AMD se vrací do serverů DELL! Zájem o EPYC procesory roste. Jsou výhodnější a bezpečnější Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 08 únor 2018
altZatímco Intel se snaží uhasit největší problém poslední doby, AMD získává další pozice.

 

 

 

 

Servery a datová centra jsou velmi výnosnou špičkovou technologickou oblastí, na kterou se firmy jako Intel a NVIDIA soustředí. Konkurence však v posledních letech skomírala, protože jediné AMD je schopné konkurovat na poli procesorů Intelu a současně na poli GPU společnosti NV. Jenže AMD má menší rozpočet na obě oblasti dohromady, než je rozpočet NV jen na GPU o mnohonásobně větším Intelu nemluvě. A tak jistě víte, že konkurenční prostředí fakticky v posledních letech neexistovalo a zejména v serverech spadl podíl AMD fakticky na 0%! Zákazníci a uživatelé tak byli ponecháni na pospas většinou jediné volbě a podle toho vypadaly její ceny i minimální snaha o zlepšení a vývoj. AMD se však oklepalo a minulý rok nabídlo zbrusu novou platformu procesorů EPYC s až 32jádry/64vlákny a fantastickou výbavou, která překonává i možnosti dominantního konkurenta, včetně možnosti opřít se o výkon a možnosti AMD Radeon Instinct GPU karet, kterým Intel nemá čím konkurovat.

Novinky samozřejmě zaujaly, nicméně na poli serverů a datových center trvá, než si zákazníci vše otestují a dají příležitost něčemu novému a nevyzkoušenému. Problémy dominantního výrobce Intel, jehož procesory nejsou tak bezpečné, jak se myslelo (MELTDOWN a SPECTRE), přičemž neexistuje dobrý způsob, jak je 100% zabezpečit protože problém je v jejich architektuře bez ztráty výkonu a dalších problémů, nutí výrobce i provozovatele serverů a datových center se přeci jen více zajímat o konkurenční nabídku AMD procesorů. Samozřejmě AMD nemůže jen tak prodávat své EPYC procesory na ulici a doufat ve velký úspěch, ačkoliv jsou v mnoha oblastech výkonnější a efektivnější než Intel, nemluvě o výrazně atraktivnější ceně. Potřebuje přímou podporou a zájem ze strany hlavních výrobců a dodavatelů serverových řešení. AMD však v posledních týdnech hlásí nové a nové zakázky a reálné nasazení svých EPYC čipů do praxe v serverech a datacentrech významných firem.

Aktuálně hlásí DELL, že procesory AMD se vrací do jeho serverové nabídky (poprvé po mnoha letech). Ohlásil výkonná řešení 1U a 2U v podobě Dell PowerEdge R6415, R7415 a R7425, tedy žádná ořezávátka, ale plnohodnotné špičkové produkty. V současnosti podíl AMD procesorů zdaleka neodpovídá jejich reálným současným schopnostem, ale setrvačnost zákazníků je bohužel značná. Zejména v serverové oblasti však každé % podílu navíc znamená pro AMD velké peníze a nové možnosti, takže z té faktické 0% podílu, kterou AMD na serverech v roce 2017 před vydáním 14nm EPYC mělo, nyní roste o jednotky % a začíná být opět zajímavé. A právě produkty DELL a dalších firem jeho růst budou akcelerovat a ukazovat, že AMD je rozhodně velmi zajímavou nabídkou, zejména ve světle aktuálně problémových a předražených Intel variant. Každé zvýšení podílu a prodejů AMD procesorů na úkor Intelu je krokem správným směrem ke stabilizaci trhu a zlepšení podmínek pro všechny zákazníky, ať už nakupují procesorové řešení jakékoliv značky. Jaký je svět bez alternativy, vývoje a alespoň zdání konkurence, jsme viděli v minulých mnoha letech. A asi se shodneme, že takový trh a svět už nechceme.

Je skvělé že zrovna významný DELL, který ne vždy byl k AMD ve svých počítačích otevřený a vstřícný, nabízí najednou hned několik špičkových řešení. A není rozhodně sám. Během tohoto roku tak AMD naplánovalo zvýšení výroby EPYC procesorů, včetně uvedení dalších nových variant a rozšíření nabídky. A to včetně EPYC čipů pájených přímo na desky.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 29
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-09 09:09:15
avatar
To je dobra sprava. AMD si pomaly ziskava trochu serveroveho trhu
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-09 16:47:11
avatar
na server Epyc čekám jak na smilování...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 01:56:42
avatar
Už jsem trochu sondoval, zda by naši HW specialisti nechtěli začít nakupovat servery s EPYC procesory místo Intelu, ale ač někteří z nich mají sami doma Ryzen, v diskuzi jsem se dozvěděl, že i teď po roce je problém se SW podporou.

My jen virtualizujeme a hypervisory si prý zatím se ZEN architekturou moc nerozumí. Linux kernel sice není problém, ale o úroveň výš už to trochu drhne.

Další komplikace je, že jeden EPYC se tváří jako 4 NUMA zóny, namísto Intelu, kde až se dvěma CPU má člověk dvě NUMA zóny.
A to vůbec nemluvím o tom, že AMD z nějakého důvodu nepropaguje kernelu informaci o tom, že jeden ZEN chip je složen ze dvou NUMA zón (AMD jim říká CCX - core complex). Takže správně by měl kernel pracovat s jedním EPYC cpu jako s osmi NUMA zónami a to už je docela mazec.

Zkrátka se správným SW, který si poradí bez problému s více NUMA zónami je EPYC úžasná věc, ale realita je taková, že takový SW je v menšině a bude ještě nějakou dobu trvat, než bude každej rozumnej moderní SW "NUMA aware"...

Tohle bude AMD zatím ztěžovat prorážení do korporací. Jediné co jim může dost pomoct, je současný problém s dírou v designu Intel procesorů. Uvidíme...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 11:45:03

Stejný jako u karet.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 11:57:12

Doufám, že myslíš mariáš, nebo jiné karetní hry ...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 12:49:56

Ne myslím, to že docela dobrý produkt v produkčním prostředí pohřbívá nekompatibilní SW. A dokud tohle někdo nevyřeší, tak si server s AMD těžko někdo pořídí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 14:11:11
avatar
Jak obvykle tedy vývojáři software spí tvrdým spánkem a zdržují vývoj ...
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 16:44:45

Tak hlavne žádný vývojář nebude vyvýjet přehnané usilí aby pokryl pár % trhu. Pokud se něčeho AMD chce dočkat tak si tyhle první kroky musí nějak ošefovat samo. (naprogramovat, nebo dobře zaplatit). A nebo doufat, že se to změní protože Intel přejde na podobný systém.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 17:18:25
avatar
chtít po firmě s tak malým rozpočtem aby dělala dnes v podstatě nejlepší procesory na světě a současně řešila neschopnost vývojářů skutečně věci vyvíjet a optimalizovat, je minimálně hloupé

Povinností AMD je dodávat nejlepší možný hardware a to dělá. Je smutné, že multi-miliardové softwarové firmy svou práci dobře nedělají ... po roce na trhu by dávno měly být optimalizace a podpora 100% .... vzhledem k velikosti rozpočtu a zaměření AMD nelze čekat že bude tyhle věci schopna sama řešit, jaká je však výmluva často mnohem větších softwarových a datacentrových společností, že nejsou schopny moderní a v mnoha ohledech pravděpodobně nejlepší aktuální hardware od AMD využít?
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 17:22:30

Výmluva je většinou jednoduchá. "Všichni stejně použivají intel." Kupte si jej taky. Co z toho plyne pro AMD? Utřou nos.

AMD si může myslet, co chce a může to pro kohokoliv být hloupé jak jen chce, ale pokud se AMD chce se svýmy produkty prosazovat tak to jinak dělat nelze. To by náhle musely AMD processory zabrat tak velký segment trhu, že by se to těm SW společnostem vyplatilo předělat.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-02-11 17:35:34

Ano Intel a jeho setrvačnost v nasazení = finance (prodeje, marketing) proti AMD.. Je to skutečně nerovný boj, přesto AMD dokáže překvapit a překvapuje nás dodnes

Jen odbočím, pokud by se přišlo na "díru v bezpečnosti cpu" v procesorech AMD, tak prodeje by daleko rapidněji klesly, než u Intelu a je to vidět na prodejnosti Intel cpu. Prostě ho jen tak něco neotřese, kdežto u AMD by se dalo hovořit o "krachu".

K té otázce o podpoře SW ... ano dost v tom souvisí právě síla Intelu. AMD si musí držet svou stálou klientelu a podporovat ve svém rámci svoje know-how.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!
SPIDER-MAN: FAR FROM HOME v první ukázce!Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 526x
Komentářů: 0
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?
AMD Radeon RX 570 nebo NVIDIA GTX 1050Ti?Úterý, 15 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 770x
Komentářů: 9
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvícení
Corsair představil revoluci na poli RGB podsvíceníPondělí, 14 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 406x
Komentářů: 1
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.
AMD představí 7nm procesory a grafiky. Sledujte zde.Středa, 09 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3099x
Komentářů: 51
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?
Metro Exodus se představuje – dostojí hra očekáváním?Úterý, 08 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1606x
Komentářů: 4
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálně
ANTHEM od Bioware vypadá hezky, ale nudně a neoriginálněPondělí, 07 leden 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1178x
Komentářů: 3