NVIDIA RTX 3080 – dostupnost v obchodech bez překvapení. Kdy se to zlepší a proč ji nekupovat? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 19 září 2020
altZcela se naplnily naše zprávy o reálné dostupnosti v obchodech. Ale současná situace není na škodu.

 

 

 

 

Někteří chtěli článek na téma dostupnosti RTX 3080 karet a jejich cen v obchodech. Ale upřímně, neviděl jsem moc důvodů jej psát. Mohl jsem prostě odkázat na svůj starší článek zde, kde jsem vám „předpověděl“ jak to bude vypadat. Takže dnešní článek bych mohl pojmout jako „já jsem vám to říkal“. Nicméně dobře, mám pro vás pár dobrých rad, a hlavně opět reálných informací od výrobců karet o tom, jak to bude dále vypadat :).

  • Proč nekupovat RTX 3080 i když na ní teď máte, a vypadá dobře?

Začněme tím, že osobně příliš nedoporučuji tuhle kartu teď hned kupovat, pokud prostě teď hned nepotřebujete novou grafiku kolem 20 tisíc. Chápu, že mnozí prahnou po upgradu a zejména po té mizérii jménem RTX 2080/2080 Ti. Mnozí majitelé GTX 1080/1080 Ti vidí právem v RTX 3080 konečně smysluplný upgrade po dlouhých více než 4 letech! A to vůbec nerozporuji. Ostatně to je i hlavní záměr NVIDIA oslovit touhle sérií majitele PASCAL grafik, protože ti prostě neměli důvod k upgrade. Přechod ze 699 dolarové GTX 1080Ti na 799 dolarovou jinak stejně výkonnou RTX 2080 byl nesmysl a 1200 dolarů za jen o 35% výkonnější RTX 2080 Ti byla bez přehánění zlodějina a mnozí majitelé GTX 1080Ti si to brali velmi osobně. Znám hodně lidí, kteří na RTX 2080Ti měli, ale z principu ji prostě nechtěli, takže 1080 Ti používali dál. RTX 3080 za 699 dolarů je konečně něco „normálního“ a zajímavého. A tak se nelze divit poptávce a našem zájmu o ní …  

  • Dobrá rada: S nákupem prostě počkat!

RTX 3080 je ovšem jen první z mnoha nových grafik nové generace. A má pár zjevných nedostatků. Velká spotřeba je jeden z nich. Mě osobně nevadí velká spotřeba, pokud je vyvážena výkonem a rozumně tichým provozem, což obojí RTX 3080 zatím v tuto chvíli má, ale přeci jen jsem doufal, že NVIDIA zvládne ten posun s méně jak 300W. Potíž prostě je v tom, že i když to lze uchladit tiše, pořád je to 350 - 400W tepla jen z grafiky co RTX 3080 edice mají, a ze zkušenosti s podobně výhřevnými grafikami, kdy tohle je na úrovni duálních karet, je to nepříjemné. Musíte prostě větrat v místnosti, kdy v zimě je vám tak zima z jedné strany a vedro z druhé. Osobně se proto snažím s grafikami vejít do 300W, co by nejvýhřevnější komponentou v PC. Ale tahle nová generace to dělá nemožné.

Mě osobně pak vadí hlavně je ta pouze 10GB paměť karty, která je už dnes měřitelným omezením v některých hrách a nastaveních. Navíc máme rok 2020, už loni AMD dokázalo nabídnout 7nm 16GB grafiku za tyhle peníze, takže nabídnout let jen 10GB u high end karty za 20 tisíc, považuji téměř za urážku. Je to zjevné slabé místo nové karty, v praxi to bude naštěstí znamenat jen to, že zkrátka u některých her v dalších letech budete muset snižovat určitě detaily náročné na grafickou paměť. A NVIDIA sama moc dobře ví, že těch 10GB u téhle karty není ideálních. Jediný důvod, proč to nenabídla rovnou s 20GB, jsou prostě marže.

Ale RTX 3080 s 20GB je skutečně na cestě! Sama NVIDIA ve svých materiálech označuje kartu jako „RTX 3080 10GB“, nikoliv jako jen „RTX 3080“, což by nedělala, kdyby neměla v úmyslu nabídnout ten 20GB model, který víme z úniků že skutečně existuje. Ale vyjde prý až po vydání AMD RX 6000 (ty totiž budou mít běžně 16GB paměti), i jako přímá odpověď na ni. A to je další z dobrých důvodů, proč v tuto chvíli RTX 3080 10GB nekupovat. Nemáme prostě žádné srovnání! Jak víme, že je to vlastně dobrá karta a produkt? Nikdo vlastně neví, jestli je to skutečně dobrá karta, protože ji nemůžeme porovnat ani s dalšími RTX 3000 modely, a hlavně ani s konkurenčními RX 6000. Srovnání s mizernými RTX 2000 je k ničemu, protože to byla objektivně jedna z nejhorších nových generací grafik v historii, a cena byla jen část jejich problému. Jediný důvod, proč se vnímá lépe, než některé nepovedené NVIDIA série v minulosti je, že konkurence proti neměla prakticky nic. Tedy pokud neignorujeme fakt, že AMD nabízelo RTX 5600/5700 sérii, která byla jasně o třídu lepší než za stejné ceny prodávané RTX 2000 modely. Ale proti high endu prostě žádný Radeon RX 5800/5900 neexistoval, a ve výkladní skříni a všem na očích tak byla NV sama bez srovnání, což prostě znamenalo že RTX 2080Ti byla nejlepší karta na trhu. Jenže to už v nové generaci platit nebude. A já jsem si prakticky jist, že na trhu budou lepší nebo alespoň výhodnější karty, než je RTX 3080 10GB.

Jeden z dobrých důvodů, proč RTX 3080 teď nekupovat je ale prostý fakt, že je absolutně nejhorší doba na nákup. Karet je naprosté minimum a vybíráte z nejmenší nabídky existujících natož reálné dostupných modelů. Ty nejlepší edice ještě ani nejsou hotové a dorazí později. Takže proč si třeba měsíc dva nepočkat, než se nabídka pořádně rozroste, karty budou dostupné a výrobci se tak začnou přetahovat o zákazníky, místo toho, aby se zákazníci přetahovali o karty …?

  • NVIDIA RTX 3080 – mizerná dostupnost a nezvládnuté vydání?

A teď tedy k realitě toho, jaká je situace. Ano, vydání RTX 3080 je „nezvládnuté“, karta vyšla předčasně a nebylo zajištěno dostatečné množství karet s ohledem na situaci. Ani „FE“ edic přímo od NV, ani nereferenčních karet od jednotlivých výrobců. To je prostý fakt. Ostatně sama NVIDIA se oficiálně omlouvá za situaci a slibuje, že se situaci bude snažit zlepšit. A za vše prý může velká poptávka.

Ano, velká poptávka je problém, ale není to zdaleka nový problém. NVIDIA moc dobře věděla, jaká je situace. Už od jara je díky koronaviru zvýšená poptávka po počítačích a HW všeho druhu, protože práce z domova, studium z domova atd. RTX 2000 a vůbec všechny grafiky se poslední měsíce prodávaly ve větších objemech, než je normální a typické. NVIDIA i všichni ostatní výrobci mají v ruce propracované predikce a odhady poptávky, na jejichž základě své objemy výroby plánují. NVIDIA tedy přesně věděla, jaká ta poptávka bude, když začínala před pár týdny ostrou výrobu RTX 3080 karet. Věděla, že nejen obecně zvýšený prodej HW, ale také fakt, že tahle karta je první rozumný upgrade pro majitele GTX 1080/1080Ti, na což také přímo postavila marketing, vyžene poptávku vysoko. Současně NV věděla, že AMD uvede konkurenci až v říjnu, takže nebude mít žádnou konkurenci, a tedy žádné rozmělnění poptávky.

Ano zájem o RTX 3080 je velmi vysoký, ale NVIDIA to prostě dobře věděla dlouho dopředu. Odpovídající počet karet, a hlavně načasování uvedení, tomu ovšem zcela vědomě nepřizpůsobila. Proč? Protože ji to vyhovuje. Nemusí se prát o zákazníky, ale naopak zákazníci se perou o karty. Všude se o tom píše, takže reklama zadarmo atd. Takže ne, za současnou situaci nemůže sama poptávka, ale hlavně NVIDIA. Je to kalkul. Věděla přesně, do čeho jde. O tom, že vydání RTX 3080/3090 je předčasné, jsem vás informoval už před časem. Nasvědčovalo tomu prakticky všechno, od stavu 8nm výroby, po reálný stav a počet vyrobených karet. Nikdo prostě nenutil společnost NVIDIA ty karty oznámit a vydat teď v září, když bylo jasné, že jejich počet nemůže poptávce odpovídat. Mohla to odložit na říjen.

NVIDIA neměla připravený dostatečný počet karet, a to ani svých FE edic. Výrobci nereferencí neměli dostatek času na výrobu svých karet a mnohé edice tak nemají vůbec. A ty, které mají tak jen v extrémně limitovaných počtech. Mohu vám prozradit, že RTX 3080 bylo méně než RTX 2000 při vydání. Ne o moc, ale tento „obvyklý počet karet při vydání“ prostě neodpovídal současné realitě a očekávané poptávce. Takže byl jednoznačně nedostatečný. A NVIDIA to moc dobře věděla! Přitom to tak dopadnou nemuselo, stačilo oznámení i vydání posunout o ten měsíc. Tedy karty představit na konci září s dostupností v polovině října a situace by byla diametrálně lepší. Vše by bylo připraveno, překupníci a boti by neodírali zákazníky atd. Jenže z marketingového hlediska by to nebylo tak výhodné. Znamenalo by to žádné drama a žádné extra články o tom všem, a tedy reklama zdarma …. Naplánovaný „umělý nedostatek“ působí na zákazníky dojmem, že produkt je tak žádaný, že je ještě lepší, než vlastně je, a to žene poptávku ještě více vzhůru. NVIDIA prostě využívá všechny poučky z marketingové učebnice. To je celé. Jsou tací, co si na to ještě jdou stoupnout do fronty, což v současné situaci je ještě praštěnější …  

  • Kdy se tedy situace zlepší?

Mám informace přímo z první ruky od výrobců karet a distribuce. S ohledem na situaci ve světě, stále problémové výrobě, velmi problémové dopravě a zvýšené poptávce, nebylo vydání RTX 3080 úplná mizérie. Ale do skutečně zvládnuté situace to mělo hodně daleko. Názory, zda šlo o papírové vydání nebo ne, se různí. Rozhodně to bylo na hraně. Karet bylo na jednotlivé trhy dodáno opravdu velmi málo vzhledem k tomu všemu. Upřednostňováni navíc byli stavitelé hotových sestav. Každopádně většinou se připravené „zásoby“ RTX 3080 vyprodaly během sekund, maximálně jednotek minut po zahájení prodejů. Ze všech edic RTX 3080 se tak stala jedna edice, a to „GeForce RTX 3080 Out of Stock Edition“:

Situace byla místy úsměvná, protože pro tím několika minutovým náporem i velkým distributorům a obchodům padaly stránky a systémy. Tady vtipně reagovali někteří zaměstnanci AMD a ihned nabízeli řešení situace spadlých serverů:

Bohužel mnoho karet z první várky ukořistili různí překupníci, zloději a jejich boti, kteří se obratem snaží prodat ty RTX 3080 na bazarech a aukcích, samozřejmě za podstatně vyšší ceny. NVIDIA dokonce oznámila, že oficiálně přistoupila k tomu, že prý bude ručně prověřovat každou objednávku na svých stránkách (v případě tedy FE edic). To samé ale nebudou dělat ostatní prodejci, protože těm je to jedno kdo ty karty koupí a kolik, jde jim samozřejmě jen o prodej samotný.

Výroba a zejména doprava musí prostě chytit dech a tempo. Očekávejte tak, že dodávky karet budou chodit co pár dní (samozřejmě každý výrobce může zásobit v různé dny). První dva týdny to bude mizérie. Ale mám informace, že kolem poloviny října a zejména v jeho druhé polovině a na přelomu listopadu, už má být situace viditelně lepší, i když ne úplně normální. Dostupná bude drtivá většina edic, včetně těch, které ještě nebyly ani zalistovány v obchodech. Jinými slovy o důvod víc, proč s nákupem počkat na přelom října a listopadu. Je pravda, že výrobci počítají i s jistým rozmělněním poptávky kvůli ohlášení konkurenčních Radeon RX 6000 modelů.

  • Závěr

Takže hlavně v klidu. Bohužel situace RTX 3080 se nejspíše bude opakovat i u dalších produktů. Ta současná poptávka po všem kolem PC je opravdu znatelně vyšší, než je obvyklé. To v kombinaci s přetrvávajícími problémy ve výrobě a zejména dopravě, prostě bude komplikovat věci i u dalších novinek. A to nás ty hlavní teprve čekají. Garantuji vám, že až uvidíte, co umí nové RYZEN ZEN3 procesory, že se pro ně mnozí poženete. Já už jsem je viděl, a řekněme to takhle, RYZEN 1000/2000 procesory jsou proti ZEN3 tak někde v pozici AMD FX série ;). No a s nákupem nových RYZEN to mnozí vezmou i upgradem desek, pamětí, grafik, zdrojů a dalších věcí. Nemluvě o tom, že s nástupem chřipkové sezóny do stále sílící koronavirové pandemie, bude lepší (ne-li nutné či dokonce povinné) zůstat doma a nevylézat. Takže naši počítačoví miláčkové budou velmi důležití :).

Neočekáváme tedy opadnutí poptávky v dohledné době. Nicméně výrobci o tom vědí, ale můžeme jen doufat, že to nebude tak špatné s dostupností jako s RTX 3080, bohužel vám nemohu zaručit, že se podovné situace nebudou opakovat u více produktů, ale zatím to není konec světa ... i když 2020 ještě neskončil ;)

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 18:26:17

Ešte je tu stále možnosť, že AMD bude konkurovať skôr 3070 ako 3080. V podstate by sa opakovala situácia ako v prípade 5700x.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 20:59:22

Podla čoho sudiš žeby vykon 6900 mal biť len o 30% nad 5700?
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:22:41

Skôr 40% a cenu tipujem na 480.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 03:05:34

Alebo tych 40%, zatial čo vieme
5700 cca 2500 SP a 2,0GHz
6900 cca 5128 SP a 2,4GHz
Aj ked sa to nezda ale je medzi tym podobna schema ako u Nvidii
RTX2070 cca 2500 SP a 1,8GHz
RTX3090 cca 5200 (10400)SP a 1,8GHz
Tu je narast vykonu tiež 30-40%? (testy ukazuju niečo kolo 110% Odkaz ) Myslim si že u AMD to bude tiež viac ako 30-40% Samo AMD hovori 2x 5700.
Cena ja zase tipujem
NAVI 23 230 mm2 2304SP 36CU 349 dolarov
NAVI 23 230 mm2 2560SP 40CU 399 dolarov
NAVI 22 340 mm2 3584SP 54CU 499 dolarov
NAVI 22 340 mm2 3840SP 60CU 549 dolarov
NAVI 21 505 mm2 4608SP 72CU 699 dolarov
NAVI 21 505 mm2 5128SP 80CU 999 dolarov
RDNA2 nieje až takou zahadou maju ho aj predstavene PS5 aj XBOX ich parametre
PS5 GPU 10.28 TFLOPs, 2304SP 36 CUs @ 2.23GHz
XBOX GPU: 12 TFLOPS, 3328SP 52 CUs @ 1.825 GHz Custom RDNA 2 GPU
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 11:36:40
avatar
No. Právěže čekám výkon vyšší než 2x 5700XT. A to právě vycházím z výkonu PS5 a XBOX X. Protože v těch konzolích to iGPU má mít nepatrně vyšší výkon než 5700XT a podle dostupných informací, má být to velké NAVI 505mm2 velké, takže taky o něco více než 2x větší. A taky to ticho po pěšině u AMD by mohlo značit dvě věci. Buď to od AMD bude velký průser, nebo to bude bomba. No a podle toho jak se AMD zatím tváří, tak bych čekal spíše to druhé. No, brzy uvidíme.
georgx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - mizerné dostupnost u všeho.. 2020-09-19 18:26:30

jsem si naprosto jistý, že s dostupností RX6*** serie, to bude přinejmenším uplně stejně mizerné, jak u RTX3***

"rozumnou" dostupnost bych viděl nejdříve po novém roce..
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 18:46:29
avatar
Tak rozumě dostupná byla tak akorát při vydání 590. Protože to bylo všem jedno
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 21:20:50

už 580 bola OC 480, a 590 bola ešte vačšie OC480, nvidia ponukala v tej dobe uplne iny level kariet. 590 som jej vydanie bral aby sa nepovedalo že nič nerobia, niečo podobne skusilo aj s CPU 3800XT je vlasne OC 3800X, možno AMD sa to zdalo ako dobry marketingovi ťah, toto robila aj Nvidia so svojimi GPU za 3 roky kolo roku 2010, a intel v tom bol prebornik ten to robil skoro 6 rokov Proste keď prejde rok tak niečo treba vydať, aby si ludia nemysleli, že tam len beru platy a chodia po dovolenkach
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 20:50:42
avatar
A proc by melo? Za predpokladu, ze vsichni ti "opravdovi nadsenci" berou prece jedine slavne nvidie, ve velkem "jako rohliky", tak by pro tech nas par exotu, tech par karet od AMD treba i zbyt mohlo ne?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 18:07:22
avatar
A na základě čeho jsi si tak jistý?
Já bych teda řekl, že zatím vše nasvědčuje tomu, že AMD už dávno má karty hotové a jen vyčkávala co předvede NV a na uvedení Zen 3.
Na rozdíl od NV u Samsungu, má AMD s TSMC dobré vztahy a makají spolu na vývoji a rozšiřování výroby. Tam opravdu problémy nečekám.
Samozřejmě je otázka, co udělá podzimní vlna pandemie s už tak dost omezenou dopravou...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 19:13:00
avatar
Boze len dufam ze take problemy s dodavkami nebude mat aj amd lebo cakat do januara da mi veľmi nechce kks....hoc nic nenasvedčuje tomu aby to bolo ine...
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 19:26:57
avatar
Tam to bude asi ještě horší protože nereference se budou "dělat" až po uvedení na trh. Takže budou jen referenčky amd a údajně prý saphire (ale to je nepodložená zpráva)
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 19:30:56
avatar
No tak to dakujem pekne. AMD nech sa konecne spamata. Ostava len dufat ze na nereferencky sa nebude cakat 3 mesiace ako je zvykom u AMD
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 19:31:34
avatar
zen 3 HYPE TRAIN ?
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 19:36:08
avatar
Jj litle a bit ale nech ma pravdu lebo zen 3 je jasne kupa
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:29:24
avatar
ja sa tesim na zen3 ale toto uz je prehnany hype dufam ze sa mylim
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:49:42
avatar
Ja sa tesim o rok na nic a hltam kazdu news. Napr som bol sklamany ze amd nepovolila x470 ( ktoru aj mam v ober edicii ) ale nakoniec to povolila a velmi sa tesim ma 4600x alebo ak bude fajna cena na 4700x. Ja ratam ze skocim z 2600x na 4600x aspon o 20per lebo 2600x brzdi moju ober ediciu 2070s asi o 15per.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 17:40:25
avatar
na 1440p podla mna nebrzdi a 2100p urcite nie
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 20:20:32
avatar
Autor uz prestante spinit rtx 2000....pouzijem Vase slova: AMD neumi standard !

Cize ak si zoberiem majitela 5700 a rtx200 tak amd stari dych skorsie nez rtx 2000 nakolko staci ze hry zacnu vo velkom podporovat mesh shader a vrs a vykon 5700 pojde o triedu nizsie a to su prosim pekne fakty....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 21:41:52
avatar
já nikoho nešpiním, já říkám, že v současnosti na současné hry jsou 5600XT/5700/5700XT lepší a výkonnější než co za stejné peníze nabízí NV v podobě 2060/2060S modelů ....

takže zase o mě lžeš? Važ slova. Nebo dokaž, že nejsou v současnosti 5600/5700 lepší než 2060tky ....

navíc já nejsem takový jasnovidec, jako ty a nevím jaký vliv bude mít mesh shader ani vrs, až ho hry začnou používat, ani kdy ho vůbec začnou používat ... vím ale jedno, až se tak stane, RX 5600/5700 a RTX 2060 série budou dávná historie ...
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:51:08
avatar
5700 absolutne nie su zle karty ale su predrazene voci predchodcovi a dost vyrazne a to je fakt ci sa Vam to paci alebo nie a Aj to viem rozviesť.

Vam sa velmi casto meni nazor a casto si ho menite tak aby sa to Vam hodilo.

Mali ste tu v kazdom clanku pri Vege ako podporuje async shadery ze ake je to prevratné a ako je pascal stara a mŕtva architektúra a do buducna je lepsia vega a pascal rychlo stratí dych ( čo je taktiež pravda a pragmaticky s Vami súhlasím ). To iste sa deje teraz v opačnom garde a zrazu to nie je dolezite? Nezaznamenal som v každom článku že TURING je pokročilejšia architektura voci NAVI.

Niekto kto kupuje kartu na viac rokov by jednoznacne kvôli dx12u nemal kupovat 5700 seriu. V dnešných cenach je lepsia voľba 5700xt voci napr 2070 ale nakolko aj nove konzoly podporujú dx12u respektive 3 hlavne piliere tak verte ze 2070 nie tak v krátkej dobe bude mat vykonovú prevahu. 5700xt viete kupit od 365e a 2070 od 365e a 5700xt je o nejakých 5per vykonejsie cize ANO pomer cena vykon ma lepsi ale do buducna ma vacsiU podporu 2070 kvoli dx12u a ma menšiu spotrebu o nejakych 25w. Pri 5700 a 2060 je jednoznacne lepsia volba 2060 uz dnes kedze ju viete kupit od 280e a 5700 ak zoženieTE tak za 320e. A k 5600xt sa nevyjadrujem lebo cena je 280e a za tu cenu mate 2060. Ak mam byt uplne objektívny pri 2060 mi vadi 6gb vram ale pre fhd je to viac ako postačujúce a stale tu je podpora dx12u. Vyssie rozlisenie uz do buducna skor 8gb vram. Cize ano odpoviem Vam Neklamem ale viem doložiť fakty. TOTO vsetko je uz teoretická rovina lebo za par mesiacov vsetky tieto karty pojdu do zabudnutia ale ja stale poukazujem na to ako vy ako objektivny recenzent pisete o rtx20 ake su predrazene a nevýhodné ale pri 5700 takyto zargon nepouzivate. Vysvetlite mi ( a suhlasim samozrejme
s Vami ze rtx20 je predrazena ) preco je rtx20 predrazena voci predchodcovi a 5700 nie? Lebo ak zoberiem mrsp 1070 ( 379us ) a 2070 ( 499us ) voci 580 ( 229us ) a 5700 ( 349us ) tak mi pridu rovnako predrazne...........

a prestante mi tykat!!!!

....kludne aj sukromne spravy si mozme pisat aby sme nerobili spam. ;)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:11:05
avatar
RX 5700/5600 nejsou předražené ... nemůžeš to srovnávat s RX 480/580. Ty karty sice mají jádro stejné velikosti, jenže POLARIS je 14/12nm vyráběný velmi levně u GF, má jen GDDR5 paměti ...

NAVI 10 je 7nm TSMC, je násobně dražší na výrobu a má GDDR6 které byly dražší než GDDR5 taky, takže RX 5700 série stála velmi slušné peníze od svého uvedení a dnes speciálně. 5600XT koupíš za 7500 korun! NVIDIA nedokázala nabídnout nic s takovým výkonem a tak dostupného ...

co se týká Asynch Shaderů vs mesh shader, Asynchroní se běžně používají a jeden z důvodů proč GTX 1000 tak rychle zestárly je právě to. Mesh shader a VRS jsou otázka, je možné že ano RX 5000 kvůli tomu zestárou také rychle, ale RTX 2060 na tom není o moc lépe, má málo paměti a má nižší celkový výkon, takže možná dohoní tu výkonovou ztrátu sem tam co má na RX 5600/5700 sérii, ale z hlediska použitelnosti na tom nebude o nic lépe ... prostě tohle je pasé, tyhle generace karet jsou pasé a v době kdy bude Mesh shader a VRS používáno budou na tom RX 5600/5700 a RTX 2060/2060S stejně použitelně výkonem ....

a ne nemůžeš to doložit, i v nejaktuálnějších hrách (v těch speciálně) jsou RX 5600/5700 série karet lepší, než za stejné ceny prodávané RTX 2060/2060S někdy o třídu .... takže co chceš dokazovat? Takže co kdybys byl objektivní? Neexistuje hra s VRS a meshshader, takže nemůžeš vědět, jak na tom RX 5000 budou nebo nebudou a prostože takové hry nejsou a karty je na trhu 2 roky, nijak jí to doteď nevadilo a hlavně byla celou dobu lepší a výhodnější než RTX 2000 série ... to jsou objektivní prokazatelná fakta.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:23:09
avatar
Dnes uz mam chill ale zajtra Vam tu presne rozoberem vykony v aktuálnych hrach 2060 vs 5700 a 2070 vs 5700xt a pre srandu aj 5600xt ktora stoji rovnale prachy ako 2060 a ma nizsi vykon... 280e vs 280e s dph.

Prvy odstavec Vam beriem a suhlasim a vnimam to rovnako ale preco takto napíšete aj o rtx20? Hmm?

Toto mi ma Vas vadi ze pri amd urobíte rozbor preco ale pri mv nie....ja suhlasim s Vašim rozborom pri amd ale nerozumiem preco toto nerobite pri rtx20!!

5700seria proste zdrazela o 50per voci rx500 serii cize ANO je predrazena ( teraz neriešim prečo lebo vieme prečo ) a tak isto aj rtx20 je predražena a tiez vieme preco len vy o tom nepišete....a zdražela o 30per btw...
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 14:24:13
avatar
A o kolik zdražila vůči Vega 56/64? Když už chcete porovnávat zdražení z generace na generaci jako u nVidia? RX 5700XT vs. Vega 64 a RX 5700 vs Vega 56. Když už se tu porovnává GTX 1070 vs RTX 2070. Je jasné, že ten skok v ceně ob generaci prostě bude větší než z generace na generaci.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 21:50:53

"Garantuji vám, že až uvidíte, co umí nové RYZEN ZEN3 procesory, že se pro ně mnozí poženete. Já už jsem je viděl, a řekněme to takhle, RYZEN 1000/2000 procesory jsou proti ZEN3 tak někde v pozici AMD FX série ;)."
-----
No a proti Ryzen 3000?
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:33:21
avatar
lenze v dobe fx buldozer som si kupul 5820k za 360s dph a to bol masaker Cpu na ktorom nemam problem dodnes
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:35:10
avatar
avsak v tej dobe predaval intel 8jadro za 1000€ a nikdy nezabudnem ako amd pustili ma trh 8jadri za 300€ ryzen 1700 je legenda navzdy
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:37:04
avatar
vtedy titanic (intel) narazil na maly ladovec (amd) a zacal sa topit
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:40:21
avatar
kde podla vas padne vykon 3060 ? ma jadro ako 3070 s menej cuda ja to vidim na 2080 ~ 2080s
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:05:30
avatar
Ja tipujem 2080 vykon 3060 a sm bloky 34 az 36
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:00:49
avatar
v pozici RYZEN 2000, tedy minus fakt že v této generaci nedojde ke zvýšení počtu jader, tedy až tak zásadnímu zvýšení absolutního výkonu jaký byl přechod z 8 na 16 jader u mainstreamu apod. Nicméně jsou opravdu opravdu dobré, je to generační skok ... spousta zajímavých drobností brzy povím více ....
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:15:35
avatar
takze sa budu skvele hodit ku 3080|3090 /pripadne big mavi/

kde dnesne cpu_cka stracaju dych ?
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:18:24
avatar
to je dobre pocut, hlavne 5600x bude zas mainstream VALEC
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 10:05:12

Něco se bude dít hlavně s pricingem, protože ze shopů zmizely prakticky veškeré entry-low-end AMD procesory. Nepočítám-li ty přežívající 28nm odpad a tu a tam zahnívající předražený Athlon 240G, tak momentálně nejlevnější plně a šíře dostupný procesor je Ryzen 3 3100 - kterej je ale na entry-low-end pořád strašně drahej.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 11:13:43
avatar
děje se to, že lidi skupují všechno kolem PC .... to je celé

poptávka je abnormální ....
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 01:54:06
avatar
To je pravda, proto raději než nákup nového celého nového kompu tak to aktuálně zkombinuju asi nějak takhle:

recyklace minera - 2x RX580 (zadarmo), zdroj 1200W gold (zadarmo), levná Gigabyte B550 DS3H mATX deska s crossfire podporou (nová 2490,- u ufona), paměti 2x8GB so-dimm ze starého noťasu (zadarmo) v redukcích z aliexpressu pro desktop (už nevím asi 250-300,- vyzkoušeno funguje) - ano jen 2133Mhz ale neber to zadarmo... CPU nějaké Zen3 8jádro a 2xM.2 512GB Samsungy nvme pcie3.0 (půjdou do RAID0, takže z nich vyrobím něco jako 1x1TB pcie4.0 (mám - opět zadarmo a B550 umí x4 pcie3.0 i pro druhý M2 slot, což mě stačí)

Takže... bude to ready na jakýkoliv upgrade pcie 4.0/rychlé paměti (1200W gold "asi" utáhne jakoukoliv single kartu), než se situace s GPU uklidní.

Pořizovací cena tak 10 000,- (2,5 deska + 7,5 CPU) jenže mínus můj starý ITX (6700T, 16GB RAM, lian-li hliník, 550W gold, Fiji Nano, přihodím 256GB M.2 mSATA a 2TB HDD), takže možná nezaplatím skoro nic a to se vyplatí. Pohraji si chvíli hry které s crossfire dobře škálují (tím pádem výkon +- single 1080), pak už jen prodej a nákup pořádného GPU - raději počkat na nový rok, až se blázinec uklidní
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 07:13:30
avatar
A co se stalo s tím tvým Radeon VII? Že jsi zůstal jen s 580tkama?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 12:56:24
avatar
tak hraní již není priorita (dítě) a k HW necítím "citovou" závislost jak někteří - imho tito lidé si zaslouží posměch. Jediná karta ke kterou takovou citovou vazbu cítím je Asus Fiji Nano white - jediná non-reference Nano a za to si zasloužím posměch taky, ale nechám si ji asi i kdyby měla viset na zdi - jo, na bílou zeď se mimochodem hodí, imho byla to revoluce a směr jakým se mají dle mého grafiky ubírat, to že se tak neděje jsou hloupé potřeby gamerů mít obrovské skříně se žravými tanky a stupidním RGB (asi nemusím psát že je to můj osobní názor ).

Jinak mě nedělá problém vše ze dne na den prodat, což jsem vždy udělal u HW když to bylo ještě výhodné - to je odpověď na tvou otázku.

BTW 4GB karty mě zbyly, protože jsem většinu nahradil jejich 8GB verzema (teď mě jedou v mineru ty Sapphire modré best verze s bílými ventilátory, gameři to možná neví, ale aktuálně vydělává i ethereum rig ze starých 580tek, jen už potřebujete 8GB verze) - příplatek minimální, 4GB RX580ky povětšinou prodány, nechat si chci právě jen ty 2 na "herní pokusy"(BTW pár 4GB RX580 Nitro + ještě zbylo kdyby někdo chtěl PM... cca 2300,- jsou v perfektním stavu i s větráky (jeli podvoltované na cca 100-110W takže jsou v lepším stavu jak po nějakém gamerovi co na kartách hrál a taktoval - to ale imbecilové nechápou, v pidimozečcích totiž mají zafixováno "mining=zničená karta")). Jak říkám mohl bych si koupit klidně 3090ku ale je to prostě blbost hodna puberťáka dát tolik peněz za takovou prokrastinační blbost. Klidně ale zaplatím několikanásobně víc když to bude mít ekonomický smysl (těžba např.).

Takže klidně si dělejte srandu, já si ale for fun vyzkouším crossfire RX580tek v roce 2020 s moderním ZEn3 CPU a budu-li mít náladu udělám na to i recenzi - nakonec tohle mě bude bavit víc než samotné hraní. Pak se toho zbavím jak jsem psal a pořídím něco rozumného ať už to bude RTX 3xxx nebo big Navi a patrně na tom zůstanu dokud to neumře, protože už budu hrát asi jen Star Citizena a na něho to bude v pohodě stačit
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 14:50:25

Sapphire NITRO + 8GB RX580 (ne tu modrou, ale tu obyč černou) jsem koupil od těžaře za 2500 Kč a nemůžu si tu kartu vynachválit. Žádný náznak mrtvolnosti na ni nevidím. Zvládá plynulé hraní v 1440p na Vysoké detaily.Jd epodvoltovat, takže ani to odpadní teplo => hluk nejsou nějaký šílený problém, jak se o těchto kartách mluví.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 14:58:31
avatar
Já si srandu nedělal, jen mě zajímalo kde skončila ta nejlepší a "jediná použitelná" herní grafika. To raději postav renderovací NODe, kterej hod do proájmu to ti vydělá víc než aktuální těžba.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 16:51:30
avatar
ok, tak když to potřebujete slyšet - "ano, herně se nepovedla", s odstupem času kde ta VRAM bude potřeba nebude ztrácet tolik, ale to je slabý argument. Star Citizen na ní jede dobře, ale to už i na Vega64 top edici od Saphire, tzn. až na pár specifických neherních úloh (alespoň pro mě) neměl využití a na mining se nehodí též protože je stále drahý.

V renderovacích serverech/službách se nevyznám, děkuji za tip, ale to bych musel nastudovat
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 09:03:52
avatar
Proc ne. Jen spotreba ale bude asi krapet vyssi.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 14:31:31
avatar
No já nevím, ty SO-DIMM s nízkou frekvencí a vysokýma latencema(u SO-DIMM běžné) budou tomu Ryzenu vyloženě škodit.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 22:25:26
avatar
těžko říct, má tam být větší L3 cache, takže další snížení závislosti na pamětech. Jinak máte pravdu, ale v logice "pragmatického bastarda" jsou ty moje So-dimmy zadarmo, takže těžko tomu může něco konkurovat a to včetně poměru cena/výkon
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 01:11:07
avatar
Hmm, to odpovídá těm cca 20% navrch proti Zen 2 a tedy cca 50% proti Zen+.
Ono ve hrách ten přínos určitě bude jiný, páč tam nejde tolik o IPC jako spíš o celkové latence a tam by zrušení toho rozdělení CCD na dva CCX plus jinak udělaná L3 mohlo výrazně pomoct. Alespoň to naznačuje Renoir.

No můj R5 1600AF už si pomalu začíná balit, aby uvolnil místo v socketu v mojí B450M Max:-D Snad nebude MSI trvat příliš dlouho to přidání podpory Zen 3.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 23:06:57
avatar
Ja skromne cakam takt 200mhz plus a 15per ipc cize cca 20per vykon boost v hrach kde nas brzdi cpu.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 21:01:00
avatar
Tomcat22: To mě taky napadlo a co Ryzen 3000, proti zen3.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 11:53:21
avatar
Bylo by dobré, až vyjde RTX 3090, aby AMD řeklo, kam bude v výkonově pasovat TOP model RX 6000. Vzít několik her a běžná nastavení z recenzí RTX a poslat pár výsledků do světa. Možná by to trochu uklidnilo horečku kolem RTX 3080.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 12:33:49

Mam taky pocit že na Slovensko došlo možno 10 kusov 3080, slovenske internetove obchody ani nenacenili tieto karty a o dodavke sa hovori že bude za cca 21 dni. Na Čechy aspon par kusov došlo aj niektore obchodi nacenili karty, u nas je to vnedohladne. Tak že AMD fakt nema sa kam ponahlad.
Osobne by ma zaujimalo kolko 3080 kariet malo Nvidia pripravenych 17.9.
Mario6121 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 12:43:19
avatar
257 936 ks
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 14:22:34

Tu hodnotu maš odkial?
Dajme tomu že tich čipov je tolko 257 936, na jeden wafer sa tych čipov vmesti 78 to vychadza že aby ich vyrobili potrebovali 3300 waferov, jeden stroj dokaže vyrobiť cca 125 waferov za hodinu to znamena že vyroba trvala 1 deň na jednom stroji.
PS: taka zaujimavosť kolko čipov sa vmesti na jeden 300mm wafer.
3090 670mm2 78ks
NAVI 21 505mm2 106ks
NAVI 22 340mm2 162ks
NAVI 23 230mm2 256ks
ZEN 3 63mm2 957ks
ZEN 2 77mm2 807ks
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 20:52:07
avatar
No u takhle velkých čipů ti v té rovnici schází výtěžnost;-)
Dost by mě překvapilo, kdyby byla takhle že začátku dobrá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 12:47:00
avatar
AMD k tomu nemá důvod, ví, že za současné situace prodá všechny RX 6000 které je schopno vyrobit .... navíc chce to spojit s RYZEN ZEN3 procesory a chce aby se vše testovalo na nich, takže první jdou RYZEN pak Radeon RX 6000 ...
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 15:36:03
avatar
No rozhodně by to byl dobrý marketingový tah, pustit pár čísel a vzít nVidii vítr z plachet. Tedy pokud budou RX 6000 konkurenceschopné, což předpokládám.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 07:19:27

Na slovensku nehrozi žeby si nekto kupil 3080, čo som videl Asus 3080 sa tu predava po 1150€ a aj to dodanie do 21 dni
Momentalne v europe 3080 neje nikde skladom a ceny ku 699 dolarom aspon u nas maju riadne daleko.
Čo som počul normalne dodavky Nvidia kariet maju biť až na buduci rok a je dosť Nvidia nadčencov čo si AMD nekupia aj keby mala 2x vačši vykon a spotrebu 150W, tak že nečakal by som zlepšenie dostupnosti 3080 a zniženie ceny ani po uvedeni RDNA2.
Problem 3080 je že zdvojnasobenim SP, preto sa tato karta stala velmi zaujimavou pre ťažbu, lebo zdvojnasobila svoj ťažebny potencial, tak že je to besceler, aj ked sa tolko už neťaži, ale stale je po nich dopit. Par videi na youtube težarov čo maju tychto kariet zo 10 doma pripravene na ťažbu som videl. Ostava si ju len objednať za nekresťanske prachy a čakať mesiac kym ju dodaju
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 07:31:16

Oni tě umínuskují jako mne u jiného članku, když jsem tvrdil, že karty nebudou. Prostě česko není pupek světa a jsou země ve kterých elektřina stojí násobně méně, něž v šíleně solárním česku. Ty karty jsou na těžbu bomba. S cenou elektřiny v zemi odkud píšu je tu super. V zimě mě rig zadarmo vytopí pěkny kus baráku a ještě pěkny prachy navrch.
Takže hoši o kartach si nechte jen zdát. Pokud se nepoloží trh s kryptoměnami mužete jen snít o 699 USD. Faakt ne... a nebudou.. . Leda pěkně tučně drahy. Jestli vůbec. Ty mínus si užijte a dál můžete onanovat pod dekou.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 14:23:11

Minuska nerieš maš tu par neplnoletich Nvidia trolov, im to nevysvetliš a ver že som to skušal, ešte pred mesiacom som mal karmu 90 teraz mam 79 a typujem kym vyjde NAVI 21 bude 69 Puberta je sviňa no. V tedy na to aby plnolete dieťa malo pravdu stači si myslieť že ma pravdu argumenti su zbytočne Ked som pred 1,5 mesiacom napisal že 3070 bude stať v obchode kolo 700€+ a 3080 bude stať kolo 900€+ za to som schytal asi 200 minusiek Ako rad by som sa mylil ale sklerozu nemam a ešte pamatam na RTX2080Ti 1600€ či GTX1070 18 000Kč.
To že karty nebudu ked Nvidia ich vyrobila 3080 cca 200 000Ks a len težari potrebuju 10x viac kariet. Kto by to povedal že karty nebudu
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 17:30:57

U tebe je problém, že jsme se bavili o oficiálních cenách. A ty jsi tvrdil, že oficiální cena taková nebude. Nebo ti to mám zase najít s tou školkou?
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-22 11:28:52

Samozrejme ze hned po zaciatku predaja zmizli zo skladov vsetky dodane 3800vky. Vsetky boli vypredane vopred na predobjednavky ... Boti priekupnikov pracuju na plny plyn...
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-22 13:00:54

to nejsou jen prekupnici, pro tezare je tato karta taktez extremne zajimava...i kdyby jich NV vydala 10x tolik tak asi bude hned vyprodana...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 144x
Komentářů: 0
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 854x
Komentářů: 7
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2092x
Komentářů: 6
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1744x
Komentářů: 3
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafika
Need for Speed: Hot Pursuit REMASTERED – nová grafikaPondělí, 05 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2461x
Komentářů: 11
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?
Mafia: Definitive Edition – jak se povedl remake?Pátek, 25 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3419x
Komentářů: 20