AMD ukázalo RYZEN 7000 procesory – 16jádro běhá až 5,5GHz! Kdy dorazí a jaký bude mít výkon? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 23 květen 2022
altNa Computexu 2022 mělo AMD hlavní prezentaci a využilo ji perfektně. Opět ukázalo velký posun.

 

 

 

 

Na Computex 2022 jsme se docela těšili, protože bylo ohlášeno, že AMD ukáže zásadní novinky, které chystá na trh v další části roku. A nezklamalo.

  • AMD ukázalo RYZEN 7000 tak, aby vlastně nic neukázalo :)

Zajímavá prezentace, která měla za cíl sice ukázat novinku, ale současně vlastně neukázat, co opravdu umí a dokáže :). A v tom je AMD mistr, kdy z posledních mnoha let víme, že AMD často ukazuje v podobných případech výkon, který neodpovídá realitě. Tedy nikoliv ve smyslu jako třeba jiné společnosti, které ukazují vybrané speciální případy v nejlepší situaci s nejlepším možným výkonem, i když běžná realita je o poznání horší. AMD naopak v těchto „preview“ prezentacích ukazuje cíleně menší výkon, než jakého skutečné finální produkty jsou schopny. Teprve v prezentacích přímo při uvedení produktů ukáže skutečný výkon, kdy navíc neukazuje jen ty nejlepší případy, ale ukazuje všechny benchmarky, kde vyhrává i prohrává. A tedy ukazuje celkově reálný výkon (a recenze to následně potvrzují), což je vzácnost dnes ze strany marketingu nějaké společnosti. AMD je jedinou podobnou firmou, kdy jeho benchmarky v prezentacích odpovídají běžné realitě, což už několik let dokazují (alespoň ty objektivní) recenze u CPU i GPU.

AMD ale prostě ví, že si tenhle přístup může dovolit, jeho produkty totiž pak mluví samy za sebe. Nicméně pokud je o prezentace jako byla ta na Computex 2022, jde o tzv. „PREVIEW“ tedy ukázku produktu bez podrobností, kdy AMD má naopak ve zvyku ten výkon a vlastnosti prezentovat níže, než jaký bude u finální verze.

No a AMD nám tak připravilo PREVIEW nové generace procesorů RYZEN 7000 a platformy AM5. A firma se snažila neukázat zase tak moc. Co tedy ukázala? Fakt, že existuje 16jádrový RYZEN procesor s novým designem, tedy dvojicí 5nm ZEN 4 čipů a zcela novým 6nm I/O. Tohle je jediná technická podrobnost, kterou AMD skutečně demonstrovalo v plné parádě. Asi nejzajímavější informací je právě ono nové 6nm I/O, které obsahuje malou integrovanou RDNA 2 grafiku! A tak každý RYZEN 7000 procesor bude vybavený integrovanou grafikou, přičemž to ale fakticky není APU, protože ta iGPU je součástí výbavového čipu, nikoliv procesorového čipu samotného. Každopádně integrovaná grafika tedy pro všechny :).

Pokud jde o další specifikace a vlastnosti, tady už AMD zaujalo svůj klasický „PREVIEW“ přístup, tedy říci co možná nejméně a snížit očekávání na minimum tak, aby nakonec v praxi lepší produkt příjemně všechny překvapil lepšími vlastnostmi. AMD tak o ZEN 4 procesory řeklo jen tohle:

2x větší L2 cache proti ZEN 3, AI instrukční sady a akcelerace, o 15% jedno-vláknový výkon a 5GH+ maximální boost.

Nad to ukázalo přímo ve hře běžící 16jádrový RYZEN 7000 procesor s pro AMD nevídaným taktem 5,5GHz!!!

No a pak tu byla „demonstrace výkonu“, kdy 16jádrový RYZEN 70000 o 31% porazil v krátkém Blender testu současný 16jádrový Intel Core i9-12900K.

  • Co to všechno ale znamená?

Vtip je v tom, že AMD rozhodně neřeklo, že RYZEN 7000 je o 15% výkonnější než RYZEN 5000 nebo že má o 15% vyšší IPC, jak si to někteří překládají. AMD totiž říká, že jedno-vláknový (tedy nemluví o jedno-jádrovém výkonu) je o 15% a více lepší u ZEN 4 než ZEN 3. Jinými slovy, AMD vlastně říká, že posun je minimálně 15%, ale spíše lepší u jednoho vlákna. Jaký ale bude na jedno jádro AMD neříká. Ostatně dlouhodobé zákulisní zdroje hovoří o průměrném posunu 20% v případě IPC a průměrném 30% zlepšení v případě skutečně jedno-jádrového výkonu/výkonu na stejný počet jader/vláken jako mají dosavadní RYZEN 5000 CPU.

I ono „blender srovnání“ je hodně záměrně zavádějící. AMD ukázalo render, který na 12900K trval zhruba 24 sekund. To je extrémně, ale extrémně krátký test, který masivně zvýhodňuje právě Intel, protože dokáže po tu dobu udržet velmi vysoké takty. Obvykle se v recenzích dělají delší testy v řádu i několika minut, kde se rozdíl mezi 12900K a současným RYZEN 9 5950X zvětší protože Intel prostě nedokáže udržovat ty vysoké boost takty stejně jako v kratším trvání. V tom prostě bude menší rozdíl mezi AMD a Intelem, než v delším testu. AMD ale demonstrovalo právě tou kraťoučkou úlohou jednoznačně případ, kdy bude rozdíl mezi jeho novým ZEN 4 a 12900K vlastně nejmenší. Navíc netušíme, zda AMD testovalo ten 16jádrový ZEN 4 procesor na nějakých finálních taktech, nebo byly sníženy apod. Nebyla to prostě prezentace finálního produktu. Záměrně!

A to platí i o té krátké herní demonstraci, kdy AMD ukázalo, že 16jádrový RYZEN 7000 dokáže mít ve hře takt až 5,5GHz. Opět to neznamená, že dosahuje 5,5GHz na všech jádrech jak si to někteří přeložili. Speciálně prezentovaná hra Ghostwire TOKIO využívá reálně jen 8 vláken. AMD současně mluví o boostu 5GHz+, ale nespecifikuje jej přesně. Nicméně pokud ukazuje 5,5GHz, pak bych odhadoval, že ten 16jádrový RYZEN 7000 může mít v tom boostu právě až 5,5GHz (osobně jsem slyšel 5,4GHz, což by ale klidně odpovídalo, protože i současný RYZEN 9 5950X má oficiálně 4,9GHz, ovšem v praxi boostuje až na 5,05GHz). V každém případě je 5,5GHz mnohem víc, než dokáže s jakýmkoliv běžným domácím taktováním současná generace, a to navíc prý stále s maximálně 170W spotřebou, pro což je dimenzována nová AM5 patice.

AMD si tak neodpustilo řádné popíchnutí Intelu, protože jediný důvod proč ukázalo 5,5GHz a pak mluvilo o maximálně 170W pro AM5 desky, je fakt, že jediné stéblo, které se Intel drží pár posledních let je fakt, že dokáže vyšší takty přes 5GHz. Ovšem na 5,3GHz boost v případě současného 16jádrového Core i9-12900K, potřebuje Intel 250W TDP! Takže pokud AMD dokáže 5,5GHz v boostu na svém 16jádrovém RYZEN 7000 a stačí mu „jen“ 170W, je to sakra rozdíl v praxi. AMD tak jednoznačně naznačuje, jak to bude se soubojem na poli efektivity a kdo dnes vládne světu procesorů, alespoň po technické stránce a stránce jejich vlastností …

  • Co AMD neřeklo a neukázalo?

Takže jak vidíte, AMD evidentně záměrně neukázalo skutečný výkon, ani skutečné možnosti svých nových procesorů. Záměrně ukazuje méně, než bude realita. Speciálně vzhledem k tomu, co slyším ze zákulisí, kde samozřejmě vzorky procesorů na finálních specifikacích obíhají spolu s novými AM5 deskami.

Ačkoliv do uvedení na trh zbývají evidentně alespoň 4 měsíce, už teď dává 16jádrový RYZEN 70000 kolem 38 000 bodů v multi CB R20 a cca 2300 bodů v 1T CB R20. Pro srovnání, RYZEN 9 5950X má přes 28 tisíc bodů v CB R20 a necelých 1700 v 1T CB R20. Bavíme se tedy o 35% zlepšení, o kterém se mluví už hodně dlouho. Což je více, než AMD demonstruje tím „blender srovnáním“. Překvapilo by měl, kdyby 16jádrový ZEN 4 byl nakonec jen 15% lepší než stávající 16 jádrový ZEN 3, což v tuto chvíli naznačuje ten blender benchmark, který AMD ukázalo na Computexu.

Co dále AMD neukázalo? Třeba co dokáže ta integrovaná grafika, která bude ve všech CPU, neřeklo ani nic o tom, jaké specifikace procesorů uvede na trh. Ukázalo sice tu 12 a 16 jádrovou variantu, ale to neznamená, že půjde o TOP modely RYZEN 9, a že nemůže existovat ta spekulovaná tří-čipová s až 24 jádry. I když podle mě pravděpodobně AMD zůstane u 16 jader (speciálně když všude říká Up to 16 ZEN4 jader, ale víme, že existují i ZEN 4C ;) jádra). Ta 24jádrová varianta jako koncept fyzicky existuje! Samozřejmě AMD neřeklo nic o nižších RYZEN modelech s 8 a 6 jádry, ale ty také asi existovat budou. Stejně tak nic neřeklo o své unikátní a velmi přínosné 3D cache technologii v rámci nových ZEN 4, což naznačuje, že ji zatím nemají, ale nepochybně dostanou později.

AMD třeba také nakonec neukázalo ani nic neřeklo o RDNA 3 (RADEON RX 7000) grafické sérii, což přitom prý zvažovalo. Nicméně s ohledem na aktuální uvedení tří „refresh“ edic RX 6x50 XT série, to kvůli partnerům prý nebylo vhodné a současně AMD hodně záměrně blafuje a podniká cílenou dezinformační kampaň s cílem zmást úniky a spekulace kolem RDNA 3 série karet, což se mu daří. Cílem je zmást a udržovat NVIDIA v nejistotě, a neprozradit co AMD skutečně má. Úplně stejná strategie vyšla AMD to u Radeon RX 6000, kdy NVIDIA vůbec ani v nejmenším nečekala kartu s výkonem a vlastnostmi jako Radeon RX 6900 XT (natož 6950 XT) a AMD tak chce stejně všechny překvapit i s RX 7900 XT. Proto pouští ven cíleně dezinformace a rozhodlo se vůbec neukázat Radeon RX 7000 karty, ačkoliv první z nich půjdou na trh prakticky současně s RYZEN 7000 procesory a AM5 deskami.

  • A kdy to bude?

Prezentace evidentně nebyla zaměřená na představení natož uvedení na trh konkrétních produktů. Na druhou stranu AMD celkem podrobně představilo AM5 desky s X670E/X670/B650 čipsety, i když ty se pochopitelně bez RYZEN 7000 procesorů neobejdou a musí vyjít současně, kdy se zdá, že výrobci desek jsou prakticky hotoví.

V každém případě prostě nešlo o prezentaci uvádějící nové produkty na trh. AMD oficiálně uvedlo, že novinky se dostanou na trh „Fall 2022“. Současně ale představilo jiný procesorový produkt, o kterém specificky hovoří o dostupnosti v Q4 2022. A půjde o ultra dostupné mobilní MENDOCINO APU (6nm 4jádrové ZEN 2 + RDNA 2) pro cenově nejdostupnější mobilní počítače v cenové hladině 399 – 699 dolarů. Zajímavé je zde právě ono uvádění Q4 2022 v jeho případě a „FALL 2022“ v případě RYZEN 7000 a AM5 ve stejné tabulce a na stejném slide.

Pokud by RYZEN 7000 byl produkt, který půjde na trh v Q4, tak by to tak AMD nepochybně uvedlo. Současně ale zjevně není letním produktem. „FALL 2022“, tedy podzim tohoto roku, oficiálně dle kalendáře znamená časové období 23.9.2022 až 21.12.2022. Ale protože Q4 začíná 1.10.2022, je tak na místě předpokládat, že AMD v současnosti míří v současnosti na vydání RYZEN 7000 a AM5 desek v termínu mezi 23.9. a 30.9.2022. Což znamená podle mého znamená poslední týden v září (od 26.9.). Samozřejmě se to vzhledem k celosvětové situaci může změnit, ale pokud by to AMD chtělo uvést „až v říjnu“ tedy v Q4 2022, napsalo by „Q4“ ne „Fall 2022“ jako u toho jiného produktu ve stejné prezentaci. Obecně zářiový termín dostupnosti na trhu je dlouhodobě realisticky předpokládaný a odpovídal by tomu i zjevný stav třeba základních desek AM5, které ve velkém výrobci desek oficiálně na Computexu představují, tedy plné 4 měsíce před jejich pravděpodobným uvedením do obchodů …

A tak se podívejme v dalším článku na to, co si pro nás desky s AM5 připravují …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 17:13:20

Po přečtení dodatku na konci prezentace:

Číslo 15% je vzestup výkonu předprodukčního zen4 16jadra s pamětí ddr5 6000 cl30 proti ryzenu 5950x a to v Cinebench r23 ST.

To samé zen4 16jadro v prezentaci bylo ukázané ve hře kde dosahovalo boost frekvence 5.5GHz. To značí že rozhodně se nejedná o nějaký vzorek se sníženým výkonem.

Tohle tedy není žádná nicneříkající informace ale reálná naměřená hodnota.
Museli by být blázni aby v marketingové teaser prezentaci pro investory udávali 15% kdyby to pak mělo být 25%, natož 35% jako se píše tady v článku.

Nebo snad čekáte že finální produkt poběží na 6ghz? Nebo se magicky v posledních 4 měsících před vydáním zvýší IPC?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 18:39:50
avatar
AMD klidně ukazovat jen 15% když realita bude 30% může., dělalo to v minulosti a dělá to i teď ... na 100% tohle není teaser prezentae pro Investory

AMD si ověřilo, že je lepší slibovat méně a překvapit pak o to více ... a těch 15% je ve smyslu "od", nikoliv "až"

prezentace ve hře 5,5GHz a těch 15% u CB spolu nijak nesouvisí, klidně to mohly být dva zcela odlišné vzorky s odlišnými parametry a takty ...
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 18:57:53

U jakého produktu ukazovalo AMD poloviční nárůst výkonu než nakonec byl?

Že by to byly odlišné vzorky je dost nepravděpodobné když to bylo testované ve stejný den se stejnou ramkou a deskou.

Taky mi těch 15% přijde jako docela málo, očekával bych že při vydání to bude reálně třeba 20%.
Ale opravdu ne 30%, to je nesmysl aby hlásili polovinu.

Je tady ale taky fakt že kdyby nárůst IPC byl velký tak to nepoženou na 5.5GHz aby to bylo nenažrané. Vždyť si na té efektivitě ryzenu AMD docela zakládá už od zen dvojky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 19:01:52
avatar
AMD běžně v tomto typu prezentací ukazuje nižší výkon, než jakého ten CPU bude dosahovat v praxi v prodejní verzi. Nemá důvod prostě ukazovat realitu natož maximum možného, což by třeba bylo 30% ... AMD není hloupé, aby zbytečně ukazovalo všechno navíc aby malovalo věci přehnaně na růžovo, když prostě nemusí ....

já prostě vím, že v zákulisí jsou testy těch vzorků na současných AM5 deskách a v CB20 to má běžně o 30% lepší výkon než 5950X v singlu i multi, takže co ukazovalo AMD s těmi 15% nevím, ale reálný běžný výkon to téměř jistě není ... navíc tam je jasně napsáno "více než 15% v jedno-vláknu" to není IPC, to není jednojádro to není ani to že to bude přesně 15% ... více než 15% prostě znamená, že to klidně může být 20 i 30% atd.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 20:00:23

Je to napsané v endnotes že 15% je naměřený výkon v cb r23 proti 5950x.

Opravdu chceš brát "zákulisní informace" tedy neověřitelné leaky (ve kterých informace lítají teď horem dolem) za větší pravdu než přímou prezentaci od AMD?


Btw řekni mi konkrétně kde AMD avizovalo nižší nárůst výkonu a nakonec reálný nárůst byl o víc jak třetinu vyšší? Nevzpomínám si.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 22:18:24

Důvod stylu a obsahu prezentace je podle mě Intel Raptor. Když Intel vydá a nějak nacení svoje Raptory, AMD se přizpůsobí, aby bylo výhodnější, ideálně cenou i výkonem. Za mě prezentace smysl dává. A btw. dříve AMD v prezentacích udávalo IPC, výraz 15% uplift je kočkopes, překládám si to jako navýšení vyšší než 15%, ale čím - takty, IPC se neříká a kam až navýšení sahá taky ne. Takže si myslím, že AMD záměrně mlží.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 23:34:09
avatar
Za mě tedy taková prezentace smysl nedává. Jakou vypovídací hodnotu má prezentace, po které se vedou takové hle konspirativní články že AMD záměrně mlží o výkonu atd. Z mého pohledu tento vývoj pokud jde o články z této prezentace AMD spíše uškodí než prospěje. Jasně o AMD se více nyní píše a AMD to nestojí ani dolar a negativní reklama je také reklama.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 00:00:07
avatar
nedává smysl?
tak řeknou "máme takový a makový nárůst výkonu"
ty si to pak koupíš a "typí-, ono to má mnohem víc výkonu, než říkali, není to super?"
a pak jdeš a řekneš o tom kamarádům, že to má ještě vyšší výkon...
vydělá na tom jak AMD, tak ty, tak i tvoji kamarádi.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 00:53:40

Jooo.. jenomže investoři nebo společnosti co by mohly mít zájem takhle úplně nepřemýšlí.


Intel má stejně v AMD nějaký svůj zdroj a AMD zase v Intelu takže nemá smysl jen tak mluvit o tom že to bude mnohem horší než je realita aby se "zmátl protivník".
Takhle prostě PR nefunguje.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 08:18:21
avatar
ale funguje ....
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 09:19:14
avatar
To možná pro tebe a mladší generaci. Na nás starší konzervy to působí nesolidně. Mimochodem z pravidla, čest výjimkám na penězích sedíme my konzervy a nikoli mladí. Aby bylo jasno to nemá vyznít jako urážka ale jako fakt. My starší jsme většinou bez dluhů s vlastním bydlením a s obstojnou finanční rezervou na účtech. Mladí (pokud nepraktikují mamahotel) mají na krku hypotéky a nebo drahé podnájmy, výchovu a zafinancování potřeb dětí atd. Mladí to dnes rozhodně nemají jednoduché. Proto píši své výhrady, dobrý obchodník by se měl zaměřit na ty co peníze mají na účtech(nás starší konzervy)a nikoli na ty kteří peníze mají ale musí je cpát do pro život důležitějších výdajů.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 13:05:21
avatar
Speciálně na starší konzervy působí velmi neseriózně to co dělá Intel/Apple. Tedy ukázat v prezentaci úžasné výsledky, které se pak v recenzích ukáží jako dosažitelné jen v několika málo úlohách a tedy neodpovídající realitě.
Zatímco AMD při první prezentaci uvede 15%+ a pak při uvedení do obchodů oznámí, že se jim nakonec podařilo 31%.
To mi teda přijde jako mnohem solidnější přístup a čekal bych, že právě staré konzervy to ocení. Na rozdíl od senzace chtivých mladíků;-)
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 16:05:12
avatar
Když přijdu na poradu kde se plánuje nákup a řeknu výrobce říká je to o 15% výkonnější než předešlý produkt, ale nebojte se na netu píšou že to bude víc. Vyběhnou se mnou jak s horkým popelem. Reputaci si budu pak hodně dlouho napravovat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 17:41:31
avatar
Tak přijít na takovou poradu s daty z takovéhle ochutnávky, to by tě měli vyhodit rovnou mezi dveřmi.
První otázka na takové poradě bude: "Jaká je dostupnost skladem?" a druhá otázka: "Jak vám to vyšlo v testech našich aplikací, které na tom budeme reálně provozovat?"

Nákupy se nedělají na základě dat z marketingových prezentací, navíc X měsíců před uvedením produktu na trh

Totiž i kdyby nakrásně měl nějaký produkt v průměru o 30% lepší výkon než konkurence, tak se ti stejně může snadno stát, že zrovna tvoje použití je tak specifické, že to nedokážeš využít a zrovna pro tebe může být pro danou úlohu lepší ta konkurence.
Takto nám třeba dva roky zpátky vyšel do serverů lépe Intel, přesto že AMD už tou dobou bylo v průměru lepší řešení.
A letos to vypadá, že na některé úlohy zase koupíme Intel a jen asi na 40% serverů půjde AMD, protože prostě vybíráme podle poměru cena/výkon/použitelnost a ne podle toho, která platforma je víc cool.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 12:58:19
avatar
Problém je, že AMD neumí dělat PR :-D
Takže na to touhle optikou jít nemůžeš.
A co se týče tvých otázek, tak neukázali reálný výkon ani u prvního ZEN ani u ZEN 2. U obou byl nakonec vyšší než prezentovaný před uvedením. ZEN 3 si nepamatuji, to bych si musel najít.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 16:11:43
avatar
Přesně tak, Jestli si zdejší čtenáři myslí, že korporát plánuje nákupy podle jedna paní povídala. Tak to ani náhodou.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 17:45:57
avatar
No právě. A tahle prezentace je "jedna paní povídala". Tohle je čistě marketingová ochutnávka a vábnička, která má za úkol vzbudit zvědavost.

Trochu důvěryhodná čísla nám AMD řekne při uvedení. Ale jediná důvěryhodná čísla jsou ta, co si sám změříš, případně ještě když porovnáš dost nezávislých recenzí.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - co si sam zmeris 2022-05-24 23:50:27

Tak to je super, ze si to musim nejdriv koupit a pak zmerit, abych vedel, na cem vlastne jsem To si ale rovnou muzu jeste koupit i Intel, abych vedel, co si mam vlastne ve finale nechat. Nebo porovnat hromadu nezavislych recenzi. Marketing, ktery se vlastne podstreluje, celkem nechapu, to je asi nejaka reverzni psychologie
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 09:08:22
avatar
Chjo, tady si fakt spousta lidí sedí na vedení...
Až to uvedou na trh, tak k tomu i řeknou finální čísla. Teď úmyslně říkají jen to málo, co doufají, že vzbudí zvědavost a očekávání.
Tohle není prezentace k uvedení produktu, to je jen vábnička (angl. teaser).

Samozřejmě, že pokud chceš znát přesný výkon, tak nemáš jinou možnost, než si půjčit/koupit jak Intel, tak AMD a změřit si to. Nikdo se špetkou rozumu nekupuje zajíce v pytli. Co je na tom sakra divného nebo překvapivého? :-O Takhle to bylo, je a bude ve většině minimálně technických oborů s čímkoliv co si chceš koupit...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 16:23:47
avatar
Dobře, tak jestli to byla vábnička. Tak na mě to teda nezabralo.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - na mne 2022-05-26 11:35:28

tedy také vůbec a to se marketingu zčásti věnuji.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-26 17:52:52
avatar
Tak ono není jednoduché tenhle taneček zvládnout perfektně.
Cílem je přesvědčit co nejvíce lidí, že se vyplatí počkat na uvedení, ale zároveň je cílem říci absolutní minimum z technických parametrů a výkonových vlastností.
To jsou dost protichůdné požadavky.

Tahle prezentace je zkrátka něco jako když holky vymýšlí šatičky, které v nás vzbudí zájem a touhu, ale přitom nic podstatného neukážou ;-)
Kdežto prezentace při uvedení produktu do obchodů je jako promenáda v bikinách, kdy ti řeknou všechno co jsou ochotní zveřejnit :-D
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 17:44:04
avatar
Budou to pěkné procesory, ale bojím se dalšího vyklizení "budget mainstreamu" od AMD po příchodu Raptor Lake, který nejspíše bude ještě podporovat levnější DDR4.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 18:17:00
avatar
AM4 platforma nikam neodchází ...
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 21:44:47
avatar
No dyť.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 22:02:31

Neodchadza, ale AM5 prichadza a keď je pravda že integrovana GPU AM5 bude mať vykon RTX3060, vdaka 3D cache a par tranzistorom na vyše, už bude na považenu či si to nejake to € nepriplatiť za 2x vyši vykon
Je to pekne vidno na AMD že neplanuje slabšiu GPU ako NAVI 33 s 4096SP jednotkami a vykonom NAVI21, nišie kategorie zožeru AM5 integrovane GPU
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 18:51:30

Mna zarazila velkosť čipov ZEN4 ktore su väčšie ako ZEN3 aj ked su na 5nm, druha vec čo ma prekvapila je ta GPU samozrejme by som radšej videl 2x viacej liniek PCIe5 ale čo už.
Za dalšie ten ZEN4 na 5,5GHz bol finalny, aj tie dosky boli finalne, uvedenie nebude ani omylom v zime... odhad je 7-8 mesiac.
Nvidia by určite nepripravovala svoje nove GPU na 7-8 mesiac keby tam niečo nebolo, inak Nvidia planovala prv 9 mesiac ked mal Intel uvadzať svoje CPU, ale zrazu zmenili plany Intel to nieje a iny vyrobca CPU ako AMD už niet

Mne AMD prezradilo skoro všetko 5,5GHz 170W s integrovanou GPU 16 jadier +15% IPC CPU na 5nm a čipset na 6nm
Jedina vec čo ma zarazila je velkosť jadier, tu mi niečo nesedi. Ked si tak vezmem že 7nm bez EUV ma hustotu 65mil.tr/mm2 a 5nm ma 180mil.tr/mm2 a čip ZEN4 je vačši ako ZEN3 tu mi niečo nesedi ZEN4 ma 3x viacej tranzistorov?.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 18:50:41
avatar
2x větší L2 a další posílení ;)

24 PCIe Gen5 linek

AMD neřeklo nic o 15% IPC ;)
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 19:51:05

L2 cache je malička zabera nepatrne miesto na čipe, druha vec je L3 ta zabera 1/3 čipu a samozrejme aj ona sa zmenšila na 1/3 vdaka vyrobnemu procesu, tak že zabera menej miesta ako pred tym aj ked je dvojnasobna.
24 PCIe5 ta je na 6nm čipe a nie na 5nm.

Proste ZEN4 ma cca 3x viacej tranzistorov ako ZEN3, 10% može robiť vačšia L2 cache ale stale 110%/300% = 190% tam je čo? 2/3 čipu visi vo vzduchu
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 20:22:47

ze je L2 mala mas odkud? pri stejne velikosti zabere L2 o tretinu az polovinu vic mista nez pomalejsi L3 a narust na 1MB je tedy vyraznej https://i.redd.it/ky072kf2rpc81.jpg. ano pcie linky jsou pak na 6nm IO cipu, cpu ciplety zadne nemaji a s IO a mezi sebou jsou propojeny infinity fabric a x16 pro grafiku a 2x x4 pro ssd primo pripojene k cpu je vic nez dostatecne, dalsi linky doda cipset. cela plocha cpu pak taky nemusi byt pokryta tranzistory, i zen3 ma mezi jednotlivymi bloky L3 celkem velke mezery. nehlede na to ze tvoje hustota je spise nesmysl, samo TSMC tvrdi ze 5nm ma oproti 7nm hustotu cca 1.8x vyssi.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 21:47:50

https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/11/AMD-Ryzen-5000-Zen-3-Desktop-CPU_Vermeer_Die-Shot_1-scaled.jpg
u ZEN3 L3 je 32MB a L2 4MB = 1/24 čipu oproti L3 čo zabera 1/3 čipu, L2 je fakt mala.
K rozmeru ZEN3 ma 80,7mm2 dajme tomu že delime to tvojimi /1,8 = 44.8mm2 + tie 1,8mm2 čo prida navyšenie L2 na 1MB to sme na 46,6mm2 tolko by mal ZEN4 mať po prechode na 5nm, lenže ZEN4 ma cca 90mm2 ... 50% čipu nam chyba či len mňa trapi čo tam je?
PS: mňa napadajú len dva možnosti
1.) 96MB L3
2.) 16 jadro s 64MB L3
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 15:35:50
avatar
No nějak museli ten výkon na vlákno/jádro nahnat proti ZEN 3 a myslím, že i když něco nahnali frekvencí, tak určitě museli i zvednout IPC. A pokud nepřijdeš s nějakou geniální myšlenkou, tak jediný další způsob navýšení IPC je přidat výpočetní bloky uvnitř jádra...
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 19:26:07

S GPU by si měli pospíšit. Jestli nVidia skutečně plánuje zahájení prodejů v létě, mohli by jim tím vypálit rybník.

Já netrpělivě vyčkávám na RX7800XT, ale jestli má vyjít až někdy v lednu a dál, tož to asi tentokrát hodím prachy zeleným. Snad jsou to jen dezinformace.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 19:42:30
avatar
AMD nemusí spěchat, klidně nechá NV zase jít první (ostatně RTX 3000 také vyšly první, takže na řadě je prostě NV) a pak prostě podle toho AMD udělá lepší produkty a lepší nabídku ...
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 20:24:49

Anebo taky ne. Hodně lidí, co už dlouho čeká na novou grafiku vyšší třídy, dá přednost rtx4800 v srpnu/září před rx7800xt až někdy na začátku příštího roku. Kor, když není jisté, v jakých nákladech vůbec budou ty karty vydávat. Asi to žádná sláva nebude.

Navíc je tu možnost velkého návratu těžařů, covidu a kdo ví, jak se to bude vyvíjet na Ukrajině. To všechno dle mého povede k rekordním ziskům u nVidie a AMD zůstanou jen oči pro pláč, jelikož na jejich high end si počká dalšího půl roku jen opravdový příznivec.

Uvidíme, jak to bude vypadat se žravostí, potažmo výkonem. Jestli to nVidia alespoň trochu ošéfuje, tak bych dal přednost po dvou Radeonech tentokrát RTX. Jelikož mám zdroj "jen" 750W platinum, tak mě stejně podvoltování nemine ani v jednom případě.

Tohle by už konečně měly být karty, které budou skutečně na 4K hraní ve full detailech, tak těch pár snímků dolů není žádný problém.
Janami [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 21:29:23

Otázka je - nač spěchat a proč kupovat dříve?

Osobně jsem dal v této generaci přednost NV (RX6900XT vs RTX3080Ti, kdy jsem poslal nakonec AMD do světa...).

U RTX3080Ti mi nic nechybí a k upgradu mě nic netlačí (je pravda, že funguju pouze na 1440p a 4K neplánuji). Rád si počkám na kompletní nabídku GK nové generace (tj. AMD a NV). Myslím, že AMD má konečně našlápnuto být dobrou, možná lepší alternativou.

Obavu z nedostatku a touhu koupit, dokud bude co, ale chápu a beru to asi jako jediný argument pro nečekání na AMD.
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 22:07:43

Já mám RX6800XT a víceméně si nemám nač stěžovat. Když nějaká hra nejede, jak má, je obvykle na pytel optimalizace, viz Assassins Creed Odyssey nebo Jedi Fallen Order, který laguje jak prase.

Nicméně pro mě je velkým lákadlem RT, který stojí u AMD za prd a taky DLSS. Jasně, už je tu i relevantní alternativa, nicméně jen v jedné hře. Když koupím nVidii, budu mít FSR i DLSS, zatímco s AMD jen jedno z toho.

Na druhou stranu může být AMD v RT i obecném výkonu nakonec mnohem lepší, tak by asi bylo škoda si na to nepočkat. Kdyby pořád něco netrhalo svět na sra*ky a tím se mimo jiné nezvyšovala cena komponentů, bylo by to daleko jednodušší rozhodování.
Janami [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 00:08:38

Jasně. RT byl u mě jeden z důvodů, proč jsem zvolil NV. RT vypadá dobře a když už kupuji GK cca. za 40tis, chci, aby mi z hlediska zábavy dala maximum. Navíc DLSS má také lepší podporu než FSR, které navíc ve verzi 1.0 opravdu za moc nestojí.

Tak snad bude příští generace dostupnější (tím nemyslím levnější - v to nevěřím). Uvidíme, s čím se NV a AMD vytáhnou. Ideální by bylo - aby AMD dodala to, co NV, ale s lepšími provozními vlastnostmi ... pak se stanu jejich zákazníkem i v oblasti GK :-)
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 08:03:16

40k bych za to nedal ani omylem. To je předražené i na tuhle dobu. Já jsem za tu svou stávající dával 19k, neb jsem ji dokázal uzmout hned během prvního dne prodeje. Teď očekávám, že rx7800xt, respektive RTX4800 budou stát cca 25 - 30k. Tedy pokud nepůjdou zase kryptoměny nahoru.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 20:07:28

GPU maju problem ten že tiež využivaju tie iste waferi 5-6nm ako CPU, a AMD ma skoro 3x väčší zisk s CPU ako s GPU preto CPU dostali prednosť a pridu koncom leta, a GPU až v zime a aj to len TOP model NAVI31, stredna trieda NAVI32 až 2023.
AMD trpi nedostatkom waferov, 6nm vydrancoval Intel a 5nm vyžrala Nvidia.
pepezdepa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-23 20:25:52

Jo, no. Na grafiky celkem prdí, to je trochu svízel u AMD. Je to jen vedlejšák.
Arkan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Codename 2022-05-23 20:37:22
avatar
Ak ma pamäť neklame, tak nejaké Mendocino sme tu už mali ... od Intelu.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 00:07:26

Nejak se mi nechce verit, ze ten kremik da 5,5GHz...

Aktualne vybiram novy komp,kazdych 5let si stavim novy a nejak jsem zmateny, kdyz vidim na netu to porovnani hernich testu CPU. tak ve stejne cenove hladine dava vic fps Intel. Dost me to prekvapilo, mel jsem po zdejsich oslavach AMD za to, ze se vratilo do hry, je Intel zase lepsi, byt nenazranejsi. 5800x vs 5700X vs 12700 vs 12600...
Tak tedkym nevim, co mam postavit. Tesil jsem se na AMD a najednou je i o par kc drazsi!
Mam si pockat na novou varku?
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 05:57:07

TOP AMD procesor na hry je 5800X3D ... když chceš maximum na hry nechť sa páčí...

Když nepotřebuješ úplně maximum na hry, ale chceš pro jistotu jádra navíc, tak si vem 5900X... jeho cena šla dost dolů

No a jestli máš našetřeno dost peněz, tak ještě chvíli počkej na nové Ryzeny... nová platforma sice nebude nejlevnější spolu s DDR5 paměťmi, ale když to máš na dýl... A něco mi říká, že nás AMD hezky překvapí...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 07:07:01

No to sice jo, ale furt je 5900 min vykona nez 12900. U vetsiny her. Zatim me tedy prekvapuje Intel.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 08:23:40
avatar
taky je 5900 o celý jeden rok starší a o více než polovinu míň žere a můžeš ho osadit i do laciné desky z druhé roky z roku 2016 ...

to jsou zase ty tvoje argumenty .... chceš výkon na hry, chceš 5800X3D, chceš výkon na vše ostatní? 5950X je výkonově v mnoha případech lepší než 12900K, ale žere přitom i jen polovinu .... nebo prostě teď počkej ty 4 měsíce na 7950X a AM5 .... nevím co tak složitého řešíš ...
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 08:17:50

Ano, 5900X je starší procesor a tak může být (a je) novější 12900K rychlejší ve hrách, nicméně s tragickou spotřebou.

Pokud to chceš jen na ty hry, tak s 12900K si hravě poradí 5800X3D a s pomalu poloviční spotřebou...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 11:34:15

Spotreba me netrapi, kdyz dava vetsi vykon a rozumne/srovnatelne teploty.
Resim to, ze AMD neni tak jednoznacna volba, jak se tu prezentuje.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 15:53:25
avatar
To už není od vydání 12XXX řady Intel. Tam se Intel výkonově dotáhnul a teď je i v některých úlohách rychlejší. Jinde zase slabší. Prostě výkonově je to teď vyrovnané a na rozdíl od 12900, kde je spotřeba tragická, tak 12700/12600 už jsou i spotřebou docela použitelné.
Nicméně pokud chceš něco, co ti vydrží, tak bych rozhodně počkal co předvede ZEN4. Pokud AMD zopakuje s AM5 to co dokázalo s AM4, tak to bude rozhodně lepší investice než Intel.

Netuším, na jaké hraní to chceš, ale výkonové rozdíly ve hrách mezi 12600/12700/12900 a 5800X3D jsou v jednotkách procent u většiny her, takže podle "herního výkonu" nemá smysl vybírat...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 22:04:36

To je rozumne vysvetleni...
Hraju simulatory a strategie, tam to cpu je krapet znat.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 10:13:08
avatar
V tom případě mrknout na testy těch konkrétních her co hraješ. Bude se to lišit o desítky procent dle toho jak je která ta hra optimalizovaná.
Dobré příklady můžou být Anno XXXX strategie a MSFS, kde je CPU použité extrémně, ale fakt mrkni přímo na ty, co tě nejvíc zajímají.
Taky je dobré spíš řešit to, jestli to někde trochu drhne, než to, jestli má někde jedno CPU o desítky procent lepší výkon, ale i to slabší CPU tam pořád má výkon na rozdávání...
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 10:36:32

co si pamatuju testy anno 1800, tak stejne neumelo vyuzit vic jak 8 vlaken. ze jsou strategie nejak extremne narocne na cpu je spise mytus. v hodne pokrocilych fazich u stellaris nebo civilizace pak rychlejsi cpu urychly cekani na tahy nepratel, ale vyuzivaji paradoxne hlavne jedno vlakno, kdy civilizace byvala rychlejsi na ryzenech, ve stellaris meli zase vyhodu intel cpu. a u stellaris na mega mapach je pak nutnost 32GB RAM
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 11:48:14
avatar
Ano, přesně proto píšu, že je potřeba mrknout na výkon v konkrétních hrách.
Je jedno, jestli je to pomalé proto, že to nevyužije dost vláken, nebo vysoký jednovláknový výkon. Jde o to najít CPU, na kterém dobře běhá to, co tě primárně zajímá a nejvíc používáš.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 16:10:36
avatar
Rozhodně se už teď vyplatí počkat jak na nové procesory, tak na nové grafiky a pokud pořídíš AM5 tak budeš mít pak zase hodně dlouho možnost upgradu. Myslím, že ten kdo nepotřebuje nutně by teď rozhodně neměl nic kupovat.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 19:37:17

Spotřebu bych řešil, ne kvůli účtu za elektriku, ale když něco žere, tak to produkuje fůru odpadního tepla a nějak se to musí chladit. A v létě je každých 100 W znát, tedy pokud nemáš PC někde ve sklepě, nebo klimatizaci ...
Misko82 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 09:15:09

A mozno to neni tym ze amd nechce ukazat realny vykon ale jednoducho casom dotiahne ovladace a az potom sa ukaze vykon v plnej sile. Celkovo ma amd dost problemov pri uvadzani novych produktov s ovladacmi.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 12:14:38

CPU potřebuje ovladač?
Pokud vím tak v OS se SW přeloží na strojový kód a z toho už pak jádro volá přímo instrukce procesoru.
Tohle se řeší v OS dle dodané specifikace CPU.

Jediné co může horšit výkon je zabugovaný bios který např z nějakého důvodu zablokuje boost.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 16:26:23
avatar
Čistě teoreticky ještě můžeš mít rozbitou správu úsporných funkcí. Proto s první Zen generací AMD dodávalo profil napájení pro Windows.
Nicméně souhlasím, že ladění ovladačů zní u CPU jako blbost a taky nevěřím, že by šlo o něco takového.
Misko82 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 17:56:29

Bios a cipset, plus neake doladenie s windowsom
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 17:23:50
avatar
Co mě teda velmi nemile překvapilo je, že AMD jde cestou plýtvání křemíkem, jako Intel.
Proč proboha cpou iGPU do každého CPU, když to téměř nikdo nebude používat?
Já doufal, že tam bude iGPU jako další čiplet připojený přes Infinity Fabric a jen u specifických modelů, které si lidi koupí právě proto, že budou chtít to iGPU.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 17:55:59
avatar
jj no uplná debilita. Chápu to ještě u nějakých lowend PC kde si člověk samostatnou grafiku třeba nekoupí, ale cpát to do všech je demence a plýtvání.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 19:54:51

GPU sa využije aj na iné veci ako hry. Mohli by byt aj verzie bez iGPU.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 20:50:01
avatar
Určitě jsou PC do kterých se CPU s iGPU hodí, o tom to není.
Jde o to, že se rozhodně nehodí do všech, tak proč cpát iGPU všude a ne jen tam, kde se využije?!
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-24 21:08:34

Mě nejvíc vadí alokace ram pro iGPU. Jinak jako iGPU jako součást procesoru mi pocitově nevadí, pokud ji nevyužiju.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 10:06:25
avatar
Zrovna tohle snadno obejdeš, ne?
Zatím všechny CPU s iGPU, které jsem viděl uměli tu iGPU v BIOSu vypnout a tím pádem pro ni nealokovat žádnou RAM.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 16:16:43

ups tak to jsem nevěděl. Mám v nb 5600H + ded GK a bral jsem tak nějak automaticky, že cpu pokud má iGPU, tak si alokuje část ram. Vypnout jsem ji nezkoušel, pač ve 2D to jede na integrovaný což je super. Díky za info
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-31 08:36:46
avatar
Jo v NB je klidně i možné, že to vypnutí iGPU v BIOSu ani není. Tam ty BIOSy bývají dost osekané a navíc tam objektivně nedává smysl jí vypínat.
Ale u stolního PC je to standard, že si můžeš vybrat kterou GPU BIOS zavede jako první (dokonce některé desky umí říct i ze kterého PCI-E slotu) a jestli iGPU úplně deaktivovat pokud používáš dedikovanou.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 13:49:27

Věřím tomu, že se to spoustě lidí může hodit když jim třeba chcípne dedikovaná grafika, mají aspoň něco na plochu a videa. Pro mne to zajímavé není já mám po sklepech/půdách/šuplících mraky grafik typu HD6450/R5 230 a GT630. Plus bude asi i to, že se dedikovaná karta může při 2D zcela vypnout a pojede jenom ta v CPU (určitě minimálně když to bude Radeon. I když nikdo moc neřeší spotřebu v desktopech. Zatím.)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 14:02:00
avatar
Jako pokud by se opravdu uměla dedikovaná GPU úplně vypnout, tak to by byl první smysluplný argument. Ale bojím se, že desktopové desky a grafiky na něco takového nejsou zařízené. Kabel k monitoru budeš mít zapojený do dedikované grafiky a nějak do něj musíš ten obraz dostat...

Jako uznávám, že když ti klekne jednou za život toho CPU dedikovaná grafika, tak se ti bude iGPU hodit. Ale to mi přijde trochu málo, na to kolik křemíku na to padne.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-25 15:36:41

Predpokladam ze je to ako vzdy o peniazoch .Asi im vyslo ekonomicky vyhodnejsie mat iba jeden 6nm IO obvod s malickou iGPU v porovnani s tym zeby museli mat dva rozne 6nm IO chipy . Ak je taiGPU na chipe iba malou castou kremika tak sa neoplati vyrabat zaroven dalsi chip bez iGPU. Nezabudajme ze na dva rozne chipy treba viacer nakladov na R&D , optimalizaciu vyroby, logistiku, horsia vytaznost 9v priemere) atd.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-05-26 17:46:35
avatar
Pokud je to malá část, tak budeš mít pravdu, ale GPU bývá velké (ve srovnání s CPU).

Já spíš myslel, že to bude samostatný čip, který na některé modely přidají namísto CPU čipu.
Že by byli modely jen s jedním CPU čipem (R5/R7), pak se dvěma (R9) a pak s jedním CPU a jedním GPU čipem (R5G/R7G).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?
Vyšlo F1 22 – nejlepší herní zpracování formulí?Neděle, 03 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 470x
Komentářů: 0
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!
Construction Simulator – stavět je dnes drahé, ale ne na PC!Neděle, 26 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 912x
Komentářů: 2
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!
Forza Motorsport – nový simulátor s dech beroucí grafikou!Úterý, 14 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2562x
Komentářů: 15
Remake legendární hry System Shock se blíží!
Remake legendární hry System Shock se blíží!Pondělí, 13 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1983x
Komentářů: 1
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!
Aliens: Dark Descent – nová Alien hra se blíží!Pátek, 10 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1745x
Komentářů: 4
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?
Call of Duty: MW2 představeno – naposled od hamižného Activison?Čtvrtek, 09 červen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1196x
Komentářů: 3