NVIDIA končí s podporou 3D Vision (3D brýle) a míří hlouběji do HPC. Koupila MELLANOX. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 10 březen 2019
altNVIDIA hledá cestu, kterou by se mohla dále ubírat, protože budoucnost na PC trhu není příznivá.

 

 

 

Společnost NVIDIA měla v posledních několika letech velké štěstí, že jí konkurenční AMD dobrovolně (nedobrovolně) vyklidilo pozice na trhu, a tak se firma dostala k rekordním příjmům a ziskům z prodejů klasických PC grafických karet. Párty ale končí. Situace na trhu se stabilizuje a pro NVIDIA není budoucnost příliš růžová, pokud jde o klasické počítačové grafiky. Na nich ale NVIDIA stále z většiny závisí, pokud jde o příjmy společnosti, i když už v minulosti naplánovala několikrát úplně něco jiného.

Výhled na další působení NVIDIA na PC trhu není totiž příliš pozitivní. Ač v tuto chvíli je jasně největším výrobcem samostatných GPU, má také nejvíce co ztratit a její oslabení a ztráty na trhu jsou 100% nevyhnutelné. Intel se totiž chystá vstoupit na pole samostatných GPU a tentokrát prakticky jisté, že se mu to podaří a dotáhne to (nemá na výběr a je to pro něj nutná cesta, jinak ho AMD začne výrazně ohrožovat). A je jedno, že první generace Intel GPU určitě nebude plnohodnotnou konkurencí pro NVIDIA ani AMD grafiky. Intelu totiž stačí, že bude použitelná pro běžné uživatele (něco, co nyní Intel nenabízí), protože díky svému vlivu a platformě si prostě své GPU do PC mnoha výrobců protlačí. A nejvíce na tom bude tratit právě NVIDIA, protože to bude na její úkor a její podíl GPU.

Ta navíc ztrácí pozice a konkurenceschopnost i kvůli postupujícímu technologickému posunu a růstu výkonu integrovaných grafik v procesorech AMD a Intel. Stále více počítačů, zejména mobilních, prostě přídavnou GPU nepotřebuje. A jak AMD, tak Intel už tento rok opět posunou hranice novými produkty a chystají se i výrazně výkonnější „SoC“ řešení a dokonce složené čipy (v jednom pouzdře bude CPU i GPU). Pro NVIDIA tak jednoduše není na takovém trhu místo. Intel její GPU do svých CPU přidávat nebude (to tam radši přidal čip od konkurenčního AMD viz KABY LAKE-G) a AMD už teprve ne. Stále více počítačů a běžných uživatelů si tak vystačí s „integrovaným GPU“ a protože NVIDIA nemá do čeho by svá GPU integrovala, žádný x86 CPU mít v dohledné době nebude ani nemůže, koukají z toho další ztráty.

Jinými slovy, po roce 2020, kdy Intel vstoupí na trh s výkonnějšími integrovanými GPU a hlavně vlastními GPU, zcela reálně hrozí, že NVIDIA začne ztrácet výrazně podíl na trhu, protože jednoduše kompletní Intel a AMD PC platformy nebudou potřebovat přídavná NVIDIA GPU. Stalo se to s integrovanými grafikami a čipsety NVIDIA, které umřely (i když fandové a zástupci NV proti nejen mé předpovědi jen o dva roky dříve než se vyplnila, vehementně protestovali) a stane se to i s většinou nabídky klasických grafik. Low end přestává pomalu dávat smysl, ztrácí se nejrychleji na trhu a na řadě bude klasický mainstream. Pokud AMD a Intel dokáží dostat mainstreamové GPU na „SoC“ řešení, a vše nasvědčuje tomu, že dokáží a vývoj k tomu směřuje, rázem nebude mít minimálně 50% současných grafických karet od NVIDIA důvod existovat. A není podle mě otázkou jestli, ale kdy se tak stane. Neříkám, že příští rok, ale kolem roku 2022/2023 bych klasický samostatný grafický low end/mainstream, viděl v drtivé většině PC za ohrožený druh. Dominovat budou ve většině PC složené čipy s CPU+GPU+HBM pamětí vše v jednom. Něco, co NVIDIA nemá a mít ani nemůže. Kompletní PC platformu.

NVIDIA to moc dobře ví. Vývoj na PC platformě mluví proti ní. Nebezpečí Intelu s vlastními GPU je extrémní. Společnost tak hledá cestu dalšího vývoje a fungování. Mnozí dokonce tvrdí, že NVIDIA prakticky odsouvá vývoj klasických grafických karet a herních karet na úplně vedlejší kolej a soustředí se primárně na HPC a výpočetní GPU a systémy kolem. A fakt, že se tato oblast stává absolutně primární a NVIDIA ji skutečně vybrala jako hlavní zaměření do dalších let a fungování, o tom svědčí i aktuálně oznámená akvizice, kdy NVIDIA přeplatila Intel a za 6,9 miliardy dolarů kupuje společnost MELLANOX. To je velmi důležitá zpráva a jasně dokládá, kam firma dále bude směřovat.

6,9 miliardy dolarů jsou obrovské peníze zejména s ohledem na velikost NVIDIA. MELLANOX byl navíc v hledáčku Intelu, ten neměl problém za ni zaplatit případně i více, pokud by na to přišlo, ale v zákulisí se hovoří o tom, že Intel se rozhodl vycouvat ze souboje přihazování poté, co vyšlo najevo, že by jednoduše spojení Intelu a MELANOX neschválily antimonopolní úřady. Obě firmy patří k předním výrobcům v oblastí síťových technologií a spojení obou by tak nebylo ku prospěchu trhu. NVIDIA tedy se svou nabídkou vyhrála a jejímu spojení nic bránit nebude. NVIDIA se tedy stane výrazným výrobcem síťových prvků, technologií, které sama nutně potřebuje pro svou stále se rozrůstající rodinku HPC produktů a řešení a bude se na ně primárně soustředit.

Samozřejmě s klasickými grafikami nekončí a bude je nabízet, dokud to bude možné a následující 2 roky můžeme být v klidu. Co bude dále, je ovšem otázkou. Osobně si myslím, že TURING v oblasti low endu a mainstreamu dost možná dostane už jen jednoho nástupce a pak už nebude na trhu prostor. Určitě se ale nebojím o vyšší segment a high end, ten určitě bude dále existovat, ovšem uvidíme stále více produktů jako jsou Radeon VII či TITAN V apod. Tedy grafiky, které vznikly hlavně jako HPC produkty a teprve poté byly předělány i pro prodej „běžným uživatelům z řad hráčů“.

A ještě jedna aktualita na závěr. NVIDIA současně oznamuje, že ukončí podporu KEPLER generace grafik GTX 600/700/800, což není překvapivé. Jedná se o zastaralou architekturu. Překvapením je nicméně oznámení, kdy NVIDIA ukončuje podporu 3D VISION, tedy podpory 3D a vlastního 3D setu brýlí, který nabízela. Končí tedy další z produktů, které sice využívaly „obecnou“ 3D technologii, ale fungovala jen s NVIDIA hardware. NVIDIA samozřejmě bude podporovat 3D i nadále, ale již jen řešení třetích stran (OCULUS apod.).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 19
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NVIDIA 2019-03-12 20:32:34

NVIDIA je učebnicový príklad mega úspešnej firmy. Založená v roku 1993, po pár rokoch úplne prevalcovala všetku konkurenciu 3Dfx, S3, Maxtor. Darí sa jej výborne, prináša nové veci. Súčasný generálny riaditeľ Jen-Hsun Huang je jedným zo zakladaťeľov (na začiatku boli vo firme traja, dnes v nej pracuje asi 11000 ludi). Pre porovnanie Intel bol založený v roku 1968 a AMD o rok neskôr v roku 1969.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-12 22:30:59
avatar
Je jedno kdo bude nakonec vyrábět herní grafické karty do PC...jen nevěřím tomu ze budoucnost je v CPU s TOP VGA jako kompletni Chip. Určitě ne s touto technologií. Je jasné že za pár let budou integrovana řešení stíhat zobrazovat 4K v nějakém TOP nastavení...to uz ale budou monitory s úplně jiným rozlišením. Jen mám obavu ze cena těchto karet bude 2000-5000$.Přeci jen vývoj takového hardware+samotná cena komponentů potřebná ke stavbě takové pracovně-herní karty bude prostě úplně jinde než je dnes.Je vlastně štěstí že trh dál nabízí FULL HD monitory. Tam se ty krasavice(1660,1600,R580...1050) uživí.Tyhle hrůzy je uz cas vysekat z trhu.. Tím zazrakem v CPU
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 08:41:06
avatar
Vyvinout a vyrobit GK s naprosto brutálním výkonem lze i dnes, je to jen otázka peněz. Tady ale právě vývoj a výroba naráží na strop rentability a tedy návratnosti investice. Každý z nás má finanční strop v nákupu hardware, přes který jak se říká vlak nejede. Je to o tom že lidé povětšinou nemají jen jeden koníček a to hraní(kde mohou utápět obrovské částky), ale třeba i cestování, sport, atd. Tvrzení novinářů, že NV špatně prodává svá nová GK kvůli bazarům kde je hafo karet od těžařů je ani né polovina pravdy. Většina lidí prostě říká, že takové pálky za GK prostě nedají. Jak řekl můj kamarád, kdybych vysolil 20 000 za GK, tak sám sebe prohlásím za idiota.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 08:01:42

Nuz zdvihnutym prstom pre NV bolo aj ked Intel integroval k svojmu CPU graficky chip of AMD. Nehovoriac o momentalnej dominancii AMD v hernych konzolach.Akokolvek konkurenciu na trhu GPU samozrejme potrebujeme.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 09:13:52
avatar
To že končí GTX 600/700/800 by hlavně měl někdo říci zelenýmu skřetovi, pořád nabízí notebooky s GT840M a 860M jako zánovní skladem. Zatímco s mobilním Ryzenem a pořádnou grafikou nic. Ještě loni mi tam prodali síťovou kartu s podporou údajně všech verzí Windows, pro kterou nebyl ovladač na W10. Nevím jestli si buduje muzeum nebo co...?
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 09:47:37

Ono bude vůbec zajímavé sledovat vývoj PC jako herní platformy obecně. Dlouho se mluví o tom, že konzole totálně převezmou trh videoher a jako zarytý PCčkář doufám, že to pravda nebude. Pokud by na to ale došlo, měla by slušné problémy jak Nvidia tak Intel, které své velké marže dělají z velké části na komponentech pro PC hráče...
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-14 07:23:19
avatar
Takových keců už jsem za ty léta slyšel. 640Kb paměti musí stačit každému, knihy končí, nastává čas čteček, gramofonové desky končí, přichází čas virtuální reality... A podívej, pokud nemáš ergonomickou klávesnici, tak máš klávesnici s nelogickým rozložením. Vzniklo v době mechanických psacích strojů, když lidi psali moc rychle, a potřebovali je zpomalit, aby se nepotkaly klapky...
Lidi ho chtějí, a dokud to bude trh žádat, bude se to nabízet. Ignorovat potřeby uživatelů může v IT branži leda Microsoft, ten má výsadní postavení a i tak mu to přináší komplikace, když to dělá
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-13 16:18:41

O konci mainstream a lowend grafik se uz mluvi 10 let a furt nic. Fakt je ze Vega 8 je pomalu dvakrat pomalejsi nez lowendova rx550, nejpomalejsi grafika co amd v posledni generaci vydalo. Fakt je ze nastupuje 4k, u televizi fullhd prakticky vymizelo, monitory to do par let ceka taky. Fakt je ze aktualne ve vykon/spotreba nejefektivnejsi z vykonych grafik, gtx 1660 Ti, prezentovana jako idealni pro hrani ve fullhd. 4k casto zvladne ale je to na hrane. Aktualne si nedokazu predstavit grafiku s vykonem a spotrebou gtx 1660 Ti v jednom pouzdre s 8 jadrovym procesorem a RAM k tomu (sakra vsak i 16GB 3333MHz kingston predator jsou v zatezi na dotek opravdu velmi horke, stopro maj pri hrani vetsi teploty nez muj ryzen 2600 s 50°C). Jak to chcete chladit? V desktopu mozna ale jen s velkym pasivem nebo pod vodou, ale zkuste si to ve 2cm vysokym notebooku. Vsak se podivejte co dela rtx2070 max-q Mozna se jeste rozsiri 3D (pochybuju...), mozna se rozsiri raytracing, oboji potrebuje naprosto brutalni vykon, zvlast ve 4k. A zmensovani vyrobniho procesu je taky cim dal vetsi problem. Ano mozna v roce 2022 bude v jednom pouzdre 8 jadro CPU a grafika vykonu gtx 1660 Ti a 16/32GB RAM. Ale to uz mi prijde realnejsi ze se v roce 2022 dockame teprve nastupce Navi a zatim nevydane 7nm RTX...
jozka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - chybi konkurence 2019-03-15 12:24:46

Hlavne je videt, ze kdyz jsou jen 2 firmy, tak to nestaci.. (ano chapu, ze to je asi prirozeny vyvoj v pripade vyvoje chipu).
Kdyz to clovek porovna se SSD, tak tam ten cenovy propad dolu je znat..
U GF je cenovy propad stale nic moc... NVDIDIA a AMD breci, ale nijak zavratne nezlevnuji...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“Pátek, 24 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 879x
Komentářů: 4
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 746x
Komentářů: 4
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 748x
Komentářů: 2
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1483x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 871x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2595x
Komentářů: 6