Společnost MSI nedávno odhalila vlastní herní konzoli na cestu. Jeho CLAW spoléhá na Intel.
Představit dnes mobilní herní konzoli na Intel platformě, je překvapivé. Zejména když se dnes obecně ví, že největší slabost Intelu je právě efektivita a výkon na nižších TDP proti AMD a jeho fenomenálnímu RYZEN ZEN 4 generaci APU, jakým je RYZEN Z1 EXTREME (RYZEN 7040/8040U). Ostatně je důvod, proč téměř všechny mobilní PC kapesní konzole, jsou dnes založené na AMD platformě. Kombinace CPU a hlavně integrovaného GPU výkonu v jednom čipu při nízké spotřebě 15 – 30W je bezkonkurenční. Speciálně proti Intelu, který na stejný výkon dnes potřebuje nejméně 2x více, ne-li 3x více W, a i to nemusí stačit.
Rozhodnutí MSI představit jeho konkurenci proti konzolím jako je ASUS ROG ALLY apod. ve formě PC handheld konzole CLAW postavené na Intel Core Ultra, bylo tedy překvapivé. Konkrétně MSI používá Intel Core Ultra 7 155H v kombinaci s 2x 8GB LPDDR5-6400MHz a 512GB nebo 1TB Gen4 SSD. CLAW má také 7“ 1920x1080 displej s až 120Hz, stejně jako třeba ASUS ROG ALLY. MSI má mnohem větší baterii 53Wh proti 40Wh, cena je ale podobná (799 Eur). Jak si novinka od MSI vede v přímém srovnání s cenově totožným ASUS ROG ALLY?
Jde o objektivní srovnání platforem Intel Core Ultra 7 155H s AMD RYZEN Z1 Extreme se stejnými 16GB LPDDR5-6400MHz paměti a Gen4 SSD se stejnými 7“ LCD a rozlišením. Srovnatelnější to být tedy už nemůže. Jak víme, nejde jen o procesory, ale hlavně o výkon integrovaných grafik, která je samozřejmě zásadní pro herní výkon. A jak to tedy dopadlo? Pro MSI dle očekávání špatně:
V žádné hře nedokáže jeho Intel platforma porazit konkurenci s AMD. A čím je TDP nižší, tedy blíží se v úsporných režimech k těm 15W, tím je rozdíl větší. Intel platforma je prostě a jednoduše o desítky % slabší na stejném TDP, nemluvě o mnoha problémech s Intel GPU ve hrách obecně, kdy na Radeon ovladače a jejich podporu ve hrách, Intel prostě stále nemá. MSI ještě může něco vylepšit dalším laděním firmware, ale těžko z toho vykřeše zásadně víc a porazí fyziku. Možná donutí konzoli běhat na vyšší TDP déle, ale fyziku ani vlastnosti ne plně konkurenceschopné Intel platformy, prostě neoblafne.
Je tu zkrátka velmi dobrý objektivní technický důvod, proč prakticky všechny PC herní konzole ala ASUS ROG ALLY nebo STEAMDECK atd. atd. (nemluvě o velkých Xbox X a PS5 konzolích), dnes používají AMD platformu, a nikoliv hardware od Intelu. MSI bude mít opravdu velký problém svůj CLAW prodat, protože konkurence je dnes na poli podobných zařízení už velká. A bude se dále rozrůstat. Z hlediska herního výkonu a efektivity MSI zvolilo zjevně horší platformu. A chtít za ten horší výkon stejné nemalé peníze?
- Proč MSI vsadilo na horší platformu? Nemělo na výběr …
Někteří se asi logicky zeptají, proč MSI také nepoužilo zjevně pro dané účely dnes mnohem lepší řešení od AMD a nesnažilo se svou konzoli jinak vylepšit proti konkurenci. Inu, viděli jste v poslední době kdysi bohatou nabídku MSI grafik? Schválně kolik tam najdete Radeon RX 7000 edic a modelů. A podívejte se i na nabídku MSI AMD desek. A za vše mluví i nabídka MSI notebooků s AMD procesory a grafikami. Ano, MSI a AMD dnes nejsou k vidění tak často, jak tomu bylo kdysi. Nepochybně MSI k tomu bude mít nějaké hezké marketingové vysvětlení, ovšem pravda je celkem jednoduchá.
Důvodem je, jak se MSI k AMD zachovalo v minulosti. Před několika lety, když NVIDIA začala s tím svým nechvalným tzv. „partnerským programem“, v rámci kterého chtěla donutit výrobce karet aby přestaly uvádět své nejlepší značkové edice i s AMD čipy, bylo MSI prakticky prvním, kdo hodil AMD přes palubu, a právně pochybnou spolupráci/diktát NV podepsalo. Jak dnes víme, partner program NVIDIA nakonec vybouchl, když celá věc vyšla veřejně najevo, protože se proti postavila řada jiných firem a OEM výrobců, kteří upozornili mimo jiné na jeho zjevnou nelegálnost. A také dali najevo, že NV nemá žádné právo si podobné věci diktovat. Bohužel ne všichni našli potřebnou odvahu se NV postavit včas a plné míře. MSI v té době už uznalo diktát NV a odsunulo AMD Radeon karty na druhou kolej. Začalo je různě přejmenovávat a dokonce schovávat. Již uvedené edice trapně mizely z nabídky i stránek MSI, jako-by nikdy neexistovaly apod. Vše přesně dle diktátu NVIDIA, kterému se MSI jako jedna z mála (ale ne jediná) firem kompletně a extrémně rychle podřídila.
Přirozeně od té doby tedy MSI ztratilo pozici prioritního partnera pro AMD. A některé čipy mu dnes AMD nedodává vůbec. Proto nabídka MSI Radeon apod. vypadá, jak vypadá. A je to škoda. Kdysi dělalo MSI výborné Radeon grafiky. O základních deskách nemluvě. Dnes zbyly jen zbytky a někdy vůbec nic. A s ohledem na atraktivitu současných AMD produktů a platformy jako takové, která je z mnoha důvodů nejlepší na trhu ve všech segmentech, je to prostě škoda.
Nepochybuji o tom, že MSI zkusilo získat od AMD jejich RYZEN Z1 pro svou CLAW konzoli, protože z technologického hlediska moc dobře ví, že jde o dnes nejlepší řešení. A pokud někdo bude popírat, že AMD RYZEN Z1 Extreme je lepší řešení než Intel Core Ultra 1xx, tak buď záměrně lže nebo tomu nerozumí. Překvapilo by mě ale, kdyby AMD vyšlo společnosti MSI vstříc. Speciálně když těch čipů není dost a zájem o AMD platformu mají dnes prioritní partneři, kteří se tehdejší nezákonné snaze NVIDIA postavili na větší odpor a nehodili jej přes palubu tak rychle a vehementně, než to bohužel pro zákazníky a trh, udělalo MSI. A ani těm dnes AMD nedodává množství, které by rádi měli, protože prostě nemá dostatek výrobních kapacit. MSI každopádně nemělo na výběr a muselo použít Intel a jeho řešení, jehož dnes jedinou skutečnou výhodou je, že má kapacit dostatek. Nevýhodou je prakticky všechno ostatní, zejména v praktickém srovnání s tím, co za stejnou cenu nabízí dnes AMD.
MSI a jeho CLAW má přijít do prodeje na přelomu Q1/Q2 za stejné ceny jako byl před delší dobou uvedený a dnes stále zjevně výkonnější ASUS ROG ALLY. Pokud ovšem MSI nedokáže dostat výkon na minimálně stejnou úroveň (kdy se hraje doslova o každý FPS, protože i RYZEN je kompromisní řešení s ohledem na výkon, který poskytuje), nevím, jaký má vlastně CLAW smysl. Pokud si někdo vystačí s levnějším PC hand-heldem s nižším grafickým výkonem, může si koupit třeba STEAM DECK, který má v řadě věcí (mimo tedy absolutního výkonu, protože je postavený na starší generaci AMD APU) náskok nad všemi podobnými řešeními.
Je škoda, že se MSI vmanévrovalo do současné pozice vůči AMD. Produktová nabídka MSI produktů tím výrazně utrpěla. Stále má zajímavé produkty, ale některé nemá vůbec a některé mohly být ještě zajímavější. Chybí tam dnes ta větší variabilita a interní konkurence, což ovlivňuje i cenovou atraktivitu mnoha věcí. Každopádně vidí někdo nějakou výhodu v MSI CLAW proti ASUS ROG ALLY, LENOVO GO případně SteamDecku s ohledem na prezentovaný výkon a cenu?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|