Microsoft s AMD podrobně představili nový XBOX X s RYZEN, RADEON a RayTracing. Obří skok! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 16 březen 2020
Přejít na obsah
Microsoft s AMD podrobně představili nový XBOX X s RYZEN, RADEON a RayTracing. Obří skok!
Ray Tracing na AMD a konzolích v akci a mnohem víc!
alt

 

 

 

 

 

  • Microsoft s AMD podrobně představili nový XBOX X

                                          s RYZEN, RADEON a RayTracing. Obří skok!

Velmi podrobné detailní představení nové konzole a parametrů CPU i GPU a také dalších novinek.

Společnost Microsoft kompletně a detailně představila nový XBOX X. poprvé se také můžeme podívat dovnitř na celou konstrukci:

Uveřejněny také byly detaily kolem jednotlivých řešení, tedy zejména kolem SoC APU, které pro Microsoft navrhlo a vyrobilo AMD. Poprvé byly také demonstrovány schopnost nové konzole, včetně Ray Tracingu a to jak grafického, tak dokonce zvukového, protože AMD do toho SoC integrovalo nejen RYZEN procesor a výkonné Radeon RDNA 2 GPU, ale dokonce i 3D zvukový čip.

  • Co tedy přesně AMD pro Microsoft a jeho nový XBOX vyrobilo?

Jedná se o speciální SoC, tedy čip obsahující CPU i GPU část, speciálně pro XBOX X, ale je možné, že bude nasazeno i v serverovém řešení, pohánějící streamovací službu, kterou Microsoft chystá spustit. Každopádně jde o zdaleka nejvýkonnější APU řešení, které se kdy objevilo a v desktopu byste koukali na spojení RYZEN 7 3700X s GPU výkonnějším než RX 5700 XT v jednom čipu. Tenhle 7nm čip (TSMC) má plochu 360,45mm2, což je výrazně více než aktuálně největší RDNA GPU na trhu (NAVI 10 na RX 5700 sérii s 251mm2).

Součástí čipu je 8jádrová RYZEN 3000 procesorová část. Tedy ZEN 2 architektura, a fyzicky jde o stejné řešení, jaké mají desktopové RYZEN 3000 procesory. To znamená 8 jader / 16 vláken a dva CCX moduly. Microsoft si nicméně nadefinoval určitě speciality u AMD. Tou hlavní je, že kvůli konzistenci výkonu, jsou takty procesoru napevno. Tedy procesory nemají žádný dynamický boost, nemění tedy takty v závislosti na teplotě a využití v zátěži apod. Současně je vždy 1 jádro procesoru vyhrazeno Windows operačnímu systému, zbytek je k dispozici vývojářům.

Nicméně ti mohou využívat tuhle procesorovou část dvěma způsoby. Buď budou aktivní jen ta jádra, tedy procesor bude mít 8vláken bez aktivního SMT (tedy bude mít 8 vláken). Výhodou tohoto režimu je, že pak je takt stabilních 3,8GHz. Nebo může běžet 8jader/16vláken, ale procesor bude mít stabilně o 200MHz méně, tedy 3,6GHz. A znovu opakuji, ty takty jsou stabilní. Microsoft udává, že ve srovnání se současnou generací (8jádrový AMD JAGUAR na 2GHz+), je novinka procesorově 4x(!) výkonnější na 1 jádro i celek. Žádné překvapení, ostatně díváme se vlastně na desktopový RYZEN 7 3700X mínus několik málo %, protože má o něco nižší takty kvůli TDP. Ovšem 3,6 a 3,8GHz je monstrózně rychlé ne konzoli. Prakticky dvojnásobek proti současné generaci konzolí.

  • AMD RDNA 2 alias NAVI 2 s Ray Tracingem

Ještě zajímavější je samozřejmě grafická část. Ta má novou, pro PC ještě nevydanou RDNA 2 architekturu, tedy NAVI 2 řešení. Čip má fyzicky 56 CU, ale kvůli výtěžnosti a zaručené funkčnosti jsou 4CU vypnuty. Každý XBOX X má tak aktivních 52CU a konkrétně 3328 výpočetních jednotek (SP). GPU běží na stabilním taktu 1,825GHz (opět tedy žádný boost, aby MS eliminoval propady FPS apod.).

Dohromady tak GPU nabízí 12,15 TFLOPS výkonu. To je impozantní, zejména když to srovnáme s nejvýkonnějším RDNA 1 NAVI řešením, které dnes na trhu máme. Tím je Radeon RX 5700 XT s NAVI 10 čipem. Ten má ale jen 40 CU, tedy 2560 SP na taktu 1620 až 1980MHz, což dává 8,6 – 10,1 TFLOPS. Nový XBOX má tedy výpočetně o 20% výkonnější řešení a nová architektura má současně mnohem lepší IPC a řadu dalších nových technologií a optimalizací.

Na konzoli a APU čip extrémně působivé řešení. Nic podobného na PC prostě nemáme a myslím si, že tohle APU, pokud by jej AMD nabídlo v nějakém PC, by extrémně vyděsilo Intel a NVIDIA. RDNA 2 ale nabízí ohromná zlepšení proti RDNA první generace a mnohé byly přímo vytvořeny pro hry a použití v herních konzolích.

Zajímavá je také konfigurace paměti. Nová konzole má celkem 16GB GDDR6 na 14GHz, ale ty jsou rozděleny na 6x 2GB GDDR6 a 4x 1GB GDDR6 čipy. Všechny mají 14GHz a sběrnice je 320-bit. GPU má konkrétně propustnost pro svých vyhrazených 10GB na 560 GB/s (pro srovnání RX 5700 XT s 8GB GDDR6 a 256-bit má „jen“ 448 GB/s).

CPU a systémová část má pak těch 6GB a propustnost 336GB/s. 2,5GB z toho je vždy rezervováno pro Windows OS systém a chod hry a aplikací, zbývajících 3,5GB mohou herní vývojáři využít jako standardní RAM pro svou hru. K tomu tedy mají ještě 10GB grafické paměti. Očekávejte tedy výrazné zvýšení nároků na grafickou paměť už nové generace her, kdy těch 6GB začne být na hraně a 8GB bude minimum.

Konzole disponuje také novým 1TB NVMe SSD úložištěm se zhruba 2,4Gbit/s pro čtení a zápis. Rovněž má zajímavé řešení pro rozšiřující 1TB externí karty (SSD).

A co nabízí konzole dále? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5350x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 968x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1793x
Komentářů: 14
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2885x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 861x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 2