Společnosti Globalfounries představila podrobné plány do dalších měsíců a let. Chystá se 22/20nm
Technologie jdou mílovými kroky kupředu, a zatímco ještě nedávno byl realitou 45nm výrobní proces, nyní už se ve velkém jede 32nm s přechodem na 28nm a hotové jsou už i první vzorky 20nm čipů. Jak je to konkrétně u Globalfoundries, což jsou vlastně výrobní kapacity určené pro AMD, jejíž továrny tvoří jádro výrobních možností této společnosti?
Dobré zprávy přicházejí hlavně z New Yorku, kde už stojí zbrusu nová velká továrna, určená hlavně na výrobu GPU/APU procesorů AMD. Tzv. FAB 8 je nyní, zhruba 2 měsíce proti plánu připravena na instalaci výrobního zařízení, které bude postaveno pro 32/28nm výrobu a do plného provozu by mělo být uvedeno snad už ke konci roku. Hlavní a v podstatě jedinou výrobní továrnu FAB1 v Drážďanech v současnosti zaměstnává přechod z 45nm na 32nm a 28nm. Proč mluvíme o 28nm? V podstatě se totiž jedná o stejný výrobní proces, k jehož nasazení nebudou potřeba velké změny. GF s AMD tuto technologii vyvinuly ve spolupráci s IBM a Samsungem.
Do hry už ale vstupuje i 20nm výroba. AMD s GF ohlásili úspěšné dokončení prvního testovací vzorku 20nm čipu. Opět se u této výroby soustředily firmy na to, aby při přechodu nebylo nutné významných litografických změn, tedy aby nebylo nutné dělat nákladné přestavby strojů a změny v architektuře samotných procesorů. 22nm/20nm produkce by u AMD měla být připravena k nasazení do výroby již v Q3/Q4 příštího roku! Tyto čipy by pak měly být vyráběny v továrně v New Yorku, kterou chce AMD do konce příštího roku předělat z 32/28nm na 22/20nm.
V současnosti je k dispozici 32nm výroba, kterou jsou vyráběny procesory AMD architektury Bulldozer a APU Llano (procesory s grafikou). Jak víte, procesory architektury bulldozer mají zpoždění, které je ovšem zapříčiněno hlavně 32nm výrobou, protože AMD musí v jedné továrně vyrábět dva zcela rozdílné čipy. Bulldozer procesory jsou navíc určeny jen pro menší část trhu, zatímco Llano APU tvoří 60% odbytu procesorů. Jak už jsem vám říkal, je tu jistý problém s výrobou. A to na straně APU Llano. Jejich výnosy totiž nejsou takové, jaké by být měly a tak k uspokojení poptávky AMD muselo vyčlenit ještě větší část 32nm produkce těmto procesorům, které tvoří páteř nabídky mobilního a low end-mainstreamového segmentu. Kvůli tomu se tak procesory Bulldozer opozdily, protože na ně prostě nebyly kapacity. S dalším útlumem 45nm produkce se i pro ně vytvořilo konečně místo. Celý problém s výnosy u Llana je kvůli grafické části, kterou se nedaří příliš dobře vyrábět. Mělo by nás ale potěšit, že s výrobou procesorů Bulldozer je to lepší. Problémy s jeho výrobou takové nejsou, samozřejmě až na samotné dětské nemoci nového 32nm výrobního procesu, což se zlepší s další revizí samotného CPU, která již brzy půjde do výroby. Každopádně co nás čeká dál …
Na 32nm jsou to hlavně právě Bulldozer procesory, tedy největší a nejvýkonnější procesory v nabídce AMD určené pro desktop a servery. Ty budou vyráběny právě ve FAB1. Tamtéž se chystá produkce nové generace APU procesorů. Nástupci současného Llano, procesory Trinity jsou totiž již hotové a ladí se poslední detaily. Proti současným Llano budou Trinity mít architekturu Bulldozer, či spíše její vylepšenou verzi „PileDriver“ a tedy už nic společného s Athlon II, což jsou vlastně procesorově současné Llano. Dojde také k vylepšení grafické části, která bude již HD 7000 série, ale mluví se o nasazení upravené WLIW-4 architektury, kterou známe zatím jen z HD 69xx. Tak jako tak stoupne grafický výkon u Trinity procesorů proti současným Llano o nejméně 50%! A to je výrazný posun.
Co se na nás chystá na 28nm? Zatím nevíme, ale vypadá to, že u AMD hlavně nástupce procesorů Bulldozer. Jen nevíme, kdy přesně. Minimálně to zatím vypadá, že i procesory „PileDriver“ které dorazí v příštím roce, budou stále 32nm a až později, někdy na přelomu roku 2013 dorazí jejich 28nm nástupci. Zatím ale těžko říci. Hlavně s ohledem na plánovaný nástup 22/20nm výroby, která však zdá se ve FAB1 v Drážďanech nebude. S jiným druhem 28nm produkce se ale počítá pro výrobu GPU, možná APU. 28nm továrna bude do konce roku fungovat v New Yorku. Jinak se 28nm udou budou rpavděpdoobně vyrábět i SoC ARM platformy jiných výrobců než AMD ...
A co 20nm výrobní proces? Ten slibuje o 50% menší plochu ve srovnání s 28nm při 35 nárůstu výkonu. 20nm produkty by se na trhu měly ukázat v roce 2013. Stejně jako 28nm proces, chce GF nabídnout hlavně kapacity pro výrobu SoC platforem. U AMD počítáme s nástupci Brazos procesorů, které by měly být vyráběny minimálně 28nm u TSMC, ale lze očekávat, že i nějaké jejich další verze budou 28 a následně 22/20nm vyráběny i u GF. Zkrátka plány AMD ohledně dalších generací CPU, GPU/APU a jejich výrobních procesů jsou zatím mlhavé. Každopádně dříve než za 1,5 roku žádný 20nm AMD CPU/GPU/APU na trhu určitě neuvidíme - takže až v roce 2013.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|