Jak na aktualizaci BIOSu na grafické kartě? Vyšší výkon pro Radeon RX 5600 XT zdarma! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 24 leden 2020
Přejít na obsah
Jak na aktualizaci BIOSu na grafické kartě? Vyšší výkon pro Radeon RX 5600 XT zdarma!
Aktualizace BIOSu na grafikách RX 5600 XT

 

  • Aktualizace BIOSu na grafické kartě RX 5600 XT

Každý výrobce grafiky poskytuje nějaký návod (někteří jej mají opravdu mizerný). V případě Sapphire je to ovšem pěkné PDF, které se stahuje spolu s aktualizací BIOSu z produktových stránek karty. Vše je součástí balíku. Nejlepší způsob je použít program AMDVbFlash (použitelný pro aktualizace všech Radeon grafik) ve Windows, který Sapphire dodává jako součást toho balíku.

Takže po rozbalení celé složky nainstalujete AMD BIOS Flash Utility (AMDvBFlash_v3.04.exe). A pak máte na výběr. Buď víte, na jaký BIOS zrovna jedete, nebo nevíte a musíte to zjistit. Grafická karta Sapphire PULSE RX 5600 XT má přepínač, podobně jako mnoho jiných modelů. V tomto konkrétním případě je to takhle: Přepnutý směrem doleva (pozice blíže výstupům) znamená aktivní "SILENT mode" BIOS (135W TGP).

Pozice doprava, tedy dál od konektorů karty, znamená "OC Mode" BIOS (160W TGP), tedy maximální takty. BIOS vždy přepínejte jen když máte počítač vypnutý! Takže když máte počítač zapnutý v požadovaném režimu BIOSu, stačí ve Windows spustit AMDvBFlash:

V něm kliknete na „Load Image“ otevře se okno kde máte najít soubor se správným BIOSem. Pokud víte, kde ho máte a který to je, tak ho najdete a vyberete. Pak už stačí stisknout jen tlačítko „Program“ a aktualizace začne.

Trvá jen několik sekund a ohlásí úspěšné nahrání a pak se vás to zeptá, zda chcete restartovat PC, chcete, protože až po restartu se ta aktualizace projeví.

No a to je všechno.

Výše uvedený základní postup s programem AMDvBFlash, funguje na všechny RX 5600 XT modely (a vlastně Radeon grafiky obecně), samozřejmě musíte mít vždy odpovídající soubor BIOSu určený pro daný model konkrétní karty.

  • Sapphire PULSE RX 5600 XT to má ještě jednodušší

Sapphire to ovšem udělalo ještě jednodušší, že nemusíte ty konkréntní BIOSy v jeho případě vůbec hledat. Stačí mít tedy správně přepnuto pozici na kartě a nainstalovaný ten AMDvBFlash program.

Sapphire totiž udělalo jednoduché spustitelné soubory „bat“ pojmenované BIOS_update_SW_right a BIOS_update_SW_left (tedy jméno odpovídá pozici toho přepínače), které celou tu proceduru v tom AMDvFlash popsanou výše, udělají za vás :). Návod k tomu je opravdu blbuvzdorný. Takže vy jen nainstalujete ten „AMDvBFlash_v3.04.exe“, a pak už jen spustíte BIOS_update_SW_left.bat pokud máte přepínač v pozici vlevo .... program proběhne v okně a to se zavře. Počítač restartujete.

Pokud vše úspěšně naběhne, tak ho zase vypnete. Přepnete ten BIOS na kartě do druhé pozice (v našem případě tedy doprava) a počítač zapnete. Teď spustíte ten BIOS_update_SW_right.bat, okno proběhne a zavře se a vy jen restartujete PC. Hotovo.

Karta by teď měla mít tedy v pravé pozici ten OC BIOS s maximálními 1750MHz pro GPU a 14GHz pro paměti (160W TGP). V levé pozici je SILENT BIOS s těmi „referenčními“ ale velmi úspornými (135W TGP) 1620MHz pro GPU a 12GHz pro paměti.

Jak vidíte, je to velmi snadné. Jediné, na co je třeba si dávat pozor, aby při samotném nahrávání souboru do karty, nevypadl proud, pak by byl problém. U karet s dvojicí BIOSů jako je právě 5600 XT PULSE apod. je to riziko nižší, protože máte vždy ten druhý BIOS jako zálohu.

Samozřejmě platí, že aktualizace BIOSu je na vaše triko a riziko, a v tom je právě trochu problém v tomhle případě. Zkrátka není to ideální nechávat to na zákaznících, kdy někteří mají problém i se základními věcmi.

  • Závěr

Každopádně aktualizace BIOSu u grafické karty je vlastně o něco jednodušší a určitě rychlejší než aktualizace BIOSu základní desky nebo často třeba i instalace ovladačů. Bohužel vylepšení BIOSů grafických karet přicházejí jen velmi zřídka. Existují, výrobci tím někdy řeší potíže třeba s nastavením otáček ventilátorů apod. Ale tento případ, kdy tedy AMD změní na poslední chvíli možné maximální parametry OC edic pro výrobce karet, kteří mohou popostrčit výkon karet vzhůru, je velmi výjimečný.

Ale je to skvělé, protože prostě máme možnost mít lepší a výkonnější produkt za stejné peníze, než by býval byl. Dobrou zprávou je, že pokud toho budete chtít využít a budete tedy muset aktualizovat ten BIOS, tak se to bude opravdu týkat jen prvních várek některých karet, které již byly odeslány do distribuce. Nyní již Sapphire a další výrobci, dodávají další karty s aktualizovaným BIOSEM, takže z dalších várek už karty budou ty takty mít maximálně vysoko a zákazníci nebudou muset tu aktualizaci BIOSu dělat.

Samozřejmě platí, že stejně jako u aktualizace BIOSu základní desky, každý slušný prodejce by vám na vaše požádání měl tu aktualizaci udělat. Zejména v tomto případě, kdy se to opravdu týká jen malé části úvodních kusů karet a prodejce o situaci dobře ví. I bez té aktualizace BIOSu jsou RX 5600 XT vynikající, ale pokud máte tu možnost mít ten maximální takt, je nárůst výkonu velmi příjemný. Zvlášť když je vlastně zadarmo a karta je tak mnohem lepší, než jaká být měla. A hlavně najednou lepší než i dražší konkurenční grafiky, které s tímhle posunem vůbec nepočítaly. AMD to možná neudělalo ideálně, ale na výsledku to nic nemění. Mnohem lepší a výhodnější karta, než jakou jsme měli původně dostat.

Osobně bych třeba rád viděl aktualizace BIOSů grafických karet s možností posunu výkonu častěji. Řada edic umožňuje vyšší takty, a přes klasické taktování to není zdaleka tak pohodlné a stálé, jako když můžete ty zvýšené takty s odpovídající mapou řízení otáček ventilátorů mít rovnou součástí BIOSu karty. Samozřejmě výrobci grafik rádi prodávají třeba tři edice, které se liší pár desítkami MHz a hlavně několikaset korunovým rozdílem ;). Aby to nevypadalo hloupě, tak se ty karty alespoň někdy fyzicky liší chlazením a jeho výkonem. V tomto případě, tedy u Radeon RX 5600 XT, je ovšem i s tím maximálním dovoleným taktem 1750/14000 karta stále natolik úsporná a nenáročná, že i ty nejzákladnější eixstující verze a jejich chlazení, na to stačí s prstem v nose. Některé ty obří chladiče některých edic jsou vyloženě přehnané. Jediným limitem může být, jaké výrobce použil paměti, zda jsou schopny a validovány na 14GHz nebo nejsou. Proto jsou teď hlavně ty zmatky u některých edic některých výrobců (ASUS, MSI, Gigabyte). Vše vyřeší to, že všechny další kusy výrobci dodají již s akatualizovanými BIOSy.

V tomto ohledu je právě Sapphire a její PULSE RX 5600 XT prakticky perfektní. Jiná než tahle edice od tohoto výrobce v nabídce není, takže nemůžete sáhnout vedle. Její chladič není přerostlý a přesto i na těch 1750/14 000MHz je karta absolutně tichá. Takže pokud vám vyloženě nejde o každý Watt, tak je škoda toho maximálního taktu a výkonu nevyužít. Překvapivě a to je snad poprvé za dlouhou dobu, tahle karta od AMD má v základu tak jak je dodávána, vyšší výkon a zároveň nižší spotřebu než dražší NVIDIA grafika. Konkrétně 299+ dolarová RTX 2060 6GB je až o 10% slabší a současně žere více. Kdy naposledy jsme něco podobného viděli? :) A to nesmíme zapomínat, že 5600 XT je karta za méně jak 299 dolarů, tedy skutečný mainstream a přímá konkurence GTX 1660 Ti za stejnou cenu ... RX 2060 6GB je konkurencí 8GB RX 5700. Vypadá to, že AMD se skutečně vrátilo ...

Více v naší recenzi

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 20
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 12:36:18
avatar
Užitečný návod. AMD to s tím marketingovým trollením nVidie trochu nezvládlo, bohužel na úkor pár (méně IT zdatných) zákazníků, příště si to snad odpustí nebo zorganizuje lépe.
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 13:37:19

Citace:
Takže vy jen nainstalujete ten „AMDvBFlash_v3.04.exe“, a pak už jen spustíte BIOS_update_SW_left.bat pokud máte přepínač v pozici vlevo .... program proběhne v okně a to se zavře.


Zahlídnul jsem něco o blovzdornosti?
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jak to tedy je? 2020-01-24 23:10:18
avatar
Platí to pro všechny RX 5600, proslýchá se, že ASUS a MSI mají problém s tím, že paměti nemají certifikace na 14 Ghz. Takže né každá karta dostane nový BIOS. Nevýš k tomu něco DD?
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 23:59:53

JJ někde se psalo že některé paměti nezvládají 14 Ghz a jsou defektní ale na 12 Ghz už nemají problém karty by potom nemusely být stabilní a proto některé nechávají na nižší frekvenci.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 00:27:30
avatar
ano, nemají certifikace tak to nedostanou ... oba výrobci už uvedly edice, které je mají .... prostě jde jen o pár prvních kusů a ten zmatek kolem ... vše se rychle vyřeší ....
nenazranej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Takže 2020-01-25 13:49:22
avatar
Takže to vypadá, že to nebyl úplně plán s tím navýšením, ale reakce na cenu 2060. Ale i tak, super ta karta..až opadne cena za novinku, asi bude jasno.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 17:36:36

Tak amd už toto robi takto roky. Stále sa len doťahuje na nvidiu a snaží sa ladit karty pred uvedením (niekedy aj na ukor hlučnosti a spotreby vid. Vega). Som zvedavý či sa im podarí trosku prebrať iniciatívu. Možno ak by nvidia zazmetkovala s niektorou generáciou, lebo momentálne to je bieda. Ono tie amd karty nie sú zle, len je problém, že na trh prichádzajú pomerne neskoro.
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 18:43:28
avatar
Trochu off topic. DD nemal si doteraz ziadny problem s kartami AMD 5700 XT? Kupil som ryzen 5 3600, Saphire nitro+ 5700XT, Asus motherboard chipset X570 a zatial stale problemy. Sice FPS ok ale nestabilita, take obycajne WOT ma cca 200 FPS ale hra sa neda hrat. Nacita kusok a stop. Stlacim alt+Tab preblikne to a hra (tank) sa pohne 10 metrov a odznova. Win 10 cisty instal, drivery nemam aktualne to musim este napravit ale aj tak. V minulosti som take niceo nikdy nezazil, aktualne drivery som nikdy neriesil, a tom mam neustale AMD. Nejako to tomu AMD nevychadza so stabilitou systemu ako celok. To nie je hejt ale snaha o pomoc.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 20:30:55
avatar
máme tu několik 5700XT žádný problém, žádné černé obrazovky, žádné nestability a to to testujeme neustále ....
bacik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 22:00:39
avatar
Dik za odpoved. Medzicasom som updatol Bios, chipset a vyzera ze problemy zmizli. Predsa len to chce asi cas aby sa vsetky potencialne problemy doladili a dostali aj ku ludom ktori neriesia update ovladacov a hlavne Biosu. Ale v celku po par dnoch pouzivania som nikdy necitil taky vykonnostny skok ako teraz a to robym celkovy upgrate tak raz za 5-7 rokov. Klobuk dolu pre AMD.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 23:49:07
avatar
jako u X570 je důležitý aktualizovat BIOS, jsou tam nějaká vylepšení každou chvíli ....
Reave [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - BIOS 2020-01-28 01:57:43

To by mě zajímalo. Mám poprvé v životě radeon. Konkrétně Sapphire rx 570 8gb nitro+ a hraní je fajn. Grafika super, to jo. Ale po nějaké době hra spadne. Třeba Division 2 což docela naštve těsně před koncem mise. Přitom hra by měla být AMD friendly. O neviditelných nepřátelích nemluvě..:-) Witcher 3, Diablo 3 padají též. Tak jak to spravit? Je na to nějaký návod pro lamu..? Nvidii se mi totiz zrovna kupovat nechce.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-29 11:32:40

akurat vysli nove drivery na AMD grafiky verzia
20.1.4, pre istotu instaluj so zakliknutym "factory resetom" (treba rozbalit ponuku v additional options)

tie decembrove vraj boli problematicke, tieto uz by mali byt zase stabilne
Jano952 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 23:44:25

Adrenalin ovládače sú u mňa absolútne nepoužiteľné, 3x som musel preinštalovať Windows. FPS dropy, divný lock na 60FPS co nejde vypnúť, input lag, tearing... Hrôza. Nahodil som starší ovládač, tie posledne verzie pred Adrenalinom a po čistej inštalácii Win je to okej. Musel som dat čistý systém, dokonca ani odinštalovanie tých Adrenalinov pomocou DDU nestačilo, oni proste neako pokazili systém. Takýto problém som nemal ani s AGP 2600XT Uvidím kedy zase dostanem odvahu skúsiť novú verziu
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-26 11:48:17

Hm takže i u karet řady 5700 XT se vyplatí aktualizovat bios?S kartou jsem celkem spokojen,až na regulaci otáček ventilátorů.Ovladače mám starší,verze 19.12.1,ty nové,vánoční nebyly tak stabilní a mají jinak vyřešen systém řízení konečné snímkové frekvence-a to tak že nefunguje dobře,alespoň mě ne.
Jinak netuší někdo jestli se bude vyvíjet program Trixx od Sapphire?Současná verze je v podstatě jen informační,nedají se tam např.regulovat otáčky ventilátorů ani nic jiného.V podstatě lze jen měnit osvětlení a přepínat bios.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 566x
Komentářů: 1
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2039x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 909x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2728x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5583x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 864x
Komentářů: 0