AMD oficiálně: Velké NAVI bude letos a míří vysoko. RDNA 2 dorazí do všech cenových segmentů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 05 červen 2020
altSpolečnost AMD koriguje spekulace a znovu oficiálně říká, co bude RDNA 2 a kdy dorazí.

 

 

 

 

Firmy obvykle příliš nekomentují spekulace a zatím neuvedené produkty na trh, natož aby říkaly, kdy se jich dočkáme. Nedělá se to především s ohledem na stávající generaci produktů, která na trhu samozřejmě je a všichni ji chtějí stále prodávat. V případě nové generace grafik ale dělá AMD už nějakou dobu výjimku a říká některé věci přímo.

Firma už několikrát potvrdila, že RDNA 2 je prakticky nová architektura a jako první na ní dorazí právě očekávané velké NAVI, tedy high end. V minulých dnech, aby AMD rozehnalo nějaké pochybnosti, tak CFO společnosti opět oficiálně zopakoval, že RDNA 2 je na cestě na trh, a to v závěru tohoto roku. Z vyjádření také nově vyplývá, že firma by ráda nové GPU řešení představila ještě před uvedením nové generace konzolí, které také RDNA 2 architekturu používají, samozřejmě na mnohem slabších čipech, než je velké NAVI 2. Oficiálně také znovu potvrdil, že AMD nezůstane u jednoho čipu. RDNA 2 architektura zamíří postupně do celé šíře nabídky grafických řešení AMD, od high endu po integrované grafiky v procesorech. Takže se můžeme těšit na novou generaci mainstreamových, low endových i dalších grafických řešení, která tak dorazí postupně v průběhu příštího roku.

To potvrzují i nedávné úniky, kdy víme že AMD kromě velkého NAVI 21 chystá i menší čipy, například i pro nástupce RX 5700/5600 série atd. AMD také už dříve nečekaně prozradilo, že RDNA 2 přinese obrovský posun efektivity, srovnatelný s tím obrovským posunem, který už přinesl první generace RDNA proti VEGA. 50% posun vůči RDNA 1 je stále překvapivé číslo. Ale to nebude všechno.

AMD znovu zopakovalo oficiálně a jasně, že „velké NAVI 2“ je HALO produkt a míří na absolutní vrchol pro největší nadšence. Samozřejmě nic jiného nečekáme, je to prakticky to poslední, co dnes AMD v nabídce stále chybí, protože všude jinde už karty má. A v mnoha segmentech je objektivně nejlepším řešením za nejlepší peníze. Jen ten HALO produkt prostě chybí, tedy to, čím je pro NVIDIA její RTX 2080 Ti/TITAN série apod., tedy něco, o čem si spousta lidí rádo čte, ale málo kdo si to skutečně koupí.

Jsou tací, kteří z nějakého prapodivného důvodu věří, že velké NAVI bude mít jen o kousek větší výkon, než stávající 2 roky stará RTX 2080 Ti. Jenže to nedává žádný smysl. Pokud bude mít něco výkon blízko RTX 2080 Ti, tak to bude nástupce RX 5700 XT série, tedy vyšší střední třída (Performance) jako RX 6700 XT. Ostatně nová generace grafik NVIDIA je také na cestě a bylo by velkým zklamáním, kdyby nástupce RTX 2080, tedy RTX 3080, nebyla právě alespoň na úrovni stávajícího výkonu RTX 2080 Ti.

AMD s velkým NAVI 2 samozřejmě míří mnohem výše. Ostatně už stávající Radeon RX 5700 XT za 11 tisíc korun, který je vybavený na poměry konkurence miniaturním 250mm2 čipem, dnes zaostává za RTX 2080 Ti (754mm2) jen o cca 35%, přitom NVIDIA si za to účtuje více než trojnásobnou cenu. Takže velké NAVI samozřejmě bude výrazně výkonnější než RX 5700 XT. Odhaduji tak někde kolem dvojnásobku, a tedy bude znatelně výkonnější než RTX 2080Ti. O tom nepochybuji. Jaký ten výkon ale přesně bude, je samozřejmě otázkou, na kterou vám dnes nikdo přesně neodpoví. AMD mluví o revolučním 4K výkonu. Tady AMD zatím odvádí skvělou práci. Podařilo se jí zatím zamezit (nebo úspěšně utulat), jakékoliv úniky a náznaky výkonu nové generace, kterou přitom už má prakticky hotovou, vzorky karet existují a obíhají, a kartu představí někdy v termínu konec září až začátek listopadu.

  • Poznámka na závěr …

Co mohu prozradit, že AMD ví, že z hlediska velikosti prodejů je velké NAVI nevýznamné, podobně jako ThreadRipper procesory. Nicméně obojí je důležité pro prezentace možností a schopností firmy jako takové. AMD samotnému už delší dobu vadí, že ke svým high end procesorům nemůže zatím nabídnout high end grafiku a ačkoliv RX 5700 XT je objektivně nejdražší grafika, kterou bych dnes komukoliv doporučil kupovat jako maximum, protože nic dražšího se nevyplatí a nestojí za to, nelze ignorovat, že RTX 2080 Ti, i když má jen o 35% výkonu více a stojí 3x víc, je prostě nejvýkonnější herní grafika a AMD nemá adekvátní proti-nabídku, jedno jak zanedbatelné prodeje tenhle segment obecně má. A fakt, že si AMD může dovolit vývoj a uvedení takového vlastně z pohledu tržního významu zbytečného produktu, je velmi dobrým indikátorem, že situace se u AMD opravdu výrazně zlepšila. Upřímně, je úplně jedno, zda bude RX 6900 XT o 30 nebo 60% lepší než RTX 2080 Ti a zda bude o 10% slabší nebo o 10% silnější než RTX 3080 Ti, jakkoliv ten souboj samozřejmě bude sledovaný, tím zásadním je, že po mnoha letech budeme mít i v tomto segmentu konkurenci, výběr a snad to bude znamenat, že místo 36 tisíc bude nový high end stát třeba 26 tisíc.

Samozřejmě pokud by AMD „RX 6900 XT“ dokázala RTX 3080 Ti porazit, byla by to třešnička na dortu a pořádná potupa pro NVIDIA, protože z hlediska financí, klidu na vývoj atd., kdy grafická divize NV je několikanásobně finančně větší, kdyby NVIDIA za současné situace tenhle souboj nových generací prohrála, byla by to prostě ostuda. Pravdou je, že AMD je v mnohem lepší pozici, protože může jen získat a získá v každém případě. NVIDIA může jen ztratit a ztratí a bojuje se jen o to, kolik. NVIDIA má teď 100% podíl v high endu, protože AMD nic nenabízí, s příchodem velkého NAVI je ale jasné, že NVIDIA o ten 100% podíl přijde. AMD tak může útočit prakticky bez omezení, bude mnohem agresivnější cenově, mnohem agresivnější ve snaze získat maximální výkon. Pokud k tomu bude muset použít ultra drahé HBM2 paměti a osadit kartu AiO chladičem, tak to klidně udělá. A mohu potvrdit, že někteří výrobci grafik, vyrábějící jen NVIDIA modely, jsou poměrně nervózní, protože klidné časy, kdy AMD nemělo protinabídku, prostě končí.

Můj tip stále stejný. Podle mě velké NAVI 2 bude zhruba 2x výkonnější než stávající Radeon RX 5700 XT a doufám v cenovku kolem 20 – 24 tisíc korun a s dostupností v průběhu listopadu tohoto roku. A doufám, že AMD ještě překvapí, protože já bych si opravdu rád zase zapojil 3 monitory do Eyefinity, což teď nemůžu, protože i RTX 2080 Ti je na moje 3x 4K prostě slabá (a má málo paměti). Tak doufám, že velké NAVI 2 to umožní, i když třeba ne na plné detaily. Ale to je opravdu jen mé přání, záležet bude nejen na výkonu GPU, ale také na množství paměti, kdy méně než 16GB HBM2, je na 3x 4K prostě nepoužitelné. Uvidíme tedy, jak moc HALO produkt nová karta AMD bude, a co firma myslí tím, že je to karta pro nadšence. Zda tedy počítá i s nadšenci se 3x 4K monitory v Eyefinity … :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 19:09:29

Takže dle poznámky na závěr jsem pochopil, že NVIDIA bojuje vlastně o přežití?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 19:28:28
avatar
no měl byste asi zajít k lékaři pokud jste to tak pochopil, protože to nemáte v hlavě v pořádku ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 20:27:44

Myslim si že Nvidia sa nema čoho bať, a kartu pre nadšence si postraži aj tentokrat. Čo som čital o GA102 3080Ti ta by mala mať cca o 40% viac vypočetnych jednotiek 6912. Na druhej strane cena 1500€ fakt len pre nadšencov... Tak že AMD pôjde proti 3080 a tu sa hovori len o kolo 3840 vypočetnych jadrach. Myslim si že to bude dosť velky konkurenčny boj, a cena top modelu od AMD by sa mohla pohybovať na urovni 750-900€ že vraj cena 3080 by mala biť 699-799€. Testy ukažu pravdu, či Nvidii postači 3840SP proti top modelu do AMD alebo nie.
Na druhej strane keby AMD stačilo 5100SP proti Nvidii s 6900SP to by bol gool
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 20:11:29

Nějak nechápu, proč by měla být pro Nvidii ostuda, kdyby mělo AMD nejvýkonnější kartu.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 20:14:58
avatar
Je to stejné jako u Intelu, Nvidia má proti AMD daleko víc fin. prostředků na vývoj.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 20:21:15

To možná má. Ale to přece neznamená, že by to měla být ostuda. Prostředky jsou jedna věc. Realizace produktu je druhá věc. Můžete mít neomezené množství peněz. Ale když není nápad, tak z těch peněz produkt nevyrobíte. V F1 byl taky na vrcholu Redbull a Ferrari. Měli spoustu peněz. A teď? Mercedes je válcuje už několik sezón. Holt přišli na jiné, lepší řešení, se kterým umí pracovat a využít ho velmi dobře.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 21:46:01
avatar
Kdyby nVidia nedokázala top AMD kartu předkonat, Jen-Hsun Huang by si (minimálně) cvrnknul do kalhot.
Pro nVidii (s jejím náskokem a finanční převahou - dá-li se to tak vůbec nazvat) je podle mě takový scénář nepředstavitelný.
Asi bych to nenazval ostudou, ale průser by to byl pořádnej, tedy minimálně pro Huangovo ego (možná i kalhoty).
Kdybych si měl tipnout, nVidia o prvenství v hrubém výkonu nepřijde, leda že by AMD vydalo top model dříve. Pak by na přechodnou dobu AMD pravděpodobně "vedlo".
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-05 23:48:50
avatar
a o tom přesně mluvím ....

jde o to, že ať to dopadne jakkoliv, NVIDIA nemá co získat ale bojuje jen o to, aby ztratila co nejméně ... prostě už nebude mít 100% high end trhu ...

kromě podílu je ale podle mě by bylo tou největší potupou, kdyby AMD porazilo NVIDIA ve výkonu u herních karet ... nejde o to, jestli by to na trhu celkově něco znamenalo, kde o to jak to vypadá .... ostatně Intel také finančně nestrádá, ačkoliv nemá jediný konkurenceschopný procesr, stále ovládá drtivou většinu trhu. Nicméně všichni řeší jen to, že AMD poráží obrovský Intel, ačkoliv by to nemělo být nikdy možné a bylo to něco nepředstavitelného ....

a jak říkám, NVIDIA nemá v nadcházejícím souboji s AMD co získat a může jen a jen ztratit. AMD na druhou stranu je v pozici že nemá co ztratit a bude agresivně útočit a jasně to dává najevo ... navíc je to poprvé po mnoha letech, kdy AMD má finanční klid, je stabilní, má jasný plán a na rovinu, nikdy na tom CPU i GPU divize vlastně nebyly lépe. Tohle je AMD, proti kterému NVIDIA ještě nikdy nestála ... RDNA 1 je konkurenceschopná, mnohem více, než NV a všichni čekali, RDNA 2 může být lepší než co nabídne NV, speciálně když NV to se 7nm podělala a ví to moc dobře (článek na to jsme tu měli) ....

já neříkám, že AMD porazí NV v nadcházejícím souboji karet, ale co vím, tak to bude hodně zajímavé. No a připomínám ještě jednu věc, NVIDIA je v mnoha věcech jako Intel. nespoléhá se nutně na nejlepší technologie, spoléhá se na setrvačnost zákazníků, svou značku a uzavřený ekosystém, ze kterého se těžko vystupuje (Intel servery a tomu pdoobný CUDA ekosystém). A ještě nedávno jsme všichni (včetně mě) říkali, že není možné, aby AMD výkonově dokázalo překonat Intel. No spletli jsme se. Takže říkat, že NVIDIA určitě udrží výkonové prvenství? Podruhé mě nenachytáte ... AMD dokázalo, že dokáže zázraky (bez přehánění), takže nevylučuji vůbec nic. Speciálně když kromě toho, že velké NAVI 2 bude opravdu velký čip a že RDNA 2 bude mít o 50% větší efektivitu než stávající NAVI, nevíme vůbec, ale vůbec nic.

A připomínám, že ještě nedávno jsme nevěřili, že se dočkáme 32jádrového procesoru, natož 64jádrového, ba dokonce 16jádrový mainstream bylo k smíchu ... pak přišlo AMD a teď mám tady doma 16jádrový mainstream v testlabu a 24jádrový ThreadRipper ve své sestavě, ještě před dvěma lety nepředstavitelné. Takže mě to přijde hodně podobné, když teď někdo říká, že NVIDIA se nemá čeho bát ... já bych si tím tak jistý nebyl (a bylo by to super pro všechny zákazníky a trh). Samozřejmě ale můj odhad jsem řekl (velké NAVI 2 = 2x výkonější než RX 5700XT za 20-24 tisíc v listopadu) ... jestli to bude výkonnější než RTX 3080 Ti? Nevím, ale určitě bych to za současné situace nevylučoval ... neexistuje totiž nic, co by objektivně dávalo NVIDIA jistotu že na ni AMD stačit nebude ....
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 10:21:13
avatar
Ta efektivita může být záludná, moc bych si s ní nezahrával. Totiž o 50% vyšší efektivita může znamenat 150% výkonu při stejné spotřebě, nebo taky 100% výkonu při 66.6667% spotřebě.
Z opatrnosti bych očekával, že výsledek bude někde mezi. Třeba výkon 125% při spotřebě 83%. Ale to už je jen hra s matematikou základní školy a hlavně pouhá spekulace.
Nechme se překvapit.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 20:36:42

Bylo by to fajn hlavně z pohledu marketingu, kde AMD celkem ztrácí. Spoustu lidí dokáže ovlivnit i při nákupu lowend produktu že daná značka má nejvýkonnější produkt na trhu. Dokážou pak přehlédnout že to co kupují na mizerný poměr cena výkon. Snad se tentokrát neobjeví porodní bolesti jako u RDNA kdy ne všem a všechno šlapalo jak má...
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 12:24:23
avatar
No bylo by to minimálně na upgrade koženkové bundy...
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 06:59:07

Ale jako koncovýmu zákazníkovi je mi zcela u hnědky, kdo má kolik peněz na vývoj. Zajímá mě produkt.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 11:56:52
avatar
tak jsou zákazníci ignoranti a pak jsou zákazníci, co se zajímají ... samozřejmě je tvé plné právo patřit do první skupiny .... a nikdo neříká, že máš nakupovat podle toho, kolik která firma měla na vývoj ...

pokud ale hodnotíme produkty, je zajímavé se podvívat i na to, v jakých podmínkách vznikly, protože když firma A má na stejný produkt 100 milionů a firma B 10 miliard a výsledkem jsou srovnatelné produkty, ne-li produkt společnosti A lepší, tak firma A odvedla mnohem lepší práci .... a jako zákazník bych o tom rád věděl, protože to ledacos naznačuje a o hodně věcech vypovídá ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 13:31:33

A pak je stále nezodpovězená otázka, jaký rozpočet a kolik zaměstnanců má každá z těch firem. To jsem nikde nenašel. Protože jak víme, Intel je sice kolos, ale nedělá jen procesory.
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 06:43:39

Těžko můžu patřit do první skupiny, když mě zajímá produkt jako takový. Když se pro nějaký produkt rozhodnu, tak skutečně neřeším, kdo a v jakých podmínkách ho vyrobil. Rozhodně je skoro už trapné, psát do každého článku, že nVidia/Intel mají tolik peněz a chudáci AMD to dělají skoro na louce.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 12:26:22
avatar
Mě třeba okolnosti a souvislosti a podmínky za jakých produkt vznikl docela zajímá.. zvlášť u HW ..u pračky je mi to jedno...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 19:09:54
avatar
Ta ono to bude tím, že u pračky se toho už nedá moc vymyslet. Ale příklad kde se to také moc neřeší a kde se naskakuje na účelně nastavené testování je segment TV přístrojů. Dám příklad: QLED versus OLED. Tím že dle zkušeností co jsem nabral 90% lidí nemají ani nástřel jak ty obrazovky vlastně fungují. Pro jedny je mezi nimi jen drobný rozdíl a pro druhé je to španělská vesnice a vůbec netuší o čem to mluvíte a nebo si to spojují s výrobcem a berou to jako tipové označení a nikoli technologické. Pak je snadné udělat test sledování hokejového zápasu, kde QLED OLED deklasuje jak obrazem tak spotřebou a navíc vám zdělí že je vhodnější na hraní her, protože při zastaveném obrazu (jako je třeba menu) nedochází k vypalování obrazovky, pak vás zahltí údaji o kvantových tečkách a mají vás. V jiné prodejně nebo webu provedou test třeba na 3 epizodě 8 série hry o trůny a výsledek bude přesně obráceně OLED deklasuje QLED jak obrazem, tak spotřebou. Řeknou vám že se obrazovka hodí na hraní her, protože má extrémně rychlou odezvu a pak vás dorazí tím že obrazovka má prakticky nezměřitelný kontrast a tak se zjednodušeně uvádí jako nekonečný a mají vás. Sranda je že mají pravdu oba testující, ale jsou zamlčeny slabiny těch technologii, což ale právně není možné označit za lež.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 20:26:32

Spíš to chápu tak, že se dělají recenze klávesnic, myší, monitorů, chladičů atd. a tam se taky nedozvíme o tom, jaký má která firma rozpočet atd. V tomto to bylo myšleno
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 20:40:51
avatar
dnes jde hlavně o zisk a tak jde vývoj spíš evolučně než revolučně a to i tehdy zda je nápad nebo není. Když není tak jen vylepšuješ to původní náklady malé a zisk skvělý. Nebo máš revoluční nápad, ale byl bys blázen se sním vytasit v plné parádě a hned z kraje si vystřílet munici a tak ho dávkuješ postupně a zajišťuješ si nadvládu na mnoho let dopředu a přitom ho zpeněžíš násobně vícekrát než se sním vytasit hned komplet. Sledovat náklady na vývoj může být hodně zavádějící. Protože ten bohatší je může mít nižší než ten chudší.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-09 09:17:04

Klidně to tak může být. Proto říkám, že nevíme, jaké jsou situace v těch segmentech. Ono je totiž celkem jednoduché říct, že jedna firma má love a druhá má jen zlomek. Ale jak je to skutečně v těch odvětvích, to už nevíme. Takže klidně to může být tak, jak píšeš.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 23:50:19

Tak chápu to jako zajímavost navíc, ale hlavní pro mě bude stejně poměr výkon/cena, užitné vlastnosti (spotřeba, podporované funkce) v cenovém rámci, který jsem za daný produkt ochoten dát.
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 23:47:44

Považuji se za velkého technologického nadšence, ale je mi úplně buřt, jestli někdo investoval do vývoje násobně více prostředku. Hlavní je výsledek a určitě to ze mě nedělá ignoranta.
AMD už by mělo konečně něco vydělat, at tu nemusíme tyhle moudra pořad číst
NěkdoTady [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 11:01:54

Hi-end je dulezity hlavne z marketingoveho pohledu, prodejum v nizsich segmentech to pomaha.
Co se tyka dnesnimu odskoku v cene u nV za tech 30-40% navic, je naprosto normalni, za hi-end se vzdycky nehorazne priplacelo a je jedno u ktere firmy.

Co bych si pral, ale asi se nestane, by bylo zopakovani situace jako s HD 4xx0, tim by AMD vypalilo rybnik nV dokonale. Prece jen ceny hi-end i mainstremu posledni dobou vylezly hodne nahoru.
A taky doufam, ze to AMD nebude prehanet s taktovanim nadoraz, prece jen me prestalo bavit omezovat kartu o 5-10% na vykonu, abych dotahnul o 30% lepsi spotrebu. Nejde mi ani tak o proud jako o hlucnost.

ps. Me hiend nezajima, pojedu si dal v mainstreamu. Problemem jsou lidi, kteri uvazuji tak, ze kdyz ma nekdo nejvykonnejsi herni komponentu, tak i nizsi produkty budou lepsi/vyhodnejsi jak u konkurence.
Porad narazim na lidi, kteri jsou ochotni dat prednost NETAKTOVATELNYM Intelum pred Ryzenem, a nekteri si to nenechaji rozmluvit ani o tom popremyslet.
Na cem by AMD melo opravdu zamakat, je marketing. Uz je to o dost lepsi, ale porad je co vylepsovat.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 12:06:45
avatar
Citace:
je naprosto normalni, za hi-end se vzdycky nehorazne priplacelo a je jedno u ktere firmy.

přesně, třeba se podívejte na Ryzen 9 3950X ( 21 000,- Kč) který je oproti Ryzen 3100 7x dražší ( 3000,- Kč), přitom výrobní náklady na výrobu 3950X nejsou určitě 7x vyšší, jsou max. 2x vyšší a stále tu jsou tací co si myslí že AMD přijde s kartou která bude na úrovni 3080Ti a bude za 3/4 cenu už asi zapomněli na cenu/ výkon Radeonu VII oproti RTX 2080s, ta karta bude mít na sobě pravděpodobně opět drahé HBM2 paměti a pokud bude mít výkon na úrovni 3080Ti tak těžko jí asi bude AMD prodávat jen za nějakých 20-24 tis. když 3080Ti se bude prodávat vesele za 35 možná i 40 tis., AMD není charita, se podívejte na RX 5700 XT také by pravděpodobně mohla stát max. nějakých 8 tis. a stále by ji prodávali se ziskem ale proč by to dělali když má stejný výkon jako RTX 2070s která se prodává za 13 tis.+
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 15:49:00
avatar
Radeon VII nebyl klasicka karta pro konzumaky, to byla defakto anomalie, kdy cenova politika nvidie umoznila amd vydat prumyslovou kartu i jako takovy okrajovy konzumni model. Jen tak mimochodem ty karty byly mezi nekterymi uzivateli neuveritelne atraktivni a na to co nabizely "neskutecne levne". U te karty jsou vlastnosti jako vykon ve hrach spise jen podruznym parametrem, pro pripadne vedlejsi vyuziti - tu kartu si na hry poridila jen minorita nakupujicich a presto nemela snadnou dostupnost.

Nemyslim si, ze nekdo racionalni ceka od amd, ze bude svoje produkty prodavat se ztratou. Nicmene je vlastne takovy zabehly dlouhodoby "standart", ze amd nacenuje jak cpu, tak i gk s vyhodnejsim pomerem cena/vykon a ten je pro mnohe uzivatele dulezity. Predevsim ale prichod vykonnejsich modelu do tridy, kde jiz delsi dobu zadne produkty nenabizeli zpusobi jednak to, ze nvidia bude tlacena k atraktivnejsimu naceneni a druhak si budeme moci vsichni vybrat to, co nam vice vyhovuje. Jak dd zminil ono je vlastne jedno co amd vyda, ale pro nas vsechny uzivatele to tak nebo tak zlepsi nese moznosti.

PS: pokud by se amd podarilo osadit hbm pameti i do nektereho prodavanejsiho segmentu na nejaky zajimavy model karty, tak to ma potencial jejich cenu vyznamne snizit.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 17:32:03
avatar
jasně já to chápu, znám osobně editory pro které je právě Radeon VII hodně ceněný, protože pro ně to byla vlastně ta nejlepší "levná" karta pro akceleraci renderu videa a 3D která funguje s MacBookem ( eGPU), protože Nvidia karty prakticky vůbec nefungují na Mac os a RX 5700XT sice funguje ale nemá ( resp. neměl ještě před cca 3 měsíci když jsem se o to zajímal) tak dobrou podporu.

Jinak jsem chtěl hlavně krotit přehnaná očekávání a ten hype kolem "Big NAVI", protože je možné že to nakonec nebude tak úplně čistě herní karta ale bude to třeba taková spíš profi karta ve stylu jako byla Radeon VII ale ještě s dražší verzí HBM2 pamětí nebo s více moduly, tak aby se dostali na vyšší propustnost a jádro bude mít o nějakých 150-200mm2 více než u Radeon VII takže náklady na výrobu takové karty budou značně vyšší než u Radeon VII, takže bych nečekal že ji budou prodávat za stejné peníze jako Radeon VII, tedy nějakých 20 tis. ale očekával bych minimálně nějakých 25-30 tis., když to bude méně tak super, třeba překvapí
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-06 17:56:24
avatar
Uprimne ja prave po nejake takove karte touzim Herni vykon je mi vicemene sumafuk - porad si hry obcas rad zahraju, ale povazuju to jen za takovou vedlejsi vec a jestli mi to nekde pujde o neco rychleji, nebo pomaleji me tolik netrapi. Taky vim urcite, ze nechci kartu s gddrx - i kdyby byly rychlejsi a levnejsi, tak pameti gddr povazuju od prichodu hbm za zastaralou technologii :o) Chci na tom modelovat, programovat, renderovat, zpracovavat si fotky a videa a obcas nekdy i neco zahrat. Jenom mam pocit, ze takove univerzalni karty prestava chtit delat uz i to amd, navi se mi moc nelibily, byt jinak pokladam 5700x za zajimave modely pro vetsinu uzivatelu.

btw. Pokud by amd vydalo ono neco jako vetsi, vylepsenou vegu20 na 7nm procesu, tak dnes po dvou letech, kdy stejny proces bezi uz v hromadne vyrobe (hlavne prichazejici konzole), tak ony ty vetsi chipy dnes vubec nemusi byt o tolik drazsi..
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 21:29:00

No RVII byla hodně zajímavá karta za pěknou cenu, v době kdy byla v prodeji jsem tolik pustit nebyl ochoten. Teď jestli přijde w6700 s podobným výkonem, za stejnou cenu jen s lepší efektivitou? No budu doufat v 6600 do 500,-
Ta moje kraksnička stejně víc než 150w kartu nepobere
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 6800 a 6900 / XT 2020-06-06 21:21:50

Jsou potřeba jako sůl. Osobně kašlu na 4k, stačí mi 1440p. Preferuji více FPS, proto jsem pořídil 32" 1440p@165hz, takže doufám, že nová 6800 a 6900 / XT budou stát za to. Současná 5700XT je velmi dobrá karta, ale nemá na to, aby měla 1440p, max nastavení a 165fps, bavím se o nových AAA hrách. Věřím, že dokáží dodat dvojnásobný výkon, akorát si říkám, zda to nebude za cenu, kterou nebudu schopný akceptovat
Yamaha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 11:02:32

A mame tady dalsi clanek.A dopadne to jak? Nvidia 3080 bude rychla jako RTX 2080TI.3080 TI bude o cca 25-30% rychlejsi nezli RTX 2080TI (to je hodne).No a vrchol AMD? Nebude mit narok na RTX 3080TI.Bude rychlejsi nezli 3080 ale na 3080TI nedosahne.Jako vzdy uz mnoho let...stale stejna pisnicka.Jeste se bude samozrejme opevovat ze podporuje RayTrc.Donedavna to hanila..a ted se bude psat o podpore a nutnosti teto technologie.V AMD budou ale velice spokojeni s druhym mistem.Maj pred sebou tucna leta prodeju pro XBOX a PS5.A penize...jsou na prvnim miste.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 11:59:52
avatar
je jedno jestli AMD porazí 3080Ti nebo ne, důležité je, že nějaká nabídka bude a AMD bude mít grafiku i pro nejnáročnější ... a jinak spoustu let AMD mělo nejvýkonnější GPU řešení na trhu, takže nechápu, kde bereš tu jistotu, že AMD nemá šanci NV překonat ...

RayTracing dosud neměl smysl ve hrách (a nikdo ho nehanil, ale jasně objektivně říkal, že nemá smysl jej teď řešit a že marketing NV silně přeháněl), protože nebyl na většině grafik a především nebyl na konzolích, kde díky AMD teď bude, takže vývojáři her to budou moci skutečně použít ... co na tom nechápeš, že dosud byl rayTracing ve hrách prostě k ničemu, když to bylo jen na pár drahých grafikách, tedy zanedbatelné % hráčů k tomu mělo přístup a nemělo to tak cenu pro vývojáře her to řešit a implementovat ...

ano, díky AMD bude konečně Raytracing použitelný protože AMD ne NV ho implementuje do konzolí a tím pádem do mainstreamu .... Je úplně jedno co dělá NVIDIA, protože ta nemá největší část herního grafického trhu, záleží na AMD, protože to díky konzolím a části PC je největším dodavatelem herních GPU řešení na trhu ... takže ano, budeme RayTracing konečně moci řešit a ocenit ... (doufám)
Yamaha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 13:28:59

RayTrac je dulezity z duvodu Upgrade Grafiky.Kdyby to Nvidia nezacla...bude to stejne jako s Intelem.AMD by to proste nezaclo.Proc taky.Zbytecny penize do vyvoje
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 18:03:21
avatar
jenže první generace prakticky čehokoliv je k ničemu, protože v době když se ta technologie začne používat, tak je to slabý atd. ... NVIDIA navíc s RayTracingem nezačala, RT je znám desítky let, AMD jej podporuje dekády ale až teď přišlo s řešením, které to umožní i v tak levných řešeních jako jsou konzole. To je řešení za 499 dolarů, NVIDIA za ty peníze stěží nabídne samostatnou kartu, která to se zavřenými oběma očima zvládne, ale k tomu si budeš muset dokoupit hodně dalších věcí kolem do kompletního PC ...

RTX 2000 je jen prázdný marketing, je to k ničemu, až se objeví první pořádné hry s RT, bude to slabé a neaktuální a především RTX 2000 nikdy neměly šanci přesvědčit vývojáře her, aby RT do her ze své vůle používaly, což je snad už všem jasné, protože ani po 2 letech není RT všude tam, kde NV slibovala, že bude. řada slibovaných her ten RT vůbec nedostala ... proč taky.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 10:00:20

Já to prostě nechápu. Podle vás je všechno k ničemu. K něčemu to je, až je to všude... S souto logikou by nebylo nikde nikdy nic. Nebyly by auta, telefony, mikrovlnky...... Prostě nic. Lovili bysme mamuty. Ale POZOR!!! Bez oštěpu.!!! První verze oštěpu by byla k ničemu. Takže bysme ho šli ušmrdlat klacíkem ze stromu...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:00:05
avatar
kde jsem řekl, že je RT k ničemu? na NV a její RTX 2000 to je k ničemu, protože ty grafiky na to nemají výkon a hlavně neexistují hry, kde by to smysl mělo ...

až u další generace grafik to bude k něčemu, protože jednak už budou hry, kde to bude k něčemu a hlavně ty grafiky budou mít lepší výkon a hlavně vývojáři budou mít důvod to používat, když AMD dokáže tohle dostat do mainstreamu a především do konzolí .... bez konzolí a jejich podpory RT by se prostě RT ve hrách nerozšiřovalo ... takže doufejte, že AMD to udělalo opravdu dobře ...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:11:00
avatar
No pokud to udělalo AMD ve stylu sobě vlastním tak to bude zase DODO na pár let dopředu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:15:11
avatar
jenže tak jak to udělalo AMD, tak se to bude ve hrách používat, protože AMD dodává HW do konzolí a k tomu má část PC trhu, takže ovládá většinu trhu s herními GPU .... a je jedno co v této situaci udělá nebo jak to má NVIDIA ... vývojáři budou dělat hry dnes zejména s ohledem na konzole ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:24:00

Ale to je v pořádku. Ať to tak dělají. Ale to přece neznamená, že to druhá firma nebude také umět.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:30:55
avatar
Ve hrách se to bude používat jednoduše dle DXR standartu. A na PS5 dle sony "DXR emulace".

Takže vývojáře her nikterak moc nebude zajímat zda to potom pojede na nvidi nebo AMD.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:32:39

Tipuju, že RT se bude implementovat tak trochu okrajově, jen jako doplněk k rasterizaci. Ona totiž klasická rasterizace dokáže vykouzlit také pěkné efekty a RT bude jen třeba 10% navíc. Zato to bude ve většině hrách a postupně jak bude silnější HW se bude RT přidávat. Já tomu fandím, bude to pozvolné, ale hratelné a konečně to bude rozšířené a vývojáři se to naučí dávat do her plošně, ne jen jako boom pro některé tituly z důvodu marketingu.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:38:29

Tak ono je to logické, že když už s tím budou počítat obě firmy vyrábějící grafické karty, že se to rychleji rozšíří. Souhlasím s tím, že stále to bude velmi náročné a bude to jen jakýsi doplněk. Proto jsem v předchozím příspěvku psal o tom, že to je jakási prezentace toho, kam se to bude ubírat. S tím samozřejmě souvisí to, co píšeš. Teď to bude třeba 10%. Za 5 let třeba 50% atd....
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:45:57

Pokud by to zůstalo jen na samotné NV, tak k masovému rozšíření nedojde. To není výtka, ale logické možnosti NV.
Pokud se má RT opravdu rozšířit, je potřeba AMD, ať to zní jakkoliv a důvody známe.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:49:48

S tím souhlasím. Tím spíš, že existují prakticky jen 2 firmy, které vyrábějí grafické kraty.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 12:04:57

No pokud by to bylo obráceně (kdyby) a AMD přišlo první, tak jejich prosazení RT by bylo snažší, bez ohledu podpory NV, kdežto NV bez AMD to masově neprosadí.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 14:13:34

I to je možné. Osobně nevím, kolik se prodá herních karet AMD, herních karet Nvidia a konzolí. Pakliže to je AMD +konzole více než 50%, tak je to logické. Většina by tím pádem běžela na AMD. Na druhou stranu nevím, co obnáší udělat hru pro konzole a předělat pro PC a naopak. Jestli to tam funguje stejně nebo je to nějak osekané atd. To netuším. Každopádně toto tvrzení ani nerozporuji. Jen tvrdím, že je otázkou, jestli by s tím AMD přišlo teď, kdyby to nevytáhla Nvidia. Možná ano, možná ne. To se nedozvíme
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 16:37:37

Můj osobní tip je, že by s RT AMD bez nvidia teď nepřišlo.
Má jiné starosti a spíše stabilizuje svou nabídku k normálu a RT je nadstandart. Ale okolnosti přinutili reagovat.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 16:46:42

Myslím si to stejné. Nicméně jsem za to byl "vynulován" a "upozorněn" na Flame...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 17:07:41

To nebyl ten důvod. Důvod byl, že si se ptal, jak zprovoznit na RX 5700 DXR.
Nechal bych to být. Na nové generaci RDNA 2 to problém nebude.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 17:15:56

Vím, že na RDNA 2 to pojede. Ale když mi někdo napíše, že to na AMD kartách jede, tak jsem se zeptal jak....
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 17:26:40

Do toho vlákna jsem také napsal svůj koment, takže zčásti na tom mohu nést vinu. Nevím, každopádně to minimum co mohu je se přimluvit za navrácení digiaury. Mě osobně tyhle věci mrzí a je to zbytečné.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 17:41:49

je to zbytečné. Každopádně děkuji za diskuzi. Bylo mi potěšením.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:14:33

Vždycky všechno to, co je na začátku, je rádoby k ničemu. Až časem se vše zdokonaluje, zjišťuje se, jestli o to trh stojí nebo ne. A vždycky někdo musí přijít první. Toto je to, o čem já mluvím. Nebo mě nechápete?
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 13:39:24

Otázkou je, jestli by s raytracingem do grafik AMD přišlo, kdyby s tím nepřišla Nvidie. Vždycky je někdo první. Xenony do aut byly tak jen u pár nejdražších vozů. A teď už je to skoro všude. Se vším někdo přijde první. U všeho je to to stejný. První chytrý telefon, první foťák v telefonu, první barevný display v telefonu. A vždycky to bylo "o ničem" a postupem času se to vylepšilo a používají to všichni
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 18:01:44
avatar
RayTracing není nic nového a převratného, AMD jej podporuje dlouho ...

NVIDIA s tím nepřišla jako první a už vůbec nepřišla s použitelným řešením pro masy ... tím bude právě až AMD a jeho NAVI RDNA 2 s RT v konzolích, což je zařízení za zhruba 500 dolarů. ... NVIDIA za tyhle peníze nabídne tak maximálně grafiku, která RT zvládá ale opravdu jen stěží .... a k tomu budeš muset přikoupit celý PC, takže AMD skutečně jako první nabídne RayTracing HW použitelný masově a tím pádem nějak významný ...

NV RTX v současném stavu věcí nebylo nic jiného, než PR a marketing .... NV to moc dobře ví. Ostatně teprve druhá generace toho na RTX 3000 sérii, bude mít výkon, který bude použitelný a především díky AMD a jeho RDNA 2 s RT v konzolích, budou mít vývojáři her možnost a zájem RT vůbec do her nasadit ....
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 21:31:21

AMD sice raytracing podporuje dlouho, ale hru, která má DXR si s AMD kartou nezahrajete. Zatím. To, že nepřišla Nvidia s raytracingem pro masy je normální. U každé technologie je to tak, že se aplikuje do vyšších řad, pracuje se na ní a až následně se rozšíří. Takže ve hrách s tím přišla první Nvidie. Co se týče konzolí, tak tam nevíme ani výkon karty (spekuluje se o výkonu cca RTX2060), natož výkon v RT. Takže bych byl s tvrzením "použitelný masově" opatrný.
NV RTX byl samozřejmě marketing, ale především ukázka toho, kterým směrem se bude herní průmysl ubírat.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 22:13:35
avatar
Jakykoliv raytracing ve hrach je a jeste dlouho bude jenom marketingova hatmatilka - minimalne do doby, nez budou hry vykreslene pouzitim rt plnohodnotne. Je uplne jedno ktery vyrobce to implementuje. Jelikoz to je jednosmerka, tak to bude az v dobe, kdyz budou mit dostatecny vykon minimalne i nizssi mainstreamove modely gk a to je porad hodne daleko. Nejake tyhle hybridni pokusy, ktere v dusledku casto i doslova sabotuji vzhled her ve kterych se toto implementuje, to je jenom polivka pro reklamstinu, strcte si ji za klobouk.

btw. Je lez ze hru s dxr si na amd kartach nezahrajeme. Samozrejme ze zahrajeme, jenom budeme mit vypnute nektere zbytecne efekty - a ze se tech zbytecnych efektu do her dneska taky se*e nezdrave hodne. Navic posledni dobou kvete i nesvar, ze se mnohe zbytecnostni efekty jako vsudypritomna rozmazavadla treba ani nedaji vubec vypnout. To ze se obcas objevi nejaka hra, ktera ma vynucenou degradaci obrazu kdyz nema aktivni tu reklamni featuru na tom nic nemeni.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 02:22:32

Každopádně je fajn, že se to pohnulo kupředu.
Sice nemusim strategii nvidie, ale nebýt ji, tak se RT do her nedostal ještě pár let. Začátky bývají krušné, platí to i u jiných technologií a čas teprve ukáže.
Ale tady jde vidět, že ikdyž je pro RT ještě příliš brzy, tak díky NV se to urychlilo. Obě firmy se potřebují a doplňují se navzájem. Jedna jde cestou výrobní, druhá jde cestou RT ... no je to složitější, ale podstata zůstává.

Stejně mám takové podezření už nějakou dobu, že tak jak se nám běžným uživatelům zdá konkurenční boj na život a na smrt, tak existuje mezi společnostmi ať už Intel, AMD, nebo nVidia a koneckonců i v jiných odvětvích ... dohody mezi společnostmi. Podprahové jednání, určování směru ... to co nevypluje na povrch. Prostě existují dohody, společnosti fungují mezi sebou ... a my to vidíme jednoduše jako boj, ale nemusí tomu tak nutně být. Indicií je hodně, proč by tomu tak být nemuselo a zřejmě ani není...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 10:45:30

Tak to jsem nevěděl, že si můžu na RX5700XT pustit Metro s RT. Můžeš mi poradit, kde to mám zapnout a co kde nastavit?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:02:39
avatar
na váš FLAME tu nejsme zvědaví, poslední varování ...

nedělejte, že nevíte, proč RT v METRO je a jak se tam dostal ....
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 11:19:16

Já to vím, proč si to nezahraju. Protože AMD to v ovladačích nepovolilo zatím. Nebo je to jinak?
Narážím na "Je lez ze hru s dxr si na amd kartach nezahrajeme".. Proto se ptám, jak mám v dnešních hrách zprovoznit RT na AMD kartách. Protože to běží pod DRX, což je standard.
A FLAME? Co to má být jako?
Za 1. jsem nereagoval na vás a za 2. je to normální diskuze, kde někdo něco napíše a já na to reaguji. A když mi někdo napíše, že to jde, tak se zeptám, jak... Co je na tom za flame?
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 16:12:21

A tu auru jste mi shodil proč? To myslíte vážně? A na můj příspěvek jste mi taky neodpověděl.
Takže se zeptám znova:
"Je lez ze hru s dxr si na amd kartach nezahrajeme"
Jak mám v dnešních hrách zprovoznit RT na AMD kartách?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 17:35:25

DD vraťte renmou digiauru zpět. Nic špatného neudělal.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 18:30:03
avatar
udělal, dělá hloupého a flame ...

nebo jak si mám vyložit dotaz "Jak mám v dnešních hrách zprovoznit RT na AMD kartách?" když moc dobře ví jak to je ?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 18:42:26

Dle mého špatně pochopil formulaci Armagedonteka.
Armagedontek je aspoň pro mne jeden z nejlepších diskutérů zde a proto ho vyvedlo z míry jeho tvrzení, že si na AMD kartách jde zapnout RT. Kdyby to napsal nějakej šmoula, tak věřím, že by na to renmou nereagoval. Prostě jen nedorozumnění.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 18:55:27

Jako pardon, ale když někdo napíše:
"btw. Je lez ze hru s dxr si na amd kartach nezahrajeme. Samozrejme ze zahrajeme, jenom budeme mit vypnute nektere zbytecne efekty"
Toto chápu tak, že si můžu ve hrách RT zapnout. Proto jsem se zeptal jak. Ano. Vím samozřejmě že to nejde. Ale ptám se toho, kdo tvrdí, že to jde. Takže spíš on by měl dostat varování za lhaní ne?
Toto mi prostě uchází tohle jednání....
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-08 22:05:42

Taky prosím o digiauru na nulu... Jako správný "ignorant" si to jistě zasloužím, obzvláště když mě zajímá třeba spotřeba u karet, případně mě můžete i zbít až se potkáme...
Yamaha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-07 22:35:52

Ma tady nekdo zvas Kartu ktera ten RayTrc zvladne ve velkem rozliseni a na MAX detaily?Nebo jen placate ohrané žvásty a v PC máte karty nizsi stredni tridy.Jsou hry kde ta technologie opravdu viditelne hru zkrasli...pak jsou hry kde to zapnete a poznate houby...Treba v Metru je to parada.Doufam ze to bude v TLOUS II.Na PS5 formou patche.Je to proste pokrok.Holt nekdo se s tim seznami pozdeji az si koupi patricnej Hardware...Je treba vyvoj tlacit dopredu.Nejsem uz nejmladsi a rad bych jeste zazil nejake viditelne dalsi pokroky ve hrach.Dneska jsem doma zapnul konecne Valve INDEX...a kdyz to frci na 2080TI a jedete HL Alyx..tak vam spadne brada.Chci POKROK a chci ho hned.At se AMD a Nvidia pochlapi a dodaj zase dalsi nabusena GPU!
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 6900 series 2020-06-08 09:58:38

Už aby tu boli 6900vky. A AMD poprosím kvalitné chladenie, lebo nechcem podvoltovávať kartu s každým zapnutím počítača.
Deenz0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-09 20:46:03

Citace:
RX 5700 XT je objektivně nejdražší grafika, kterou bych dnes komukoliv doporučil kupovat jako maximum, protože nic dražšího se nevyplatí a nestojí za to

Pro někoho, kdo nechce neustále řešit problémy s drivery, tak jsou zde i jiný produkty.


A těch problémů je spousta, stačí neignorovat problémy ostatních všude po forech.
Stále dokola blackscreeny, pády při Alt+tab, nefunkční ovládání taktů, naprosto nefukční vynucení nastavení grafiky přes ovladače atd...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-09 23:02:35
avatar
já tohle už budu banovat ... jděte s tím někam .... drtivá většina majitelů RX 5700 XT nemá žádný problém z vlastní zkušenosti mohu mluvit z několika sestav z několika různých modelů ... žádné problémy..

RX 5700 XT má stejně problémů s ovladači, jako RTX 2000 série .... tvrdit něco jiného je lež.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 08:09:30
avatar
No asi tomu tak úplně nebude. Když stačí do google napsat 5700xt driver issues nebo driver problem tak se vychrlý hromady témat na fórech ať oficiálních tak jiných včetně plno videí na youtube.
Odkaz

Zatímco když tam napíši RTX driver issues nebo driver problem tak je tam pouze jedno téma a dvě videa z doby uvedení rtx 2018.
Odkaz

Už jenom toto ukazuje že množství a intenzita problému je dosti odlišná.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 10:24:43
avatar
ale houby .... to přeci nemůžeš takhle brát ... nevíš v čem většina těch problémů je, nebo jak ty příspěvky o problémech mažou atd.

kromě toho řada z těch příspěvků může být falešná ...

je opravdu divné, když lidi jako já, tedy testeři říkají jasně, že nemají s RX 5000 kartami žádné problémy a pak jsou lidi, kteří si koupí jednu kartu a tvrdí, že celá série je problém protože jim něco nejde .... vážně ti to nepřijde divné? že lidi co ty karty používají a osazují ve velkém tak problémy nemají?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 11:00:55
avatar
Mě přijde divné si myslet, že je to smyšlená kampaň, prostě ty problémy tu byly nebo stále jsou a proto je to tak exponované téma na internetu a jeho fórech. tyhle věci se nedějí z důvodu nějaké falešné kampaně, ale z důvodu že tak jednoduše jsou.

Fóra jako reddit a nebo AMD a nvidia fóra se určitě nepromazávají, pokud přízpěvky nejsou proti pravidlům. Protože to potom slouží jako "knowledge database"
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 11:08:41
avatar
vážně ti to přijde divné? Vážně nechápeš, že by na tom mohla mít konkurence zájem? Pomlouvání konkurence je bohužel běžná praxe, firmy s "agesivnějším" marketingem to dělají běžně, takže já nechápu, že tě to netrkne ...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 11:15:56
avatar
Tak ale tohle je trochu moc velký sousto.

No samozřejmě, že to může být, ale určitě ne v takovém měřítku. To chceš tvrdit že na Gamers Nexus nebo Hardware unboxed jsou nějací zaplacení trollové? A nikdo to neprkouknul. Hloupost.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 12:41:24
avatar
Citace:
Gamers Nexus nebo Hardware unboxed


tam právě nejsou, tam ti říkají, co říkám já, tedy že problémy s RX 5700 nemají a ty karty jako já ve velkém používají.

a současně také několikrát už mluvili o agresivním marketingu v různých podobách, včetně tomhle. Pomlouvání konkurence je bohužel běžné ... házení špíny, vymýšlení problémů, umělé zveličování problémů, nebo přímo ovlivňování výsledků na některých testovacích službách a webech atd. na obou zmíněných YT kanálech najdeš řadu videí, věnující se zmíněným věcem ...

ty děláš, jak když vidíš IT business poprvý ...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 13:50:22
avatar
No tak přesně v takovém tónu ty videa tedy nejsou, ale asi mám jen mezery v angličtině.

To od HW u uzavírá slovy. "Problémy tu byly některé tu stále jsou, ale poslední ovladače jsou světlou vyhlídkou do budoucna".
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 09:35:59

Poprosil bych tedy o statistiku problémů driverů u AMD a Nvidia. Asi nějakou celosvětovou máte, když tvrdíte, že masjí stejně problémů.
My ostatní uživatelé máme jen možnost nahlédnout do googlu, na reddit, na různá fóra, v různých FB skupinách. Už i zde na webu byly tuším 2 články o těchto problémech.
No a bohužel z těchto dat, které my, jako běžní uživatelé máme, vydedukujeme, že četnost oněch problémů je násobně vyšší, než u AMD. Jestli to tak je nebo není nevím. Já celosvětový průměr problémů s Nvidia a AMD nemám.
Osobně znám velmi dobře 2 lidi, kteří mají AMD. S nimi jsem celkem často v kontaktu. Jeden RX5700XT (Asus ROG), druhý RX5600XT (Saphire pulse). Ten s RX5700XT jede na pohodu, nemá problém. Ten S RX5600XT s tím bojuje asi 2 měsíce.Nefunkční HDR, Tvrdé záseky při použití zvuku z HDMI. Ty jsou i při připojení optiky, ale nejsou tak časté. Ve správci zařízení mizí a znovu se objevuje zvukové zařízení.. Nakonec se rozhodl dát kartu na reklamaci. Třeba jen vadnej kus.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 10:44:28
avatar
mluvím ze zkušenosti, mám tu kvantum RX 5000 modelů a bez problémů, kolegové osadily za poslední měsíce desítky karet a bez nejmenších problémů ...

jinak znáte internetové trolly? Ti rádi zakládají skupiny a píší příspěvky, které se nezakládají na realitě ...

já píšu a mluvím z pozdě člověk,a co ty karty dlouhodobě používá v mnoha sestavách, je v kontaktu s výrobci, je v kontaktu s lidmi co je ve velkém osazují a říkám tedy jasně, žádné problémy nejsou. A nenechám tady trolly tvrdit nějaké lži kolem toho ...

problémy byly malé, týkaly se jen malé části uživatelů a netýkaly se samotných karet, jako spíše Windows a aktualizací, kdy ovladače AMD byly na některé věci citlivější ... to se řešilo a vyřešilo .. pokud máte problém, problém je na vaší straně a nemusí být vůbec problémem karty samotné (nebo může, ale pak to může souviset s něčím jiným než ovladači) ...

nicméně neexistují žádné obecné problémy RX 5700 série, jsou výborné a bez potíží a mluvím jako někdo, kdo ty karty má a používá ve velkém ne že si koupím jednu kartu pro jednu sestavu a rozčiluji se, že mě něco nejde a tvrdím, že je to obecný problém ...

takže já tenhle flame a nesmyslné tvrzení, že s RX 5700 něco je prostě nebudu dále podporovat. Fakta mluví jasně a naše zkušenosti taky. Tvrdit, že RX 5700 série má větší problémy dnes než RTX 2000 je prostě lež a tak k tomu budu přistupovat ... v kvalitě ovladačů mezi oběma sériemi nejsou dnes velké rozdíly ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 10:37:16

Proto píšu, že my, obyčejní uživatelé, máme pouze data, která máme volně přístupná na internetu. Stejně tak jak můžeme věřit vám, tak stejně tak můžeme věřit ostatním. Nemáme si to jak ověřit, jestli to je pravda nebo ne. Nicméně i AMD se k tomuto problému vyjadřovalo, takže tam asi nějaký byl/je. Samozřejmě nikdo netvrdí, že je to plošné na všech kartách. Jen se to podle přístupných dat jeví, že to je celkem časté.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 10:52:49
avatar
.... jak si můžeš ověřit něco na internetu? pokud tu kartu nemáš v ruce, nesedíš před tím konkrétním PC tak si nemůžeš ověřit nic ...

na ověřování věcí jsem tu já, novináři, testeři, kteří máme přístup k různým sestavám a hlavně více kusům různých grafik ....

nic se nejeví jako časté, chápeš že většina lidí žádný problém nemá, takže ti co nějaký mají a nemusí být ani na straně karty, spamaují internet svým problémem, který prostě ve valné většině případů není na straně grafiky, ale Windows či nějaké jiné komponenty v PC ...

takže když prodáš 10 karet, 9 z nich skončí u uživatelů, kteří mají PC a Windows v pořádku a všechno funguje a 1 skončí u uživatele, který má s W10 nebo svým PC nějaký probléma všechno hází automaticky na grafické ovladače s spamuje tím fora a internet, tak to vypadá, že problém je logicky mnohem větší než je, přestože 9 z 10 lidí problém nemá a mlčí ...

já ti říkám jak to je. Ano, existoval problém, kdy ovladače AMD byly citlivější na některé změny v instalaci W10 zejména instalaci některých záplat (které byly často problémem z mnoha jiných důvodů) .... AMD tu citlivost snížila, nikdy ale nebyl žádný zásadní problém s ovladači jako takovými a kartami RX 5000, drtivá většina instlalací funguje bez potíží a tak jak má ...

pokud máš problém, ano může to být anomálie či vada kusu, nicméně většinou to nesouvisí s kartou, ovladači ale s jinou komponentou v PC či instalací W10 a jejími aktualizacemi, o kterých určitě víš, že rozbíjí spoustu věcí ... pravidelně. Bohužel.

každopádně odmítám tu flame typu, že RX 5000 má problém, nemá, vím to bezpečně, máme to vyzkoušeno a je stejně spolehlivá jako RTX 2000 série ani jedna série nemá dokonalé ovladače, problémy existují u obou, ale v tuto chvíli je situace Ok a vyrovnaná ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 11:07:04

Hlavně v klidu jo? Já nic neflamuji. Jen reaguji svým názorem. Už jste mi shodil auru za nic. Neodpověděl na dotaz a auru nevrátil.
Proto jsem psal, že si nemůžeme jako obyčejní uživatelé nic ověřit. Nám nezbývá, než věřit tomu, co napíšete vy nebo někdo jiný. V době internetu a sociálních sítí máme spoustu informací. A z nich si můžeme udělat svůj názor. Proto chápu, že se mluví o problémech s AMD kartama víc. Protože se o tom hodně psalo na IT webech, na redditu, na sociálních sítích atd. Nemůžete mít nikomu za zlé, že to tak bere. Jak jsem psal. My nemůžeme vědět, jestli ten člověk ten problém nemá a jen trollí nebo naopak problém má, ale říká, že je vše ok. Musíme si o tom udělat svůj názor a to je celkem těžké. No a pak se stane to, že vašemu kamarádovi se to stane taky ten problém. Vy se na to jdete na vlastní oči podívat. Jak se na to budete tvářit? Já chápu vás. Projde vám rukama mraky sestav. Nemáte problém. Věřit můžu a nemusím. Protože to nevidím. Protože druhý web, soc. sítě atd atd píše o problémech. A zase. Můžu věřit, nemusím
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 12:53:43
avatar
nemusíte věřit jenom mě, existuje kvantum webů a YT kanálů, kteří vám řeknou to samé ...

jinak jsem si skoro jistý, že kdyby tu kartu vašeho kamaráda vzal, dal ji do našich sestav, že nebude mít žádný problém. protože pokud má problémy jaké popisujete, je velmi pravděpodobné, že problém je v instalaci Windows, nějaké aktualizaci, či nějakém jiném kusu HW. 90% věcí, které jsou připisovány problémů s ovladači grafik má ve skutečnosti úplně jiný zdroj problému a to vám řekne mnohem více lidí, co se tomu věnují ...

grafické ovladač samozřejmě odkáží dělat problémy, ale až na výjímečné případy, prostě jsou jen první na řadě na které s hází všechna vina. protože lidi si myslí, že když problikává grafika, hází černé obrazovky apod. že problém je v grafice. Já říkám ze zkušenosti, že v 90% určitě ne.

mě třeba u RTX 2000 série problikával také monitor, házel artefakty a dělalo to více karet, nakonec jsme zjistili, že problém jsou určitě verze DisplayPort kabelů, které ty karty "prostě nemají rády". Stačilo vyměnit kabel a problikávání a černé obrazovky zmizely. To samé, nedávno jsme tu měli děsně pískající RTX 2080 Ti. Cívky prostě pískly jak hnízdo myší. nakonec se ukázalo, že utišit to zcela nešlo, ale určité kombinace základních desek a hlavně zdrojů dělali ten problém horší.

a tak můžu pokračovat ...

Já chápu, že když ten problém máte, tak spamujete internet, že to vypadá, že problém musí mít všichni, ale v případě RX 5000 série jsou ty problémy značně zveličované a protože jsme se tomuto tématu věnovali hodně, vím jaká je realita. A vadí mě, že někdo obecně říká, že RX 5000 jsou m=éně kvalitní kvůli ovladačům než RTX 2000, protože to je špinavá lež. a prostě já tyhle PR-marketingové žvásty tady nechci ... já neříkám, že problémy nejsou, u obou sérií jsou, ale drtivá většina uživatelů žádné nemá, to je má pozice, i pozice mnoha dalších nezávislých objektivních recenzentů a testerů ...

speciálně s tím mám problém u lidí diskutérů, kteří prakticky o ničem jiném nemluví, než že AMD má problémy a spamují s tím diskuse ... a pak se diví, že je nikdo nemá rád.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 13:21:09

Samozřejmě, že může být na vině jiný problém. Vím, že zkoušel různé hdmi kabely. Přihlásil se i do insideru na Microsoft, aby měl přístup k nevydaným aktualizacím win. Různé verze win od 1809. Různé verze ovladačů. Některá kombinace fungovala lépe, jiná hůře. I jiný zdroj si kvůli tomu koupil. Nicméně největší zádrhel byl v tom, že když tam měl předtím nvidii, tak problém neměl. Teď, když dal kartu na reklamaci a dal tam prozatím zase nvidii, tak zase nemá problém. Z tohoto se dá logicky usoudit, že nejpravděpodobnější příčinou tě závady je grafika. Buď je to vadný kus nebo je problém v ovladačích. No a nebo se to prostě spolu hardwarově nesnese. Pokud by to byla tato možnost, tak nevím, jak to je, ale myslím si, že hardwarové kombinace by měly být součástí driveru. Ale to si jen myslím. Proto je třeba jednodušší optimalizovat hry na konzole, protože se jedná o jednu HW kombinaci, na kterou se ta hra optimalizuje
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-10 14:38:02
avatar
Jak už jsem psal mockrát. Problém se dá vyřešit odinstalováním ovladače, vyčištěním pomocí AMD Cleanup Utility a novým nainstalováním ovladače. A rozbíjí je aktualizace Windows 10. A v malé míře se problém objevil i u nVidia, ale tam to opravila další aktualizace Windows.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 948x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5595x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1058x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1924x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2957x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 893x
Komentářů: 0