NVIDIA „RTX 3000“ AMPERE grafiky budou prý nakonec 10nm SAMSUNG. Očekává se +40% výkonu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 13 březen 2020
altSouboj nové generace grafik AMD a NVIDIA bude hodně zajímavý. NV čeká na NAVI RDNA 2.

 

 

 

 

Z několika důvěryhodných zdrojů (které byly spolehlivé v minulosti), unikly nezávisle na sobě informace ohledně nových NVIDIA grafických karet. Velmi dlouho se mluvilo o tom, že NVIDIA s novou generací GPU přejde od TSMC k výrobě u SAMSUNG. Ostatně sama NVIDIA to vlastně nepřímo potvrzovala. Jenže nedávno se šéf společnosti nechal slyšet, že nakonec budou s novou generací GPU spoléhat hlavně na TSMC a u SAMSUNG nechají jen malou část produkce.

Jenže čas opět o něco pokročil, jsou za námi první série vyrobených testovacích čipů nových generací a vypadá to, že nakonec budou věci zase trochu jinak. Už nějakou dobu se z více zdrojů objevují informace, že nová generace GPU od NVIDIA na TSMC nakonec nebude. Jednak proto, že NVIDIA vůbec nepočítala s tím, že by výrobní proces TSMC využila a své nové GPU tak navrhla hlavně pro technologie a výrobu u SAMSUNGu. Údajně tak nové čipy nové generace vyráběné u TSMC nedosahují předpokládaných parametrů, zejména výtěžnost je prý naprosto tragická a nic se na tom v dohledné době nezmění. Navíc NVIDIA přišla pozdě a kapacity 7nm výroby u TSMC jsou plně vytíženy ostatními, což také drží cenu této výroby velmi vysoko a samozřejmě NVIDIA si nemůže dovolit vyrábět s nějak hodně špatnou výtěžností, protože pak by se dostala do situace Intelu, tedy prostě by neměla dost čipů.

Aktuálně je prý tedy ve hře opět SAMSUNG a nová generace NVIDIA grafiky (asi RTX 3000) bude vyráběna 10nm procesem s výhledem na možnost použití o něco málo lepšího derivátu v podobě 8nm procesu. Tenhle proces zdaleka nedosahuje parametrů 7nm EUV procesu u TSMC, ale současně je pro NVIDIA cenově dostupnější a může mít třeba lepší výtěžnost a použitelnost pro velké čipy, kdy NVIDIA AMPERE bude muset mít opravdu velké čipy v každém případě, pokud má nabídnout více výkonu než stávající generace.

Vzhledem k poměrně důvěryhodnému zdroji, který tyhle 10/8nm SAMSUNG spekulace potvrdil, bych je tedy bral docela vážně (samozřejmě nic není potvrzeno, dokud neuvidíme GPU/karty osobně). Co to znamená pro souboj s AMD? Docela hodně.

  • AMD peče s TSMC, NVIDIA musí hledat jinde?

 Je čím dál jasnější, že TSMC a AMD se stali „nejlepší kamarádi“ a spolupráce obou společností je neustále prohlubována a veřejně se k tomu obě hrdě hlásí. V letošním roce se AMD má dokonce stát co do objemu, vůbec největším zákazníkem TSMC, které tomu výrazně napomáhá. Obě firmy velmi úzce spolupracují na vývoji a ladění nových výrobních procesů, speciálně nyní 5nm a 3nm, kdy AMD už potvrdilo, že nová generace procesorů pro příští rok, tedy ZEN 4 bude skutečně 5nm! Naopak NVIDIA a TSMC přestaly výrazně spolupracovat, NVIDIA vůbec nefiguruje mezi uváděnými partnery spolupracující na vývoji nových generací procesů. A prozatím TSMC má jednoznačně navrch pokud jde o kvality a produkci CPU/GPU novými procesy, kdy SAMSUNG natož Intel nemají pro tento typ čipů zdaleka tak vyladěné procesy.

AMD ostatně na 7nm vyrábí GPU už od roku 2018! Současně přímo pro 7nm/7nm EUV proces navrhla NAVI a RDNA architekturu skutečně na míru. NVIDIA však nikoliv a se 7nm koketuje teprve posledních několik měsíců a stále nemá žádný 7nm produkt na trhu. Navíc do hry vstupuje i ten faktor, že NVIDIA poslední roky neměla konkurenci v některých segmentech trhu. S nástupem RDNA a hlavně RDNA 2 v letošním roce ale AMD bude mít nabídku ve všech segmentech. A prakticky nikdo nepochybuje, že bude konkurenceschopná. Jak moc, to záleží také na NVIDIA. Už teď je ale jisté, že se nebude opakovat situace s RTX 2000 grafikami, které klasický výkon s výjimkou 2080 Ti modelu prakticky neposunuly, měly velké rezervy nevyužitého výkonu a NVIDIA je výrazně dražila. Tohle si určitě letos u nové generace nebude moci dovolit, protože už první generace RDNA jí solidně zatápí. AMD udělalo s RX 5000 sérií obrovský skok, v mnoha cenových segmentech je jasně lepší výkonem a NVIDIA přišla i o výhodu lepší efektivity, kdy v současnosti je situace na tomto poli vyrovnaná.

  • NVIDIA sleduje AMD a finální parametry svých grafik nastaví podle RDNA 2.

AMD před několika dny zveřejnilo, že RDNA 2 nabídne obrovský 50% nárůst efektivity proti stávajícím RDNA! To je ohromující posun, který opravdu nikdo nečekal, protože se bavíme o 7nm vs 7nm EUV. Tahle informace zrovna nepřidala na klidu u NVIDIA, která zjevně bude muset spoléhat na horší výrobní proces u nové generace a její čipy budou muset být obrovské a budou muset jet co nejrychleji. Situace je prý tak vyostřená, že NVIDIA nechce za žádnou cenu vydat nové grafiky před tím, že bude vědět, jak je na tom AMD s novou RDNA 2 řadou. S vydáním nových RTX 3000 nemáme určitě počítat dříve, jak na podzim. A v úvahu tak připadá dříve obvyklý listopadový termín vydání nových grafik. To už by měla být na trhu nová velká NAVI. NVIDIA zkrátka potřebuje vědět, jak vysoko taktem, TDP a výkonem ji AMD vyžene, aby podle toho nastavila parametry (tedy takty, TDP a cenu) svých nových karet. NVIDIA se nechala nachytat u RX 5700 vs RTX 2000 SUPER série, kde RTX 2060S/2070S jsou výrazně méně zajímavé a výhodné, než RX 5700 série. Trochu lépe to zvládla u RX 5500 vs GTX 1600 SUPER a úplně podobný scénář konkurenčního boje čekejte i u nové generace karet. Mé zdroje uvádějí, že bude hodně veselo, obě firmy se velmi bedlivě sledují a scénář jako u RX 5700 vs RTX 2000 SUPER série je prakticky jistý.

AMD bude finální specifikace a ceny karet tajit do poslední chvíle a není vyloučeno, že opět chystá nejdříve oznámení horších parametrů a poté „překvapení“ karta je nakonec lepší a za lepší ceny. Je jedno jak moc je to občas komplikované, zejména u RX 5600 XT s těmi BIOSy to je už na hraně, ale ve výsledku máme jako uživatelé mnohem lepší kartu, než jsme mít měli. A to jako marketing také funguje.

NVIDIA teď prostě potřebuje vědět, jak moc dobré bude nové NAVI 2 a podle toho nastaví své nové karty. A jde o hodně, protože nad určitou mez taktů se bavíme o přínosu jednotek % výkonu, ale o výrazném nárůstu TDP, tedy spotřeby a zahřívání. U AMD jsou si prakticky všichni jistí tím, že AMD pojede naplno, určitě bude efektivnější model, ale TOP model prostě pojede naplno, jak jen to bude možné. Už není v pozici, kdy mohla vydat RTX 2060/2070/2080/2080 Ti s parametry a cenami jakými jen chtěla, protože AMD prostě nemělo nic, co proti tomu postavit.

NVIDIA údajně cílí na zhruba 40% posun klasického výkonu u nové generace, kdy nejvíce se soustředí na posun výkonu a schopností GPU pro Ray Tracing, tam by měl být tedy přínos nové generace výrazně vyšší. NVIDIA tak určitě přijde s krásnými grafy, kde smíchá RTX a DLSS a bude ukazovat třeba +100% nárůst výkonu, to se klidně vsadím :). Reálně se ale v tuto chvíli počítá s tím, že nástupce RTX 2080 Ti nabídne zhruba o 40% vyšší výkon a nástupce RTX 2080 bude mít výkon někde kolem úrovně RTX 2080 Ti. Přijde vám to jako dobré? To bude záležet právě na AMD a její RDNA 2 a tedy můžeme celkem s jistotou říci, že nové velké NAVI bude výkonnější než 2080 Ti, osobně si myslím, že těch +30 až 40% je zcela reálných. A NVIDIA s tím také kalkuluje, a proto bude na finálním vyladění grafik a nastavení taktů a TDP, tolik záležet. O cenách nemluvě. Výtěžnost výroby atd. tedy bude hrát velmi velkou roli.

To jsou zprávy, které jako zákazníci velmi rádi slyšíme. A pokud se někomu nelíbí, tak maximálně akcionářům a zaměstnancům NVIDIA. Časy bezkonkurenčního prostředí evidentně končí a bude pro nás zákazníky výrazně lépe. Tedy alespoň z pohledu souboje konkurenčních grafik. Zda to bude znamenat i příznivější ceny, to je otázka. Já se trochu bojím, že TOP modely nových grafik obou společností těch 1000 dolarů klidně stát mohou. Zcela určitě totiž obě firmy budou mít v nabídce i obří výpočetní GPU na výpočetních variantách, které budou výrazně dražší, takže 1000 dolarů u herního high endu nebude nic neobvyklého. Můj názor, mohou nás překvapit, ale vzhledem k vysokým nákladům na výrobu a cenám pamětí bych moc nedoufal.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 16:57:03

Tak stoho som jelen. Ja som zase pocul že Nvidia chysta 4 čipi, ale ten najvačši nebude vyrabať ohladne zlej vyťažnosti (TSMC). Zase u samsungu na 10nm procese to by bol o 1/3 vačši čip ako u TSMC tak že asi ťažko by to samsung zvladol.
Tak že podla toho Nvidia bude u samsungu 10-8nm proces
AMD u TSMC 7-5nm proces
Intel gpu u TSMC 6-3nm proces
Nejak sa to začina miešať a komplikovať...
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 17:37:18
avatar
Přesněěě. Měla by zakročit EU a přijít s něčím, aby se všichni synchronizovali aspoň v Evropě
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 17:39:11
avatar
Proč používáte u novinek o nVidia kartách často ten samý obrázek, kde karta hoří? Nemůžete použít nějaké normální promo? Máme to chápat tak, že jejich karty zas budou hned hořet?
Jinak jsem napnutý, jak kšandy. Už aby tu všechny byly. To bude boj.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 21:08:07

Citace:
Máme to chápat tak, že jejich karty zas budou hned hořet?

No jelikož v minulosti už hořely, tak je to třeba jen pro jistotu, aby se pak někdo nedivil
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 23:01:09
avatar
žhavé novinky ;)
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-14 10:39:35
avatar
OK
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 21:52:37

To vysoké EGO nvidie, kdy musí mít navrch a čeká až co předvede AMD je velké mínus pro nvidii. Jejich vlastní EGO, kdy musí být za každou cenu první je k jejich škodě. Jednou a možná to nebude dlouho trvat, bude muset sklopit hlavu a tímto stylem si zbytečně ubližuje. Pak to pro ně bude zbytečně velká rána a snad se neuchýlí k prasárnám, jak škodit AMD, jako by to tu už v minulosti nebylo.
Když už, nvidia by měla sebevědomě uvádět nové generace karet a ne stolkovat AMD. Jednou se ji to vymstí a její EGO zbytečně utrpí a nemuselo by, pokud by zvolila sebevědomou férovou cestu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 23:00:18
avatar
tak je to strategie, navíc pochopitelná, AMD je teď v pozici, že nemá co ztratit je agresivní jede na nižší marže atd. NVIDIA naproti tomu bojuje o to, aby před investory udržela pozice, což neudrží, protože o nějaký podíl na trhu přijde už jen tím, že AMD nějakou konkurenci uvede ... 2080 Ti má trh sama pro sebe, tedy 100% podíl v highendu, cokoliv AMD uvede víme že bude konkurenceschopné a už jen tím že bude, tak NV o pozice a prodeje připraví, nebude mít prostě 100% podíl ....

AMD vždy bylo konkurenceschopné, až v posledních letech, kdy se naplno projevila špatná situace z minulosti a téměř zlikvidování GPU divize, byly jiné a dostaly NV to bezkonkurneční pozice. NVIDIA poslední roky nezískala podíl a 3 miliardy obratu proto, že by byla tak dobrá, ale proto, že byla v mnoha segmentech jediná. To končí, AMD se vrací a je v mnohem lepší pozici než v minulosti ...

takže NVIDIA si nemůže dovolit vydat si co chce a jak chce, když už nestojí vedle churavého AMD ... musí si být jistá tím co vydává a že to bude adekvátně stačit tomu, co AMD pošle na trh ... takže musí počkat, co AMD předvede a pak reagovat. NVIDIA brání pozice, AMD útočí a NV potřebuje vědět, co na ní AMD má ... AMD je to jedno, to pošle na trh cokoliv na plno, klidně s nižší marží (AMD má 40% NV přes 60%). AMD může jen získávat, NV má ale hodně co ztratit a nemůže si dovolit opakovat situaci, kdy ji AMD nachytalo s RX 5700 sérií na švěstkách ... teď se bavíme o tom, že lidi už vědí, že AMD má co nabídnout a RDNA 2 už není nevyzkoušená novinka, takže NV musí prostě počítat s ostou konkuencí, na což ovšem několik let nebyla zvyklá a musí to zvládnout bez klíčových lidí části teamu, který přešel do Intelu, který ovšem určoval celé roky strategii NV a technologie atd.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 23:35:53

Pokud by jela na limity své architektury, tak aby dostala na trh to nejlepší a ne aby si nechávala rezervy a ždímala tak klidně 2x zákazníky v jedné generaci, tak by určitě udržela tu pozici. Jenže cítím z toho tak trochu kalkulaci, jako dřív, když si to mohla dovolit a schválně vydala na trh poddimenzované produkty, aby je mohla zpětně naboostit a nasrat tak některé své zákazníky, kteří zjistily, že to nej v té generaci co koupily, není úplně to nej. U AMD se toto neděje a když zákazník koupí RX 5700XT, tak ví, že má max co za své peníze mohl koupit.

PS: prostě si myslím, že nastala situace, kdy nvidia nemusí čekat na AMD a měla by nabídnout to nejlepší co může a měla by být tedy i v klidu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-13 23:54:58
avatar
NVIDIA hraje hlavně o cenu, potřebuje udržet ceny co nejvýše protože marže .... takže čeká na AMD hlavně proto aby mohla jít co nejvýše, zase to nesmí přehnat ... navíc jí nic nenutí vydávat věci jako první, když 2080Ti nemá konkurenci ;)
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-14 12:46:47

Nvidia nemá konkurenciu od GTX 900 série, to znamená dlhých 5 rokov ...to že AMD vydá nejaký mainstream za lepšiu cenu je len pre to že to tak chce NVIDIA, držať konkurenciu pri živote je dobré aby nezakročili protimonopolné úrady, tiež ako majiteľ firmy (čo defacto akcionár je aj keď len čiastočne) by si nebral ohľady na konkurenciu a mastil by si si kapsu ... moja 1080ti ťahá už zachvílku 3 roky bez zaváhania a nejakého kúrenia ;) čakám čo odíde a potom vymením lebo keď hrám na monitore s 1080p ešte z 2012 roku a tam tá karta ešte nad 35% vyťažením nešla ...a tie zmieňované problémy s ovládačmi a nefunkčnými windows 10 (mám nainštalovaný odkedy vyšiel), SSD som presunul do nového PC s novým vnútrom ma obišli WIN 10 ide ako hodinky to isté NVIDIA ovládače ktoré sú tu často omielané mne to príde že aDDmin si tu ide na win sedmičkách a preto má stále problémy ;) rovnako ako všetci čo to vypisujú ...a to ten pc prešiel už aj miningom, renderingom gamingom a všetkým možným ...
Kubicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Grafy 2020-03-14 21:42:37

Nějak bych se tady neoháněl marketingovými grafy.
AMD dělá úplně to samé.

Spíše bychom se měli modlit, aby konečně měla AMD něco v High-Endu.
NavratilJirka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-15 06:49:23
avatar
V korporátním světě to funguje tak, že Graf který jsem sám nezfixloval tomu nevěřím Vím o čem mluvím
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 171x
Komentářů: 2
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 307x
Komentářů: 1
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2378x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 665x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1098x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1919x
Komentářů: 4