Co INTEL plánuje proti AMD? Velké investice, ale s nejistým výsledkem. Rozhodne rok 2022. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 11 květen 2019
Přejít na obsah
Co INTEL plánuje proti AMD? Velké investice, ale s nejistým výsledkem. Rozhodne rok 2022.
Jsou plány Intelu reálné? Pokud v

 

 

 

  • Jsou plány Intelu reálné?

                    Pokud všechno dobře půjde a nebudou žádné problémy ….

Je otázkou, zda plány Intelu, které měl vždy optimistické, jsou a budou tentokrát podpořeny i odpovídající realitou, nebo půjde zase jen o plány, co se nenaplní. Intel si prakticky nesmí dovolit jedinou chybu, zaváhání a problém, aby mu ty plány vyšly.

Zatím má Intel stále pozici, kdy má miliardy díky výrobní kapacitní nadvládě jisté, ale pokud by stávající situace trvala více let, než předpokládají i plány Intelu, mohli bychom se reálně dočkat výrazného pádu tohoto giganta. Proti předchozím rokům je tu prostě velký rozdíl. AMD nedávno bylo v podobné situaci jako Intel, jen v horší, protože na rozdíl od Intelu nemělo peníze a dominantní postavení. Ale problémy s výrobními procesy, architekturou, výkonem a zejména neschopným vedením sekající jednu drahou chybu za druhou, řešilo také. To se zlomilo v roce 2014, ale až od roku 2017, hlavně pak 2018 a letos akcelerované s výrazným 7nm vylepšením, vidíme výsledky nápravy. AMD tedy trvalo 3 roky, než se na trhu začaly obracet věci k lepšímu díky lepšímu vedení, plánování a novým produktům.

Intel má výhodu peněz, ale stejně jako u AMD chtějí věci čas, takže 2-3 roky je prostě nutná doba pro prosazení změn, vývoj a dodání nových produktů. Nicméně v jedné věci se Intel nezměnil, na rozdíl od AMD. A to je přístup a především vedení. Současné vedení Intelu je stále stejné. Firmu sice opustil CEO a před časem i šéfka vývoje, která ale evidentně nebyla tím problémem, proč 10nm není. Intel sice utratil obrovské množství peněz, včetně toho že najal lidi, které vyvíjeli AMD RYZEN, ale to samo o sobě nic neznamená. Vedení Intelu je stále stejné, sedí tam stejní lidé, dělají rozhodnutí stejní lidé, a tak je velké nebezpečí, že nasekají stejné chyby, možná ještě větší. Ano, Intel skoupil všechny mozky, má team a peníze vyvinout hodně dobré věci, ale řadu z těch produktů může pohřbít prostě nefunkční firemní rozhodování, strategie, vnitřní pnutí atd. To je podle mě zásadní věc, která rozhodne o tom, zda stávající plány Intelu jsou zasazeny do realistického rámce.

Záležet bude na tom, jak Intel přežije další dva roky bez zásadních procesorových novinek, které jsou před námi a zda naplní své plány. Každopádně pokud by rozhodovaly jen samotné produkty, s výjimkou mobilní platformy dnes Intel v mnoha ohledech za AMD zaostává a nové 7nm RYZEN procesory to jen zvýrazní. Strategie Intelu je nyní jasná, držet ceny a tvářit se, že žádný RYZEN neexistuje … nic jiného mu nezbývá, když 16jádrový 7nm RYZEN 9 už teď běhá a testuje se v nových AMD X570 AM4 deskách. A 10 jádrový Core i9 procesor na 14nm v lednu 2020? Jako levný mainstream za 7 tisíc v té době asi dobrý, ale jako konkurence a produkt, který má přestavovat zajímavý pokrok? Příliš málo a příliš pozdě. Ano, tvářit se že AMD RYZEN neexistuje, je prostě pro Intel dnes jedinou možností … a stejně tak to dnes musí činit i zákazníci, kteří Intel za stávajících podmínek stále nakupují. Ale jak říkám, je to dobrý stav věcí, Intel a celý trh tuhle situaci potřeboval. Intel se teď musí rozhýbat a s ním i stojaté zatuchlé vody hlavně OEM segmentu atd. A buď z toho bude něco pořádného, a začátek nové epochy, nebo už sledujeme začátek velmi chaotického konce jednoho giganta … rozhodnou další roky, a zejména 7nm procesory a grafiky Intelu v roce 2022 a dál.

 Každopádně Intel v současnosti neposkytuje žádný skutečný důvod, proč by jeho produkty měly být pro velkou část koncových zákazníků a uživatelů vůbec zajímavé a zákazníky má jen díky setrvačnosti a podmínkám, kdy nutí výrobce OEM platformu AMD prakticky nenabízet, takže Intel zůstává jedinou možností, i když je tou horší a pro zákazníky prakticky vždy méně výhodnou. Ano, výkon má, ale ten má i konkurence, ovšem na rozdíl od ní je cena, kterou si účtuje Intel, naprosto neadekvátní tomu, co za ni nabízí. A na tom se nic v dohledné době nezmění … jak říkám, jediný zajímavý produkt v dohledu jsou grafiky Intel Xe, pak možná kombinované čipy (14nm CPU + 10nm iGPU) a pak dlouho nic. Na skutečné novinky a reálnou novou generaci procesorů Intel pro desktop budeme čekat nejspíše další skoro 3 roky.

Do té doby si budeme hrát jen s novými názvy a převlékat ty samé 14nm procesory do nových kabátků, kupovat k nim nové desky a tvářit se, že je všechno v pořádku a megamiliardový gigant s monopolními výhodami, který vydělal desítky miliard dolarů čistého za poslední dekádu, prohrává se 100násobně menší společností, s rozpočtem na úrovni kapesného užišího vedení Intelu. A Intel prohrává prakticky ve všem. Ve výkonu, v efektivitě výrobní i provozní, v bezpečnosti a především technologické pokročilosti procesorů, jejich návrhu i výrobě … právě tohle srovnání za jaké situace a s kým Intel prohrává, vypovídá nejlépe o tom, jak obrovské chyby musel Intel nasekat, aby se do stávající situace dostal. A určitě nejde o jednu chybu, jednoho člověka a jedno špatné rozhodnutí .... jde o problém, který se táhne dlouhé roky a nic nenasvědčuje tomu, že ho Intel skutečně vyřešil ... uvidíme, rok 2019 je ztracený, 2020 také, 2021 napoví a 2022 definitivně ukáže, jak se věci mají ... 

 


 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-11 18:42:20
avatar
Citace:
jako pazourek vedle motorové pily
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-13 08:03:39

Tak Intel těžko vydá reakci nějak brzo.

Problém je v tom, že Intel již potřebuje zcela novou architekturu i ve smyslu stavby samotného procesoru. Aktuální Core vznikala v době, kdy procesor měl málo jader a škálovalo se pomocí frekvence. V podstatě si Intel vystačil s 2,4 a 6 jádrem a škáloval je pomocí cache, HT a frekvence ... a takto vytvořil celou rodinu modelů. A mohl si samozřejmě dovolit dělat vše jako monolit, který má nízké interní latence a to vede k vysokému výkonu. Bohužel pro Intel se tento přístup stal doslova noční můrou ve chvíli, kdy začal prudce narůstat počet jader.
Dnes se již v podstatě neškáluje pomocí frekvence. Ale začalo se škálovat pomocí počtu jader. Najednou na kompletní rodinu nestačí 3 monolity, ale doslova se dostáváme do stavu, kdy Intel na každý model potřebuje zvlášť monolit ... 6,8,10,12 ... jader vždy jiný počet jader a v podstatě prakticky jeden model. To je samozřejmě neudržitelné za stavu, kdy se začínají objevovat zvěsti o 16C/32T modelech v mainstreamu, kde nedávno Intel vesele prodával 4C/8T modely za deset tisíc.
Intel bude muset přijít s novou konstrukcí čipu a bude zajímavé, jak se s tím popasuje. AMD ukázalo elegantní cestu, i když ta má pochopitelně i své nedostatky. Oddělené čiplety a oddělené bloky L3 cache například budou vždy v nějaké aplikaci brzdou ve výkonu. Nicméně tvorba libovolného modelu v podstatě pomocí kombinace jednoho čipletu je geniální.
Současně Intel potřebuje inovovat samotnou architekturu. AMD se výkonem dotáhlo. Při stejné frekvenci má již téměř identický výkon. Navíc díky lepšímu řešení stavby procesoru dokáže snadněji vytvořit vícejádrové modely a je na tom o něco lépe se spotřebou. Navíc se přidaly problémy v oblasti zabezpečení, kdy se Core architektura ukázalo jako trochu děravá. Tady už je Core prostě vyčerpaná architektura a přijít s novou znamená několik let práce. I kdyby začali intenzivně pracovat již v roce 2018, tak výsledek se dostaví až za 5 let. První krok nejspíš za 3 roky.
Nicméně nic z toho nebude možné, pokud Intel nepokročí v oblasti výrobního procesu. Na 14nm jsme již neskutečně dlouho a především je znát, že ten proces nebyl plánován na větší procesory jak nějakých 8 jader a nepočítalo se ani v frekvencemi příliš nad 4GHz. Současné procesory Intelu dohnané do obřích rozměrů a vysokých frekvencí tak trpí vysokou spotřebou. Kdy problémy s tím pak měly i některé desky, kdy neměly dostatečně chlazenou napájecí kaskádu. Intel si navíc na sebe upletl bič v podobě vývoje GPU, které také bude potřebovat někde vyrábět na výrobním procesu srovnatelném s konkurencí, jinak jeho GPU nebudou mít šanci proti zavedené Nvidii a dotahujícímu AMD. A výrobní proces musí Intel předvést jako první. Jinak by se asi těžko navrhovaly nové čipy/čiplety do výroby, pokud by nebyl pro ně dostupný nový výrobní proces. A skutečně novou postCore architekturu doufejme na 14nm již neuvidíme.

AMD teď má podle mne tak 2 roky, kdy bude mít možnost se etablovat ve všech částech trhu a současně bude třeba Zen neustále vyvíjet a postupovat drobnými krůčky jako doposud. Nedělat velké kroky, ale každý rok představit novou minigeneraci s drobnými updaty, ideálně střídat nové generace Ryzenu a APU.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1576x
Komentářů: 0
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.
Wonder Woman 1984 odložena! Jako další filmy.Čtvrtek, 26 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 703x
Komentářů: 3
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!
Vyšel Half-Life: Alyx – je to naprostá pecka!Středa, 25 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2011x
Komentářů: 14
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?
V praxi: Jak se v praxi šíří viry a bakterie?Sobota, 21 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 0
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“
Microsoft s AMD odhalují nový „DirectX 12 Ultimate“Čtvrtek, 19 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2820x
Komentářů: 11
Jak se vyrábí vodní chlazení pro PC?
Jak se vyrábí vodní chlazení pro PC?Úterý, 17 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 846x
Komentářů: 0