ASUS, Gigabyte, MSI a další NVIDIA RTX 3000 grafiky – jaké modely, za kolik a dostupnost karet? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 13 říjen 2020
altExtrémně žravé grafiky NVIDIA si žádají pořádné chladiče a výrobci se snažili. Jsou ale vlastně na trhu?

 

 

 

 

Situace kolem nových NVIDIA RTX 3000 grafik zůstává tristní. Mnozí výrobci, a hlavně prodejci se shodují, že tohle je nejhorší vydání nových NVIDIA grafik, kterého se kdy účastnili. Je to téměř měsíc od vydání RTX 3080, dostupnost však zůstává minimální a prodejci všude po světě hlásí, že dokázali do současnosti uspokojit jen kolem 10% původních objednávek. Karty stále chodí jen maximálně po malých desítkách kusů někdy po stovkách opravdu největším distributorům. A zde tedy neobstojí oficiální vysvětlení NVIDIA, která tvrdí, že karty jsou špatné dostupné kvůli velké poptávce. NVIDIA ale podle všeho nebyla dosud schopna dodat ani obvyklý počet GPU při vydání nové generace grafik. Takže problém rozhodně není v poptávce.

Sama NVIDIA přitom k celé situaci nedávno oficiálně řekla, že neočekává zlepšení dostupnosti RTX 3000 grafik dříve, než v Q1 2021! Čímž tak fakticky potvrdila zprávy ze zákulisí o tom, že stav 8nm výroby má do ideálu opravdu hodně daleko a jisté vylepšení se chystá právě až na Q1 2021. Aby situace kolem nových NVIDIA grafik byla ještě horší, jsou zde další potíže. Fakt, že karty nebyly dostatečně otestované před vydáním se bolestně projevil:

Ale ani tím problémy kolem RTX 3000 neskončily. NVIDIA například špatně zabezpečila své stránky, kde exkluzivně FE edice prodávala, a data zákazníků unikla. Firma už dokonce ohlásila, že začne své „nereferenční“ FE edice prodávat raději přes vybrané partnery. Objevují se také neustále snahy vydělat na pochopitelném zájmu o novinky a jejich nedostatku tím, že různí vykukové se dostali často pokoutně nebo přes boty k pár kusům karet a snaží se je za 2násobek ceny prodávat na akčních portálech.

Namočena je v tom dokonce jedna firma spadající pod MSI (za což se MSI už omluvilo a podle svých slov donutila dotyčné k vrácení peněz zákazníkům). V této souvislosti se sluší dodat, že sama NVIDIA opravdu silně v zákulisí tlačí na to, aby ceny zůstaly poblíž těch oficiálních 699 dolarů za RTX 3080. I když sama NV zařídila, aby žádný výrobců se svou kvalitní nereferencí se nebyl schopen na tu cenu jejích nereferenčních FE verzí dostat. Ale i tak se snaží, aby se výrobci, a hlavně prodejci drželi s cenami na uzdě. Ačkoliv by samozřejmě vzhledem k minimální dostupnosti karet mohly prodávat mnohem dráž. NV tomu ale brání všemi prostředky. O tom, proč se NVIDIA tak urputně snaží tvářit, že RTX 3080/3090 nejsou jen papírovým vydáním, a hlavně dělá všechno proto, aby ceny zůstaly alespoň poblíž těch zdánlivě atraktivních 699/1499 dolarů, jsem vám už ale také říkal.

Je to proto, že NVIDIA ví, že se stávající verzí AMPERE a GA102 na RTX 3080/3090, to moc nevyhrála. 8nm SAMSUNG nebyla dobrá volba a není připraven. Především ale AMD se 7nm+ RDNA2 a velkým NAVI, bude velmi konkurenceschopné výkonem, a to nepochybně při mnohem nižší spotřebě. AMD navíc zjevně záměrně nespěchá (a situace kolem dostupnosti RTX 3000 jen potvrzuje, že tím nic neztrácí, a naopak může získat) a připravuje vydání karet tak, aby skutečně byly dostupné v obchodech. Tedy RADEON RX 6000 nebude žádné papírové vydání. NVIDIA tak potřebuje, aby v grafech figurovaly aspoň na oko ty RTX 3080/3090 za ty její ceny, jakkoliv je diskutabilní, zda při těch minimálních počtech, ve kterých se objevují, jde vůbec o skutečně normálně vydaný produkt. NVIDIA také odložila vydání RTX 3070, kdy ale ani zde není situace ani trochu růžová. Dnes se ale podíváme na to, jaké modely RTX 3080/3090 si pro nás výrobci připravili.

  • ASUS RTX 30 série

Společnost ASUS  V tuto chvíli ohlásila tří série. Zatím nejvyšší bude ROG STRIX, která má zcela nový prakticky 3slotový chladič. RTX 3090 má 3x 8-pin napájení. Stejný chladič ale dostanou i RTX 3080 a RTX 3070.

ASUS také uvede méně okázalé TUF edice. Ty budou mít asi o něco nižší takty a objeví RTX 3090 i RTX 3080 verze.

Pokud jde o ceny, STRIX edice budou samozřejmě nejdražší. ROG STRIX RTX 3090 tak bude oficiálně za 47 tisíc korun (počítejte spíše s 50 tisíci), rozumnější TUF má začínat na 42 tisících korunách. Výhodnější ale určitě budou RTX 3080 modely. V případě STRIX verze počítejte s cenou kolem 24 tisíc (spíše 28 tisíc). TUF má začínat na 19,5 tisících realisticky ale spíše 27 tisíc. V tuto chvíli nevíme ceny RTX 3070 verze, ale karta má dorazit nejdříve v průběhu října. Počítám, že ASUS nasadí oficiálně ceny kolem 16 tisíc, ale pokud bude dostupnost mizerná, tak 20 tisíc.

  • Gigabyte RTX 30 série

Společnost Gigabyte se do toho docela opřela a ohlásila hned 4 různé edice. Zatím jen ve verzích RTX 3090 a RTX 3070, které mají dorazit na trh v druhé polovině měsíce. Novou TOP variantou bude AORUS XTREME, takže GB navazuje názvem na své velmi povedené XTREME základní desky :).

RTX 3090 i 3080 edice jsou obrovské a asi nejzajímavějším prvkem, kromě OLED displaye na boku, jsou překrývající se ventilátory. Podobný prvek má i verze MASTER, přepokládám, že půjde o hodně podobné karty, které se budou lišit výší taktů.

No a pak tu máme modely GAMING a EAGLE (a speciální bílou VISION), které mají už odlišný design chlazení, jednodušší a určitě tedy půjde o základní edice.

Pokud jde o ceny, tak v případě RTX 3090 budou přibližné ceny za XTREME/Master/GAMING/EAGLE následující: 47 500/46 500/45 000/42 000 korun vč. DPH. V případě levnější RTX 3080 pak ty samé edice, tedy Xtreme, Master, Gaming a Eagle, budou dostupné za 24 000/22 500/20 500/19 500 korun vč. DPH. Bavíme se ale o oficiálních cenách, kdy vzhledem k „dostupnosti“ karet počítejte s cenami o pár tisíc výše, když je seženete.

  • MSI RTX 30 série

Další u nás populárním výrobcem je MSI. Ten si připravil dvě příchutě :). Tou nejlepší bude GAMING X TRIO, ve které MSI nabídne 3090/3080 i 3070.

Prostřední edicí bude novinka v podobě VENTUS 3X, opět k dispozici ve verzích 3090/3080 i 3070. Samozřejmě cenově agresivní RTX 3070 bude ještě v jednodušší méně okázalé edici VENTUS 2x, tedy menší se dvěma ventilátory. Ta by měla tvořit základ nabídky.

Pokud jde o ceny, tak v případě RTX 3090 to bude obligátních 46 500 za Gaming X Trio a 42 000 korun za VENTUS 3X OC. V případě RTX 3080 pak 22 500/20 500 korun za Gaming X Trio/ VENTUS 3X OC. Ceny RTX 3070 stanoveny zatím nejsou, ale předpokládáme něco kolem 16 000 korun. Opět se ale bavíme o tom, co by karty měly oficiálně stát. Vzhledem k „dostupnosti“ bude cenová realita asi jinde …

  • Další RTX 30 nereferenční modely …

V ČR samozřejmě budou i další výrobci. Například EVGA, která má hned několik velmi odlišně vypadajících karet. Je mezi nimi i model KingPin s AiO chlazením:

Nepřekvapí už nabídka společnosti ZOTAC, které unikla kompletní prezentace několik dní před vydáním, takže podobu jejích edic známe:

U nás budou také dostupné modely PALIT, kde zaujme hodně divoký design „Game Rock“ verze:

Chybět nebude ani GAINWARD a jeho Phoenix série a také nová Phantom edice:

A pokud chcete NVIDIA grafiky v růžovém provedení, žádný problém. Galax „What´s your game?“ edice to jistí, i když s dostupností v ČR nevím nevím:

  • Dostupnost karet v obchodech?

Bohužel, RTX 3080 a 3090 existují v tuto chvíli víceméně jen na papíře. Tedy pokud se nebudeme tvářit, že ty pouhé stovky dodaných kusů karet modelů jednotlivých výrobců, je normální stav. Situace je tak mizerná, že mnozí obchodníci už neberou ani nové objednávky, protože nejsou schopni říci, kdy karty budou schopni dodat a vyřídit ty objednávky, které měli původně. Některé obchody, včetně českých už tak radši ani neuvádí ceny karet. Takhle opravdu nevypadá „vydaný produkt, který je běžně dostupný na trhu“.

Osobně zjišťuji situaci pravidelně každý týden. Nicméně bylo mě i nyní po měsíci od vydání RTX 3080 řečeno, že se nic nemění. Sami výrobci nevědí, kdy se situace a zda vůbec zlepší. Mohu jen potvrdit, že situace má a mít dlouho bude, do normálu opravdu daleko. NVIDIA dodává jen velmi omezené množství čipů, které zdaleka neodpovídá normálním dodávkám a zdaleka neodpovídá objednávkám. Jednotliví výrobci chtějí desítky tisíc čipů, dostávají ale dosud obdrželi maximálně malé jednotky tisíc. A karty tak chodí v dodávkách stále, ale po desítkách maximálně stovkách kusů na oblast, a to se situace ještě liší země od země. Prodejci po celém světě tak zdaleka nedokázaly vyřídit ani všechny objednávky z první vlny. Většina mluví o tom, že zatím obdržely zhruba kolem 10%, maximálně 20% požadovaného množství karet. A nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla dramaticky zlepšit. Naopak se objevují hlasy, kdy mnozí tuší, že nebudou schopni vyřídit objednávky dříve než příští rok.

Pochopili bychom, kdyby šlo o miliony kusů karet. Reálně je ale poptávka jen v desítkách tisíců maximálně kolem malých 100vek tisíc karet celkem. Tedy žádné šílené nepředstavitelné množství, co by výrobci karet nedokázali, pokud by ty čipy měli, hravě zvládnout. Není to jako třeba nové herní konzole, kterých se má obou letos dodat na trh ohromných 5 milionů kusů každé, ale poptávka je vyšší. Takže počet poptávaných RTX 3000 je proti tomu opravdu jen plivnutí do oceánu a nepřijde mě, že by problém byl tedy na straně poptávky. A určitě není ani na straně výrobců grafik samotných, ti jsou schopni vyrábět statisíce karet měsíčně každý. Problém je výhradně na straně NVIDIA a schopnosti dodat potřebné množství 8nm AMPERE čipů. V této souvislosti jen připomínám, že kolují zvěsti o AMPERE GA103 čipu, který má údajně nahradit ten stávající GA102 začátkem příštího roku …

Rád bych měl lepší zprávy, ale realita je, že situace o nic moc lepší letos zjevně nebude. Dostupnost je tak mizerná, že jsme stále ani pro nás nezískali prodejní nereferenční verze na testy a recenze. Normálně si půjčujeme prodejní karty z distribuce (nikoliv testovací sample), ale v distribuci prostě žádné karty dostupné teď nejsou :(. Mám něco rozjednaného, tak uvidíme, ale čekám prostě stejně jako každý, kdo si RTX 30 objednal. Kolega z redakce byl schopen změřit alespoň ty speciálně NV FE edice, které mu na chvíli zapůjčil jeden z příznivců DDWorld.cz, takže do srovnávaček a benchmarků, které pro vás kolega jako obvykle měří, máme výsledky a testy karet hotové. S kompletní recenzí karet ale musíme počkat, až se jednotlivé karty dostanou přímo až ke mně osobně na stůl, abych mohl dotestovat a vyzkoušet i zbytek věcí kolem a napsat kompletní recenzi, jako obvykle. A nejsem schopen říci, kdy se tak stane - distributoři nám teď nejsou schopni pomoci. Naštěstí vzhledem k situaci ale ani nemá moc smysl spěchat, když se ty karty vlastně nedají běžně koupit a výrobci nevědí, kdy se situace zlepší (optimisté říkají že to možná bude trochu lepší v listopadu, ale opravdu jen možná). Mohu nicméně se 100% jistotou říci, že za situaci RTX 3000 karet nemůže ani Koronavirus ani samotná poptávka po kartách. Situace kolem NVIDIA RX 30 série normální opravdu není. Doufejme, že u blížících se Radeon RX 6000 grafik, bude situace lepší a AMD má minimálně od NV návod, jak vydání nových karet určitě nedělat …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 17:30:45
avatar
situaci snad zachrani AMD s jejich novejma Radeonama..
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 19:33:12

Tak asi ina možnosť v najbližšom čase ako siahnuť po AMD GPU nebude.
Samsung nieje schopny dodať požadovane množstvo čipov, preto Nvidia ide ku TSMC na 7nm proces, lenže vieme že to trva aj pol roka kym čipi dorazia. Tak že 3080 od TSMC na 7nm procese dorazi cca 10.2.2021 preto slovensky predajcovia 3080 hodili tento termin.
Tak že je potvrdene že toto vidanie 1.9 od Nvidie bolo len papierove a skutočne masivne dodavky tychto kariet budu až 2021. AMD ostavaju 3 mesiace kludneho predaja, kym dorazia Nvidia karty
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:34:49
avatar
To je hele určitě hovadina s těma 7nm 10.2.2021. To je naprostá blbost, fakt ale.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:38:13

Já měl za to, že kapacity TSMC jsou zcela obsazené.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 21:23:27

Já zas myslel, že Nvidia o 7nm výrobu nestojí:
Ceo Nvidia (13000 zamestnanců):Jen-Hsun Huang prohlásil, že společnost sice může kdykoli objednat 7nm wafery u TSMC, ale nevidí k tomu důvody. Proces je podle něj drahý, přináší minimální výhody a stávající architektura Turing je podle jeho slov v optimální pozici.
Ceo DDworld: "NVIDIA zuřivě vyjednává s TSMC a chce po něm významnější část 7nm výrobních kapacit"
Jsem hodně zvědavý, kdo fabuluje, jestli Nvidia nechá vyrábět u TSCM a podrazí cea, nebo zůstane věrná Samsungu.

Edit: Jestli po těch prohlášeních začne Nvidia vyrábět u TSCM na 7nm, tak mne pro CEA nenapadá žádný český výraz, leda přiléhavý slovenský: "Zasran".
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:20:31

Ten chladič s troj ventilatorovim vodnikem od EVGA KingPin vyzera najkrajšie, priam dokonale, učinne, tiche, chladenie.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:50:46

Co to znamená oficiální ceny u těchto karet?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:14:55
avatar
ceny oznámené výrobci ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:38:00

Mám teda přístup k jiným cenám přímo od distribuce
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 22:19:01
avatar
to se máš ... já mám ceny od výrobců přímo ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 06:26:26

To se máš. Akorát já to na distribuci nakoupím levněji než co tu udáváš. Nevím teda, co se tou oficiální cenou myslí. To má být doporučená maloobchodní cena?
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 08:15:37

Ty musíš být fakt dement. Samozřejmě. NA jakýkoliv výrobek ti dá výrobce doporučenou maloobchodku a v tržní ekonomice pak o ceně rozhodně trh. Při velké konkurenci je téměř vždy zboží sehnatelní levněji, ve zvláštních případech, kdy je zboží nedostatek cena letí nahoru. Nezažil jsi "Socialismus" nebo co?

PS: ta tržní ekonomika samozřejmě fungovala i za toho Socíku, prostě sis koupil videorekordér VHS za 25 000 od veksláků, protože v obchodě s oficiální cenou 15 000Kčs bylo trvale 0 kusů. 25 000 byla celkem běžná cena malého družstevního bytu 1+1. JEn tak pro info, kdyby se někomu zdálo, že ho nějaký výrobce elektroniky bere na hůl. Možnosti VHS videa nebyly ani z 1% takové, jaké dnes nabízí nejlevnější smartphone za 2000Kč.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 09:33:16

Toho dementa si nech. Je nějaká oficiální cena pro distribuci a nějaká doporučená maloobchodní cena. Takže můj dotaz byl naprosto logický. Protože těch oficiálních cen je už jaksi moc. Je jasný, že na distribuci to je levnější. Tam mají taky napsanou doporučenou maloobchodní cenu. Ale ani ta se neshoduje se zdejší cenou. Proto jsem vznesl dotaz, co to je ta oficiální cena
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 10:29:11
avatar
Jakou zdejší cenou? DD si žádné ceny nedělá.
On jen předává dál doporučenou maloobchodní cenu oznámenou výrobci karet. Co je na tom k nepochopení?
To, že reálná cena v obchodech bude úplně jiná a DD na to také upozorňuje je něco, co snad všichni víme a známe.
A jestli máš přístup k relevantnějším datům z distribuce, tak se neváhej podělit, páč taková data jsou určitě blíž realitě, než doporučené ceny, které řeknou výrobci DDmu.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - různé edice 3090 2020-10-13 21:41:42
avatar
jsem jediný kdo nechápe "levné" edice 3090? To jako mám 42 tisíc, ale dát dalších 6-8 abych měl nějakou tu nej verzi už nedám,protože jsem snad "on budget"? Ona je sice blbost i ta nejvalitnější Strix Asuska za 50,ale když už, tak dává největší smysl

BTW to je edic, na to kolik se těch karet dodává na trh budou některé vyrobeny v jednotkách kusů ne?

Zatím u mě vede ta růžová. Jen si představte jakou může mít jednou cenu - obskurní karta kterých se moc nevyrobí v ještě obskurnějším provedení. Ještě čekám s čím se pochlubí čínstí výrobci jako Yeston - kočičky a waifu edice nebo ještě něco bizarnějšího?
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 08:17:33

Tak prozatím to vypadá, že ať koupíš kteroukoliv 3090, tak to bude jen růst na sběratelské hodnotě. ASi to bude co kus, to originál a ruční výroba v jednokusových sériích
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 08:34:20

Nechapu proc delaji tolik edic, kdyz maji moznost prodat vlastne cokoliv.
Me osobne zaujal 3080 Master edice od GB, pokud by stala nejakych 22-23000Kč, why not. Kazdopadne nema smysl se tomu nyni vubec venovat, tech par dni si na oficialni predstaveni RDNA2 uz pockam. Porad se nemuzu zbavit pocitu, ze AMD na VR nebude uplne to prave a NV zas kvuli spotrebe a vlastne porodnim bolestem. Nejlepsi by bylo pockat do Q1 2021, az vychataji vsechny mouchy, ale to bych mohl takto cekat do nekonecna.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 10:34:36
avatar
Možná stejně jako my ostatní nečekali, že NV nebude schopna dodat čipy a tak udělali standardní množství edic karet a když zjistili jak se situace má, tak už je zkrátka měli hotové a připravené do výroby, takže si řekli, že není důvod je alespoň oficiálně nepředstavit.
To, jestli budou reálně dostupné všechny předtím, než se zlepší dostupnost čipů je úplně jiná otázka.
Možná to dopadne tak, že reálně budou malosériově vyrábět tu edici, která je pro ně nejvýhodnější co se týče marže a čekat na jaro...
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 15:46:35
avatar
Chtěl jsem koupit 3070(kolem 15 000,-), ale takhle to vypadá možná na nějaký RX6800/6900 model, který bude lepší a hlavně bude mít lepší poměr cena/spotřeba/výkon.
Vůbec se mi nelíbí ta 8nm výroba, kde chipy od Samsungu na to nejsou úplně to pravé ořechové a jedou na plno.

Možná ještě vydržím se svou GTX 1080(FHD, a nějak nemám zájem jít zatím výš) na další generaci a teprve až poté upgraduju na nějaký RTX 4XXX, nebo AMD RX 7XXX.
saracenka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 06:49:17

Týždeň žiadne informácie o nových GPU AMD, pozerám že sa na nich všetci vykašlali a čaká sa na 28.10.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 675x
Komentářů: 7
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2014x
Komentářů: 5
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1729x
Komentářů: 3
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafika
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafikaPondělí, 05 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2453x
Komentářů: 11
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3410x
Komentářů: 20
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.
Serious Sam 4 je tu! Vtipná střílečka je zpět.Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2156x
Komentářů: 6