Scénář konce Intel GPU se naplňuje? GPU divize jen mluví o ARC grafikách, vydání už zase odloženo. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 09 srpen 2022
altZákulisní informace se do puntíku potvrzují, a jsou v přímém rozporu s oficiálními vyjádřeními.

 

 

 

 

Znepokojivé zprávy, které říkají že Intel nakonec pod tlakem ukončí neúspěšný vývoj herních GPU, se naplňují. Přetrvává rozpor v tom, že co veřejně říkají zástupci grafické divize Intelu prostě není pravda a neodpovídá realitě. Naopak to říkají zákulisní informátoři se ukazuje jako skutečná realita.

Aktuálně se vyplnila další skutečnost. Intel sice už několikrát sliboval vydání hotových herních grafik ARC, ale opět jsme se nedočkali. Máme polovinu Q3 2022 a stále nic. Firma si jen nazdobila náklaďák a stále pouští ven informace o nových kartách, jak mají hezké RGB apod., jenže zákulisní zdroje říkají, že skutečně velké celosvětové vydání grafik není stále na programu dne. Jediné, co Intel v Q3 podle interních plánů chystá, je „Story, not launch“. Tedy bude nás zásobit hezkými příběhy a informace o nových kartách, jejich skutečné vydání je stále záhada.

Aktuální oficiální vyjádření zní „později tento rok“. Jinými slovy, Intel vydání ARC grafik zase odložil! Stejně tak se nenaplňují sliby o velkých SW updatech a vylepšeních. Ani nejaktuálnější verze ovladačů nepřinesly žádná podstatná vylepšení. Grafiky jsou pořád „rozbité“. Nefungují pořádně ani žádné z extra funkcí, nefunguje Intel XeSS atd. Zkrátka nic z toho, co jen před pár týdny grafická divize Intelu slíbila, opět nesplnila. A to už poněkolikáté.

Realita grafických karet Intel je skutečně tristní. Podle nejaktuálnějších zákulisních zpráv, které mám potvrzené z více zdrojů, je ARC v současné podobě rozbitá a fungovat ani pořádně nemůže. Oprava by vyžadovala minimálně novou revizi čipů, která by nebyla hotová dříve jak příští rok. A tak nelze zaručit, že by byly opraveny všechny HW potíže. Po stránce SW se věci hýbou tak pomalu, že je prakticky vyloučeno, aby v dohledné době Intel skutečně dostal ovladače do jakkoliv použitelného stavu, tak aby fungovaly dobře všechny hry, ne jen těch pár pod DX12 apod.

Z pohledu grafických karet samotných, čipy jsou dávno vyrobené, ale ve výrobě je jen velmi omezený počet finálních karet, protože výrobci PC je prostě nechtějí. Ano, grafická divize zaplatila alespoň promo, kdy někteří OEM výrobci představili pár PC produktů s ARC grafikami, ale žádný z nich je nechce ve skutečnosti prodávat a nabízet. Nejsou prostě blázni, aby zjevně maximálně napůl funkční produkt nabízeli svým zákazníkům a ničili si tak i svou pověst. Nemluvě o tom, že Intel ARC nebudou rozhodně nikdy výdělečné. A to i kdyby situace na grafickém trhu byla normální, což dnes není, protože výroba grafika jela více než na plné obrátky, ale už mnoho měsíců je poptávka po grafikách nižší než obvyklá, z pochopitelných důvodů. A AMD i NVIDIA grafika jsou zkrátka mnohem lepší než Intel ARC.

Jak jsem již řekl několikrát, je v pořádku a pochopitelné, když by i firma jako Intel zápasila s první generací nějakého produktu. Ale Intel ARC není první generací samostatných GPU! Je to už druhá generace (=DG2), ta první (DG1 Xe) měla být na trhu už v 2020 a Intel ji nakonec nevydal, protože prostě nefungovala vůbec, opět přes očividně lživé proklamace a sliby grafické divize. Současně nelze brát Intel ani za nezkušeného nováčka na poli GPU, protože je vyrábí desítky let a je největším výrobcem iGPU na světě mnoho let. Současný stav GPU Intel je zkrátka naprosto neomluvitelný a totálním selháním, s ohledem na fakt, že už je tomu plných 5 let, co vývoj HW i SW běží pod stávající grafickou divizí vedenou Rajou Kodurim, která přitom „spálila“ miliardy dolarů. A výsledkem jsou GPU, která i v nejlepším případě dotáhnou v pár hrách sice výkon konkurenčních nižších AMD modelů současné generace, ovšem potřebují na to o třetinu silnější parametry a výrazně vyšší spotřebu, a to při využití stejného nebo lepšího výrobního procesu TSMC! V mnoha hrách ale ARC nefungují vůbec. Stav ovladačů Intel je pak naprosto nepřijatelný s ohledem na fakt, že Intel na tom maká 5 let, nezačínal od nuly a má větší team než AMD a NVIDIA dohromady.

Bohužel vše tak směřuje k černému scénáři, o kterém mluví už o jako o téměř jistém zákulisní zdroje. Tedy že grafická divize Intelu bude nadále vykládat krásné pohádky o ARC a ukazovat karty až do posledního okamžiku samotného dne, kdy bude oznámeno zrušení vydání ARC a pravděpodobně zrušení dalšího vývoje herních GPU firmy Intel. Pokračování totiž nedává finančně žádný smysl, speciálně v současné situaci celé společnosti, která se dostala do ztráty, protože produktově nestačí na konkurenci ani na poli CPU a vyhlídky do dalších měsíců a let jsou mizerné. ARC grafiky by byly ztrátový podnik, který by firma musela dotovat, a ani nadcházející generace Battlemage by na tom nebyla lépe. Vedení Intelu se tedy údajně rozhoduje už jen o tom, jak moc vývoj budoucích GPU oseká a na co se bude soustředit. Nicméně je jasné, že finančně prostě nedává pokračování ARC a Intel herních GPU žádný smysl.

Takže je jedno, jak moc se grafická divize Intelu a její zaměstnanci snaží lhát a předstírat, že ARC je v pohodě a všechno jde podle plánu. To lhaní začíná být neúnosné pro všechny, a hlavně když přijde na business stránku, nedává pokračování grafické divize Intelu v této podobě žádný smysl. Takže v tuto chvíli by už téměř nikoho v zákulisí nepřekvapilo, kdyby herní GPU a ARC následovala velmi brzy osud divize Intel Optane. Tohle také firma prodávala a propagovala ve velkém ještě v ten den, kdy oznámila okamžité ukončení OPTANE produktů a celé divize. Nebudeme tedy překvapení, když se na přelomu říjen/listopad při vyhlášení očekávaných mizerných výsledků hospodaření za Q3 2022, dočkáme rychlého a krátkého oficiálního zrušení vydání ARC grafik a minimálně redukce dalšího vývoje GPU, či kompletního ukončení herní GPU divize Intelu. Zatím všechno ukazuje na tento scénář.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-10 20:48:44

Celé mi to připadá tak neskutečné jako zlý sen a nebo hodně špatný vtip. Žasnu nad tím, jak to mohli nechat dojít tak daleko.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-11 11:25:40
avatar
Celkem dobře to shrnuje článek na diit tady: https://diit.cz/clanek/jon-peddie-inzenyri-intelu-nejsou-hloupi-problem-dela-manazment-stridani-ceo
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-10 21:07:02

Jak je to možné, když Intel má takové prostředky a není schopen po letech s něčím konkurenceshopným přijít. AMD když převzalo ATI tak se drželi celkem obstojně a kde je dnes jejich gpu divize.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-11 09:17:50

Nepřijde mi že by to chtěli zaříznout když 2.8. Pat Gelsinger říkal že to ukončit neplánuje.
Navíc kdyby to opravdu chtěli ukončit tak by nevysílali marketing s tak rychlou kadencí a bez tolika detailů.

Např aktuální video z dneška:
https://youtu.be/hB8gIOFjWeA
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-11 11:30:20
avatar
Intel Optane, podívej se jaký dělali marketing kolem toho ještě pár dní před jeho totálním zaříznutím, také tvrdili jakou má Optace budoucnost a mluvili o nadcházející generaci produktů, druhý den bylo po všem. Optane a celá divize zrušena ....

takže asi tak ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 471x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 600x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2295x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0