Trh zaplaví obrovské množství grafických karet! Konec těžby na GPU, Ethereum přešlo na PoS! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 14 září 2022
altDlouho odkládané se stalo skutečností, těžba Etherea na GPU je minulostí. Co to znamená?

 

 

 

 

Šílený koncept těžby digitálních měn na grafických kartách, kdy herní grafiky mířily po stovkách tisíc do tzv. obřích farem, kde dnem i nocí pálily obrovská množství energie zbytečnými výpočty pro vznik nových digitálních mincí z ničeho, které následně z nějakého neznámého důvodu měly hodnotu v reálných financích, bylo asi tím nejhorším na celém konceptu digitálních měn. Protože jakkoliv i osobně věřím v digitální měnovou budoucnost, BitCoin, Ethereum a další tisíce rychle z ničeho vznikajících a zase zanikajících digitálních měn, touhle budoucností být nemohou a nesmí.

A bohužel i když užitek z toho digitálního těžebního zvěrstva mělo jen pár jedinců na světě, těžba zásadně negativně ovlivňovala úplně všechny na planetě. Nejen tím pálením neuvěřitelného množství zdrojů, ale třeba i ceny energií pro ty, kteří měli tu smůlu, že žili v oblasti, kde ve velkém působili těžaři apod. Další věcí byla nutná nadvýroba grafických karet, které ve velkém skupovali těžaři. Rychle vznikla nevyvážená nabídka a poptávka na trhu. A to znamenalo i extrémně ceny běžných produktů, které by normálně stály zlomek, ale ani tak za ty šílené ceny nebyly pro normální uživatele a zákazníky dostupné, protože těžaři vykupovali ve velkém vše. A některé firmy, speciálně NVIDIA, ochotně hodily své věrné zákazníky z řad hráčů přes palubu a prodávaly herní karty těžařům na přímo s pořádnou přirážkou a myslely si, že to bude trvat navždy. Naštěstí netrvalo.

Digitální měny v současné podobě jsou podvod a pyramidová hra a nemohou fungovat jako celosvětový skutečný finanční systém. Mnohé státy je buď zakazují, nebo chystají přísné regulace. Do toho se prokázalo, že vznikly jen z nudy a přebytku reálných inflačních peněz, a jakmile reálné peníze zase začaly mít cenu, hodnoty digitálních měn se prudce propadly a propadají. Ale o tom dnes mluvit nebudeme. Máme jinou dobrou zprávu …

  • Ethereum přešlo na Proof of Stake!

Největší problém a potíž pro trh s grafickými kartami v posledních letech byla právě těžba Etherea, jako druhého nejpopulárnějšího cryptocoinu na světě. Ten nejpopulárnější, BitCoin se na grafických kartách netěží už několik let, ale všichni se vrhli na Ethereum, které následně většinou směňovali právě za BitCoin. Tomu je konec. Oficiálně proběhl přesun z výpočetně a energeticky šíleného konceptu Proof of Work na Proof of Stake, čímž tak spotřeba celého Ethereum systému rázem spadla na pouze 0,2% dosavadního stavu!

Samozřejmě části těžařů se to nelíbí a dokonce se snaží zachovat Ethereum v původní verzi tím, že ho před přechodem na PoS zkopírovali apod. Ale drtivá většina velkých těžařů konec uvítala. To neznamená, že přestanou s těžbou zcela, ale začnou využívat jiná zařízení. Grafické karty tak opouští těžařské farmy ve velkém.

  • Trh zaplaví obrovské množství karet!

                                                             Prodejci i výrobci jsou nervózní

 Na tento krok velmi nervózně čekali prodejci i výrobci karet. Očekával se, jen se nevědělo přesně kdy se tak stane. Nicméně já jsem vás opakovaně upozorňoval na fakt, že s nákupem grafické karty počkejte, protože ceny půjdou dolů.

Tohle bude jeden ze zásadních impulsů. Ač část těžařů možná začne hledat jiné digitální měny k těžbě, situace tomu nyní moc nepřeje, zejména energetická. Současně nedůvěryhodnost drtivé většiny digitálních měn je obrovská. Většina těžařů tak těžilo Ethereum do poslední chvíle a nyní se začnou ve velkém zbavovat svého vybavení, speciálně grafických karet, jejichž úlohu převezmou specializovaná řešení pro BitCoin a Ethereum. Tedy doufejme :).

Trh tak bude doslova zaplaven obrovským množství grafických karet současné i předcházející generace, což pošle ceny v bazarech na výrazně nižší úrovně než dnes. Současně ukončí jakékoliv naděje prodejců, distribuce a výrobců karet, že by mohly za nějaké rozumné ceny doprodat obrovské zásoby současných nových karet, speciálně NVIDIA RTX 3000, který je extrémně nadbytek.

To vše v předvečer uvádění prvních grafik nové generace RTX 4000 a RX 7000, které tak budou mít hodně ztíženou pozici tím, že současné výkonné modely aktuálních generace bude možné pořídit za zlomek ceny novinek. Zkrátka po dlouhé době to vypadá na hodně pozitivní stav věcí na grafickém trhu, alespoň pro nás zákazníky. Vedle výběru levných karet z bazarů tak budeme moci vybírat i mezi novinkami, kdy se výrobci a prodejci budou muset o každého zákazníka doslova porvat …

Co to znamená, pokud jde o souboj nové generace AMD a NVIDIA karet, si povíme v jiném článku ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 12:00:48

Citace:
speciálně grafických karet, jejichž úlohu převezmou specializovaná řešení pro BitCoin a Ethereum.

PoS znamena ze se eth prestane uplne tezit..zadnej prechod na jina zarizeni.

nevim pak proc si tak vysazenej na rtx, radeony byly posledni rok a pul podstatne efektivnejsi pro tezbu v hashrate/watt a taky byly dlouhou dobu kompletne vyprodane i kdyz slusna cast rtx se v obchodech dala sehnat. pises tady jak kdyby se na radeonech vubec netezilo, pritom to byla kvuli efektivite prvni volba tezaru
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 15:09:38
avatar
No na něčem to běžet musí, takže přechod na jiná zařízení a řešení zjevně bude ;)

já nejsem vysazenej na RTX, já jsem vysazenej na každého, kdo prodával herní karty těžařům a jistá firma na to byla zaměřená poněkud více než druhá jistá firma ...
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 12:10:56
avatar
No uvidíme. Ono taky výrobci můžou svoje zásoby prostě odepsat, protože se jim nebude chtít jít pod cenu. A tím pádem na bazarech nebude nutné jít s cenami tolik dolů a nezmění se nic.
Já (a asi ne jen já) samozřejmě doufám v to, co tu píšete. A Sapphire nitro+ RX 6700 XT 12GB za 9tis. se zárukou 36 měsíců ?
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 19:30:41

Jo jasně, výrobci hotové karty a draze nakoupené čipy na skladech nahází do díry a zahrnou hlínou jen aby náhodou nemuseli slevnit.

Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 20:35:57
avatar
Že ty zásoby odepíšou, si napsal jen aby řeč nestála že? Nebo to byla humorná vložka? To nemůžeš myslet vážně. Tady se bavíme o zásobách, které by poslaly firmu do ztráty i kdyby novou generaci prodávala jak vzteklá.
Shadycz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Základní znalosti toho o čem p 2022-09-15 12:20:24

Pane Stachu, že nemáte (nebo záměrně furt vynecháváte) základní znalosti crypta (blockchainu a smartcontractů) z pohledu jeho využitelnosti a přínosu atd už víme dávno..

Ale máte alespon ty hardwarový znalosti, nebo co má znament tahle věta za nesmysl? Chápete alespon částečně PoS? Chcete to někdy vysvětlit?

"speciálně grafických karet, jejichž úlohu převezmou specializovaná řešení pro BitCoin a Ethereum."
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 13:43:54
avatar
hele to nemá cenu, dostaneš jen banán. Máš samozřejmě pravdu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 15:10:46
avatar
ano, na těch specializovaných řešení to pojede dál ....

já to chápu, vy ne ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 15:40:33
avatar
"chápete" , ale do google vyhledáváče si raději "is bitcoin pos?" nepište. Byl byste odpovědí překvapen.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 15:49:21
avatar
Proč by to dával do Googlu? To snad ví každý, kdo o krypto i jen náhodou zakopne, že Bitcoin je stále PoW. Jen už dávno změnili algoritmus, takže se to nevyplatí na GPU...
To, že na Ethereum bude potřeba něco jiného, než ty ASIC krabice na Bitcoin, ještě neznamená, že na něj nebude potřeba nic.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 20:06:25
avatar
A ty si prosím zase negoogluj "is eth2.0 minable?". Nebo snad stake-ování říkáš "těžba"? Jako neštvěte mně borci. Nevěřím tomu, že jste tak vygumovaní když tu reagujete. Prostě mě trolíte jen že?
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 21:32:42

No tak MACHINA povídej. Pokud spotřeba klesla na 0,2% tak co ty dvě desetiny spotřebovává? Tipuju počítač co něco počítá.
Pokud PoS u ETH funguje jako u ARK, tak bloky počítá pár nodů které volí držitelé ETH.
A ty nody co počítají, to dělají na CPU nebo GPU?
A dostávají za to počítání něco?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 01:03:30
avatar
však to je stakeování o kterém mluvím. Ne každý miner je tak bohatý aby si nechal 32ETH, já tolik nenatěžil ani za několik let a hodně lidí to prostě natěžené ihned prodávala.
Jako toto není těžba a ta nutnost tolik držet z toho dělá prostě nepřístupnou věc. Pro joudu jako já co si na to dedikoval několik RX580tek to už prostě není to je snad jasné. Přestaňte tu trolit. Fakt se nebudu bavit s lidma o něčem co si nedali čas ani blbých 15 minut aby se dočetli o tom jak to funguje. 15 min!!! Když je odmítáš investovat, tak se s tebou nebudu bavit, protože mě to uráží. Těch 15 min má každý kdo chce
Shadycz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 18:43:27

Můžu se zeptat, jaký záhadný stroje si představujete představujete pod tima "specializovanýma řešeníma"?

Kdyžtak tomu obětujte 15 vteřin na google. Pak asi budete těžce šokován, že do toho specializovanýho zařízení zrovna koukáte..
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 13:05:14

Nevypadá to, že by to mělo ještě někam klesnout, nové karty se prodávají za ceny, které byly těsně po uvedení, takže sleva je nula, vůbec žádná. Bazar taky žádný zázrak, na to, že by všude mělo být milion výkonných karet za babku, ne nejsou skoro žádný a když už, tak cena je třeba o 30% nižší, ale ne o 50 a více. AMD v bazaru skoro není.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 13:19:58
avatar
Just wait and you will see. Třeba se dočkáme. Např. na bazos.cz někdo nabízel RX 6800 za 11tis. A pořád je to tam a ne jedna, ale hned 3 za tu cenu.
Já tam koukám často na 6700 XT. Bývá tam hodně referencí. Sem tam Powercolor Red Devil a nebo MSI Mech. Zrovna teď má někdo na prodej 2 za 8200Kč za jednu. To už je slušná cena. Sice nic extra model, ale když se trochu poladí, aby byla karta tichá. A nebo Gaming X model za 9300Kč.
Karty jsou. Doufám, že se ten trh zaplaví víc i u nás a ceny ještě klesnou.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 09:47:29
avatar
přesně tak. Proto nabízím svou 6800 referenčku za 10, kdyby měl někdo zájem PM.

EDIT: prodáno, dík za zájem
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 13:58:49
avatar
Velmi lákavé, ale už má vysoké TBP. Já radši míň. Mně by stačila na fullHD RX 6700XT 12GB. Tak za 7,5K .
Jinak ale slušná cena.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 14:07:14
avatar
pozor 6800 nonXT má daleko vyšší efektivitu než 6800XT/6900XT. Přiškrť si ji na 200W a i tak dostaneš stále vyšší výkon než 6700XT a máš plných 128Mb IC a 16GB VRAM je víc future-proof. Já ji takto škrtil celou dobu
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 15:53:13
avatar
To je nějakej vtip?
RX6800 v praxi žere míň, než RX 6700XT, obzvlášť když jí trochu poladíš.
U téhle karty je to tak, že pokud na ní máš, tak není co řešit ;-)
Jediný důvod koupit RX 6700XT je, pokud na RX 6800 nemáš. Rozhodně to není spotřeba.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 16:09:53
avatar
Tak tohle jsem nevěděl a nikdy nezjišťoval. Koukal jsem pouze na parametry "na papíře".
A co provozní vlastnosti u referencí a jiných verzí? A 6800 má masivnější chladič? Kolik to váží, když nemám v bedně žádnou podpěrku?
Dík
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 20:14:43
avatar
naprosto v pohodě, reference má pouze 2slot nemá to ani 3 sloty, potřebovsl jsem právě referenčku, protože nereferenčka by se mě do itx žádná nevešla.

Mimochodem před tou 6800 referenčkou jsem měl právě že 6700XT od gigabytu tu nej verzi a měla naopak větší chladič že se mě téměř nevešla
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 21:40:47

Jak je tedy konkrétně dlouhá, když je tady o tom řeč.
Google tvrdí že Length 267 mm ... můj case dá prý 270cm
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 09:46:44
avatar
prodáno. Teď půjde do frcu asi i Seasonic prime 550 platinum (Alza 10 let záruka), protože na RTX 3090 mě stačit nebude
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 14:03:09
avatar
Citace:
To vše v předvečer uvádění prvních grafik nové generace RTX 4000 a RX 7000, které tak budou mít hodně ztíženou pozici tím, že současné výkonné modely aktuálních generace bude možné pořídit za zlomek ceny novinek


Ne nebudou. V Nvidia a AMD nepracují totální idioti a tohle vše věděli a připravivali se na to. Zcela deliberately se proto uvede jen totál hiend. Tzn. 4090 a pod. za 50+. Tím pádem konkurence k 3090 za 30 tisíc nebude a nemusí ani dále slevňovat. Už konečně pochopte že uvedení "řady" karet za 50+K není vlastně žádná "řada". Celé je to cíleno jen a pouze na tzv.whales - zákazníci co maj prachy a jsou ochotni si koupit to nej za jakoukoliv cenu. Vy tu zas pak budete říkat jak je Nvidia za 50K špatná protože výkonnější AMD je za 45K a i když jakože to bude pravda, tak to nic nemění na faktu, že karty za 20+ kupuje málokdo, za 30+ skoro nikdo a za 45+ už jen snobové. Je to asi jako předstírat že SUV za 1M+ korun je "lidové vozidlo". Tohle bude ten nejhorší launch nové generace karet v dějinách, protože se z toho stala totální zkažená hnusota, kde jde už jen o nesmyslné peníze.

A protože zrovna ráno došlo k přehození ETH na POS a do týdne bude záplava bazar grafik, nejlepší řešení je se na nadcházející generaci vykašlat pře. Za předpokladu že všechny současné grafiky spadnou brutálně cenou dolů, se vyplatí koupit si tu nejvýkonnější. A sorry tou je obecně prostě 3090. Má nejvíce VRAM a je použitelná na hraní s RT on ať už jsou důvody pomalejšího RT na radeonech jakékoliv (než mě zas někdo špatně pochopí - jsem vlastník POUZE AMD karet).
A proto dávám svou 6800 fo frcu ještě dnes za 10 , za týden bude mít cenu ještě nižší a za týden-dva kupuju 3090 odhadem za 15. Jakože dnes je na bazosi už za 19,5. Jde o to, že za upgrade dám 5 a mám vystaráno, výkonu pro mě je dost.

Pokud to tak bude tak sorry jako ale prostě 4090 i s.dvojnásobným výkonem 3090, tedy karty za 15K prostě za 50+ nestojí a nestojí ani za Radeon za 45K
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 17:23:27

spíš aby to nebyli podvodníci s platbou předem. Těch je teď na bazarech snad víc jak 2/3. Už se skoro nedá normálně kupovat nebo prodávat takhle na bazarech a to nejen GPU, jen na kočárek se mi ozvalo asi 10 podvodníků během 2 dnů. Hrůza velebnosti
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 20:11:47
avatar
prodával jsem 580ky a hmed po zverejneni 3 klasické whatsup spamy , jeden s vyplněním osobních údajů jakože od dopravce aby mi poslal peníze, další že pošlel hned svoz s tím že platba až po svozu a pod. Kdo je blbej zaslouží si to
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 09:22:33
avatar
Stačí se podívat na ebay, tak se z evropy ty levnější pohybujou okolo 20-21, platí se předem přes paypal nebo kartou, tj v případě podvodu jde dát buď refund, nebo charge back
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 19:39:28

Já jsem stále vlastně docela spokojený s R9 290x kterou jsem před 3 roky koupil za 1700,-
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-22 09:05:47
avatar
Tak záleží co hraješ.
Ta karta má cca výkon RX 570/GTX 1060, takže v 1080p se na tom pořád hrát dá.
Spíš už se občas objeví hra, kde je problém chybějící podpora nejnovějších API.
Taky jí pořád doma mám, i když už jen v PC pro děti. Po 10-ti letech služby se dá říct, že se mi ta investice do high-endu vyplatila;-)
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 18:07:29

Cas si kupit poriadnu nVidiu so spotrebou 660W aby ste mohli vykurovat preprdeny postkomunisticky barak pocas plynovej krizi...jaaaaaaaaj pockaj nebudete mat ne elektrinu a na najom.... jaaaaaaj to je len konspiracia tak nic vsetko berem naspat.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-15 19:37:15

Jo, určitě někdo průměrný si teď bude brát půjčku s vysokým úrokem aby si koupil grafiku která je primárně cílená na tzv "velryby" a lidi/společnosti co to chtějí na výpočty.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-16 19:00:57

A o kolik to sleze? O 5-10 % do 1Q/2023? Protože na víc to zatím nevypadá. Od června 2022 ceny v zásadě jen velmi mírně klesají či dokonce stagnují.
Nebavím se samozřejmě o RX 6800 atp., ale rád bych za solidku RX 6600, to mi stačí.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-17 09:57:08

Se dívám, že zlevňuje velké prd. Např. RX 6600 šla i s daní koupit před nedávnem za něco málo přes 8k, za tu cenu už to pomalu nikdo neprodává, všichni to táhnou někam k 8k7.
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-17 16:24:07

dolar, inflace
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-09-22 09:08:45
avatar
Zlevňuje hlavně high-end aby udělal místo nové generaci. Karty, které se dobře prodávají a nechystá se za ně náhrada nemají proč zlevňovat...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?
Remake prvního dílu Zaklínače bude hodně jiný! Kdy?Úterý, 29 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 957x
Komentářů: 5
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!
STAR WARS: Squadrons – skvělá hra nyní zdarma!Čtvrtek, 24 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1221x
Komentářů: 1
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!
The Witcher 3 s lepší grafikou i FSR 2 již brzy!Středa, 23 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1593x
Komentářů: 5
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!
Praga Bohema nové superauto z ČR stojí 32 milionů!Úterý, 22 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1425x
Komentářů: 5
Spider-Man: Miles Morales – další skvělý herní PC port je tu!
Spider-Man: Miles Morales – další skvělý herní PC port je tu!Neděle, 20 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 905x
Komentářů: 4
Unreal engine 5.1 - masivní vylepšení vizuálu nové generace her!
Unreal engine 5.1 - masivní vylepšení vizuálu nové generace her!Sobota, 19 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3257x
Komentářů: 3