Intel aktualizuje Core 9000 procesory novou revizí (R0). Co nabídnou? Žádné novinky nečekejte. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 28 březen 2019
altVýrobci desek již připravili nutné aktualizace BIOSu základních desek. Co nabídne revize R0?

 

 

 

Ne, nebavíme se o nové generaci procesorů Intel. Té se ještě dlouho nedočkáme. Intel ale postupně aktualizuje současné Core 9000 čipy na novou revizi R0. Výrobci základních desek pak připravili potřebný update BIOSU, kdy tedy musíte aktualizovat stávající LGA 1151 desky, aby nová revize procesorů fungovala.

Velmi pravděpodobně se žádné velké změny u samotných procesorů nechystají. Důvodů proč by Intel dělal novou revizi vlastně starých 14nm čipů, a ještě to nahlas hlásil do světa, je celá řada. Intel bojuje s efektivitou výroby a nedostatečnými kapacitami 14nm. Musí totiž kvůli AMD vyrábět stále větší čipy a záměrně se soustředí na velké čipy (servery atd.) kde jsou největší marže a nechce tento lukrativní trh přenechat AMD jen tak. Protože ale Intel má omezené kapacity a vyrábí na nich stále větší čipy, které zabírají více místa a mají horší výtěžnost, nutně to znamená, že vyrábí méně procesorů. Konkrétně si výrobci počítačů, ale i prodejci koncových CPU stěžují, že Intel snížil dodávky běžného množství procesorů o až 20%. Jednoduše vyrábí méně CPU. Výrobci se tak chtě nechtě musí obrátit na AMD a po dlouhé době se v Q2 2019 dočkáme nevídaných konfigurací a kombinací a dalšího růstu podílu AMD.

Jedním z důvodů nové revize by tedy mohla být snaha o optimalizace návrhu pro zlepšení efektivity výroby. Nicméně je tu ještě jeden důvod, který je více pravděpodobný. Jak jistě víte, Intel procesory jsou všechno možné, jen ne bezpečné. Bez přehánění, procesory Intel stávající architektury jsou děravé jak cedník. Existuje hned několik způsobů, jak skrze díry v architektuře Intel napadnou systém, odcizit data a prakticky si dělat co je libo. Problémy typu MELTDOWN, SPECTRE a FORESHADOW či nedávno nalezená, neopravená a nejzávažnější zranitelnost SPOILER, jsou přímo součástí architektury, nejsou SW opravitelné a vyžadují přepracování architektury a fyzicky čipů samotných. Nová revize, která fyzické úpravy dělá, tak může a nejspíše bude některé věci řešit, i když samozřejmě Intel nemůže přepracovat klíčové prvky architektury, které zranitelnosti umožňují.

Ošetření zranitelností je nicméně důležité, protože SW řešení sebou doposud přinesly jen problémy. Nejzávažnější je nevyzpytatelné chování, když najednou zakazujete CPU dělat něco, co doposud software běžně využíval. Pokles výkonu a hlavně nestabilita systémů s Intel procesory se po různých aktualizacích zejména Windows, stala velmi častou. Oprava fyzickou cestou by tak mohla některé problémy vyřešit. Přesto nečekejte nic extra, velmi pravděpodobně nebude oprava řešit ty nejzávažnější zranitelnosti, protože problém je v architektuře CORE samotné. Nová revize může vyřešit jen opravdu málo, ale aspoň něco.

Je možné, že spolu s novou revizí, Intel oznámí i další novinky. Nejspíše se bude snažit posunout takty a očekává se také uvedení 10jádrového procesoru Core i9 pro LGA 1151 platformu jako obrana před novou generací již 7nm RYZEN 3000 procesorů, které dorazí velmi pravděpodobně v červnu/červenci. Intel podle všeho začne dodávat novou revizi Core 9000 procesorů v průběhu Q2, pokud budou nějaké další novinky a změny v Core 9000 řadě, nejspíše to oznámí na konci května v předvečer konání COMPUTEXu.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-30 07:52:44
avatar
Nejlepší způsob jak aktualizovat LGA 1151 desku je jí vyhodit a dát tam Ryzen. Když už má člověk DDR4 paměti...
To jediné mi bránilo upgradovat, jedu na DDR3 a pěkně taktovatelném i5-4690K, a upgrade pamětí by mě loni stál balík. Letos to konečně vypadá na zcela jinou situaci
siborvla [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - core 9000 2019-04-01 08:29:39

Přesně jak píše shadowmage, já měl ještě minulý týden to samé co on I5 4690K. Teď mám Ryzen 5 2600 na 4,2 GHZ a k tomu RAM 3200 mhz. Mohu ti jen potvrdit, že to je úplně jiná liga :-). Já zatvrzelý intelák se měl do toho jít už dříve už jak ho recenzoval DD.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... 2019-04-01 22:10:03

No možná s křížkem po funuse... ale dneska mi chcípla deska ve které mám i5-4590S... Takže v košíku je (bohužel) Ryzen 1600X za suprových 3.150,- (!), ASrock B450 Pro4 a 16GB Kingston 3200MHz CL16, víc si teď dovolit nemůžu. To to sakra nemohlo vydržet do léta???
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!
Filmový TOMB RAIDER se dočká pokračování!Středa, 17 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 669x
Komentářů: 3
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!
Vychází ANNO 1880 – skvělá budovatelská strategie!Úterý, 16 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 985x
Komentářů: 1
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!
Tohle se hned tak neomrzí – Falcon Heavy opět v akci!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1182x
Komentářů: 3
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!
Star Wars Jedi: Fallen Order – příběhová hra a bez mikrotransakcí!Pondělí, 15 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1035x
Komentářů: 3
Star Wars: Episode IX v první ukázce! Závěr ságy je tu!
Star Wars: Episode IX v první ukázce! Závěr ságy je tu!Pátek, 12 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1725x
Komentářů: 11
Poslední DLC pro Kingdom Come Deliverance bude nej?
Poslední DLC pro Kingdom Come Deliverance bude nej?Čtvrtek, 11 duben 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1106x
Komentářů: 2