Oculus Rift je hotov! Set virtuální reality od Faceboku se představuje ve finální verzi. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 13 červen 2015
altRevoluce může začít? Finální verze se podstatně liší od testovacích. V prodeji bude začátkem roku.

 

 

 

Takže je to tady. Po několika letech slibů a hlavně vývoje, přichází Facebook, který celý projekt před časem koupil, s finální verzí první generace asi nejznámějšího setu virtuální reality, který znáte jako Oculus Rift. A takhle vypadá:

Finální verze se v mnoha věcech liší od těch vývojových verzí. Předně má mnohem lepší ergonomii a je lehčí. Pro každé oko využívá OLED display s rozlišením 1080x1200 a celkově tak má 2160x1200 při 90Hz.

Součástí brýlí jsou i sluchátka, která se ale dají odepnout a používat vlastní headset, chcete-li. Samotné brýle nemají pevné tělo jen kostru, vnější část tvoří speciální prodyšná látka, pod kterou jsou také speciální senzory, které ve spojení se snímací kamerou, která je na podstavci a ta měří polohu brýlí a díky tomu VR funguje, jak funguje.

V balení bude na začátku standardní Xbox gamepad ovladač, což je trochu zklamání, ale prý je to díky co nejjednodušší implementaci a použití této VR sady pro běžné hráče. Nicméně zatím to bude fungovat jen na PC. Později ale dorazí speciální Touch ovladače pro obě ruce, které umožní lepší ovládání. 

Pro Oculus se už také tvoří podpora ve hrách se správným zobrazením. Celý systém bude součástí platformy Microsoft Windows. Představeno bylo jen několik nativních her – EVE Valkyrie, Chronos, Edge of Nowhere, simulátorů různých sportů a další. Všechny jsou ještě ve vývoji, včetně mnoha dalších, zatím neprezentovaných. Bez nativní podpory není totiž VR set zajímavý a neposkytuje to, co by měl.

Kromě Oculus se na trh chystá i velká spousta konkurentů. Faceboook zatím neprozradil cenu, ale údajně se má pohybovat kolem 10 tisíc korun. V prodeji se má objevit začátkem roku 2016, takže pravděpodobně na lednovém CES v Las Vegas bude jednou z hlavních hvězd. Jinak aby byl Oculus Rift k něčemu, potřebujete i odpovídající PC, který by měl obsahovat minimálně následující:

  • Procesor: Intel Core i5-4590 nebo AMD FX-8000 a lepší
  • Grafika: GeForce GTX 970 nebo Radeon R9 290 a lepší
  • RAM: 8 GB
  • Porty: 2 × USB 3.0, HDMI 1.3
  • OS: Windows 7 SP1 a lepší

Tak co, myslíte si, že se opravdu díváme na velkou věr a revoluci, díky které budeme moci používat naše monitory už jen na běžnou práci a na hraní her budeme mít tohle? Osobně tak trochu váhám, zda si ty tři 4K monitory do Eyefinity pořídit ;).

Dvě pěkná videa o Oculus Rift ...

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Mortal Kombat II vyráží do kin – film pro fandy herní předlohy
Mortal Kombat II vyráží do kin – film pro fandy herní předlohyČtvrtek, 07 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 96x
Komentářů: 0
Česká strategie The Guild - Europa 1410 se ukazuje
Česká strategie The Guild - Europa 1410 se ukazujeStředa, 06 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 129x
Komentářů: 0
007 First Light – herní bond není přetexturovaný Hitman
007 First Light – herní bond není přetexturovaný HitmanÚterý, 05 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 535x
Komentářů: 0
Heroes of Might and Magic: Olden Era v předběžném přístupu!
Heroes of Might and Magic: Olden Era v předběžném přístupu!Pondělí, 04 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 1
Subnautica 2 bude přístupná už v květnu
Subnautica 2 bude přístupná už v květnuSobota, 02 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 762x
Komentářů: 0
Star Wars: Galactic Racer – klasické kluzákové závodění se vrací!
Star Wars: Galactic Racer – klasické kluzákové závodění se vrací!Pátek, 01 květen 2026
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 611x
Komentářů: 0