AMD "CARRZIZO" APU - nová generace s EXCAVATOR CPU architekturou a třetí generací GCN GPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 17 červenec 2014
altNové A10 procesory by mohly nabídnout i integrovanou HBM paměť.

 

 

 

Ačkoliv se KAVERI architektura na trhu ještě ani pořádně neohřála a již brzy bude rozšířena nabídka o nové nižší modely A6 a A4, už se chystá nástupce. Ten bude v podstatě vrcholem toho, co APU prvních generací předvede.

CARRIZO procesory pro FM2+ budou využívat procesorovou architekturu EXCAVATOR, což je výrazně modifikovaný Bulldozer, PileDriver a SteamRoller. V podstatě je to poslední generace této architektury s mnoha výraznými změnami. Mluví se o zvýšení výkonu zhruba o 30% při stejné spotřebě, což může znamenat ještě větší zvýšení výkonu, pokud na té stejné spotřebě poběží nové CARRIZO na vyšší frekvenci než stávající KAVERI. Nadále bude samozřejmě procesor vyráběn 28nm.

AMD opět o něco více propojí spolupráci CPU a GPU části. K tomu poslouží i použití třetí generace GNC architektury, která by se měla částečně představit s uvedení letošních TONGA čipů pro mainstreamové grafiky. Zaměří se na výrazné zlepšení efektivity se změnou ve využívání sběrnice.

Základní mobilní verze budou mít jen 15W TDP. Samozřejmě výkonnější mobilní a desktopové verze budou mít vyšší TDP, ale také znatelně vyšší výkon. Bohužel to vypadá, že velké FX procesory pro AM3+ se EXCAVATOR architektury nedočkají. Stávající 28nm výrobní proces totiž pro ně není příliš vhodný. Nicméně jak už víme, AMD pracuje na zbrusu nové procesorové architektuře a ta by již měla využívat s velkou pravděpodobností 14nm výrobní proces. Na vše si ale budeme muset počkat až do roku 2016. Pro rok 2015 ale rozhodně počítejte s APU CARRIZO procesory pro FM2+ a to konkrétně někdy během Q2.

V posledních dnech se také objevily spekulace o tom, že AMD u některých verzích CARRIZO procesorů nasadí integrovanou rychlou paměť a to konkrétně složené paměti typu HBM. Bohužel nic z toho zatím z nějakého důvěryhodného zdroje potvrzeno. Ačkoliv smysl by to rozhodně mělo. Rychlost paměti výrazně ovlivňuje výkon integrované grafiky, takže pokud by AMD dokázalo k procesoru přidat i rychlou HBM paměť, mělo by to výrazný vliv. Vzhledem k tomu, že o něco podobného se pokusil i Intel už u stávající generace CPU, kde však právě tato nejzajímavější verze není příliš na trhu k vidění, má to celé logiku. Uvidíme, jak to dopadne.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher 3 slaví 10 let! Aktualizace hry i nový díl v dohledu
The Witcher 3 slaví 10 let! Aktualizace hry i nový díl v dohleduPondělí, 02 červen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1174x
Komentářů: 1
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujalo
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujaloPondělí, 26 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1522x
Komentářů: 1
Anno 117: Pax Romana – parádní ukázka
Anno 117: Pax Romana – parádní ukázkaStředa, 21 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2032x
Komentářů: 0
Peacemaker season 2 v pořádné ukázce!
Peacemaker season 2 v pořádné ukázce!Úterý, 20 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1132x
Komentářů: 1
Ironheart – nový seriálový MARVEL propadák se blíží?
Ironheart – nový seriálový MARVEL propadák se blíží?Pondělí, 19 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1718x
Komentářů: 0
Bungie ukradli grafický design pro svou hru Marathon
Bungie ukradli grafický design pro svou hru MarathonPondělí, 19 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1116x
Komentářů: 0