Proč Intel běžně nenabízí svou novou desktopovou grafiku Iris Xe (DG1)? Je prakticky nepoužitelná! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 únor 2021
altNovinářům se dostaly do rukou nové grafické karty Intel. A nestačili se divit.

 

 

 

Ačkoliv Intel tvrdí, že jde všechno skvěle, pochybnosti kolem jeho grafických karet nadále narůstají. Už je to více než rok, co Intel představil desktopovou grafiku DG1 veřejnosti. Karty zamířily hlavně k vývojářům aplikací. Nedávno Intel oficiálně uvedl na trh grafické karty Iris Xe a Iris Xe MAX postavené na DG1 základu. I když tohle uvedení na trh budí více než rozpaky.

Intel zuby nehty brání, aby se karty dostaly k nezávislým novinářům. A má k tomu dobrý důvod. Někteří novináři totiž byli schopni karty sehnat a zkoušeli je otestovat. Ovšem výsledek předčil i ta nejhorší očekávání.

Na samotné kartě není noc moc zvláštního. Jedinou zvláštností je použití LPDDR4 pamětí na 2133MHz, kdy tedy Intel nepoužívá běžné GDDR5 nebo GDDR6 paměti. Spotřeba v zátěži je kolem 30W, takže karta nepotřebuje přídavné napájení. Ačkoliv má fyzicky PCIe x16 slot, ve skutečnosti běží na méně PCIe linek, ale jde o PCIe 4.0. Teoreticky by měla mít herní výkon někde na úrovni GT 1030. Teoreticky …

  • Intel grafiky víc nefungují, než fungují …

První omezení, na které při pokusu kartu vůbec otestovat všichni narazili, je fakt, že karta funguje jen na několika vybraných deskách platformy Intel. Vůbec nefunguje s AMD platformou ani s většinou desek na Intel platformě! Karta totiž potřebuje určité BIOS funkce a spolupráci s deskou, protože DG1 jádro nebylo navrženo jako samostatné.

Takže DG1 karta je ve své podstatně vlastně rozšířením základní desky, kdy místo toho aby GPU bylo integrované na PCB vedle CPU, jak je tomu u mobilních platforem, je v tomto případě integrované na samostatném PCB spojené s deskou přes PCIe slot. A proto nyní funguje jen na několika vybraných deskách Intel se speciálním BIOSem, protože jinak ani fungovat nemůže. Karta nemá vlastní BIOS.

Bohužel, i když nakonec novináři použili hardware, který s kartou funguje a je podporovaný, dočkali se mnoha nečekaných problémů. Problémů, které jsou navíc známé. A které po více než roce vývoje ovladačů a SW měly být dávno vyřešené. Jenže nejsou.

Na kartě dokonce nefungují korektně ani výstupy. Iris Pro MAX disponuje sice DisplayPorty, ale pokud k tomu připojíte monitor, stabilně pojede maximálně v rozlišení 800x600(!), cokoliv vyššího je nestabilní. Intel o tom prý dobře ví, a doporučuje připojit monitor na výstup základní desky. Už jen kvůli tomuhle problému jsou ty karty vlastně nepoužitelné. Ale to není všechno. Intel prý nedokázal za více než rok vyřešit jakýkoliv z obrovských problémů na poli ovladačů. Iris Pro Xe je SW ve stejně příšerném nepoužitelném stavu, jako byla před více než rokem. Nefungují prakticky žádné standardní benchmarky ani hry. karta má obrovské problémy stabilně spustit téměř cokoliv ve 3D. Nutno říci, že na stejné problémy narazili všichni i u integrovaných grafik Xe v procesorech Tiger Lake, kde sice nějaké hry spustíte, ale stabilní to není, má to různé artefakty v obraze a tunu dalších problémů. Jen u některých her prostě FPS vypadají hezky, tak aby se Intel mohl chlubit výkonem … funkčnost je ale značně diskutabilní.  

Celá situace opravdu budí rozpaky a hlavně otázky, zda Intel vůbec ve vývoji Xe grafik pokračuje. Na poli ovladačů a SW se evidentně neudálo za více než rok vůbec nic. Ze zákulisí pak unikají informace o tom, že Intel zcela přeskočí uvedení DG2 generace, protože je nepoužitelná a nekonkurenceschopná. A prý se soustředí na vývoj DG3. Každopádně Intel se evidentně soustředí na to, aby v některých benchmarcích hlavně u integrovaných grafik ukazoval výkon FPS, který je i lepší než mají AMD Radeon grafiky u RYZEN procesorů. Potíž je, že ta FPS neodpovídají realitě, artefakty, nestabilita a tuny problémů znamenají, že Intel ani náhodou není na úrovni toho, co nabízí AMD v integrovaných VEGA grafikách. Natož aby dokázal v čemkoliv na poli GPU konkurovat samostatným NAVI a AMPERE grafikám. A připomínám, že letos měl uvést Intel na trh herní Xe grafiky.

Celá situace kolem Intel Xe grafik je krajně podivná. Nefungují pořádně ani již vydané produkty, které měly sloužit zejména jako odrazové můstky pro vývoj ovladačů a SW. O některých jako je desktopová DG1 Iris Pro a Iris Pro MAX je otázkou, zda je Intel skutečně vydal, nebo je to jen další divadélko pro hloupé investory. V současné podobě je to evidentně nefunkční produkt, kdy vedle i ultra-lowend grafik jako jsou starší NVIDIA GT1030 nebo AMD RX 550, se nedá o funkčnosti Intel řešení mluvit ani v nejmenším. A cenově určitě také nedává Intel žádný smysl. Vývoj Intel GPU evidentně nekoresponduje s oficiálními sliby a plány. Ano, Raja Koduri, jako šéf toho všeho, ukazuje velké čipy pro HPC verze, ale neukazuje prakticky nic ohledně jejich praktického výkonu a vůbec funkčnosti samotné. Tohle prostě není jen o výrobě čipů samotných, tohle je i o tom software, designu atd. A není pochyb o tom, že Intel Xe grafiky, ať už integrované v Tiger Lake procesorech nebo desktopových DG1 kartách, více nefungují než fungují, což po tak dlouhé době vývoje, je krajně znepokojující zjištění. Věci už měly být dávno úplně jinde. Alespoň tak to Intel sliboval.

Přiznám se, že z mnoha rozhovorů na téma Intel grafiky s partnery a výrobci, jsem od nikoho neslyšel žádný náznak toho, že by s Intel grafikami nějak počítaly. Naopak existují obavy, že Intel nejen že nestačí grafickým vývojem svých řešení na AMD a NVIDIA, on bude velmi brzy prohrávat i s ARM platformou v mnoha ohledech. Nejvíce mu zatopí řešení jako Apple M1 a jeho další generace a také SAMSUNG, který pro novou generaci svých SoC spolupracuje s AMD a tak tyhle čipy budou mít Radeon RDNA2 se vším, co k tomu patří. A co má proti tomu Intel? Nic by bylo možná i lepší, než co představuje Iris DG1 …

Něco je u Intel opravdu hodně špatně. A není to jen výroba čipů. Šance, že uvidíme opravdu funkční a solidně výkonnou herní grafiku od Intelu, podle mě zase o něco klesla. Tedy pokud se to všechno nezrestartuje a neodsune minimálně na rok 2024 a dál. Je opravdu neuvěřitelné, jak Intel se všemi těmi penězi, nakoupenými klíčovými pracovníky z AMD a NVIDIA, nedokáže po takové době několika let vývoje, uvést na trh skutečně funkční GPU řešení. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, co dnes Intel předvádí na CPU trhu, což byl a je jeho hlavní zájem, se situaci v GPU divizi vlastně ani nedivím …

Grafická karta typu Iris pro MAX, která funguje na několika vybraných deskách Intel platformy, která stabilně nezvládá ani více jak 800x600 rozlišení a nedokáže funkčně rozjet žádný standardní benchmark natož hru bez artefaktů apod. To tak nějak přesně vystihuje, co Intel technologicky dokáže dnes nabídnout …

Zdroj: igorslab.de a další ...

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 16:27:33
avatar
Goodbye Raja..
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 21:53:04

Když to tak člověk čte tak si říká, jestli tam toho Koduriho neposlalo AMD schválně a po nocích jim to tam nesabotuje
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 20:30:43
avatar
To já říkám od doby, kdy tam nastoupil. Už ten přechod z AMD do Intel byl nějak podezřele hladký.
jmmazuch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mozná 2021-02-02 21:57:57
avatar
Mozná by bylo lepsi , kdyby uz intel nikdy nic nenabizel....
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 17:55:43

Kde sa objavi Raja Koduri a jeho vizie tak sa vsetko ruti do sra****. Este ked bol v AMD tak jeho propagacia a strategia bola taka neuprimna a umela presne ako dneska kozenkoveho propagatora v kuchyni.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 18:38:32

Pár lidí už tu tuto ideu dříve prezentovalo (že Koduri je neřízené torpédo, kterého se v AMD vlastně i rádi zbavili). O to úsměvnější je fakt, že se jeho přechod v prvopočátku komentoval tak (i zde), že by Intel měl vlastně AMD zulíbat nohy za to, že jim ho vůbec AMD personálně přepustilo.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 22:19:36
avatar
No AMD se tak muselo tvářit, pokud chtělo, aby jim za něj Intel dobře zaplatil;-)

Mě to přijde, že Raja umí i vyvinout dobré GPU a hezky o něm kecat, ale co neumí, je dotáhnout to do konce. Tedy i s ovladači, kompatibilitou, atd.

Pokud se nepletu, tak Vega taky měla pár technologií, o kterých Raja pěkně vyprávěl, ale nakonec to buď byli opravdu jen pohádky a nebo se ukázalo, že Raja něco nedomyslel a nikdy se je nepodařilo zprovoznit. Což mohlo mít za následek, že Vega 64 soupeřila nakonec jen s GTX 1080 bez Ti...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 18:00:01

Nenašli spíš zapomenutý sklad čipů Intel 740? Přeznačování vykopávek je šlágr posledních let
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hlavne,aby ešte RDNA2 ztrelo 2021-02-02 19:12:05

ako zreje v Linux-ových open source ovládačoch

kde RTX6800 v podstate dobehla výkon RX6800XT v čase vydania

Odkaz
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 21:41:04

Čo im už všetci schopni ľudia odišli do AMD a Apple a zostali len analny akrobati? Inak si už toto nedokážem vysvetlit.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-03 10:16:17
avatar
Dúfajme že nie, alebo odišli k nv-- nikdy nevedeli rozumné a funkčné ovládače
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-03 15:33:39

Nefunkční ovladače, nebo špatné ovladače je tak obecné klišé. Náhodou ovladače od AMD jsou dobré už řadu let ještě za Koduriho. Jasně nějaký problém se vyskytl, ale kdo nějaký ten problém nikdy neměl i u té Nvidie.
Právě že je to takový obecný problém na který se dá jednoduše svalit vše.
Připadá mi, že čím lepší vedení společnosti a jasná roadmapa, tak tím menší nadávání na ovladače. Lidé jsou uklidněni a věří firmě a jejím produktům a tím pádem roste i pomyslná kvalita ovladačů. Čím větší úroveň vedení firmy, tak roste větší důvěra a nehejtí se tolik. Hlavně na ovladačích pracuje team lidí, kteří nejsou přímo ovlivněni hlavními figurami a tudíž nelze svalovat vinu na ty vysoce postavené a spojovat si s nimi kvalitu ovladačů.

Jen podotknu, že Intelu se to zatím netýká. Ten SW podporou je tak někde v dobách ATi RAGE
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 09:51:38

Není to klišé. Jako vlastník sestavy s B550 deskou, kde jsem kvůli stabilitě čekal na každý nový BIOS, jako vlastník Radeonu 5700XT, kde jsem očekával každou novou verzi ovldačů, aby ty hry konečně přestaly padat ... musím podotknout, že to opravdu není klišé.
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 12:21:53

u novych produktu to obcas u amd vazne, to je fakt. kdyz sem mel radeona hd6870, tak take byli prvni tri mesice docela porod, zvlast s novyma hrama, ale pak dalsi 3 roky fungovala uplne bez problemu. ale r7 370, kterou sem kupoval asi pul roku po vydani uz byla v pohode, stejne jak b450 deska. u NV sem ale osobne problemy nezaznamenal snad nikdy...
Ttxman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 14:25:07

Problemy s hrami NVide u jsem nemel (Jenom u DX7 a DX8 her na GTX1070). Ale problemu s kartou a kompatibilitou jsem mel ne uplne malo, ale nejsou to taky uplne standardni situace.
Rozjed GTX1070 na Sandy bridge s PCIE2.0 byl docela porod, bez vynuceni PCIE2 v biosu obcas padal cely pocitac. Minimalne 2 generace predtim 3D takty (a hlavne vetrak) 100% s tremi monitory. V 700 nebo 800 rade vytizeni CUDA vypocty zpusobovalo zasekani i plochy ve windows a pokud to clovek i presto pouzival tak pady vypoctu, ktere se nedeli kdyz spali monitory.

Kazdy ma neco, pri vydani produktu neco par mesicu odpustim, ale to co provadi intel je extrem..
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 19:13:27

Jako na druhou stranu musím uznat, že to je rozhodně lepší než období Catalyst driverů ... toho se snad už doufejme nikdy nedočkáme, tehdy se to opravdu nepovedlo
Ale jako obecně na ty problémy speciálně s 5700XT si stěžovaly kvanta lidí a opravdu trvalo, než se to zlepšilo.
Opravdu přechod z kombinace Intel + Nvidia znamenal, že jsem se zase musel rozvzpomenout na to, jak to chodí na AMD platformě. Bohužel současné Intelovo přímotopy pro mne prostě nejsou volbou, takže ona jiná volba jak přechod na AMD nebyla a 5700XT jsem v 50th edici dostal doslova za babku a byla k němu licence na nové WOWko, takže proč to nevzít
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 20:56:42
avatar
Jenže problém byl u Microsoftu, když každá druhá aktualizace rozdrbala ovladače od AMD, že se musely pomocí AMD cleanup utility odinstalovat a pak zase nainstalovat a pak byl chvíli klid, než zase přišla nějaká aktualizace Windows.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 20:58:51

No já ti nevím. Hry hraju na pc nějakých 20 let a začínal jsem na Atinách a kupuju v drtivé většině grafiky od ATi/AMD. Co se týče driverů Catalyst nemůžu si na nic stěžovat. Odehrál jsem mraky her a nikdy se mi nestalo, že kvůli grafice bych si něco nezahrál, nebo že by mi to padalo. Jo když jsem měl rozesraný windows, což se mi dříve stávalo často a mou vinou, tak to byl jediný problém na který si pamatuju. Jinak tohle plácání neberu v potaz, protože já mám zkušenosti opačné.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 21:01:08
avatar
RX 5700XT a desku s X570 jsem pořizoval v době, kdy to byly horké novinky a nějaké padání her jsem tedy nepozoroval. Ne vždy za padáním her stojí grafická karta. Častěji je problém s operačníma pamětma, které nejedou stabilně na frekvenci a časování, na kterém by podle výrobce měly fungovat a mají to v XMP profilu. A pak nehraju hry, které jsou horké novinky, protože jsou stejně nedodělané.
čitateľ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-05 21:14:08

No ja ako majiteľ RX 5700 som vďaka bohu mal problém len raz. A ten dokonca nebol zavinený Ovládačmi, ale aktualizáciou Windows. Ale viem ako to bolo pri RX 5700XT.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 20:34:08
avatar
A na co, že potřebují grafiky do HPC něco zobrazovat? Ty jsou hlavně na počítání.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nesmyslná investice. 2021-02-04 20:54:31

Polofunkční bastl, který je už teď odsouzen k zániku. Proč bychom něco takového měli chtít? Nic mne nenapadá. Je to naprosto nesmyslná investice. Jak si může Intel myslet, že dohoní v tomhle směru ty, kteří jsou lídry v oboru. Dá se to jedině tak, že získají někoho, kdo to pro ně vyvine (ukradne) na základě svých zkušeností v některé z velkých firem.
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 21:33:43

tak pokud to bude levnejsi nez 1030/rx550, tak by to bylo super usporny zobrazovadlo k desktop ryzenum a threadripperum vsude tam, kde nepotrebujes zadnej vykon grafiky...akorat to na nich nefunguje
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-04 21:47:44

Pokud by Nvidia měla svou platformu, tak na ní by to také nefungovalo
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-05 11:23:10
avatar
o ten výstup 800x600 jde asi nejméně. Pokud to funguje jen na deskách Intel co mají grafické výstupy na desce a přes ně to jede korektně (nevím, předpokládám že ano). Problém je tedy spíše jinde - přesně jak jsem to psal několikrát před "uvedením" - ovladače NV/AMD jsou to nejcennější co tyto firmy mají. Je to know-how získaný roky oprav her, spolupráce s herními studii atd. Hry se bežně dodávají rozbité. Ovladače Nv/AMD jsou dnes na takové úrovni, že detekují konkrétní hry a přímo v ovladačích jsou kusy shader kódu pro konkrétní hru, kde to vývojáři napsali špatně a neobtěžovali se to opravit (proto ty ovladače jsou btw tak velké, nehledě na to že sebou nesou celý ekosystém dalších apek na streaming, OC, monitoring a pod. který dnes považujeme za standard)

Tím chci říct, že laťka je vysoko a i když přijdete s HW co bude mít teoreticky konkurenceschopný výkon, tak koncový spotřebitel dnes očekává, že k tomu dostane ovladače na úrovni na jakou je zvyklý tj. AMD/Nvidia. Jenže to logicky ani Intel ani nikdo jiný nemůže nabídnout. Samotný tento fakt stačí na to, aby realisticky NIKDO třetí nemohl na tento trh již vstoupit.

Ono to bohužel v praxi ukazuje jak již nedostačující jsou myšlenky volného trhu z 16-17. století v těchto sofistikovaných odvětvích vyžadující roky práce a miliardové investice. Do takých rozjetých vlaků už nikdo další nemůže naskočit, to je jen vlhký sen idealistů. Takže tu máme oligopol co tu bude nejspíš navždy. Podobně nám vykrystalizoval i trh s mobilními OS a jistě byste našli stovky/tisíce dalších příkladů. Takže smůla Intel, zkus být raději nejdřív opět konkurence alespoň na CPU poli. V dané situaci je oligopol to nejlepší co náš může počkat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1512x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1142x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1558x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2265x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2400x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 2