ASUS uvádí novou grafickou edici STRIX s 0dB v klidových stavech - zatím R9 280 a GTX 780 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 23 květen 2014
altSpolečnost ASUS přichází s další variací na DirectCUII chlazení. Tentokrát s 0 hlučností v klidu.

 

 

 

Jistě znáte DirectCUII ASUS chladiče, které v těch správných dvouslotových (dříve tří) masivních verzích mají opravdu obří pasivy a dvojici velkých ventilátorů. Nejnovější ASUS přináší variaci tohoto chlazení nazvanou STRIX.

Základem je opět ohromný pasiv posílený tlustými Heatpipe a nahoře je pak dvojice 80mm ventilátorů. Grafiky mají samozřejmě nereferenční ASUS PCB s lepšími komponenty a také podporou technologií ASUS. A edice STRIX pak přináší novinku v podobě toho, že v klidovém stavu se ventilátory vypínají, takže grafika negeneruje žádný hluk.

Je to samozřejmě závislé na zatížení karty, tedy na spotřebě a teplotě. Pasivně karta pracuje do teplot 65°C na GPU. Pak se teprve aktivují ventilátory. V podstatě by tedy na pasiv měla běhat pořád v klidových stavech. Zatím ASUS představil dvě edice. Tou méně zajímavou je GTX 780 STRIX. Vysoká cena a nepříliš dobrý výkon zejména ve srovnání s levnější a výkonnější R9 290 dělá z GTX 780 grafik dnes špatný nákup. O dost atraktivněji ale vyhlíží Radeon R9 280 STRIX (bez X), tedy znovunalezený Radeon HD 7950. U této edice ASUS zvedl takty až na 980MHz pro jádro a 3GB paměti přes 384-bit běží na 5200MHz. Cena by měla být hodně zajímavá, protože oficiálně stojí R9 280 jen 249 dolarů, tedy asi 6 tisíc vč. DPH. To je vzhledem k parametrům, výkonům a teď i chlazenímu opravdu hodně zajímavá nabídka.

Přesto, ASUS STRIX s technologií vypnutých ventilátorů v klidových stavech považuje za poněkud zbytečně řešení. Ty ventilátory totiž nechladí jen ten pasiv, ale i čipy kolem a i minimální otáčky jsou z hlediska průtoku vzduchu v CASE znát. Vypnutí ventilátorů v klidových stavech je absolutní zbytečnost. Jednak to samotným ventilátorům neprospívá a hlavně v klidových stavech se točí tak pomalu, že kartu stejně nemáte šanci slyšet a většinou je ve skříni něco mnohem hlučnějšího. Osobně bych opravdu nechtěl, aby se ventilátory na grafice zcela vypínaly, protože stejně v klidu negenerují prostě žádný hluk, ovšem snižují teplotu GPU i prostředí v CASE. Takže sorry, u mě ASUS za STRIX 0dB technologii kladné body nezískává.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Zero Company – hra ve stylu XCOM, vypadá skvěle!
Star Wars Zero Company – hra ve stylu XCOM, vypadá skvěle!Čtvrtek, 13 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 923x
Komentářů: 0
The Elder Scrolls VI je hratelné a prý úžasné (spíše ne).
The Elder Scrolls VI je hratelné a prý úžasné (spíše ne).Středa, 12 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 777x
Komentářů: 4
Hogwarts Legacy 2 oficiálně ve vývoji – více live service?!
Hogwarts Legacy 2 oficiálně ve vývoji – více live service?!Úterý, 11 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 573x
Komentářů: 0
No Man's Sky slaví neuvěřitelný 10 let! A nekončí!
No Man's Sky slaví neuvěřitelný 10 let! A nekončí!Pondělí, 10 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 490x
Komentářů: 0
Rockstar vydělá na reklamě na své GTA6! Trailer uvede na NETFLIX!
Rockstar vydělá na reklamě na své GTA6! Trailer uvede na NETFLIX!Neděle, 09 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 821x
Komentářů: 2
SONY tápe - nový Marathon hraje 10x méně lidí než mrtvé DESTINY
SONY tápe - nový Marathon hraje 10x méně lidí než mrtvé DESTINYPátek, 07 srpen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 715x
Komentářů: 4