NVIDIA už chystá REFRESH RTX 3000 grafik? je totiž pravděpodobné, že na RDNA2 letos nestačí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 20 červenec 2020
altChystané nové AMPERE grafiky prý nejsou tak dobré, jak by měly být. A NVIDIA to ví.

 

 

 

 

Zatímco o AMD RDNA 2 nemáme stále téměř žádné informace, tedy alespoň takové, o kterých bychom mohli mluvit zaručeně, o NVIDIA a jejích nových AMPERE kartách je k dispozici hromada materiálu. Od hodně nedůvěryhodných, po velmi zásadní úniky. Firmě se vůbec nedaří potlačit úniky, a tak vesele unikají fotografie, ale i informace o aktuálně testovaných vzorcích karet. Musím říci, že nemohu některé informace potvrdit jako 100% jistotu, řada dalších ale pochází od různých poměrně spolehlivých (až velmi spolehlivých) zdrojů, takže už ledacos naznačují o skutečné realitě. A ta možná některé překvapí.

  • NVIDIA má skutečně problém s AMPERE a výrobou?

Už jsem vás o tom informoval nedávno, že NVIDIA to doslova podělala se 7nm výrobou, kterou dlouho veřejně kritizovala, čímž sledovala jistý cíl. Šéf firmy jednoduše přecenil sám sebe a význam NV pro TSMC. Snažil se dotlačit TSMC k tomu, aby mu nabídla lepší podmínky. TSMC ale nehnulo ani brvou a snadno udalo všechny dostupné 7nm kapacity AMD, APPLE atd. NVIDIA tedy najednou neměla zajištěny vůbec žádné 7nm kapacity a vznikl tak obrovský problém.

Až poměrně nedávno se díky tlaku USA na to, aby TSMC přestalo poskytovat kapacity čínským výrobcům (speciálně HUAWEI), část 7nm kapacit uvolnila a NVIDIA tak utrhla alespoň něco. V současnosti ale údajně stále nemá dost kapacit na to, aby pokryla potřeby AMPERE generace, hlavně herních GPU. Ty tak jsou podle více zdrojů postaveny nikoliv na 7nm TSMC, ale na 8nm SAMSUNG! A to je prý docela problém. Tahle výroba jednoduše nedosahuje technických kvalit 7nm TSMC. AMPERE grafiky jsou prý kvůli tomu mnohem méně efektivní, než NVIDIA původně plánovala.

Konkrétně RTX 3090 (3080Ti), prý jen maximálně o 40% klasickým výkonem porazí RTX 2080 Ti, přičemž ale vyžaduje 300W+ s minimálním prostorem pro další taktování. Nereferenční RTX 3090/3080Ti budou mít prý 400W TDP, a topí opravdu hodně. Jak jsem říkal, NV se soustředí hlavně na posun výkonu pod RayTracingem a pod DLSS, kdy RTX 3000 má být zhruba 3x lepší pod RT než RTX 2000 série.

  • A proč je NVIDIA nervózní?

Tak hlavně proto, že po letech bude mít konkurenci. AMD má prý skutečně velkou šanci na to, že velké NAVI bude výkonnější!

NVIDIA bojuje s tím, aby RTX 3080 Ti byla alespoň o 40% výkonnější než RTX 2080 Ti. Jenže v zákulisí se už delší dobu hovoří o tom, že AMD a jeho velké NAVI 2 postavené na RDNA 2, má více než dvojnásobný výkon proti RX 5700 XT! Novinka by tak měla mířit na výkon o 40 až 50% nad úroveň RTX 2080 Ti! Takže pokud jsou informace o maximálně 40% výkonu RTX 3080Ti nad 2080Ti pravdivé, znamená to, že velké NAVI by bylo výkonnější. Současně je prý RDNA 2 skutečně neuvěřitelně efektivní, 7nm+ výroba AMD zásadně pomáhá, a to ještě zdaleka nevíme všechno.

AMD však zcela správně drží oficiálně strategii, že nic nekomentuje ani nedělá velká oznámení. V zákulisí však u lidí, kteří mají ke kartám a vzorkům přístup, údajně plánuje značný optimismus. A dokonce AMD už teď prý ví, že má šanci, pokud bude chtít, skutečně NVIDIA letos porazit. Osobně ale nemohu zatím říci, zda z toho AMD udělá prioritu. V tuto chvíli, co vím a je mě naznačováno, že AMD hodlá být extrémně agresivní poměrem cena/výkon. Tedy chce otřást tím, jaký výkon je dnes dostupný pro velkou část zákazníků, tedy podobně jako to udělala s RYZEN na CPU poli. Je jedno, jestli bude nový high end Radeon o 10 nebo o 50% výkonnější než RTX 2080 Ti, vše naznačuje, že v každém případě bude za mnohem zajímavější peníze a dostupnější (i když nebude levný), než RTX 2080 Ti. Takže skutečně značný tlak na NVIDIA. Samo AMD se zatím podle všeho chce srovnávat hlavně s RTX 3080, a nemluvíme teď nutně o výkonu jako takovém, ale o cenové pozici na trhu.

  • NVIDIA už teď připravuje 7nm REFRESH AMPERE, tedy RTX 3000 SUPER!

Z dalších zdrojů se tak dozvídáme, že NVIDIA údajně ví, že její zatím neoznámené RTX 3000 grafiky budou mít problémy a že AMD bude s RDNA 2 extrémně silným soupeřem. Takže teď se prý firma nahonem snaží urvat co možná nejvíce 7nm kapacit u TSMC a pracuje na nové revizi a předělání čipů z 8nm SAMSUNG na 7nm TSMC, dokonce 7nm+ TSMC, aby dokázala lépe konkurovat 7nm+ RDNA2. Údajně NVIDIA prý již některými vzorky refresh čipů disponuje. V každém případě RTX 3000 SUPER, co by refresh zatím nevydaných RTX 3000 modelů, nedorazí na trh dříve, jak v polovině příštího roku.

  • Jak to bude?

Těžko říci, jak moc jsou aktuální informace přesné a správné. Co mohu říci, že vzhledem k blížícímu se vydání grafik, speciálně NVIDIA, které se očekávají v srpnu s představením a v září s dostupností, tak vzorků už obíhá hodně a nelze tak informace důsledně utajit. Řada věcí tedy bude reálných. Některé výše uvedené informace, ale i další, shrnuje následující video (ale vím, že nemá vše správně):

Znovu také opakuji, že z posledních let máme hodně zkreslené dojmy. NVIDIA se zdá být jasně lepší, výrazně technologicky vpředu atd. Jenže faktem je, že NVIDIA na tom zdaleka tak dobře není, jak se zdá. Jen to tak vypadá, že je, protože AMD se dostalo do potíží, kdy prakticky začínalo na zelené louce a v mnoha věcech poslední roky ani nekonkurovalo. Speciálně ve vyšším segmentu AMD vlastně nemělo nabídku. NVIDIA tedy nebyla nejlepší proto, že by byla nejlepší, ale proto, že byla jedinou nabídkou. Tam kde mělo AMD nabídku, tak NVIDIA nutně nebyla skutečně nejlepší. Byla nejlepší z hlediska prodejů proto, že díky marketingu byla více vidět. To rozhodlo. Jinak si stojím za tím, že speciálně velmi úspěšná GTX 1060 je vlastně docela mizerná karta, a byla dlouhou dobu horší než RX 480 ne-li 580, která ji dnes už výrazně překonává. Přitom zdaleka se tolik mnohem lepších Radeon RX 580 neprodalo, jako se prodalo GTX 1060. Rozdíl byl hlavně v marketingu, na který AMD nemělo peníze. A vlastně to pokračuje dodnes. NVIDIA a její RTX 2060 je mizerná karta, stejně jako RTX 2060S apod. Stejně se jich stále prodává více, než po všech stránkách lepších a výhodnějších RX 5600XT či 5700 série. Opět, rozdíl je ve velikosti marketingu a tím, že NVIDIA se díky tomu dokázala nacpat do OEM prakticky všude atd. Výsledný podíl NVIDIA tak zkresluje náš dojem, že NV je výrazně technologicky a vším v čele, a tak nutně musí i s RTX 3000 sérií AMD znovu jasně porazit.

Jenže AMD v roce 2020 je zcela jinou firmou, než bylo AMD v roce 2016 či 2018. A grafická divize je úplně jiná. Takže RDNA 2 bude pro NVIDIA těžký oříšek. A jakékoliv zaškobrtnutí, třeba způsobené tím, že NVIDIA se přecenila v tlaku na TSMC ohledně 7nm výroby, může mít dost zásadní důsledky. Jaká je pravděpodobnost, že ty informace hovořící o nepříliš povedených prvních RTX 3000 kartách a snaze udělat příští rok REFRESH na lepší výrobě, jsou pravdivé? Podle mě to zní docela reálně, minimálně jde o to, že prakticky ze všech zdrojů slyším velmi podobné zprávy. Každopádně výrobci grafik jsou nadšeni tak jako tak, konečně se něco děje, a připravují se na novou generaci opravdu s velkým očekáváním.

Mě osobně právě těší to, že opravdu vše nasvědčuje tomu, že AMD a NV budou opravdu soupeřit v celé šíři nabídky a nová generace bude velkým posunem. A to hlavně díky AMD a jejímu RDNA 2, kdy mnozí si stále neuvědomují, jaké důsledky a vliv má fakt, že RDNA 2 vstupuje současně do konzolí i na PC a co to bude v dalších několika letech znamenat pro optimalizace, vývoj a výkon her.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
TdiRs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 21:03:11
avatar
Současně je prý RDNA 2 skutečně neuvěřitelně efektivní..Hmm
Tak tohle bude masakr :-))
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 13:47:41

Skvor to bude vykonnosny masaker, dnešni highend pojde na dno strednej triedy, ved už len taka
3080 s 4352SP 320W je vraj o 20% s vykonom nad 2080Ti
Potom aky vykon bude mať 3080Ti(3090) s 5248SP s 350W vizera to na dalšich +20% vykonu navyse.
Nečudo že Nvidia zastavila vyrobu 2080Ti keď jej vykon bude na urovni 3070
AMD muselo novou GPU poriadne vystrašiť Nvidiu
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 13:55:00

Ten výkon by měl být super, ale ta spotřeba. Já nesnáším karty nad 250W, ono když se to pak dá do kupy s výkonným procesorem, tak toho tepla pak ... to je na klimu v místnosti. Není problém to chladit nebo živit, mam dva oddělený vodníky, ale pak toho tepla, co jede z těch radiátorů při delší plné zátěži ... to je hnus. Hlavně když je v létě vedro.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 17:52:33

Ja mám notebook + monitor spolu to môže byt tak do 200W a mozem potvrdiť že po 8 hodinách je v izbe fakt teplo. Pri 600W by som sa asi aj roztopil
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-27 03:29:06
avatar
Po osmi hodinách? To máš ještě dobrý.
Já v pasivním domě při zavřených dveřích do pracovny tak nejpozději po třech, spíše už po dvou hodinách. Když zapomenu otevřít dveře, tak tam mám za 3-4 hodiny 28°C+.

Takže 65W CPU a max 250W GPU jsou u mě taky prioritní požadavky. A vůbec nejde o uchlazení PC, ale o sebeobranu...nerad se vařím ve vlastní šťávě;-)
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 15:43:55

Skvor

to je nejake nove slovo?
ŽaloDedo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NAVI... 2020-07-20 21:10:35

AMD a jeho velké NAVIGRCANIE
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 23:01:19
avatar
Já jen nechápu jedno tvrzení.

Stěžuješ si že se 580 tek neprodalo tolik jako GTX 1060, ale dříve jsi tu tvrduil, že AMD prodá úplně vše co vyrobí. Tak nebyla to potom tak trochu chyba u AMD, že toho nevyrobila více? Do karet jí přeci v době slávy 580tek hrála taky těžební mánie. Měla pro to ideální podmínky, ale prostě více karet neudělaly. Tohle nebyl scela jen problém marketingu, že se nakonec 1060 tek prodalo více, ale hlavně onoho rozhodnutí nevyrábět karty nad rámec a ty potom jednoduše nebyly a to po dobu tka půl až 3/4 roku. Tak čemu se potom divit, že lidi koupily i tu jak sám říkáš mizernou 1060tku. Já se jím tedy nedivím vůbec. Jednoduše pokud jeden měl na skladech 3x víc karet tka se dá předpokládat, že jich i 3x tolik nakonec při zvednuté poptávce trhu i prodá. Vím to moc dobře protože jsme tehdy kupoval 1070tky za skoro 19 000 přespřekupníky Abych mohl pracovat, nikde za menší peníz nebyly a Alza nabízela k prodeji jen jeden kus na objednávku.

Takže jak sám říkáš chce to věci dát do úplných souvislostí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 23:13:47
avatar
já si nestěžuji, já pouze konstatuji fakta .... já karty nevyrábím, neprodávám a nevlastním akcie žádného výrobce, takže mě se to jen dotýká jako uživatele, který by rád větší konkurenční prostředí na trhu, které není (ale možná bude) ....

prostě tak to je, RX 580 byla a dnes speciálně je výrazně lepší karta než 1060 a to byla většinu času levnější a prodalo se jí prostě méně a není to proto, že by byla horší kartou .... to jsou fakta.

AMD prostě nemělo marketingové zdroje ani pozici u OEM, jakou má NV, to je ten rozdíl. Ne technologický, ne schopnosti karty, ale prostě peníze ....

takže co na tom přesně nechápeš?
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 23:18:10
avatar
No jak jsem napsal když ty karty nevyrobím v době kdy je o ně zájem tak jich přece nemůžu prodat více než konkurence, která vyrábí 3násobek mého objemu.

Nejde prodat něco co neexistuje a to je to o čem tu píšeš ve srovnání 1060 vs 580 v oblasti prodeje.

Takže faktem je to, že AMD jich prodat více nemohlo když je ani nevyrobilo. A snad někdo nečekal, že po opadnutí horečky ty karty půjdou ještě na odbyt...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 06:16:30

Ja som chcel kupit ešte 480, ale na trh prišla len v referenčnom prevedeni hlučne a neučinne, samozrejme dostupnosť nebola lebo prave začinala težebni horečka,tak že ked prišla po dvoch mesiacoch 1060 6GB nereferenčna, ktora mala o 40W nižšiu spotrebu, podobny vykon a cenu 6300Kč oproti 7200Kč čo mala 480. Proste nebolo čo riešiť, trvalo ešte dalšie 3 mesiace kym sa ukazala nejaka nereferenčna karta od AMD...
ALe bola to marketingova chyba AMD keby 480 vyrobila 3x viac kariet v nereferenčnom prevedeni predali by ich s prstom v nose. V tedy AMD bolo totalne nepripravene, v tedy Nvidia ceny svojich GPU zvyšila o 100% a aj tak vše predala. 1070 ked prišla na trh sa dala zohnať kolo 10 000Kč a nedostatok GPU na trhu ich cenu vyhnal ku 20 000Kč.
Bady29 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - dostupnost 2020-07-21 14:50:21

Je to tak.
Poslední dobou to bylo tak že vydala karty NVIDIA, karty byly dostupné a pak se docela dlouho čekalo na AMD a lidi nechtějí čekat několik měsíců. Koupí to co je teď v obchodech, vlastně celou tu dobu než vyjde AMD je NVIDIA bez konkurence.
Viz NVIDIA RTX 2070 vydaná 17.10.2018.
AMD RX 5700 7.7.2019.
To je přece jasné že se prodá víc RTX 2070 když půl roku nemá konkurenci, kdo by na to čekal.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 23:21:19
avatar
1060 sa za odpad nemoze pokladat vzhladom ma spotrebu watt.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 10:55:53
avatar
Hlavně pokud se nepletu, tak téměř celou dobu té zas*** těžařské mánie byly 480/580 dražší než 1060, páč to na těžbu byli ještě výrazně lepší karty, než jaký byl rozdíl ve hrách...
Takže se není co divit, že hráči kupovali 1060ky.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 11:27:22
avatar
Přesně tak, ale tady se to podává úplně jinak. Že hráči jsou hlupáci co si nekoupí výhodnější kartu A jen všichni prosazují nvidii. Přitom je především okolnosti tady hrály významnou roli.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 10:14:19

Taky jsem tehdy koupil gtx1060, protože po vydání obou karet nebyly k dispozici nereferenční rx480 a nebylo jasné, kdy přesně vyjdou. No a když k tomu připočtu, že gtx1060 byla levnější (dd psal něco o dumpingové ceně) a s lepšími provozními vlastnostmi (nižší hlučnost a spotřeba), tak nebylo co řešit. Ono pro FullHD byly obě karty v pohodě.
V stávající generaci jsem přešel na RX6500 (je pro mě výhodnější), ale je pravda, že jsem se už párkrát setkal s problémem ovladačů.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 17:51:22
avatar
Polarisky vysly 29.6. - nekdy v druhe pulce srpna jsem mel twin frozera rx480 doma. Stejna nereference s gtx1060 byla v tu dobu o nejakou tisicovku drazsi. Pockat si ty necele dva mesice na slusnejsi nereferneci, pro me pouziti vyznamne rychlejsi karty (herni vyuziti je pro mne jen doplnkove) a jeste za lepsi cenu, mi tedy nijak zvlast nevadilo. Horsi to bylo za dalsi mesic dva, kdy byl problem vubec sehnat i ty referencni modely.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 22:26:02

Objednával jsem cca 10.7. kartu GTX 1060 6GB od Gainwardu (včetně pasivního chlazení při nízkých teplotách) za 7599Kč. V té době byly na trhu od rx480 pouze referenční modely v ceně kolem 7990-8200kč.
A jako karta primárně na hry mi docela vyhovovala. Za ty tři roky jsem hrál cca 2-3 DX12 hry, takže nic, kde by mě nižší výkon v DX12 nějak trhal žíly. Ostatně v té době jsem ji kupoval na Zaklínače 3, který podporoval nvidia efekty.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 23:08:47
avatar
tak přesně tenhle hype ubližuje nejvíc. Díky tomu zbývá teď jediné - aby to tak bylo, když to bude tak zpola, bude to "zklamání". Ještě že se nevezu na těhle nesmyslných vlnách
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-20 23:15:21
avatar
jaký hype? Říkám že je jedno jestli bude velké NAVI o 10 nebo 50% lepší než RTX 2080Ti, jde o to, aby konečně byl nějaký takový výkon za cenu, kterou si může dovolit více než 1% zákazníků ;)


a jestli mě čteš, tak jasně píši, že zůstávám realistou .... podle mě osobně bude velká NAVI tak o 30% lepší než 2080Ti ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 01:39:46
avatar
jo já vím, v titulku jsou otazníky, už ale i to naznačuje něco o kvalitě. Jakoby bez nich nešlo dělat slušnou novinařinu...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 08:22:44

Ake hipe AMD už v 2018 ohlasilo svoje nove generacie kariet RDNA, RDNA2, RDNA3, už 2018 ohlasiko že zaklad bude čip s 2500 jadrami (5700) od ktoreho sa bude odvijať postupny vyvoj hardware i software. Tento čip s 5100SP už bol ohlaseny v 2018, ja som dufal že dorazi už v jeseni 2019 ale nestalo sa tak, proste sa čakalo na vylepšeny 7nm+ proces.
Jedina neznama v tomto bola či to AMD da na jeden kremik alebo po vzoru CPU použije viac kremikov, ale v 2018 AMD povedalo že je to vačši problem ako s CPU a bude to trvať 2-3 roky.
Vyrobcovia konzol nekupovali mačku vo vreci a už pred 2 rokmi videli čo bude pohanať ich zariadenia, aby sa pripravili ako s hrami tak aj vyrobne.
AMD nie je taka dobra v udržani informacii, napriklad už v 2019 sa prevalilo že dalšia generacia CPU bude mať 4 vlakna na jadro ktora pride na trh 2022.
PS: slusna novinarčina je nudna!
Neostep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 08:49:29

Dost pochybuji, že když AMD udělá něco lepšího jak 2080ti, že to bude stát lidovku, bude to drahý tak nebo tak. Takže si to zas dovolí jen malé procento lidí, a je jedno jestli to bude nvidia nebo amd karta. Ceny highendu už nikdy nebudou nízké jako kdysi.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 11:12:19
avatar
bohužel mám stejný názor a chybí mi doba, kdy jsem Fiji Nano po slevách kupoval pod 12000,- kč. Tenkrát hiend jádro navíc Fullspec se všemi bloky a HBM k tomu. Dnes Vám Nvidia nedá HBM ani za 30 tisíc

Takže jo, cena bude odpovídat výkonu a bude nastavena přesně tak, aby byl proti 2080Ti/3000 sérii důvod ke koupi, ale nic víc, tzn. poměr cena/výkon se s vydáním nové generace vylepší třeba o 10-15% nikoliv však o 50 nebo snad více % jak tu někteří naivně očekávají. Nvidia to ví a s každou novou generací je hiend dražší a dražší. Naposledy to zkusili s 2080Ti a s cenou přes 30tisíc to pořád lidi asi dost kupovali, tzn. není důvod to s ještě výkonější kartou zkoušet řekněme ke 40 tisícům, bohužel. AMD tento přístup defacto okopíruje jen s tím, že nasadí jem trochu lepší cenu.

Jestli tu hypoteticky nakonec budeme mít Nvidia hiend s cenovkou 40 tisíc a AMD hiend s cenovkou 35 tisíc, tak nevím jak Vy, ale i přes takové podivné AMD "vítězství" radostí skákat nebudu
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 11:30:32
avatar
No vydání takového překvapení jakým bylo 8800GT a následující cenová mánie, která trvala až do doby vydání gtx 4** a radeonu 6xxx se určitě nedočkáme
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 14:31:30

Na deriváty 8800GTX stačila už řada HD 48xx jako odpověď a ne až HD 6xxx.
Ale jo mainstream i highend byl levný až donedávna na dnešní poměry.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 17:30:13
avatar
Varine??? O čem to zase třepeš? Já tady nic takového nenapsal.

Napsal jsem že ty skvělé ceny co nastartovalo nacenění karty 8800GT , která se výkonem rovnala skoro highendu, ale cena byla mainstream. Tak tato cenová válka trvala až do dob radeonů 6000 a gtx 480.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 15:06:22
avatar
já naposledy považuji ještě za "normální" když FuryX/980Ti byly za 20 nebo i pod 20, děsím se ale toho co přijde, jako v jakémkoliv segmentu, třeba automobilovém průmyslu prostě když předchozí model byl za 0,5M a nový stejný model je za 0,75M tak to prostě neberu jako náhradu toho předchozího, ale posun do vyšší třídy.

Přijde mě spíše, že tu vzniká něco jako snob-end a jedna z featur která to podporuje je RT by Nvidia. Do pěti let bude asi normální, že pokud chci hrát novou hru opravdu naplno, tak potřebuji grafiku za 150K. Pro mě důvod se na takové hraní vykašlat. Každý je ale svobodný, tak si může prachy utrácet za co chce, pro mne to už ale překračuje hranici smysluplnosti i bez ohledu, že bych na to měl, jen bych si musel odpustit jinde. V situaci kdy můžu mít grafiku za 20 tisíc nebo za 100 mě ale přijde prostě smysluplnější to investovat do auta, bydlení, dovolené a pod. ten rozdíl za "lepší" hraní je prostě blbost. Kdyby to byl alespoň opravdu obrovský rozdíl, ale těch pár odlesků co si člověk v akční hře ani nevšimne je prostě blbost a raději dám ty peníze za výkonnější motor nebo se budu dva týdny opíjet na pláži a pod.

Naštěstí mě už je to jedno. Na Star Citizena ve 4K mě bude stačit non-Ti GF3080 a podobně, což si pořídím až třeba za rok, dva, s hiendem už končím

Uff, to mi spadl kámen ze srdce, už je mi vlastně jedno jaká velká Navi bude, protože levná nebude
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 15:00:12

AMD nechalo příliš dlouho Nvidii volné pole a ta šponovala ceny.
Teď se horko těžko ceny budou vracet zase k normálu díky konkurenčnímu prostředí. Výroba a náklady samozřejmě vzrostly, ale ne zase v takovém měřítku pro koncáka.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 05:44:40
avatar
No chápu že to a to a jíný podmínky a tak dále, ... jen aby zese nebyly kecy v kleci, .... jako vždy Jako já taky doufám Jako nemyslím to k tomuhle webu, ale celkově že jo jako Kéž by konečně zase, ... AMD GO
Yamaha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 06:29:08

Už mi ty % pripadaji usmevna.Je treba si rict jednu vec.RTX 2080TI je bez RTC opravdu karta co ve 4K NAPROSTO stíhá dělat svou práci.Dokonce bych se nebál napsat že s prstem v nose.Proto Nvidia uvedla opet neco noveho.Mohla si to dovolit.Ta karta je toho schopná.No a ted prijde dalsi generace.Jestli bude RTX 3080TI zase o 30-50% rychlejsi ve 4K..tak vlastně k čemu?Dulezity je posun v RTC,tam at zabere.Protoze tady se bude lamat chleba.Nove hry to proste budou potrebovat.Pro AMD bude samozrejme posun nekam 30% nad RTX2080TI neco jako zázrak.Stejne jako kdyz uvedla Ryzeny.Otazka je:Hrubý výkon u TOP modelů uz dnes neni zase tak dulezitej.Kdyz se dostane nad RTX 2080TI o tech 30% tak uz je ve skupině flákačů .Uvidime jak si poradi s RTC.Tam se teprve ukaze kdo je momentalne na vrcholu.Protoze tim ze prijde s podporou RTC konci nejake to "neni to treba" a "stejne nejsou karty co to zatim zvladnou" bude se muset holka snažit.Pro mne osobne je uz jedno jestli mi v 3440x1440 AMD nebo Nvidia udela 60-100FPS.Zajima mne kdo to zvladne s RTC.Proto stale verim Nvidia.Ma proste naskok a zkusenosti.No..uvidime jak se oba popasuji v Cyberpunk.Tam to bude dost viditelne pro celej herni svet.
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 09:10:14

NV má leda tak zkušenosti, jak vzít technologii RTC, která mimochodem funguje úplně na všech kartách (pokud mají výkon samozřejmě), a udělat z ní exkluzivitu, na které se snaží vydělat. To je asi tak všechno k jejich zkušenostem. A pak přijde AMD a pomocí klasického DX jejich verzi RTC přejede jak zamrzlej rybník a bez specialnich jednotek ostatně, stejně jako Freesync, stejně jako Physx....stejně jako úplně všechno, co kdy NV ukradla a snažila se zpřístupnit jenom sama pro sebe.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 11:06:39

A přes co si myslíš, že to aktuálně běží ten RTC? Vždyť to není žádná exkluzivita. Je to otevřený standard...

EDIT: A místo těch plusů a mínusů se radši vyjádřete k tématu. Tady se furt mele ta stejná písnička... NV si udělala na RTC exkluzivitu... Jak zaseklá deska. Proto, že to neumí AMD, z toho není exkluzivita pro NV proboha....
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 15:50:34

Raytracing jadra maju vsetky karty? Nevsimol som si.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 15:59:09
avatar
A co s tím mají spolecneho RT jádra?

Všimnul jsis že to umí i třera 1080ti která žádná nemá eh?
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 18:27:55

Dexter1: Vidíš to? Tady se někteří zmůžou jen na mínusy. Opravdu nechápu, za co máš mínus. Bohužel lidi věří tomu, co se tu omílá stále dokola. Nechápu, proč se to neuvede na pravou míru v nějakém článku. Nebo tomu věří i sám pan redaktor.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 18:46:01
avatar
Je mi to celkem párek když je někdo blbec co si nedovede ověřit informace na internetu je to jen jeho problém. Dobře jim tak.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 18:49:10

Spíš je smutné to, že tyto fámy přiživuje samotná redakce IT webu, která by měla tyto věci uvádět na pravou míru.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 16:04:33

RT jádra v tom nehrají roli. Je to jen HW pro rychlejší výpočet. Generace 1xxx a 16xx taky nemá RT jádra a můžeš si RTC zapnout. To, že to běží na strašně málo fps je logické. AMD jen ve svých ovladačích tuto funkci nezprovoznilo, proto to na AMD kartách neběží.
Takže RTC není žádná exkluzivita nvidie. Je to standard běžící pod MS DXR. Jen je na každé firmě, jaký HW ho bude počítat
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-22 08:35:42

A pro ty, co tu hážou ty mínusy... Myslíte si, že si na nových AMD kartách, které budou mít podporu RTC, nezahrajete hry, které mají RTC? Že se bude muset čekat, až vývojáři udělají nové hry, které, jak tu někteří prezentují, pojedou teprve přes DXR? Úsměvné
Funin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 12:30:48

"Pro mne osobne je uz jedno jestli mi v 3440x1440 AMD nebo Nvidia udela 60-100FPS."

No vidis a jsou hraci, co chteji v tech 1440p jet na 144hz takze ten FPS potrebuji fakt hodne. No a nekdo to urcite chce i ve 2160p a tam proste ten vykon potrebujes
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 09:24:33
avatar
To bude zaujímavý súboj
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 12:01:40

Amd už 8 rokov nemalo top kartu, osobne čakám že to tak ostane aj teraz. Samozrejme je to len môj osobný tip
joyster1787 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 12:14:31
avatar
Mňa láka ísť opäť do Nvidia min. rada 3080 hlavne kvôli DLSS 2.0. Na Control to bolo proste super. Ale zas... Nakoniec predsa len počkám do vydania RDNA2 a až potom po testoch a recenziách si kúpim konečne vianočný darček. Za mňa je mi jedno či tá karta bude zelená alebo červená, ostatne ako vždy nie som fanda žiadnej firmy ale skvelých technológií.Takže uvidím aké ceny, teploty,spotrebu a výkon budú mať nové RTX karty plus ma zaujíma či sa potvrdí ten nový konektor. A potom som fakt veľmi zvedavý na nové RDNA2. Ak budú výkonom cca +-10 % okolo RTX kariet tak u mňa zohrá zásadnú rolu cena. Ak bude AMD hodne agresívne cenou a pomer cena výkon bude na strane AMD tak je veľmi pravdepodobné, že vianočný darček bude od AMD.Uvidím čo sa nakoniec dozvieme a čo bude pravda, zatiaľ nemám radšej veľké očakávania nechám sa prekvapiť.Rozhodne sa ale nehorázne teším na tento súboj konečne po rokoch to vyzerá na tesné finále...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 13:46:39

Zatím jsem odchytil informaci, že 3080 má být o 20% rychlejší než 2080Ti, což odpovídá dosavadním odhadům. Současně s tím ale má mít celkem vysokou spotřebu kolem 320W. Na vině je dost mizerný výrobní proces Samsungu, sice je označován jako 8nm, ale je to jen vývojová větev 10nm procesu.
Ono 3080 je parametrově podobná s 2080Ti, ale frekvenčně je výše, u toho bude pramenit ta spotřeba. Takže rychlý přechod na 7nm TSMC za účelem snížení spotřeby a vymáčknutí dalších MHz by celkem dával smysl.
Tedy rozhodně jsou informace o problému se spotřebou a zaslechl jsem něco o speciálním 12 pinovém napájecím konektoru. Ale zatím jsem neslyšel nic o problému s výkonem. Tam zatím je výkon na úrovni očekávání. Tedy 3080 přibližně 20% nad 2080Ti a 3090 přibližně 50% nad 2080Ti, což je myslím naprosto v pohodě.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 14:03:06
avatar
jenom aby zas 3090 nebyla o 70% drazsi jak 2080Ti jako to nvidia predvedla s 2080Ti vs 1080Ti..
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 14:48:36
avatar
Vdyť je ti to stejně jedno ne?
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 15:45:24

"RTX 2060 je mizerná karta"

Skor by som napisal, ze revolucna karta s nie prilis presvedcivym klasickym a slabym raytracing vykonom. Ale revolucna.

Este si pamatam, ako tu na DDWorld vychadzali clanky o Vege a jej technologiach, z ktorych nakoniec nebolo nic.

No a 5700 su slusne karty, ale dlho tam boli problemy s black screen, BSOD, atd. Bol toho plny Reddit.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 23:25:24
avatar
rtx 2060 je vdaka cene jedina rozumna volba
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 23:26:36
avatar
z rtx grafik.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 18:11:43
avatar
Dokonce i vortex tomu DLSS děla promo
Odkaz
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 18:26:35

JJ jde to s nimi dopr..
Včera tam měli I.S. pr Nvidia a dnes to rozjeli ve velkém.
Škoda jinak zajímavého pořadu.
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 19:34:23
avatar
promo děla každej každa hw stranka tomu se skoro nevyhneš
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mít jen dobrou grafickou kartu 2020-07-21 19:09:15

Mít jen dobrou grafickou kartu nestačí. Tohle Nvidia ví a snaží se proniknout přímo ke zdroji a tím jsou producenti her a vývojová studia. Ti totiž ve svých hrách musí podporovat všechny funkce, které výrobce čipu nabízí. Nvidia, vzhledem k podílu na trhu prodaných čipů, je v situaci, kdy může přicházet s novými funkcemi a ví, že je vývojáři her rádi implementují. Pokud k tomu dojde, tak si to pak Nvidia nenechá pro sebe, ale nastartuje kampaň, kterou všechny masíruje a laici=hráči na to slyší. Nakupují nové grafiky Nvidia a tak stále dokola. Kruh výroba-prodej je uzařen. To největší umění a nouhau je marketing, motivace a umění prodávat. Vyrobit k tomu kus špičkového HW už je dnes samozřejmost.
samusaran [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-21 23:22:39
avatar
neviem ci aj intel neplanuje vyrabat grafiky Xe u samsungu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1581x
Komentářů: 4
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2001x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3650x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinČtvrtek, 17 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2898x
Komentářů: 3
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGE
EA láká na nový MASS EFFECT a DRAGON AGEPondělí, 14 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2586x
Komentářů: 5
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.
MARVEL ukázal nové seriály! Podívejte se.Pátek, 11 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2407x
Komentářů: 1