TSMC dalo speciální podmínky NVIDIA a Intelu, AMD rozšířilo kapacity u TSMC i Globalfoundries. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 29 prosinec 2021
altNevypadá to, že by AMD mělo šanci kapacitně dohnat Intel, ale i tak rozšíří výrazně výrobu.

 

 

 

 

Společnosti TSMC a AMD spolupracují velmi úzce a nic se na tom nemění. AMD má díky tomu výhody u TSMC, nejen v optimalizacích výrobních procesů na míru, ale také v přednostním přístupu atd. Nicméně TSMC se podle průmyslových zdrojů rozhodlo definitivně dát prostor i NVIDIA a Intelu. A to nejen kvůli penězům, ale také kvůli geopolitickým zájmům.  

Šéfové obou firem nicméně museli víceméně prosit o kapacity výroby, protože věci se vyvinuly tak, že bez TSMC se dnes jednoduše neobejdou (neobejde se bez nich nikdo, kdo chce na trhu mít špičkové produkty). NVIDIA potřebuje moderní výrobu TSMC, jelikož je lepší než ta od SAMSUNG, která pro velké náročné GPU není zdaleka tak dobrá (protože pro ně ani nebyla primárně vyvíjena). Intel pak potřebuje jakoukoliv moderní výrobu, protože sám takovou nemá a evidentně ještě dlouho mít nebude. Pro obě firmy je situace nepříjemná, protože nejen AMD, ale především ARM výrobci jako Apple jim díky technologickému náskoku TSMC výroby produktově unikají.

NVIDIA se s TSMC poněkud nepohodla při vyjednávání o 7nm, kdy šéf NVIDIA přecenil důležitost své firmy pro TSMC snažil se ji natlačit do pozice, aby mu dala výhodnější podmínky tím, že vyjednával i s konkurenčním SAMSUNG. Jenže TSMC ho k jeho velkému překvapení prostě ignorovala. Nikdy mu lepší podmínky nenabídla, a tak NVIDIA skončila jen se zlomkem 7nm kapacit, který by potřebovala a nyní touto výrobou u TSMC vyrábí pouze GA100 HPC. Všechny ostatní aktuální AMPERE GPU jsou vyráběny 8nm u SAMSUNG, který ale také nemá kam rozšířit kapacity výroby a jeho 5nm proces pro větší čipy má zpoždění a není tak vyspělý jako ten 5nm proces od TSMC. Šéf NVIDIA tak chtě nechtě musel jít k TSMC a musel zajistit kapacity výroby na 5nm stůj co stůj, jinak by jeho nová generace produktů měla hodně problémy. Samozřejmě tentokrát to je TSMC, které si mohlo nadiktovat podmínky.

A také si je nadiktovalo. TSMC má dávno rozebránu většinu současných i chystaných kapacit svými stávajícími partnery, zejména Apple AMD či MediaTek. Ti tak mají standardní podmínky, platí samozřejmě zálohy, ovšem zdaleka nejde o částky pokrývající celkové náklady apod. NVIDIA a Intel, kteří se chtějí na 5nm a 3nm kapacity nacpat, čímž tak uberou z možných kapacit, které by dále mohly být přiděleny stávajícím partnerům TSMC, jsou v jiné pozici. TSMC prý nakonec přidělí oběma firmám kapacity, ale chce je od nich zaplatit dopředu. Konkrétně NVIDIA tak prý za 5nm výrobu, která začne příští rok, musí už teď a v dalších měsících zaplatit několik miliard dolarů dopředu. Celkem prý téměř 7 miliard a to dříve, než dostane vyrobený jediný čip. Samozřejmě je to pro NV trochu nepříjemné, není to standardní přístup, ale TSMC jasně dává najevo, kdo je tady pánem. Samozřejmě NV ty peníze má. Ale i kdyby je neměla, tak by je sehnat musela, protože jde o všechno. Bez 5nm kapacit TSMC by její nadcházející generace GPU byla naprosto nekonkurenceschopná. Tak jednoduché to je.

Ze situace nemají určitě radost u AMD, kteří sice mají zajištěny bezpečně velké kapacity na 5nm u TSMC, ale mohli mít výhledově i více. Takhle mají jistotou, že více nedostanou. Navíc AMD opět musí 5nm vyrábět nejen GPU, ale i CPU, takže pokud NVIDIA bude mít podobně velké kapacity výroby, ale jen čistě pro GPU, znamená to, že nemůžeme očekávat, že by AMD bylo schopno vyrábět výrazně více GPU než nyní. Rozhodně se tedy podíl obou firem výrazněji k ideálnímu stavu 50:50 nesrovná.

TSMC se velmi podobně zachovalo i k Intelu. Ten musí extra platit za stávající 6nm kapacity výroby, které už nyní používá k výrobě DG2 čipů, ale ještě mnohem více bude muset zaplatit za 3nm kapacity, které si přijel osobně vyprosit šéf Intelu na Taiwan. A dohoda je prý velmi podobná, jako u NVIDIA, tedy Intel bude muset zaplatit mnoho miliard dolarů dopředu už teď, aniž by byl vyroben jediný čip. Ne všichni u TSMC a na TAIWANU jsou ale z dohody nadšeni, protože speciálně Intel je přímým konkurentem. Nicméně jak někteří pozorovatelé říkají, Intel a možná i NVIDIA by za normálního stavu věcí byli odmítnuti, ovšem do hry vstoupila geopolitika. Taiwanská vláda má přímé zájmy u TSMC a jak víte, Taiwan je ohrožovaný Čínou. Naproti tomu USA mají své zájmy v Intelu, NVIDIA, AMD i Apple, takže dát všem těmto společnostem prostor ve výrobě u TSMC, které dnes výhradně a i v budoucnu z velké části bude probíhat právě na Taiwanu, dává USA ale i Evropě nůž na krk, své zájmy a své výrobce ohlídat a chránit. Taiwan je v současnosti naprosto klíčové místo na světě a neexistuje náhrada za čipy a technologie vyráběné v tamních továrnách. Tím že TSMC dalo prostor Intelu i NVIDIA, strategický význam Taiwanu pro USA, EU a celý západní svět ještě výrazně vzrostl, takže to bude znamenat i větší tlak na nutnou ochranu Taiwanu proti agresivitě Číny. Pokud by byla situace jiná a klidnější, podle mě by TSMC speciálně Intelu nikdy své kapacity nepřidělilo, nicméně teď se to hodí i politicky přímo Taiwanu, ale i TSMC, které samozřejmě potřebuje stabilitu a ochranu své výroby a svých zájmů.

  • AMD rozšíří výrobu u TSMC, Samsung i GlobalFoundries

Není tajemstvím, že TSMC hodně pomáhá AMD, přidělilo mu mnohem více kapacit, než původně bylo dohodnuto a spolupráce pokračuje a pokračovat bude. AMD rozhodně od TSMC nikam nepůjde (ani nemůže). Naopak obě firmy hledají způsoby, jak kapacity dále rozšířit. AMD má speciální verzi 5nm výroby pro své potřeby a nedávno TSMC představilo novou 4nm verzi výroby, o které se říká, že má prakticky stejný přínos jako 3nm, ovšem je výrazně ekonomičtější a jde vlastně o hodně vylepšenou 5nm výrobu, takže bude možné použít 5nm design čipů. A právě tahle výroba by měla být použita AMD.

AMD si zajistilo u TSMC ke stávajícím 7nm kapacitám, také velkou část 6nm a významnou část 5nm výroby, což znamená výrazný nárůst celkového objemu výroby čipů AMD u TSMC. K tomu chce ovšem přidat také kapacity u SAMSUNG, kde by měly být produkovány méně náročné čipy. K tomu všemu ale bude zapotřebí také odpovídající množství jednodušších čipů, jako jsou čipsety, I/O pro některé procesory atd. Ty mohou být vyráběny staršími procesy, jako je třeba 12nm u GlobalFoundries. Ty jsou také výrazně levnější, ovšem těch čipů bude AMD potřebovat hodně, pokud zvýší produkci ZEN procesorů a dalších věcí.

AMD tak s Globalfoundries aktuálně udělalo novou dohodu. AMD prodloužilo a výrazně zvětšilo objednávky. A to až do roku 2025. Původní záloha 1,6 miliardy se tak zvedla o dalších 500 milionů dolarů. Není přitom jasné, zda se to týká jen 12nm. GF sice nemá lepší proces nyní, ovšem už delší dobu se mluví o tom, že se snaží zajistit si modernější výrobu podobným způsobem, jako se dostalo ke stávajícím 14nm/12nm. Prostě ji koupí od SAMSUNG. Ve hře je tak prý hlavně 8nm a možná i 5nm výroba. Ovšem nic není potvrzeno, AMD by ale mohlo hrát v jednáních důležitou roli, stejně jako v minulosti. Se SAMSUNG má historicky výborné vztahy, s GF je pak přímo spjato, protože jsou to bývalé AMD továrny. Se SAMUNG navíc AMD výrazně rozšiřují spolupráci nejen v oblasti výroby, kdy AMD kromě 5nm kapacit si mělo zajistit významnou část 3nm a obě firmy spolupracují i technologicky, kdy nové ARM SoC platformy SAMSUNG používají AMD Radeon grafiky.

Každopádně bude to zajímavé. Bohužel téměř všichni výrobci se shodují, že problémy s dodávkami a výrobou čipů nebudou zdaleka vyřešeny v roce 2022. Velkou část roku budou problémy z roku 2021 pokračovat. Teprve na konci roku 2022 by se měla situace viditelněji zlepšit a opravdu výrazné zlepšení se očekává až v průběhu roku 2023. Nejde totiž zdaleka jen o čipy jako CPU a GPU, ale také o výrobu nutných elektro-komponent pro grafické karty, základní desky atd.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A jaké ty kapacity jsou?? 2021-12-30 13:24:32

No a jaké ty kapacity pro jednotlivé odběratele vlastně jsou?
Cit "AMD si zajistilo u TSMC ke stávajícím 7nm kapacitám, také velkou část 6nm a významnou část 5nm výroby"
A kolik to tedy je? Kolik byly ty původní kapacity a kolik je navýšení? A kolik kapacit dostali Intel a NVidia? A proč si AMD nezajistilo více, když má tak skvělé chipy a prodalo by i více?
Sry, ale bez konkrétních čísel je to jenom vata/mlha.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 17:30:04

Pochybuji, že ti někdo řekne konkrétní čísla. Že něco smluveného mají, to neutají, jelikož museli sjíždět vzorky a jezdily tam delegace techniků - ale konkrétní čísla a objemy jsou určitě obchodním tajemstvím.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 18:34:08

Kua hoši! To je tak ťažke otvoriť google, do riadku napisat "TSMC objem vyroby" a stalčiť enter?
Chapem že ani programatori či hackeri nieste, ale toto už je na urovni cvičenej opice!
https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2021/03/Podíly-jednotlivých-velkých-zákazníků-na-tržbách-TSMC-696x358.png
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 19:08:08

No, přesná čísla, hlavně ty o cenách se nezveřejňují, o tom jsem ale nemluvil. Stačilo pár minut hledání a našel jsem následující:
-podle analýzy JPMorgan bude Intel v 2023 druhý největší odběratel od TSMC; hmmm, proč, když AMD a TSMC mají tak dobré vztahy? Proč pak musí AMD hledat kapacity u Samsungu?
-ve 2023 bude Intel vyrábět 20k WPM (waferů/měsíc) ale TSMC celých 40k!!! Jak to, že na AMD nezbyde více?
https://wccftech.com/amd-to-stick-with-tsmc-for-majority-of-3nm-products-says-jpmorgan/
-3nm chipy bude Intel používat pro CPU pro procesory a datacentra - to TSMC podrazilo AMD? Nebo AMD buď špatně plánuje nebo není schopno dost procesorů pro NB prodat?
V článku nejsou vůbec žádné zdroje informací, ale to tady bývá dost často.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-31 07:34:15

No vidiš že vieš si aj veci dohladať, proste vyrobne kapacity su mizerne a kto viac zaplati toho su, peniaze vladnu svetom.
Tu su vyrobne kapacity TSMC a Samsungu:
https://www.cnews.cz/wp-content/uploads/2021/03/Kapacity-výroby-továren-TSMC-a-Samsungu-na-procesech-7nm-generace-a-novějších.png
Samsung ma mizerne kapacity 40k 7nm a 35k 5nm waferov mesačne
s toho 60% berie sam Samsung 20% qualkom a o zvyšnich 20% sa bije Nvidia IBM a dalši(možno už aj AMD).
U TSMC je to veselšie 140k 7EUV, 120k 5nm, 30k 3nm waferov mesačne.
Intel s toho berie 300k 7EUV(6nm) skoro 1/5 celej vyroby a 100k 3nm waferov cca na poly s apple. Tak že Intel zabera poriadnu časť TSMC liniek.
AMD časť vyroby presuva do Global= byvale AMD čipsety alebo niečo take, časť vyroby do samsungu , ale samsung nema extra velke vyrobne kapacity zazraky by som nečakal možno nejake konzoly.
Všetke dôležite veci sa stale budu vyrabať u TSMC. Len s navyšenim vyrobnych kapacit sa počitať neda lebo Nvidia aj Intel tam poriadne zamavali svojimi penaženkami.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-31 12:44:34

Citace:
U TSMC je to veselšie 140k 7EUV, 120k 5nm, 30k 3nm waferov mesačne.
Intel s toho berie 300k 7EUV(6nm) skoro 1/5 celej vyroby a 100k 3nm waferov cca na poly s apple. Tak že Intel zabera poriadnu časť TSMC liniek.


Nemáš tam chybu? Ze 140k 7EUV Intel odebírá 300k? A kdyby těch 140k bylo měsíčně a 300k ročně, tak těch 300k je cca 11% a ne 1/5(20%)
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 18:19:47

K těmto informacím je prakticky nemožné se dostat. Časem se proflákne, kolik měl kdo kapacit, ale to bude pohled do historie, aktuální či plánovaná čísla nikdo dobrovolně neprozradí. Pokud se nějaká dostanou ven, jsou natolik nekonzistentní, že se podle to nedá moc dobře určit, kdo kolik kapacit má. Sám jsem se to snažil dopátrat a bez valného úspěchu.
TeeJay [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 15:18:31
avatar
Tohle je pěkné číst, když má člověk kvůli současné situaci v počítači bazarovou 4 roky starou 14nm RX 580 8 GB a může být rád, že za ni zaplatil jen to co stála nová 2 roky zpátky.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 17:50:18
avatar
Jj. Já to tu psal už víckrát - taky jsem šetřil na novou kartu. Měl jsem v merku RTX 3060 a nebo RX 6600XT, ale co z toho zase vylezlo... RTX místo 8,5tis. 15K a nahoru a dlouho ani nebyly k dostání. RX v den vydání pár hodin za 11K a pak taky za >13K. Už jsem to nevydržel a koupil na aukro GTX 1070 Gigabyte eXtreme Gaming za 7,5 (v září). A svou starou GTX 1060 3GB prodal prakticky ihned za 4tis.
Když se divám na bazary dnes, tak to byl super kauf. Většinou se ceny pohybují kolem 8-10tis.
Už aby to bylo zase aspoň trochu normální. Jako dřív.
Tyraenelus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 20:55:08

Ja som v Januari 2020 na alze nasiel RX 5700 XT za 312 eur v akcii.. asi kauf roka
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 22:35:24

Za tuhle cenu byly MECH OC i jinde.
Každopádně kauf roku pro mě byla nová 1080ti seahawk za 115 (!) eur
(nebo pak 6800xt za 710eur)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 21:59:29

Jestli se do 2 let nezlepší situace, tak tu mizernost dostupnosti pocítíme všichni a to bude teprve plošná apokalypsa. Ty karty co tady vypisujete jsou ještě v pohodě použitelné a dá se s nimi nějakou dobu vydržet. Náš největší nepřítel hned po cryptu je dx13. Prostě konec podpory letitého standardu by nám v mžiku ukončilo relativně dobré časy dojezdu staršího hw.
Snižovat detaily není takový problém, ale nespustit hru je jiný oříšek. Paradoxně technologický posun by nám jen uškodil. Je to celé postavené na hlavu a bát se technologického posunu snad nikdo v minulosti nečekal.
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-31 08:56:47
avatar
Hmm a vzhledem k tomu, že asi hódně hráčů by bylo v p.r.d.e.l.i a nebylo sto si koupit novou GK na hraní, než možná naprostý lowend, by s tím konečně možná začaly společnosti něco dělat. Myslím, že by se nerady připravily o celý segment trhu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-01 21:09:01
avatar
Nevím jak jsi na to přišel.
Dodnes se dá hrát i na R9 290X z roku 2012, tak těžko hrozí, že by za dva roky někdo vydával hry, které nepůjdou spustit na současných GPU!
To nikdo neudělá už proto, že takovou hru by si koupilo příliš málo lidí...
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 17:39:12

Jinak používat nm už je out, teď letí ňáky Angstromy (1 Angstrom = 0,1 nm = průměr běžného atomu).
Takže "Intel N22" neznamená, že Intel bude rozjíždět znovu 22nm výrobu, ale 22A výrobu (2,2 nm).

Pod 10-15 Angstromů už je bez šance se dostat. To už si "hrajeme" pak s jednotlivými atomy.

Odkaz
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-30 18:04:21

Pod 10 - 15 to ani nemusí být třeba. Řešením dost možná bude VTFET výroba od IBM a Samsungu. Vertikální směr je podle všeho dobrý nejen pro vrstvení čipů.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-06 20:12:00
avatar
Tak jasný. V okamžiku, kdy vyřeší Nerudovský problém tepla, aneb "kam s ním", tak nejlepší tvar čipu bude krychle/koule, páč pro dosažení nejvyšších frekvencí a nejnižších latencí potřebujete především co nejkratší vzdálenosti mezi jednotlivými částmi čipu.
Dokud se ale nevyřeší odvod tepla, tak to zůstane placaté s nanejvýš pár vrstvami...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 508x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 824x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3114x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1348x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1216x
Komentářů: 5
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1894x
Komentářů: 1