AMD zvýšilo objednávku 7nm kapacit – analytici i výrobci předpovídají velký zájem. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 04 duben 2019
altVýrobci a partneři AMD už vědí, jaké nové 7nm procesory a grafiky AMD reálně jsou a budou.

 

 

 

 

Společnost AMD navýšila významně objednávku 7nm výrobních kapacit u společnosti TSMC, což podle analytiků potvrzuje, že zájem o produkty AMD roste a firma se prý může těšit na velmi zajímavé příjmy i zisky. Zprávy o navýšení kapacit 7nm produkce jdou ruku v ruce se zprávami o tom, že výrobci jsou nadšeni z nových dosud neuvedených produktů AMD, které si někteří již mohli plně vyzkoušet a otestovat a vytvářejí pro ně produktovou nabídku. Zejména serverové 7nm EPYC procesory udělaly velký dojem a AMD hlásí neustále nové a nové objednávky od významných firem a partnerů, které tak dávají za pravdu odhadům, že AMD může atakovat v dohledné době až 10% serverového trhu. Aktuálně se povídá, že AMD ohlásí více než 120 designových vítězství v serverové oblasti, což je obrovské číslo na poměry serverové platformy.

AMD si vůbec vede velmi dobře jako dodavatel technologií. Kromě serverových procesorů si AMD zajistilo odbyt u nových generací obou hlavních konzolí a několika menších konzolových systémů. Za velké vítězství s velkým potenciálem se ale považuje fakt, že AMD bude pohánět herní platformu pro všechny. Tedy Google a jeho herní streamovací platformu STADIA. Prakticky celý svět tak bude hrát na grafikách AMD Radeon. Bavíme se o jistotě dodávek stovek milionů čipů AMD pro různé platformy celkem, v následujících letech.

Na tradičním PC trhu má ale AMD také zaděláno na úspěch. Intel není schopen nasadit žádnou novou generaci procesorů, zůstává na 14nm a bude spoléhat na hrubou sílu vysokých taktů za jakoukoliv cenu (vysoká spotřeba a nároky na chlazení). 7nm RYZEN procesory jsou ale na cestě, AMD je ohlásí na konci května, a i stávající 12nm řada získává stále větší pozornost. Aktuálně výrobci notebooků poprvé po dlouhé době ve větším množství začínají osazovat AMD RYZEN. U některých výrobců to bude až kolem 30% dodávaných počítačů celkem, což znamená konečně průlom na stojatých vodách OEM trhu. Samozřejmě na retail trhu, tedy prodeji samostatných CPU koncovým zákazníkům, je fakt, že za stávající ceny si ještě někdo Intel procesor vůbec koupí, docela zarážející, Intel ale prakticky tento segment vzdal, prioritou jsou OEM a servery především. AMD zde má tedy nejsnadnější situaci a je to tedy na samotných zákaznících. Aktuálně to vypadá, že se ze strany Intelu dočkáme let nějakého vylepšeného 8jádrovéhu Core i9-9900K v nové revizi (a ostatních Core 9000 modelů), ale nic lepšího Intel nenabídne a stěží tak bude skutečně plně konkurovat čemukoliv, co AMD na 7nm nabídne s RYZEN 3000 v pozici nástupce stávajícího RYZEN 2000 modelů.

Větší zájem o RYZEN procesory tak očekávají i výrobci základních desek. ASUS, Gigabyte, MSI i ASROCK již dokončují nové X570 modely, a mohu potvrdit, že jejich nabídka bude zhruba až 3x bohatší než stávající nabídka X470 modelů základních desek jednotlivých výrobců. Výrobci desek opravdu hodně věří novým RYZEN procesorům. To samo mluví samo za sebe. Základní desky X570 se představí už na Computexu a začnou se prodávat nejpozději v průběhu června. Samozřejmě na DWorld.cz se můžete těšit na recenze, už máme rozjednány první modely a první desky do ČR dorazí s předstihem na náš web. Ale ukázat je oficiálně budeme moci až později.

Nejméně informací máme kolem chystaných 7nm NAVI grafik. Kromě zaměření hlavně tedy na herní použití (na rozdíl od VEGA) a zejména pro mainstreamové cenové hladiny, nevíme prakticky nic jistě. AMD navíc velmi pravděpodobně nebude používat NAVI, co by oficiální název karet, takže stále nevíme ani jména modelů. Uvedení těchto karet už proběhne navíc za kompletně obměněného vedení AMD Radeon divize, takže nové schéma názvů je docela reálné. Co víme, že bude existovat hned několik různých NAVI čipů pro růstné segmenty. AMD se soustředí hlavně na opravu nedostatků GCN/NCU architektury a posílení v oblasti herního nasazení. Zaměření na co nejlepší poměr cena/výkon je také potvrzeno. Současně se NAVI architektura objeví v připravovaných konzolových platformách. AMD poprvé poodhalí konkrétní informace o herních grafických kartách NAVI také na COMPUTEXu, nicméně podle mých informací už partneři z výrobci karet grafik vědí, jak se věci mají, co NAVI konkrétně nabídne a kdy. A jsou optimističtí. AMD se prý může těšit i na grafickém trhu na růst podílu proti poměrně nevýrazným TURING modelům, které nepřinesly zdaleka tak velký generační skok, jaký se očekával. To mezi RX NAVI a stávajícími RX 500 modely je prý rozdíl výrazně větší a porazit konkurenční TURING modely za stávající ceny by neměl být problém. Současně by AMD mohlo představit také strategii uvádění NAVI, kdy zatím víme, že mainstream půjde jako první, ale nevíme, zda letos stihne AMD i high end.

Jak už jsme vás informovali, AMD stejně jako na letošním CES, dostalo opět příležitost udělat svou prezentaci jako první i na COMPUTEXu. CEO společnosti tak bude moci představit na nejsledovanější události při zahájení celého veletrhu hlavní novinky své společnosti. To samo o sobě vypovídá dost o očekáváních celého počítačového odvětví. Prakticky nikdy ještě AMD nemělo takovou pozornost, jako letos. Už bylo potvrzeno, že AMD tak představí a ukáže 7nm EPYC a RYZEN procesory, stejně tak i 7nm NAVI grafiky a pár dalších novinek. U některých produktů se očekává i uvedení na trh (nejspíše X570 desky) a téměř určitě se dočkáme i oznámení kdy se konkrétně dočkáme dalších nových produktů na trhu (EPYC a RYZEN procesory). Jestli jsou tedy některá očekávání výrobců a analytiků na místě, se dozvíme 27.5.2019 v 10 hodin ráno (Taiwanský čas), kdy AMD začne hlavní a úvodní prezentaci veletrhu Computex. Samozřejmě budeme u toho a budeme vás o všech novinkách budeme informovat.

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 908x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1309x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3922x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1481x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1392x
Komentářů: 0