AMD zvýšilo objednávku 7nm kapacit – analytici i výrobci předpovídají velký zájem. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Thursday, 04 April 2019
altVýrobci a partneři AMD už vědí, jaké nové 7nm procesory a grafiky AMD reálně jsou a budou.

 

 

 

 

Společnost AMD navýšila významně objednávku 7nm výrobních kapacit u společnosti TSMC, což podle analytiků potvrzuje, že zájem o produkty AMD roste a firma se prý může těšit na velmi zajímavé příjmy i zisky. Zprávy o navýšení kapacit 7nm produkce jdou ruku v ruce se zprávami o tom, že výrobci jsou nadšeni z nových dosud neuvedených produktů AMD, které si někteří již mohli plně vyzkoušet a otestovat a vytvářejí pro ně produktovou nabídku. Zejména serverové 7nm EPYC procesory udělaly velký dojem a AMD hlásí neustále nové a nové objednávky od významných firem a partnerů, které tak dávají za pravdu odhadům, že AMD může atakovat v dohledné době až 10% serverového trhu. Aktuálně se povídá, že AMD ohlásí více než 120 designových vítězství v serverové oblasti, což je obrovské číslo na poměry serverové platformy.

AMD si vůbec vede velmi dobře jako dodavatel technologií. Kromě serverových procesorů si AMD zajistilo odbyt u nových generací obou hlavních konzolí a několika menších konzolových systémů. Za velké vítězství s velkým potenciálem se ale považuje fakt, že AMD bude pohánět herní platformu pro všechny. Tedy Google a jeho herní streamovací platformu STADIA. Prakticky celý svět tak bude hrát na grafikách AMD Radeon. Bavíme se o jistotě dodávek stovek milionů čipů AMD pro různé platformy celkem, v následujících letech.

Na tradičním PC trhu má ale AMD také zaděláno na úspěch. Intel není schopen nasadit žádnou novou generaci procesorů, zůstává na 14nm a bude spoléhat na hrubou sílu vysokých taktů za jakoukoliv cenu (vysoká spotřeba a nároky na chlazení). 7nm RYZEN procesory jsou ale na cestě, AMD je ohlásí na konci května, a i stávající 12nm řada získává stále větší pozornost. Aktuálně výrobci notebooků poprvé po dlouhé době ve větším množství začínají osazovat AMD RYZEN. U některých výrobců to bude až kolem 30% dodávaných počítačů celkem, což znamená konečně průlom na stojatých vodách OEM trhu. Samozřejmě na retail trhu, tedy prodeji samostatných CPU koncovým zákazníkům, je fakt, že za stávající ceny si ještě někdo Intel procesor vůbec koupí, docela zarážející, Intel ale prakticky tento segment vzdal, prioritou jsou OEM a servery především. AMD zde má tedy nejsnadnější situaci a je to tedy na samotných zákaznících. Aktuálně to vypadá, že se ze strany Intelu dočkáme let nějakého vylepšeného 8jádrovéhu Core i9-9900K v nové revizi (a ostatních Core 9000 modelů), ale nic lepšího Intel nenabídne a stěží tak bude skutečně plně konkurovat čemukoliv, co AMD na 7nm nabídne s RYZEN 3000 v pozici nástupce stávajícího RYZEN 2000 modelů.

Větší zájem o RYZEN procesory tak očekávají i výrobci základních desek. ASUS, Gigabyte, MSI i ASROCK již dokončují nové X570 modely, a mohu potvrdit, že jejich nabídka bude zhruba až 3x bohatší než stávající nabídka X470 modelů základních desek jednotlivých výrobců. Výrobci desek opravdu hodně věří novým RYZEN procesorům. To samo mluví samo za sebe. Základní desky X570 se představí už na Computexu a začnou se prodávat nejpozději v průběhu června. Samozřejmě na DWorld.cz se můžete těšit na recenze, už máme rozjednány první modely a první desky do ČR dorazí s předstihem na náš web. Ale ukázat je oficiálně budeme moci až později.

Nejméně informací máme kolem chystaných 7nm NAVI grafik. Kromě zaměření hlavně tedy na herní použití (na rozdíl od VEGA) a zejména pro mainstreamové cenové hladiny, nevíme prakticky nic jistě. AMD navíc velmi pravděpodobně nebude používat NAVI, co by oficiální název karet, takže stále nevíme ani jména modelů. Uvedení těchto karet už proběhne navíc za kompletně obměněného vedení AMD Radeon divize, takže nové schéma názvů je docela reálné. Co víme, že bude existovat hned několik různých NAVI čipů pro růstné segmenty. AMD se soustředí hlavně na opravu nedostatků GCN/NCU architektury a posílení v oblasti herního nasazení. Zaměření na co nejlepší poměr cena/výkon je také potvrzeno. Současně se NAVI architektura objeví v připravovaných konzolových platformách. AMD poprvé poodhalí konkrétní informace o herních grafických kartách NAVI také na COMPUTEXu, nicméně podle mých informací už partneři z výrobci karet grafik vědí, jak se věci mají, co NAVI konkrétně nabídne a kdy. A jsou optimističtí. AMD se prý může těšit i na grafickém trhu na růst podílu proti poměrně nevýrazným TURING modelům, které nepřinesly zdaleka tak velký generační skok, jaký se očekával. To mezi RX NAVI a stávajícími RX 500 modely je prý rozdíl výrazně větší a porazit konkurenční TURING modely za stávající ceny by neměl být problém. Současně by AMD mohlo představit také strategii uvádění NAVI, kdy zatím víme, že mainstream půjde jako první, ale nevíme, zda letos stihne AMD i high end.

Jak už jsme vás informovali, AMD stejně jako na letošním CES, dostalo opět příležitost udělat svou prezentaci jako první i na COMPUTEXu. CEO společnosti tak bude moci představit na nejsledovanější události při zahájení celého veletrhu hlavní novinky své společnosti. To samo o sobě vypovídá dost o očekáváních celého počítačového odvětví. Prakticky nikdy ještě AMD nemělo takovou pozornost, jako letos. Už bylo potvrzeno, že AMD tak představí a ukáže 7nm EPYC a RYZEN procesory, stejně tak i 7nm NAVI grafiky a pár dalších novinek. U některých produktů se očekává i uvedení na trh (nejspíše X570 desky) a téměř určitě se dočkáme i oznámení kdy se konkrétně dočkáme dalších nových produktů na trhu (EPYC a RYZEN procesory). Jestli jsou tedy některá očekávání výrobců a analytiků na místě, se dozvíme 27.5.2019 v 10 hodin ráno (Taiwanský čas), kdy AMD začne hlavní a úvodní prezentaci veletrhu Computex. Samozřejmě budeme u toho a budeme vás o všech novinkách budeme informovat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 19:46:39

Asi si v ty 4 ráno na představení přivstanu
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 22:35:22

No uvazuju o tom taky.Po letech (kdyz nepocitam uz povedene ryzen 1000) ma AMD moznos slapnout Intelu poradne do usmevu.

Ta prezentace si myslim bude stat za to, p ac AMD si nenecha ujit prilezitost se poradne predvest.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 08:21:11

No, než Ryzen Intelu šlápl do úsměvu EPYC (obrovské peníze) a Threadripper (královsky namaržovaný HEDT). Ty i5ky apod. u spotřebáku je jen takový přívěsek, navíc laptopy má stále v podstatě pro sebe.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 10:50:58

Zatial sa stale bavime o max 10% trhu, proste si intel zviši maržu a ešte viac zarobi. Problem pre intel by bol keby to bolo 50%, ale AMD v deinach dosahovalo max 25%.
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 11:15:46

Sice ano, je to zatim malé procento, ale nějak se začít musí. Navíc i při takhle malých procentech jde o obrovské love s serverech, tak snad to AMD pořádně využije


Teď by to chtělo napřít síly co se týče mobilních CPU a hlavně přesvědčit výrobce, aby udělali pořádné portfolio noťasů, pač zatim je ta nabídka dost žalostná.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 18:42:08

Musíš si uvědomit, že servery jsou extrémně long term komodita a jeden neprodaný CPU bolí násobně více.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 00:00:01
avatar
bude z toho i zázanam, tak bych to nehrotil ;)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 21:17:07

Mezi AMD a Intelem musí být nějaká výhodná dohoda. Jinak si nedovedu vysvětlit ten "útlum" Intelu, jak přenechá uvedení AMD na Computexu, jak jej přenechá vyniknout i v běžných produktech na trhu ... To prostě není jen tak a že Intel nemá zrovna odpověď v cpu, tak tomu prostě nevěřím, že by to i tak nechal jen tak. Je to záhada
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 21:44:57

Každá technologická firma udělala v minulosti nějakou chybu , někdy přímo botu. A že je v Intelu nějaký pěkný průšvih, to se dalo předpokládat již v době, kdy CEO Brian Krzanich prodal vlastní akcie Intelu. Oficielní důvod odchodu je sice jiný, ale to je nepodstatné. Dohody mezi AMD a Intelem jsou, jde o licence, ale Intel v dané chvíli prostě může jen přihlížet a dělat úpravy stávajících produktů s max. možným využitím hrubé síly CPU, bez ohledu na další stránky věci. Ale to zde popsáno bylo.
A upřímně se těším na nové produkty AMD, zejména CPU a nové desky.
Kachlík [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 21:59:07

Já bych řekl, že AMD tím, že si nechává vyrábět u více výrobců, těží z konkurencí motivovaného a podporovaného vývoje (a v podstatě nic je to nestojí), kdežto Intel trošku "usnul na vavřínech" tím, že si kompletní vývoj a výrobu zajišťuje sám, což sice dává jisté záruky "že to bude fungovat napoprvé", nicméně v rámci jednoho molocha zřejmě nebyla dostatečná motivace (a odborníci), což se promítlo do nezvládnutí návrhu a funkce 10nm procesů…
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-04 22:55:17

Souhlas.Sice maji u Intelu svuji vyrobu a vyvoj, ale jak se objevi problem, muze mit vetsi nasledky nez kdyz AMD kupuje proces a kapacity jinde a od vice zdroju.Uznavam,ze ma AMD ma i trochu kliku,ze TSMC dle vseho ma uz 7nm dobre podchyeceny,protoze kdyby ne,tak mohlo byt AMD taky nahrane po vycouvani GLOFO.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 00:01:08
avatar
není to záhada, Intel prostě nepočítal s tím, že bude muset 14nm kapacitu používat ještě v těchto letech a už vůbec nepočítal s tím, že AMD s něčím přijde, on bude muset vyrábět větší čipy a na to prostě 14nm kapacity dělané nebyly ... dávno tady měl být 10nm proces a hlavně Intel dávno nevnímal AMD jako konkurenci ...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 08:24:25

Takhle, málo kdo si toho všiml, ale dalo se to vyčíst z veřejných zdrojů, nebo lépe znát nějakého insidera (aspoň tehdejšího). Pro Intel před několika roky "x86" nebyl úplně prioritou... Teď sklízí vzniknuvší lag. AMD si tím také prošlo, byť z trochu jiných důvodů.
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ceny 2019-04-05 08:57:56

Já doufám, že AMD pořádně zdraží. Protože když to neudělá, celá slavná 7 nm bude fofrem vyprodána a mastit kapsu si začnou pouze překupníci.
Prostě 8 jader by mělo stát kolem 10 tisíc tj. zhruba o 1/3 více než dnes. Protože co nám bude platné za 7 když nepůjdou koupit.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 09:13:34
avatar
priať si zdražiť tovar z pohľadu zákazníka mi príde prinajmenšom divné
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 10:14:58

No to snad nie. Ved ked AMD navysilo objednavky tak by im mal dat dodavatel vacsiu mnozstevnu zlavu .Nuz ale nevidime ako maju postavene zmluvy.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 12:15:18
avatar
ty jsi uplnej spotřebitel ekonom...
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 10:55:02
avatar
tak nech sa im nadalej darí, hlave v grafikách
laci [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-05 18:17:05

Lisa Su je to najlepsie, co sa mohlo AMD prihodit, velka gratulacia. Pri vydani prvych RYZEN procesorov boli diskusne fora plne zosmiesnovania AMD zo strany fanklubu INTEL-u, ale po dvoch rokoch sa to otocilo voci INTEL-u. Je az neskutocne, ako dokaze takyto kolos s ohromnym majetkom trpiet od bodnutia malou firmou. AMD ich nachytalo so spustenymi hohavicami, ktore ani po dvoch rokoch nedokazu vytiahnut.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-06 08:31:01

Na těch 7nm se zůstane reálně jak dlouho? 8-10 let?
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-06 10:14:17

to tezko,kdyz uz TSMC pripravuje 5nm
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníFriday, 09 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1424x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Thursday, 08 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálWednesday, 07 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 833x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálMonday, 05 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1263x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Sunday, 04 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 1
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaní
Outriders vyšlo – kooperativní RPG akce se slušnou kampaníSaturday, 03 April 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 907x
Komentářů: 0