AMD si zaslouží metál – Intel začal něco dělat! Konkurence k RYZEN, 6jader do LGA1151 a další! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 21 duben 2017
altŽe nutně potřebujeme funkční konkurenci názorně dokazuje situace v procesorech. Co se chystá?

 

 

 

 

Zcela objektivně a vážně říkám, AMD si za RYZEN procesory zaslouží hodně vděku od všech, a to i když si jeho CPU koupit třeba nechcete. Každý by si nějaký ten RYZEN procesor od AMD měl koupit (a třeba jej někomu věnoval, pokud jej z nějakého důvodu nechce používat), protože opravdu nutně potřebujeme, aby AMD jako konkurence Intelu v nabídce CPU fungovala i dál. Naprosto úžasnou ukázku, co dokáže konkurence a proč ji potřebujeme, vidíme právě nyní v přímém přenosu!

Intel se posledních několik let zabýval mnoha věcmi, jen ne moc tím, aby skutečně zásadně zlepšil svou nabídku procesorů na trhu a třeba i za lepší ceny. Jednoduše neměl důvod a situace mu náramně vyhovovala. Nemusel investovat do vývoje CPU zas tak moc a malé kroky sotva několik jednotek % nárůstu výkonu mu v pohodě stačily. A tak vesele prodával a prodává 4jádrové procesory i za 10 tisíc (desktop i mobilní segment) a roky se na tom nic nezměnilo. Jenže zlaté časy držení trhu (a nás všech) v šachu na 4jádrech, brzdění vývoje a omezování i vývoje aplikací na 4jádra pro většinu trhu, skončily. Konkurence se hlásí o slovo a AMD přináší největší impuls na celý procesorový trh za mnoho posledních let.

Intel najednou nestačí. AMD mu smázlo high endovou platformu X99 mainstreamovými RYZEN 7 procesory a nyní dostávají zaslouženou nakládačku i jeho mainstreamové 4jádrové Core i7/i5 procesory od nových až 6jádrových RYZEN 5. Dneska už vám asi nikdo objektivní a rozumný při smyslech, a při stávajících cenách, nedoporučí nákup Intelu, když je RYZEN nejen výkonnější za stejné peníze, ale dokonce i efektivnější. Jedinou výhodou Intelu je přítomnost integrované grafické karty, kterou opravdu mohou někteří chtít a využít. Jenže většina ne, a to je problém.

Intel totiž nemůže jen tak zlevnit na konkurenceschopné hladiny své stávající procesory, protože z hlediska výrobních nákladů nejsou o nic levnější než vícejádrové, a tedy jako procesory výkonnější, RYZEN od AMD. AMD prostě jen místo integrované grafiky nabízí za tytéž ceny více procesoru jako takového. Intel ale samozřejmě nemůže hned narychlo nahradit grafiku dalším kusem procesoru. A v úvahu nepřipadá ani sleva procesorů pro X99 platformu, protože ty jsou a budou drahé a high end. Intel si zkrátka v tuto chvíli slevy nemůže dovolit i vzhledem ke svému nastavení firmy, pokud jde o určitou výši marže. Spoléhá tedy nyní na setrvačnost zákazníků, kteří jeho platformě budou, před zjevně výhodnější, a dokonce i výkonnější, AMD dávat stále přednost, i když je to od nich hloupost. Nejen Intel je konkurenceschopností nových AMD procesorů velmi překvapen. Že AMD téměř dokáže dorovnat výkon na jádro a výrazně mu utéci v mainstreamu na výkon CPU jako celku a ještě ho trumfnout v efektivitě, to opravdu nečekal. A není se co divit, Intel dávno vyřadil AMD z hledáčku, co by konkurenci.

Ačkoliv mnozí berou AMD a jeho RYZEN procesory jako normální věc, realitou je, že AMD nedokázalo nic menšího, než skutečný zázrak v přímém přenosu. Ve srovnání s Intelem se o nějakých financích na vývoj nedá v případě AMD vůbec hovořit. Intel i do toho svého „tick-tack-tick-tick-tick“ vývoje +jednotek % výkonu na generaci, vkládá mnoho miliard dolarů, AMD na jedno skokové zlepšení v desítkách až stovkách % proti starší generaci ve všech ohledech, mělo jen malý zlomek částky Intelu. RYZEN procesory jsou prostě v tvrdé ekonomické realitě současného světa čistý zázrak. Jsou něčím, co jsme nikdo nečekal a jsou hlavně tím, co trh a celý vývoj opravdu potřeboval. AMD si zaslouží maximální zájem zákazníků a podporu, protože přináší naději pro všechny, ať už jeho procesory kupují a používají nebo ne.

Intel aktuálně škrtá a upravuje narychlo plány. AMD a jeho RYZEN procesory jsou silná konkurence, jsou to objektivně lepší procesory, než má Intel teď za současné ceny na trhu. To je fakt, se kterým se už asi i smířil. Teď ale řeší, co s tím. Plošné slevy těžko, nějaké ty cenové úpravy asi ano, hlavně ale chystá nové produkty (a v rámci těch asi ceny upraví).

Výrobci a průmyslové zdroje hlásí zbrojení u Intelu i AMD!

Už žádné „4jádra musí stačit každému“! AMD nakoplo vývoj optimalizací aplikací ro více jader, upgrady PC u velké části zákazníků, kteří nyní mají smysluplný upgrade i více než 4jádrových CPU za rozumné ceny, ale nakoplo také vývoj u Intelu. Ten původně plánoval na nejbližší dobu několik novinek. Na září tohoto roku novou high end platformu X299 s 6, 8 a 10 jádrovými SKYLAKE-X procesory, které měly přinést zhruba 10% výkonu (díky vyšším taktům) proti současné nabídce X99. Současně také ještě o 100MHz rychlejší Core i7-7740K (proti i7-7700K). Všechno mělo pokračovat v zajetých kolejích procesorů za 10 – 50 tisíc korun, jak je známe. No a někdy v druhé polovině příštího roku se měla nahradit i LGA 1151 platforma, novými 10nm procesory Cannon Lake. Prostě klid a pohoda, drahé čipy s minimálními posuny jako jsme poslední roky zvyklí … :). Ale to už nebude stačit.

AMD s RYZEN CPU tyhle plány udělalo poněkud „nedostatečnými“. Pokud chce (a že chce), udržet Intel současné ceny svých CPU, musí za ně nabídnout mnohem více. O desítky % více než chtěl a plánoval. Pro mainstream mu prostě 4jádra nestačí. A to, když jej nataktuje na 4,5GHz. AMD má za stejnou cenu s lepší efektivitou 8jádro a to na „jen“ 4GHz ho všude tam, kde na CPU výkonu záleží a kde se opravdu optimalizacemi využívá, prostě zašlape do země. Takže Intel prostě musí zvýšit počet jader. Aktuální zpráva z průmyslových zdrojů říká, že Intel ještě jednou přeleští SKYLAKE (KABY LAKE) procesory a LGA 1151 platformu a vydá tedy 14nm Coffe Lake. Třetí refresh stávající generace. Ovšem místo až v Q1 2018 dorazí už v Q3 tohoto roku a to pravděpodobně nejdříve jen a pouze se 6jádrovými/12vláknovými procesory (s takty ale přes 4GHz). Spolu s nimi už se pracuje na Z370 základních deskách. Není totiž moc jasné, zda půjde tento nový 6jádrový „SKYLAKE“ do současných Z270 desek. Patice sice zůstane stejná, ale je to otázka podpory. Každopádně právě tohle by měla být odpověď Intelu na RYZEN 5/7 modely a dostat se tak zpět alespoň do trochu konkurenceschopné pozice a mít nějakou nabídku, než přijde skutečná nová generace. 10nm desktopová generaci Cannon Lake pak pořád dorazí někdy příští rok, nejspíše ale kvůli problémům s výrobou až v Q3-Q4 2018.

Složitější to ale bude mít Intel v high endu. A to je velký šok, opravdu se nečekalo, že by se AMD vůbec pokoušelo konkurovat a vydávat nějaký super výkonný desktopový CPU. Jenže ono je to překvapení, které AMD stále oficiálně tají, ovšem průmyslové zdroje už jasně říkají, 16jádrový desktopový high end „RYZEN 9“ a velká high end platforma AMD X390/399 jsou na cestě a vyjdou pravděpodobně v září! A to znamená jediné, Intel už prostě ví, že nemá nejmenší šanci 16jádrovému RYZEN konkurovat, pokud jde o výkon CPU původně plánovanou nabídkou jen 6-10jádrových procesorů SKYLAKE-X pro X299. AMD navíc i co do výbavy nabídne high end se vším všudy (počet PCIe, 4kanálový řadič DDR4 atd.) a šušká se, že co do výkonu CPU AMD navíc nastaví věci tak, že se vysokého TDP bát nebude (budou mít asi 160W) a klidně pošle takty na úroveň těch současných RYZEN CPU, tedy až 4GHz, aby i herní a jádrový výkon byl pořádný.

Platforma Intel X299 je sice stále na cestě, ale v tuto chvíli nevíme, zda Intel vydá procesory, jak plánoval, za ceny, jaké plánoval. Vše nasvědčuje tomu, že Intel se snaží X299 dostat na trh ne v srpnu-září, jak původně chtěl, ale už v červnu. A to nejen proto, že současná nabídka nedává vzhledem k výkonu, a hlavně cenám, RYZEN 7 smysl, ale také proto, že Intel nejspíše vydá procesory, jak plánoval! Tedy 6-10 jader o něco výkonnější než stávající modely na X99. S tím, že nejspíše později ještě letos dorazí i nějaké vícejádrové modely. Konkrétně se mluví o 12jádrovém Core i7.

Zkrátka pokud nevíte, komu poslat dárek a poděkování za to, že se věci zase daly do pohybu a konečně se dočkáme opravdu nárůstu výkonu u nových CPU i za rozumné peníze, pořádných optimalizací her a dalších aplikací na více jader atd., tak si najděte adresu AMD. Opravdu doufám, že na trhu to bude podle toho také vypadat, že prodeje AMD a příjmy narostou opravdu výrazně, protože jestli ne, tak už se žádného dalšího zázraku nedočkáme a až pomine ten současný „šok“, tak zase zamrzneme, a tentokrát už možná na pořád, v situaci bezkonkurenčního prostředí jediného výrobce, vysokých cen a minimálního vývoje nejen u CPU nabídky. Pro letošní rok to ale nehrozí, letos bude ještě hodně veselo a chystejte si šrajtofle, bude se upgradovat :). Samozřejmě 16jadrový RYZEN 9 nebude vůbec levný, těch 30 tisíc nejspíše stát klidně bude. Ale co taky čekat, když to budou doslova dva RYZEN 7 v jednom čipu :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 36
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Bohumil Stejskal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 08:24:13
avatar
Pojede to 6ti core v Z170 ?
Jake [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 22:18:44
avatar
Prave som to chcel napisat.
To aj mna dost zaujima, pred rokom som kupil Z170 za 200 ecok. A 6 jadro by potesilo, ale ked nepjde do dosky tak nato kaslem.
Kto 6 jadro do Z170 neda, sam sebe skodi.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ryzen 1600 + ASUS PRIME X370-P 2017-04-21 09:20:36

Včera som objednal Ryzen 1600 + ASUS PRIME X370-PRO. Dúfam, že na najbližšie 2 - 2,5roka som zahojený čo sa týka CPU. A potom len prehodím do AM4 novšiu verziu Ryzenu. AMD asi nebude mať nikdy dlhodobo najvýkonnejšie CPU v porovnaní s Intelom, ale páči sa mi ich filozofia používať pár rokov rovnaký socket. Radšej budem mať o 10% slabšie CPU ako pri kúpe novšieho CPU po 2-3 rokoch, riešiť za každým aj novú základnú dosku.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 11:18:04

Ja nevylepšujem, ale po 4 rokoch menim cele. Za 4 roky sa toho môže zmeniť vela. Rychlejšie a vačšie disky, rychlejšie GPU, lepšie RAM, USB4. Lepšie matične dosky a možno vykonejšie CPU. Dokonca ani zdroj nenechavam, pamatam ako prišli bronze 80+ uuuaaa super usporne, teraz mam gold. No už su na trhu titani 96+
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 11:07:29

Žeby po 10 rokoch medzigeneračny narast Intelackych CPU bol viac ako chyba merania?
frano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - prodeje 2017-04-21 12:40:40

"Opravdu doufám, že na trhu to bude podle toho také vypadat, že prodeje AMD a příjmy narostou opravdu výrazně."

TOP 7 prodej CPU na heurece = 1 AMD (1600 na 4. miste s velkym mankem, 8. je pak 1700)

pentium G4560 je porad bez konkurence

1600 a 1700 jsou paradni, ale prodeje nebudou nic moc
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 12:54:47

AMD především potřebuje znovu získat důvěru, to nejde rychle. Navíc potřebuje moderní API, které má lépe zvládnuté multithreading, na krerý AMD sází.
Ostatně, jejich "prokleté FX" se skrz konzole cpe do aktuálních témat jako VR a UHD (jasně, na takové té "spotřebitelské" úrovni), stačilo jen mít efektivní API...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:34:24
avatar
Bacha, Heureka nic neřekne.
Tam to není řazené podle prodejů, ale podle oblíbenosti a ta bude určena čteností.
Prodeje na tom budou jinak.

Stejně tak to mají eshopy. Tam nikdy nejsou reálně prodeje. To jejich "nejprodávanější" je výcuc z prstu aby prodali co chtějí prodat.
frano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:08:29

kamarad dela manazera v mobil pohotovost a rikal, ze u mobilu se s heurekou dost potkavaji.
u PC komponent to nemam jak overit a je jasne, ze to nejsou 100% cisla, ale podle meho tam nejaka informativni hodnota je.
bandolier.wz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:14:23
avatar
taky jsem dnes podpořil AMD objednávkou Ryzen 1700 + ASUS PRIME X370-PRO (po 8 letech přechod z AMD Phenom II QUAD X4 810 (2.6GHz, 95W)
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 14:47:01
avatar
Taky jsem šel ze 4jádra (A8-3870K), je to velký skok
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:55:36

Zde taky hlásím upgrade na Ryzen 1700, Asus Crosshair HERO, corsair LPX 3200mhz.. vše šlape jak má i RAM. CPU dokonce 3.8ghz při 1.3v.. teploty 40-45° v zátěží. Noctua chladí! )
bandolier.wz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 15:59:41
avatar
jaký je vlastně default napětí u ryzenu?
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:39:19
avatar
U R7 1700 mi AIsuite II ukazoval 1,1V +- pár drobných v plné zátěži (all cores 3,2Ghz) kolem 65W.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:06:05
avatar
Ty woe...TurboCmelaku...to se máš. Mám R7 1700 na 3,8 při 1,275V a Prolimatech Genesis ne že by nestíhal, ale dává cca 65°C. Ale nevadí, sice trochu hlučí, ale s hluchátkama na uších mi to je fakt šumák
U Asus Prime X370-Pro (vím že jí nemáš) byly u různých BIOSů různé teploty, můžeš to nějak checknout pro zajímavost u té HERO?
Bohužel mám 2x16 Vengeance LPX 3000MHz a jedou "jen" na 2666MHz. Občas mám cukání jestli se jich nezbavit a nevzít 2x8GB který by na 3200MHz běhaly.
Nicméně skok oproti A8-3870K@3,4Ghz a 2x8GB 1866MHz DDR3 slušný
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:14:50
avatar
v tvém případě bych rychlost RAM vůbec neřešil ... 32GB na 2666MHz tě nikde brzdit v ničem nebude ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:37:28
avatar
Tak já ji vcelku neřeším. Vše běhá stabilně, takže není důvod. Samozřejmě, kdyby to jelo na 3000MHz, byl bych radši...ale nehoním se za každým % výkonu, každým fps...takže pohoda jazz
Jsem rád, že to jede, na pár jet zase vystaráno, pokud něco nevyhoří .
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 08:33:53

Vyzkouším snížit napětí na (určitě tam jsou rezervy) 1.275V.. mě to lítá 1.308-330 při plné zátěži. Divný že idle je klidně 1.357apd.. nicméně mám nastaveno auto + offset +0.15. On je to docela problém naladit aby to jelo stabilně.. né vše se tomu líbí. Nicméně se stejnou voltáží jsem se dostal na 3.95ghz a projel jsem v pohodě testy a teploty snad lehce nad 50°.. Pokud nechám vše v defaultu tak jsem viděl voltáž něco okolo 1.2 - 1.3v při plné zátěži.. raději to dnes ještě projedu, uvidíme kolik to ukáže.

Včera jsem také zjistil, že OS ukazuje RAM pouze na 2933mhz, pokud to mám stažené na 2933 a vyhnané přes BLCK tuším že bios ukazuje 3197mhz.. Takže na tom musím taky zapracovat. Zjistil jsem také, že pokud nechám bus speed na 100, nahodím násobič na 38-40, voltáž nechám taky auto, je to jediné kde to najede.. jak jí nastavím napevno na 1.3 - 1.37v tak nic.. ani kdyby byl násobič jen na 33, snad až na 1.45se to chytne. Kolikrát když to taktuji čistě přes násobič a nechám vše auto, pere se tam voltáž jako kráva. Nejlepší je prostě hodit to na 108x36.5 (popřípadě nižší násobič) a voltáž cpu nechat na auto + offset 0.15v a drží to krásně 1.303-1.330 při plné zátěži. Sledoval jsem to včera hodinu při stress testu a krásných 45° max.. spíš se to houpe 40-45. Vzhledem k tomu, že o této platformě ještě nevím co kde si mohu dovolit, nechával jsem automatiku řídit.. nicméně kdo chce fakt odlazenost, musí to pořešit jinak. Dobrý je také zvednout při lazení BLCK na CPU SOC z 0.9 - 1.1 jak jsem si všiml, že lítá dát manuálně 1.15.. pak to najiždí o poznání lépe.. když si s tím hraješ a zkoušíš různé hodnoty.

Pro mě je to zajímavá zábava. Na 4.0ghz stačí zvolit násobič na 40 (čímž se údajně vypne i XFR) nahodíš RAM a necháš voltáž auto a normálně kupodivu bez hrátek to jede. Teploty šílenost.. protože automatika dává 1.47-49V a tomu mému křemíku se to už moc nelíbí. Jako nedostanu se nad 85° ale to bych si nedokázal představit na 24/7 jak se říká. FX bylo hlučné a já jsem čím dál háklivější a chci to mít spíš tižší.. stárnu

Nejvíce jsem se dostal na 4.147mhz.. teploty idle 52°.. zátěž značně nestabilní. Cinebench projedu do 80% pak black screen. Uvidím.. na tohle by to chtělo už vodu. Záleží co od toho očekáváš, já si chtěl polepšit v herním výkonu, kde to udělá sice jen pár FPS ale procík na 3.0ghz bych neprovozoval, pokud je tam dalších 1.0ghz který-lze využít. Ideálka je 3.8 nizké napětí a teplota s hlukem i spotřebou jsou na minimu.. oproti FX je to 2-3x lepší základ..teď už jen nějakou slabší VEGU se všemi fyčůrami a budu spokojený..
heretik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 17:19:29
avatar
Ja zase o mesiac vymením 7 ročný Phenom II X2 555 - odomknutý na X4 3,4ghz. Vtedy ma stál ten CPU 95€, nikdy by som nepovedal, že hry v podstate bez problémov zvládne viac ako nejaké 3 roky. Posledné 2 roky síce už bolo cítiť výkonnostný deficit, ale stále bolo všetko hrateľné na 30+ fps. Ako nasledovníka to vidím na Ryzen 5 1600.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 08:42:39

Ryzen 5 1600 je ideální volba jak na dnešní dobu tak na pár let dopředu. Určitě do toho jdi! Tento týden jsem postavil místo i5 7400 právě ryzena 5 1600 a jeden majitel přišel i poděkovoat až to otestoval, že je to fakt lepší než čekal. to víš AMD a RYZEN mají nedůvěřivou pověst, evidentně..

Hele 6/12 s potenciálem k 4.0ghz je prostě lepší volba než ty uzamčený i5ky apd.. i kdyby full i5 tak je to furt 4/4.. až intel dotlačí více jáder bude z toho bez tak sotva i3. Herně je to +- stejný jak Ryzen 7 1700 na base clock. Otestováno.. přišlo mi dokonce že R5 1600 jela o pár fps líp.. ale po nalazení jsem s 1700kou jinde.

Fakt nevidím nevýhodu na 1600ce cena je podle mě také víc než přijatelná. Jen je potřeba vybrat správnou desku a RAM. Měl jsem půjčenou ASUS PRIME B350M-A, tedy desku hoodně levnou a RAMky Corsair LPX 2x8gb 3200mhz. Krásně šli bez problémů na 2933mhz, pak jsem zjistil že víc ani náhodou (nejspíš dočasně, než přijde lepší bios) ale i tak, změna byla vidět Pokud zvolíš desku a ram, které jsou už otestovány (na support podpoře zjistíš) tak můžeš jet dokonce na 3200 rovnou. Já chtěl levný a celkově přijatený kit pamětí. Časem doufám, že půjdou zas na polovic a já pořídím 2x16 v 4000mhz nebo tka něco od G.skillu..
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 13:15:19
avatar
DD trosku prehanal v podpore AMD, kupit ked aj nie pre seba, tak aspon darovat CPU od AMD Ja viem, DD sa nechal uniest technologickym nadsenim Pravda je, ze z pozicie AMD je to maly zazrak, ktory sme tu vsetci potrebovali. Ale ako pise kojot1, AMD potrebuje ziskat spat stratenu doveru, ktoru stratili vsetci mimo AMD-ckarov. Ja som veril a dufal v AMD vzdy a nastastie som sa dockal
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kapacity 2017-04-21 15:45:22

Hlavně aby s AMD nevydrbal výrobce (GlobalFoundries?) a nedělal raději pro NV nebo Apple.
yetty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 16:09:02
avatar
Myslím, že AMD je na dobré cestě. Intel sice dle článku uspíší svou novou platformu, ale dle času minulých Intel nikdy nenasadí cenu na které je AMD. To by musel nabídnout o dost větší výkon, aby člověk váhal nad tím, co koupit.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 09:35:28

Otázkou jak to půjde v praxi. Víme jaké odklady má na novějším procesu. Dejme tomu zase refresh. Nevím co tak na rychlo uklohní.. prachy na to mají ale čím více peněz narvou do producke takového produktu, bavme se o lepším 6/12. Tedy něco jako i7 7700k ale s 6 jádry a 12 vlákny.. muselo by se to projevit na ceně. I kdyby cena byla relativně dostupných 12tis.. pořád by to AMD stálo pomalu polovic a 2x horší nebude. Těžko udělají takový procík s 65w TDP. To se ani nebavím nad tím, co to udělá se současnými cenami, kam musí jít apd.. ale i tak 6/12 na 4ghz si prostě vezme 120w a to by museli podle mě vypnout iGPU. Změnu návrhu že vymění grafické místo za více procesoru je podle mě nesmysl, určitě né tak rychle. Docela mě zajímá co Intel nabídne, podle mě je tak nějak zaskočen a uplácá alespoň něco.
Wamp [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-21 21:15:14

Myslím si, že Intel si zaslouží metál, protože díky němu začalo po těch letech spaní konečně AMD něco dělat. Pan redaktor to už neskutečně přehání s tím neustálým vychvalováním AMD. To je to pro Vás taková masturbace pane redaktore? Ale jinak je fajn, že AMD dohnalo (předčilo) Intel a vytvořilo se tím konečně konkurenční prostředí.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - výkon 2017-04-21 21:47:46

No, samozrejme je dobre, že sa inovuje, ale na druhej strane tiež nie je až tak zlé, že nám výkon PC nerastie o 50% každý rok. To by sme museli meniť platformu každý druhý rok, lebo staršie veci by nám nešli. Takto ako to je teraz je dobré v tom, že ak si kúpim z bazáru za pár eur i7 ivybridge, tak pre mňa nebude nikde brzdou a vydrží držať krok ešte pár rokov.
Úprimne osobne nechápem to nadšenie, že konečne máme 6 jadrá v mainstreame, keď na 4 jadrách všetko funguje bez problému.
Panoramix0903 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DELL Latitude E6430 2017-04-22 10:25:07
avatar
Ja som zase riešil výmenu CPU v mojom staršom notebooku. Pôvodne tam bol Core i5-3210M 35W a podarilo sa mi zohnať za cca 100€ na výmenu Core i7-3632QM 35W. Potreboval som upgrade CPU, nakoľko používam denne Handbrake, a nemyslel som si, že to bude tak poznať. Teplota mi išla hore len o pár stupňov, ale výkon je úplne niekde inde. Mám tam ešte 2x4 GB DDR3 1600 MHz Kingston HyperX CL9, a Samsung 850 PRO 256 GB a je to notebook, ktorý si myslím, že mi vystačí ešte pár rokov v pohode. Hry na ňom nehrávam, takže mi nevadí ani HD4000 integrovaná grafika. Mám tam Windows 10 Pro s Creators Update a odozvy systému sú slušné si myslím. Donedávna som enkodoval video na Core 2 Quad Q9650 s 8GB DDR2 800 MHz, ale tá i7 je o triedu inde. Nie len kvôli tomu, že má HT, ale hlavne kvôli AVX ktoré Handbrake využíva. Viem, že niektorí sa budú chytať za hlavu, že prečo som si nekúpil rovno nový notebook. Tak pretože, že nie som ochotný investovať do notebooku 1000€ a viac. Takto ma upgrade CPU vyšiel 100€, RAM 70€, a SSD 145€. Samozrejme s tým, že pôvodné komponenty som predal, a znížil tak náklady na nové komponenty. Dá sa povedať, že celý upgrade ma vyšiel 200€. Musel som zobrať do úvahy, že na tento notebook mám kopec príslušenstva ( port replikátory, a pod. )
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-22 19:48:15

S tím NTB jsem udělal to samé. Mám tedy Dell Latitude e5420, který jsem koupil původně s i5 2540.. za 4000 se zárukou od šéfa. Ze zničeného HP DV7 zbyla jedna i7 2670qm a teď tepe v mém Dellu.. Doplnil jsem to o 2x8gb ram, SSD 120gb a 1TBhd na data a mám za pár korun top pracanta jo a ještě klávesnice s podsvitem +500 )
PatchmaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cena RAM 2017-04-23 01:20:21

No nevim jak vy, ja bych hrozne rad presel na novou AMD platformu z aktualniho FX-8300 na 4.2GHz, nicmene pred rokem jsem si zakoupil 32GB 1866 RAM za pribliznou cenu 3400. Aktualne pokud bych chtel koupit rychlejsi pameti se stejnou kapacitou, tak zaplatim kolik, priblizne 8-9k? Ne ze by to bylo mimo financni limit, nicmene fakt nechci tolik davat do ramek a to ma jejich cena jeste rust. No, asi budu muset cekat na vetsi optimalizace her pro vice-jader a vydrzet s FX-8300 + RX 480 8GB.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 09:11:23
avatar
Kvůli těm 32GB RAM bych s tím FX zůstal hodně dlouho a možná si ještě koupil náhradní AM3+ desku dokud jsou. Pokud máš aspoň fullhd monitor, tak osmijádrové FX@4,2GHz bude snesitelný ještě dlouho a třeba rychleji zestárne ta RX. Nová generace konzolí zlepší (Scorpio)/zlepšila (PS4 Pro) výrazně jen GPU.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 13:01:42
avatar
S tim maximalne souhlasim. Nedavno jsem menil FX8350 za Ryzen 1700x a ackoliv jsem velice spokojen, tak ten prinos vnimam temer vyhradne v pracovnim SW. Pri mem obcasnem hrani ve fullHD s RX480 mi to prijde skoro jedno..staci se podivat na doporucene pozadavky klidne i aktualnich her - pro FullHD vsude na pohodlne hrani postaci i ty stare FXka. Honeni za drahymi procaky jen kvuli hrani je jenom sen prodejcu - ano daji trochu vykonu navic, ale za neumerny priplatek..
PatchmaN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-24 05:25:28

Tak co se tyce monitoru, stale jeste jedu na 1680*1050, ikdyz po 9 letech co ten monitor mam, ta smrt muze prijit kdykoliv. Pak uz bych chtel alespon 2k.
Jen mensi problem je ta spotreba, ta je trosku jinde nez u RYZENU, aktualne jsem na 200W ve Windows a okolo 500W v zatezi (PC, monitor a sitove prvky).
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-04-23 17:03:33

FX je tu Odkazna tom najhoršie, ale aj tak s prehľadom dáva všetky tieto hry Odkaz. Takže pohoda.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Pátek, 22 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1172x
Komentářů: 6
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Čtvrtek, 21 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 554x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1053x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 927x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Neděle, 10 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3299x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Sobota, 09 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3546x
Komentářů: 7