AMD ThreadRipper vyhlášen nejlepší technologickou novinkou, Intel Core i9 pak nejvýkonnější Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 12 listopad 2017
altUž je to dlouho, co AMD dostalo cenu za nejlepší procesor na trhu. Ale zázraky se dějí :).

 

 

 

 

Několik týdnů před veletrhem CES jsou vyhlašovány ocenění udělovaná přihlášeným novinkám i hotovým produktům, v 28 kategoriích. Ocenění uděluje skupina předních světových architektů, inženýrů i členů médií a to produktům, které jsou nějakým způsobem přelomové v oblasti spotřební elekroniky. Mezi oceněními jsou tak většinou opravdu ty nejlepší produkty, které se během roku 2017 na trhu vůbec objevily, ale také produkty, které se brzy na trh podívají.

Mezi procesory tak příliš nepřekvapí ocenění pro Intel Core i9-7980XE za inovaci a nejvýkonnější desktopový procesor na trhu. Jak všichni víme, tento procesor vznikl neplánovaně, pro desktop s tímto přetaktovaným 18jádrovým XEONem Intel ani náhodou nepočítal, maximem mělo být 12 jader, jenže konkurenční AMD bylo jiného názoru a po mnoha letech donutila Intel podstatně přidat. Takže někteří by mohli namítnout, že to ocenění za inovaci pro Intel by mělo dostat AMD, protože AMD dokopalo Intel ten procesor do desktopu vydat.  

Ale buďte v klidu. Právě AMD RYZEN ThreadRipper 1950X dostal ocenění za největší technologickou inovaci na poli CPU. A asi se nenajde nikdo (včetně Intelu), kdo by správnost tohoto ocenění zpochybnil. Nejen z hlediska výkonu, ale i neuvěřitelně funkční a opravdu přelomové efektivní konstrukce je ThreadRipper jedním z nejzajímavějších klasických CPU, které se kdy objevily a AMD s ním překvapilo úplně všechny.

Není bez zajímavosti, že ThreadRipper také neměl původně existovat. AMD neplánovalo vydat desktopovou X399 platformu s až 16 jádrovými procesory, teprve zhruba rok před jejich vydáním se skupinka inženýrů, kteří na nich pracovali ve volném čase a odvodili je od 4 čipových serverových EPYC procesorů, pochlubila vedení AMD, co mají. Bylo tak v tichosti rozhodnuto, že tyto procesory vyjdou. Ještě pár týdnů před jejich vydání na CES stále většina lidí netušila, že AMD nabídne nejvýkonnější procesor, který se kdy na desktopu pro normální počítač objevil. A když je AMD oznámilo, a ještě navrch s cenovkou 1000 dolarů za 16jader/32vláken v podobě 1950X, spousta lidí sbíralo čelisti ze země a u Intelu museli doplnit zásoby čichací sole. AMD rozdrtilo Intelu a jeho s předstihem čerstvě uvedený „jen“ 10 jádrový Core i9-7900X za stejnou cenu rozdílem 2 tříd, přičemž nejvíce Intel šokovala efektivita provozu ale hlavně jeho výroby. Zatímco Intel vyrábí obří složité, drahé monolity s nepříliš dobrou výtěžností, AMD prostě vzalo ty malé mainstreamové čipy a funkčně je osadilo spolu do jednoho pouzdra (stejně jako EPYC, který má dokonce 4 ty čipy). Uvádí se, že výrobní náklady AMD jsou minimálně o 40% nižší než v případě konkurenčního Intelu o stejném počtu jader, ovšem z hlediska výtěžnosti je rozdíl několikanásobný. A funkčně to funguje tak dobře, že Intel sám chce podobnou technologii také použít.

AMD v případě nové generace RYZEN procesorů jednoznačně představuje největší technologický (i výkonový a obchodní) posun na poli CPU za téměř desetiletí. ThreadRipper 1950X i nyní, kdy navíc jej některé obchody prodávají už i kolem 800 dolarů, stále představuje absolutně nejlepší high end CPU na trhu z hlediska ceny, protože srovnatelně výkonný CPU od Intelu stojí v podstatě dvojnásobek. Každopádně v letošním roce jsme si novinek na poli CPU užili dost a dost … a ocenění jsou tak na místě.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuÚterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2243x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Úterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Neděle, 16 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4031x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Sobota, 15 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1632x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Středa, 12 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Úterý, 11 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1611x
Komentářů: 3