AMD RYZEN procesory mají lepší výkon v aktualizaci Windows 1903 – o jednotky % ve hrách i jinde. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 19 June 2019
altNová květnová aktualizace Windows 10 (1903) přinesla optimalizaci pro procesory AMD RYZEN.

 

 

 

 

Microsoft konečně aktualizoval Windows a jeho scheduler pro specifickou architekturu AMD RYZEN procesorů. Nově tak Windows přiřazuje úlohy primárně jádrům v jednom CCX bloku, něž začne vytěžovat jádra v dalších blocích. Tahle zdánlivě drobná změna má však znatelný přínos. Snížily se odezvy, zrychlily se reakce systému atd. To má, jak přímý vliv na výkon v aplikacích, tak třeba i na snížení spotřeby apod. Přínos lze pozorovat, a hlavně měřit i u současných RYZEN procesorů, včetně Threadripper, ale ještě více to bude vidět u nové generace se ZEN2 architekturou, která má další změny.

AMD samo prezentovalo grafy, ve kterých v procesorově omezených testech, typicky tedy hra v nízkém 1080p rozlišení v nízkých detailech s výkonnou grafikou, s aktualizací Windows 1903 běží najednou až o 15% rychleji (tedy o 15% více FPS). Pozorovatelné zlepšení je ale i ve vyšších rozlišeních. Bavíme se tedy o nárůstu třeba 2-10 FPS, při současném snížení odezvy.

Řada nezávislých testů tato drobná vylepšení v praxi potvrzuje. Zlepšení ale nastalo i u ThreadRripper procesorů, kde narostl výkon v řadě aplikací o několik %. Stále to ale neřeší problém, že Windows scheduler je mizerný sám o sobě. ThreadRipper má stále v řadě případů v prakticky stejné úloze lepší výkon na Linuxu než na W10. Problém Windows scheduleru je tak mnohem hlubší a vyžadoval by jeho kompletní přepracování, tedy prakticky přepracování jádra celého systému a do toho se MS zjevně moc nehrne. Problém je ale stále více viditelný s tím, jak roste počet jader procesorů, takže se to netýká jen AMD ale i vícejádrových Intelů (obecně je to viditelné hlavně u procesorů nad 16 jader). AMD tak údajně u nové generace ThradRipper 3000 udělá nějaké HW změny a vylepšení, které by to měly alespoň částečně řešit.

Každopádně květnová velká aktualizace Windows 10 (1903) znamená pro procesory AMD a jejich uživatele další zlepšení a sice ne radikální, ale měřitelné zlepšení výkonu o jednotky % a obecně lepší funkčnosti. Microsoft tak tím i uznal význam AMD ZEN architektury. Naopak pro konkurenční Intel procesory znamená tato květnová aktualizace další záplatování a další snížení výkonu v některých oblastech. Proto bude zajímavé praktické srovnávání výkonu procesorů v chystaných nových testech, protože drtivá většina starších recenzí a testů dnes je dělána prakticky bez bezpečnostních aktualizací pro Intel procesory. Sám Intel aktualizace nepoužívá, protože samozřejmě chce ukazovat výkon co nejlepší. AMD dokonce také nepoužilo záplatovaný Windows u testování výkonu Intel procesor, a to proto, aby v o to více praxi pak vynikly a překvapily RYZEN procesory vyšším výkonem proti Intel, než jaký prezentovalo AMD.

Z vlastní praxe mohu potvrdit, jak drobné zlepšení výkonu RYZEN procesorů napříč hrami i aplikacemi, tak naopak opět o něco horší výkon Intel procesorů v některých případech. Prakticky vzato bych skoro řekl, že o co se zlepšil výkon AMD, o to se naopak zhoršil výkon Intelu. Nejvíce mě ale trápí problémy se stabilitou a odezvou, které nutné bezpečností záplaty přinášejí. Za poslední rok a něco jsem zažil s Intel platformou tolik podivností, pádů, restartů a sekání, jako nikdy dříve dohromady. Ale nedivím se, když prostě nutíte procesory a aplikace pracovat jinak, než doposud pracovaly a obcházet ty triky, díky kterým docházelo za cenu bezpečnosti k vyššímu výkonu. Je to tedy spíše napravení situace, ale stále nejde o skutečné opravy. Problém Intelu je špatná a děravá architektura Core, a bez zcela nové generace architektury a procesorů, problémy být skutečně opraveny nikdy nemohou a tohle záplatování jen snižuje velké riziko zneužívání, ovšem za cenu zhoršení fungování procesorů, které Intel ale dál děravé prodává. Naštěstí to zájemce o nový, bezpečný a výkonný PC nemusí dnes trápit. Už brzy budou k dispozici zbrusu nové procesory RYZEN 3000, které budou lepší prakticky ve všech ohledech a bez problémů.

Nová aktualizace Windows tak jednoznačně přináší vylepšení pro AMD RYZEN procesory, ale neočekávejte desítky % výkonu a nějaká opravdu rapidní zlepšení. Ale i tak, těch několik % výkonu a o trochu lepší odezva + o trochu nižší spotřeba, je příjemným vítaným bonusem a jen to ukazuje, co všechno se dá ještě zlepšit a další potenciál tam určitě je. Jak v procesorech a platformě AMD, což by ale měly zase o něco zlepšit nové RYZEN 3000 a X570, tak v samotných Windows. To ale bude běh na hodně dlouhou trať. Scheduler je zoufalý, a jen to, že Windows 10 konečně rozpoznává specifickou AMD ZEN architekturu a lépe přiřazuje zátěž jádrům/vláknům, trvalo Microsoftu do Windows 10 začlenit 2 roky od vydání první generace RYZEN procesorů. To nám naději na nějaká rapidní další zlepšení ze strany Microsoftu moc nedává. AMD ale tvrdí, že pracuje s MS na dalších vylepšeních.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-19 18:21:28
avatar
Jediny co mě ta aktualizace udělala, přidala 1fps to benchmarku novyho tw a zmršila zobrazení pamětí ve spravci zařízení
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-19 21:25:38

taky sem si narustu vykonu nevsiml...asi kvuli tomu ze nehraju 4 roky starou hru na low detaily, jak amd testuje
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Instalace 2019-06-20 10:06:12

To by se mi nejdříve, ale musela ta jejich aktualizace nainstalovat...
Nabídka instalace...říkám si OK dám nainstalovat...instalace,restart...černá obrazovka...po 30 min vypínám PC. Zapnu PC a černá obrazovka...čekám...vypínám....zapínám a šup windows...kontroluju verzi windows a je tam původní... ufff aspoň že tak :-)
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-20 12:00:08
avatar
Mě to taky trvalo docela dlouho. Černá obrazovka, ale vidím že disk hrabe, tak jsem to prostě nechal a v pohodě to po několika samo restartech naběhlo v nové verzi. Nesmíš být netrpělivý
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-20 12:19:24
avatar
instalace trvá déle, ale na všech PC nám sice za dlouho, ale proběhla OK.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-21 10:13:25
avatar
Hele, moje zkušenost praví, že se aktualizace na major verze serou lidem, který nechají zaplý antivirák (až na integrovaný defender).

Nikdy jsem neměl s žádnou aktualizaicí problém a to jsem měl v ruce notebooky, u kterých to "zaručeně nešlo".

A tím mé moudro končí.

Dobře, abych nekecal, tak dřív byly problémy takového toho I/O rázu, kdy to rozesírala některá připojená usb zařízení (většinou čtečky karet), ale to bylo celkem slušně popsané a týkalo se to hlavě upgradu prastarých hardwarů s win 7 na 10, nikoliv updatů v rámci jedné verze.
Tygrous [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - díky 2019-06-20 12:36:15

Ok díky...dám tomu více času :-)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 584x
Komentářů: 4
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 315x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 365x
Komentářů: 2
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 755x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 939x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1231x
Komentářů: 6