AMD ThreadRipper vyhlášen nejlepší technologickou novinkou, Intel Core i9 pak nejvýkonnější Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 12 listopad 2017
altUž je to dlouho, co AMD dostalo cenu za nejlepší procesor na trhu. Ale zázraky se dějí :).

 

 

 

 

Několik týdnů před veletrhem CES jsou vyhlašovány ocenění udělovaná přihlášeným novinkám i hotovým produktům, v 28 kategoriích. Ocenění uděluje skupina předních světových architektů, inženýrů i členů médií a to produktům, které jsou nějakým způsobem přelomové v oblasti spotřební elekroniky. Mezi oceněními jsou tak většinou opravdu ty nejlepší produkty, které se během roku 2017 na trhu vůbec objevily, ale také produkty, které se brzy na trh podívají.

Mezi procesory tak příliš nepřekvapí ocenění pro Intel Core i9-7980XE za inovaci a nejvýkonnější desktopový procesor na trhu. Jak všichni víme, tento procesor vznikl neplánovaně, pro desktop s tímto přetaktovaným 18jádrovým XEONem Intel ani náhodou nepočítal, maximem mělo být 12 jader, jenže konkurenční AMD bylo jiného názoru a po mnoha letech donutila Intel podstatně přidat. Takže někteří by mohli namítnout, že to ocenění za inovaci pro Intel by mělo dostat AMD, protože AMD dokopalo Intel ten procesor do desktopu vydat.  

Ale buďte v klidu. Právě AMD RYZEN ThreadRipper 1950X dostal ocenění za největší technologickou inovaci na poli CPU. A asi se nenajde nikdo (včetně Intelu), kdo by správnost tohoto ocenění zpochybnil. Nejen z hlediska výkonu, ale i neuvěřitelně funkční a opravdu přelomové efektivní konstrukce je ThreadRipper jedním z nejzajímavějších klasických CPU, které se kdy objevily a AMD s ním překvapilo úplně všechny.

Není bez zajímavosti, že ThreadRipper také neměl původně existovat. AMD neplánovalo vydat desktopovou X399 platformu s až 16 jádrovými procesory, teprve zhruba rok před jejich vydáním se skupinka inženýrů, kteří na nich pracovali ve volném čase a odvodili je od 4 čipových serverových EPYC procesorů, pochlubila vedení AMD, co mají. Bylo tak v tichosti rozhodnuto, že tyto procesory vyjdou. Ještě pár týdnů před jejich vydání na CES stále většina lidí netušila, že AMD nabídne nejvýkonnější procesor, který se kdy na desktopu pro normální počítač objevil. A když je AMD oznámilo, a ještě navrch s cenovkou 1000 dolarů za 16jader/32vláken v podobě 1950X, spousta lidí sbíralo čelisti ze země a u Intelu museli doplnit zásoby čichací sole. AMD rozdrtilo Intelu a jeho s předstihem čerstvě uvedený „jen“ 10 jádrový Core i9-7900X za stejnou cenu rozdílem 2 tříd, přičemž nejvíce Intel šokovala efektivita provozu ale hlavně jeho výroby. Zatímco Intel vyrábí obří složité, drahé monolity s nepříliš dobrou výtěžností, AMD prostě vzalo ty malé mainstreamové čipy a funkčně je osadilo spolu do jednoho pouzdra (stejně jako EPYC, který má dokonce 4 ty čipy). Uvádí se, že výrobní náklady AMD jsou minimálně o 40% nižší než v případě konkurenčního Intelu o stejném počtu jader, ovšem z hlediska výtěžnosti je rozdíl několikanásobný. A funkčně to funguje tak dobře, že Intel sám chce podobnou technologii také použít.

AMD v případě nové generace RYZEN procesorů jednoznačně představuje největší technologický (i výkonový a obchodní) posun na poli CPU za téměř desetiletí. ThreadRipper 1950X i nyní, kdy navíc jej některé obchody prodávají už i kolem 800 dolarů, stále představuje absolutně nejlepší high end CPU na trhu z hlediska ceny, protože srovnatelně výkonný CPU od Intelu stojí v podstatě dvojnásobek. Každopádně v letošním roce jsme si novinek na poli CPU užili dost a dost … a ocenění jsou tak na místě.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?
CyberPunk 2077 konečně předveden. Jaký je „nástupce Witcher 3“?Pátek, 22 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 403x
Komentářů: 0
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.
Wreck-It Ralph 2! Druhý díl míří online! Podívejte se na ukázku.Čtvrtek, 21 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 307x
Komentářů: 2
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.
Wreckfest je hotov! Nástupce FlatOut vychází.Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 825x
Komentářů: 2
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?
PUBG šílenství se prodalo už 50 milionů kusů! Co dál?Středa, 20 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 722x
Komentářů: 3
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!
AMD Ryzen ThreadRipper 2 procesor má 32 jader a 64 vláken!Neděle, 10 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3232x
Komentářů: 8
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!
Zoufalý Intel ukazuje 5GHz 28 jádrový CPU? Ani náhodou!Sobota, 09 červen 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3493x
Komentářů: 7