AMD prezentovalo výkon FUSION – Bobcat má vyšší grafický výkon než Core i5! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 15 září 2010
altSpolečnost AMD není z těch, co plýtvá slovy. Za to občas ukáže něco docela zajímavého.

 

 

 

V těchto dnech probíhá IDF společnosti Intel a už tradičně si AMD pořádá kousek od místa konání IDF vlastní předváděčku. Tentokrát novináři rozhodně nelitovali. AMD ukázalo schopnosti prvního FUSION čipu Bobcat.

Jak víte, Bobcat je 40nm záležitost a je to spojení CPU a GPU, takže se to nazývá APU. Bobcat staví na upravené architektuře Athlon II procesorů a DX11 grafické architektuře RV8xx. Jak víte, Bobcat není určen na běžný trh, coby regulérní CPU. Je to miniaturní čip, který je určen pro integraci přímo na desku a najde místo v netboocích, nettopech a podobných zařízeních. Objeví se dvě verze: Zacate s 18W, která se může objevit i v běžných NB a Ontario s 9W. Obojí jsou dvoujádra, ale liší se takty. Ontario ještě bude mít jednojádrového bratříčka, který by se mohl objevit v tabletech.    

Až doposud jsme ale neznali přesný výkon nových procesorů. Čip je to opravdu miniaturní, až se nechce věřit, že se tam naskládají dvě procesorová jádra a DX11 grafika. Čip má něco kolem 74mm2, což je skoro o třetinu méně než malý Intel ATOM a mnohonásobně méně, než běžné procesory! Ostatně je 40nm a ne 45nm. Už dříve se hovořilo o tom, že procesorově nemá ATOM proti tomuhle žádnou šanci, o čemž nepochybujeme. Hodně se spoléhalo i na grafiku, i když zde největší sláva FUSION teprve přijde, protože Bobcat má jen 80SP v sobě. To 32nm Llano chystané na léto 2011 už má 400SP! Nicméně garantuji vám, že tak vysoký výkon, jaký dokáže Ontario a Zacate podat, to jen tak nějaká grafika v CPU nedokáže.

AMD prezentovalo výkon 15W Zacate, která dokázala s jedním DDR3 modulem rozeběhnout hru City of Heroes v rozlišení 1024x768 v nízkých detailech na 27-34FPS, tedy hratelně. Naproti tomu grafika a procesor Intel Core i5 520M v notebooku, tedy mobilní procesor se vším všudy, to dokázal jen na 14-19FPS a to je docela rozdíl. Samozřejmě AMD na rozdíl od Intelu, umí využít grafiku i k akceleraci a podpůrným výpočtům a tak na tom GPU HTML5 jedou jako z praku. Procesory již jdou do výroby, dodávky začnou v Q4/2010 a první produkty už budou na přelomu roku. Důraz je kladen na Mini-ITX desky a samozřejmě netbooky a notebooky kolem 500 dolarů a níže. První FUSION procesor od AMD tedy poměrně dost překvapuje. Vzhledem k titěrným rozměrům to vypadá na docela slušný procesor, zejména ve srovnání s Intel ATOM, proti kterému bude stát hlavně. Rozhodně to vypadá na zajímavé oživení v segmentu netbooků a levných notebooků.  

Zdroj: Anandtech.com, DDWorld.cz

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1371x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 967x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1338x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3943x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1499x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1402x
Komentářů: 0