AMD bude mít 32jádrový/64vláknový ZEN procesor s 8kanálovým řadičem DDR4 – nový OPTERON Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 únor 2016
altSoučasné 18 jádrové a brzy i 24 jádrové procesory Intel XEON dostanou konkurenci v roce 2017.

 

 

 

 

Zatímco v letošním roce AMD podle všeho představí jen 8jádrové procesory FX pravděpodobně se 16vlákny) s architekturou ZEN, které budou určeny pro běžný spotřebitelský segment a tedy do AM4 platformy s dvoukanálovým řadičem DDR4 pamětí a jako konkurence proti LGA 1151 platforma Intelu, má plány i na nové OPTERON procesory konkurující tomu nejlepšímu, co dokáže Intel nabídnout.

CERN prozradil plány AMD, když odhalil, že nejvýkonnější nový 14nm OPTERON založený na ZEN architektuře a plánovaný na rok 2017, bude nabízet 32jader, pravděpodobně tedy 64 vláken a 8 kanálový řadič DDR4 pamětí! Jinými slovy, AMD bude přímo konkurovat tomu nejlepšímu, co nabízí Intel, což je dnes 18jádrový 22nm XEON, a letos a také pro celý rok 2017 se dočkáme 14nm nástupce s až 24 jádry a 48 vlákny.

Je ale pravděpodobné, že v případě AMD půjde vlastně o dva 16jádrové 4kanálové čipy v jednom pouzdře. Právě takový čip by připadal jako reálně největší vhodný pro hromadnou výrobu. Ale není to nic nového, AMD již takové složené čipy jako OPTERONy nabízelo a nabízí. Určené jsou samozřejmě pro největší socketovou platformu. AMD by tedy dokázalo postavit i pro běžný trh něco přímo proti X99 platformě, což tedy máme tímto potvrzeno. Nicméně kromě AM4, do kterého by se ale takový čip nevešel a to ani ten 16jádrový, nemáme ani náznak toho, že by AMD něco proti X99 platformě skutečně chystalo. Není se ale zase až tak moc co divit, příprava by stála extra peníze, které nyní AMD nemá, takže se soustředí na to přežít a připravit alespoň tu AM4 platformu, kde nové ZEN procesory FX nabídnout maximálně 8jader (tedy asi 16vláken celkem) a dvoukanálový řadič DDR4, zkrátka postaví se proti Core i5/7 na LGA 1151 Z170 platformě Intelu.

X99 platforma Intelu navíc jako taková tvoří zhruba 1-2% prodejů i u vlastního Intelu, takže to rozhodně není nic moc ekonomicky zajímavého, a zatímco Intel si může dovolit na tohle vydávat peníze, které mu zajistí ale poměrně malý zisk zpět z této platformy, AMD takové peníze navíc nemá, takže přímo konkurenční platformu vůči X99 v dohledné době nečekám. V serverové a profi oblasti se však AMD zjevně s novými OPTERON procesory plánuje Intelu postavit přímo a všude. AMD doufá, že novými procesory dokáže oslovit až 80% trhu. A nutno říci, že to nejsou očekávání nereálná. Mnoho současných firem je nespokojeno se situací, protože fakticky nemají na výběr a Intel je dnes prostě jediná volba za cenu kterou určuje nikoliv trh, což mnoha z nich pochopitelně velmi vadí. Mluví se o tom, že zhruba 10-20% trhu tak může AMD získat jen tím, že dokáže nabídnout alespoň srovnatelný výkon jako Intel a firmy k němu půjdou jen proto, že budou mít konečně na výběr. Samozřejmě bylo by to dobré, protože by se tím zároveň vytvořil nějaký tlak na ceny i vývoj, který dnes v podstatě z hlediska konkurenčního prostředí neexistuje a fakticky tak ani nevíme, zda jsou Intel procesory opravdu tak dobré a nemohlo by být něco lepšího, jelikož neexistuje srovnání. Pravdou ale je, že AMD slibuje zajímavý nárůst výkonu na jádro, který by spolu se snížením spotřeby mohl znamenat hodně. Současné mnoho let staré procesory AMD vyráběné 32nm a často vysmívané, jsou stále výkonově v mnoha případech hodně blízko o několik generací mladším konkurentům, takže pokud ZEN udělá skok, jaký se od něj čeká, rozhodně by AMD mohlo být více než vyrovnaným soupeřem …

Bohužel nadále zůstává problém kapacit výroby. I kdyby AMD nabídlo 2x lepší procesory než Intel, stejně jich nedokáže vyrobit tolik, aby pokrylo potřeby trhu. Odhaduje se, že AMD by bylo schopno pokrýt maximálně tak 40% potřeb trhu a i to by nebylo jednoduché. Intel a jeho výrobní kapacity, kterými dnes vytváří asi 12% všech křemíkových čipů, jež se na světě vůbec vyrobí, zkrátka nemá v AMD skutečně vyrovnaného konkurenta (AMD (GF) má jednu 14nm továrnu a druhou bude přestavovat, Intel má už nyní čtyři 14nm továrny, které navíc stále nejedou na plný výkon). AMD možná dokáže nabídnout stejný výkon, dokáže konkurovat i cenou, ale nedokáže konkurovat výrobou a tento zásadní fakt ovlivňující vše, bude platit i nadále. Přesto doufáme, že nové ZEN procesory vylepšení alespoň zdání konkurence a přinesou trochu zajímavější možnosti volby a ukáží, jak na tom stávající Intel procesory vlastně jsou …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 18
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázce
VENOM míří do kin – antihrdina v pořádné ukázceStředa, 25 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 380x
Komentářů: 1
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?Pondělí, 23 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1046x
Komentářů: 5
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?Neděle, 22 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1965x
Komentářů: 0
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1159x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 1
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 0