

a par sto gramova GPU zdrazela o kolko? 100$?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-01 11:33:24

Vieš ako to je AMD taku 6900XT celky vyvoj vyroba odladenie programovanie dovoz urobi a vysledna cena je 800€ potom nastuluju obchodnici, ktory ti tlačia do hlavi a odôvodnuju svoju 800 € maržu že sucho drahe železo draha ropa, korona, bitcoin, že sa mu včera nepostavil a všetko to sčitane robi tych 800€ predraženie karty od AMD a preto po tebe chce tych 1600€
Osobne aj pokukujem po 6700XT čo AMD vyraba a predava za 450€ lenže priekupnici chcu za nu tolko čo stoji 6900XT lebo korona a nove BMV podreželi a chcu biť brzo bohaty...
pbehal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dostupnost 2021-08-02 09:04:30

Prosím Vás , nemáte někdo info kdy mají dorazit ve velkém množství grafiky?? Chci si nějakou koupit, ale ty ceny jsou pořad masakr. Někde jsem tu četl, že snad v průběhu srpna…
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-02 09:25:31

Q1/2022 ?
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-08-03 08:43:56
avatar
Se slovem "dostupná" bych byl velmi opatrný.. víme jak to je a bude s dostupností plus ve vztahu k průměrné mzdě v ČR by se taky o dostupnosti dalo dost polemizovat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnosti
FINCH - Hanks v dalším filmu podle skutečnosti? Z budoucnostiÚterý, 21 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 76x
Komentářů: 0
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1660x
Komentářů: 1
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1043x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 841x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1736x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1152x
Komentářů: 9