Apple u Mac počítačů přechází z Intelu na své ARM procesory kvůli problémům procesorů Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 25 červen 2020
altBývalý inženýr společnosti Intel prozradil, že Apple si hodně stěžuje na procesory Intel už roky.

 

 

 

 

Přechod společnosti Apple na vlastní procesorová řešení u méně výkonných Mac počítačů byl v minulých dnech oficiálně potvrzen. François Piednoël, jeden z velmi známých a dnes už bývalých hlavních procesorových inženýrů společnosti Intel přichází s vysvětlením situace. Apple by dost možná ani takový zásadní zájem investovat do vlastního procesorového řešení neměl, kdyby Intel měl a dodával pořádné procesory.

Podle jeho slov, v době, kdy u společnosti Intel pracoval, si Apple opakovaně výrazně stěžoval na problémy architektury SKYLAKE už od roku 2015. Apple byl prý vůbec nejvíce nespokojený partner Intelu. François Piednoël, který dnes už u Intelu nepracuje, a tak může mluvit otevřeně, na rovinu přiznává, že kvalita SKYLAKE procesorů byla problém a firma o tom velmi dobře věděla. Byly podle jeho vyjádření na rovinu velmi špatné a Apple prý musel Intel přímo nenávidět.

  • Apple ale neměl na výběr!

Pokud bychom tohle věděli a slyšeli v roce 2015/2016, asi bychom si klepali na čelo a nechápali, o čem to ten Apple plácá. Jak mohou být SKYLAKE procesory špatné, když je to to nejvýkonnější, nejrychlejší a nejefektivnější na trhu. Jenže v následujících letech se všechno provalilo. Je smutné, že je dovoleno 14nm SKYLAKE procesory Intelu stále prodávat, protože jsou objektivně všechny vadné. Zatímco jiné produkty se z trahu stahují pro malichernosti, jako je vadní potisk na obale, Intelu je dovoleno prodávat prokazatelně vadné a neopravitelné produkty. Mají obrovské nevyřešitelné bezpečnostní mezery, které jsou potíž samy o sobě, ovšem ještě horší to je, když se je snažíte ucpat a vyřešit. Tak začnete narážet na skutečně zásadní funkční problémy, problémy se stabilitou, nižším výkonem atd. A s tím se potýkal přesně Apple, který samozřejmě ladí svůj operační systém a aplikace na míru těmto procesorů, takže ty problémy objevil mezi prvními a musel je řešit, což se ukázalo jako prakticky nemožné a stěžoval si na to Intelu. Což se dozvídáme až dnes, a zatímco dříve bychom tomu nevěřili, dnes samozřejmě víme, že stížnosti byly naprosto oprávněné. A rozhodně neskončily!

Apple ale jednoduše neměl na výběr, než Intel procesory stále používat, a to i do současných modelů. Intel a jeho SKYLAKE byl v roce 2016 i 2017 jedinou možností. S prvními AMD RYZEN procesory samozřejmě nechtěl Apple riskovat (a ani nevěděl, jak dobré budou, což nevěděl nikdo). Navíc mobilní RYZEN 3000U, jako opravdu první slušný mobilní procesor AMD a vážná konkurence Intelu po letech, se navíc objevily až na začátku roku 2019, takže ani ty samozřejmě Apple nemohl použít. No a 7nm mobilní RYZEN 4000U/H procesory jsou tu od letošního roku, desktopové RYZEN 3000 od minulého, a tady pochopitelně nikdo netušil, že budou až tak dobré, že doslova převálcují Intel ve všech ohledech. Pokud by měl Apple uvést na trh počítače s AMD RYZEN, musel by začít vyvíjet nový design celých počítačů, ale také optimalizovat software, což je hodně práce, co zabere hodně času a musel by tak začít už před minimálně 1 spíše 2 lety. A to samozřejmě neudělal, protože v té době ještě nevěděl, že produktově bude AMD tak dobré a Intel tak v háji. Spoléhal tedy stále na Intel, který ovšem prakticky neustále lhal poslední roky. Všechno, co Intel sliboval kolem výroby, architektury, výkonu i 10nm procesorů, se ukázalo jako lež. Což asi dnes stěží někdo bude rozporovat. Všechny plány, všechny roadmapy, všechny sliby Intelu o řešení problémů s výrobou a architekturou, všechno byla lež. Není divu, že Apple má Intelu plný zuby (a víme že není sám).

Nejen že Intel nemá, s výjimkou několika ultramobilních čipů, nic jiného než stále ten děravý, zaostalý, problémový a dnes neefektivní SKYLAKE, takže nikdy nevyřešil jeho problémy, ale stále nemá nic nového. A v tuto chvíli není ani jisté, že něco mít v dohledné době skutečně bude. Protože kromě toho že to Intel slibuje, což sliboval každý půl rok posledních 5 let, neexistuje žádný jiný důvod věřit, že to tak skutečně bude. Apple tedy praštil do stolu a potvrdil plán nahradit procesory Intel kde jen to půjde.

První na řadě jsou právě ultramobilní a méně výkonné počítače Macbook a Mac. Pro ně jednoduše Apple použije W výkonnější verzi svého jinak mobilního ARM SoC, které používá pro iPad Pro. Testovací prototypy pro vývoj aplikací a optimalizací, už mají vývojáři v ruce. Jejich výkon, a hlavně použitelnost, je pro uživatele těchto řešení prostě dostatečná. V tuto chvíli není jasné, zda se Apple pokusí vlastním řešením nahradit i výkonnější stroje. Nicméně od Intelu nic pořádného čekat v dohledné době nejde. Stávající „nové“ 10nm architektury ICE LAKE i jeho nástupce, mají prakticky stejné problémy jako SKYLAKE. Většinu věcí a těch problémových prvků architektury Intel prostě přebral a používá dál. Objevují se nové a nové zranitelnosti a problémy, takže můžeme s jistotou říci, že 10nm procesory Intelu jsou stejně mizerné, jako 14nm SKYLAKE. Jen zatím ovlivňují jen malou část trhu, protože s výjimkou ultramobilních procesorů, je Intel nikam zatím nedává.

  • Může Apple nahradit Intel procesory AMD?

V zákulisí se mluví o tom, že by Apple mohl opravdu zkusit AMD. Ostatně i u Apple ví moc dobře, že jejich nejnovější výkonný Mac Pro s až 28jádrovým 14nm SKYLAKE procesorem Intel, je právě kvůli zastaralé, děravé, předražené a slabé platformě Intelu, terčem oprávněných vtípků a kritiky. Apple, který sám sebe označuje za inovátora a technologického leadera, tak samozřejmě musí skřípat zuby, když je na trhu mnohem modernější, mnohem výkonnější a lepší platforma, kterou ovšem on nemohl nabídnout. A dá se říci, že tohle dost možná byla pro Apple poslední kapka. Samozřejmě, že by firma radši viděla ve svém Mac Pro ThreadRipper nebo EPYC platformu, ale vývoj takového PC trval minimálně 2 roky a prostě Apple nemohl v roce 2017/2018 vědět, že bude Intel v době uvedení nového MacPro tak nekonkurenceschopný a AMD tak dobré. Zda Apple ovšem v tuto chvíli nepracuje na nové verzi Mac Pro postaveném právě na RYZEN řešení, můžeme jen spekulovat, samozřejmě to teď firma nepotvrdí. Pokud jde o mobilní procesory, i kdyby Apple už začal vývoj, tak se Macbooku s AMD RYZEN nedočkáme dříve, jak v průběhu příštího roku. Na druhou stranu, to už bude mít AMD dost možná 5nm APU ZEN 4, což by speciálně pro Apple mohlo být zajímavé. Navíc AMD pro Apple vyrábí speciální kusy 7nm HW už dnes. Například nedávno uvedenou 50W mobilní Radeon PRO 5600M s HBM2, která efektivitou a výkonem v 50W kategorii nemá prakticky konkurenci. Takže proč by AMD nemohlo pro Apple udělat i speciální verzi RYZEN procesorů?

Každopádně François Piednoël poskytl mnohem jasnější důvod odchodu Apple od Intelu. A nutno říci, že pro Apple samozřejmě není úplně ideální snažit se o velmi nákladný vývoj vlastních výkonných CPU/GPU, když je pro drtivou většinu svých produktů vlastně vůbec nepotřebuje. Výkonnější MacBooky a Mac počítače tvoří jen velmi malou část prodejů produktů Apple. Dává pro něj rozhodně mnohem větší smysl (zejména finančně), aby výkonné procesory a grafiky odebíral od Intelu nebo AMD jako hotová řešení. Intel s jeho dnes nekvalitními procesory však zjevně nepřipadá do úvahy a AMD je otázkou. Co dokáže, už ale předvedlo. Navíc Apple s AMD úzce spolupracuje, takže možná už se na něčem dohodli, ale dozvíme se to až později. Podle mě je tedy docela možné, že Apple přejde na vlastní ARM SoC řešení jen u těch ultramobilních MacBook řešení či u slabšího desktopovéhu iMac, kde na tom z hlediska výkonu a použitelnosti vlastně nesejte. Ale u výkonnějších variant bude dále využívat výkonných procesorů a grafik, jen to nemusí být řešení od Intelu …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-26 05:32:32

Třeba " to nejlepší teprve přijde " bude patřit Applu.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-26 12:34:51

nespokojenost s intelem tam hraje urcite roli...no mozna dulezitejsi pro apple je, ze se timto zbavi dost velke otevrenosti kvuli x86 platformne a nasadi si tam vlastni store jako jedinou moznost kupovani veskereho SW (az na nespolehlivy JB), cimz si zajisti ze az na velky vyjimky +30% cash ze vseho placenyho SW co si lidi poridi na macos, stejne jak ma ted u ios.
Fanyqt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-26 13:48:31

Někde jsem četl (ještě než se spekulovalo o vlastním SoC), že objevil někdo kód v macOS s kódovým označením pro AMD procesory... možná se skutečně dočkáme i AMD procesoru v Macu...

https://www.cnews.cz/apple-mozna-pouzije-procesory-amd-podpora-v-macos
(tohle není ten článek, který myslím, ale píše se to tady taky )
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - On vývoj x86 CPU trvá 4,5-5,5 2020-06-26 14:25:35

On vývoj x86 CPU trvá 4,5-5,5 roka

Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5. Jde vůbec o první zmínku o architektuře páté generace, která od AMD přišla…
Odkaz

Zen5 bude na trhu najskôr v roku 2022

A pokiaľ to bude taká systémová prerábka ako GPU Fiji, tak aj neskr

GPU Fiji: 596 mm2, interposer: 1011 mm2 a 8,5 roku práce navrch
18. 6. 2015
Odkaz


Vývoj ARM trvá menej ale tak možno o rok


AMD chystá SoC s jádry ARM pro tablety. Pohoří jako nVidia s Tegrou, nebo hůř?
4.10.2013
Odkaz


Společnost AMD dodává serverové čipy založené na ARM se systémem ARM na opatrný trh
Ledna 14, 2016 [url]
https://websetnet.net/cs/amd-lod%C4%9B-opo%C5%BEd%C4%9Bn%C3%A9-po%C5%A1kozen%C3%A9-sedlov%C3%A9-serverov%C3%A9-%C4%8Dipy-opatrn%C3%BD-trh/[/url]


Takže o CPU pre dnešné Apple sa rozhodovalo niekde okolo roku 2015-2016A aj intel zatiaľ vzdáva len to, čo mal v zásuvkách (česky šuplících) a rozpracované v čase vydania Zen
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-27 15:08:56
avatar
Věřím že kdyby chtěli v Applu tak dají dokupy s AMD nějaké APU s Zen 3 a NAVI 2 grafikou s HBM již nyní a pro Macbooky by to bylo lepší řešení než Intel a ani by nemuseli překopávat veškerý software tak aby běžel na ARM ale když už stejně dělají ty čipy pro iPhone a iPad tak je pro ně celkově levnější je dávat i do těch Macbooků a neplatit něco navíc Intelu nebo AMD za jejich řešení, ARM v Macboocích pro Apple tedy znamenají vyšší marže, s cenami pravděpodobně dolů nepůjde oproti současným modelům s Intel SoC ale takto nebude muset platit Intelu nic a dá tam prostě čip jako do iPhonu ( s nějakými drobnými úpravami)

Jinak to vypadá že Apple počítá s AMD alespoň tedy pokud jde o grafiku i nadále pro výkonnější Mac(book) Pro modely, v poslední beta verzi Mac OS bylo objeveno kodové označení dokonce nějaké RDNA 3 grafiky "Navi 31" Odkaz
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 924x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1799x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1641x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1532x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1704x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1077x
Komentářů: 0