Intel chystá 10jádrový procesor s novou platformou k vydání a prodává modemovou divizi Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 červenec 2019
alt14nm bude vládnout v nabídce Intelu ještě minimálně dva roky. Intel slibuje 7nm.

 

 

 

 

Máme tady hospodářské výsledky Intelu a samozřejmě prohlášení kolem plánů. Ač si mnozí myslí, že Intel musí být v těžké krizi, často vám opakuji, že není. Ano, nové RYZEN procesory jsou jednoznačně lepší ve všech ohledech, ale zasahují stále velmi malou část trhu. Klasický desktop a zejména retail část, tedy prodeje samostatných CPU, prostě tvoří velmi malou část procesorového trhu. V OEM apod. je situace jiná, a ve zbytku trhu také. Ačkoliv AMD má téměř všude často ve výsledku lepší procesory, vždy za mnohem lepší cenu pro zákazníky a uživatel, všude má Intel mnohem větší podíl a prodává stále mnohem více, protože nejde o produkty, ale o peníze a vliv. A to je jediná oblast dnes, kde Intel naprosto kraluje a AMD nemá sebemenší šanci. Setrvačnost, zaprděnost OEM trhu a prostředí bez konkurence atd. to vše Intelu dále nahrává. Pokud tedy patříte k těmi, kteří nadšeně provolávají, že Intel je po vydání 7nm procesorů RYZEN mrtvý, tak vás zklamu.

Intel jen v Q2 2019 utržil šílených 16,5 miliardy dolarů a na čistém zisku vydělal 4,2 miliardy. Ano, je to sice v obou případech méně (o 3 a o 17%) než před rokem, ale krize to zjevně není. V pozici Intelu prostě nepotřebujete mít lepší produkty za lepší ceny, stačí vytvořit takové podmínky na trhu, že spousta firem ani nemá prostor, dát AMD prostor a zákazníkům na výběr. To je hlavní zbraň Intelu, která mu pomůže přečkat následující těžší období. A Intel ví a přiznává, že podmínky jsou složitější. Klesá totiž v pro něj zásadní výpočetní divizi, kde klesly prodeje, klesly i prodeje samostatných CPU atd. Ale Intel má věrné zákazníky a těží ze setrvačnosti, takže situaci vyvážil zvýšením cen procesorů. Přesto marže spadly pod 60%.

Jinak skutečná krize Intelu není zatím na obzoru ani v budoucnu. Pro Q3 2019 Intel očekává 18 miliard dolarů příjmů a za celý rok 69,5 miliardy. Cože? Že to není fér, že AMD má lepší produkty a mělo by tedy prodávat více? Ano, život není fér. Mít lepší produkty za lepší ceny, lepší technologie a procesory bez bezpečnostních děr, někdy prostě nestačí. Omlouvám se, pokud někomu beru iluze.

  • Intel prodává modemovou divizi i se zaměstnanci. Applu!

Tohle je pro někoho možnostá trochu divný tah. Intel se hodně angažuje v Internetu věcí atd. Nicméně zase ukončil SoC ATOM divize, takže to možná dává smysl. Každopádně Intel prodává svou modemovou divizi, včetně tisíců patentovaných technologií i kolem 5G atd. No a kupujícím je Apple, který celou divizi převezme a přestěhuje i jejích 2200 pracovníků. Z oficiálních vyjádření se zdá, že Intel se tímto zbavuje klasických mobilních technologií, o které nemá dále zájem. Ovšem hodlá pokračovat ve vývoji i výrobě síťových technologií i 5G pro počítačové použití apod. Takže Intel se zjevně zbavuje jen části modemové divize, která měla na starosti hlavně mobilní řešení. Akvizice ze strany Apple tak dává samozřejmě smysl. A za 1 miliardu dolarů, je to pro Apple zadarmo.

  • Intel začíná prodávat 10nm CPU, ale hlavní budou 14nm. 7nm slíbil na rok 2021!

Pokud jde o situaci na poli výroby, Intel zjevně nic zatím nevyřešil. Lepší dostupnost některých jeho CPU dnes je daná prostě tím, že poptávka klesla. A to jak kvůli situaci na PC trhu jako takovém, tak kvůli tomu, že konkurenční AMD prostě zabírá stále větší část trhu a zejména retailu a prodejích samostatných CPU koncovým uživatelům už jasně vede. Intel prostě přišel o část zákazníků a to „vyřešilo“ problém s nedostatečnou kapacitou výroby, která tak už není třeba. Jinak se ale nevyřešilo vůbec nic. Nadále má Intel k dispozici jen extrémně omezené kapacity 10nm procesu, který navíc není zdaleka tím, čím měl být. Hlavně není použitelný pro jiné, než ultra úsporné procesory a čipy jedoucí na nižších taktech. 10nm totiž nedokáže jít na taktech tak vysoko, jako 14nm, navíc je výrazně dražší, takže v tuto chvíli by klasický procesor pro desktop s 8jádry na 10nm nebyl schopen výkonově překonat stávající 14nm 8jádrové modely, a to by byl nezanedbatelně dražší.

10nm nabídka CPU tak zůstane okrajovou záležitostí. Intel sice oznámil, že začal dodávat ICE LAKE procesory, ale jedná se jen o ty ultra úsporné 15W mobilní čipy, kde jsou omezené takty atd. Na trh se v omezené nabídce notebooků dostanou na konci roku. Příští rok pak chce Intel vydat 10nm procesory i pro datacentra, ale opět půjde o modely s nízkým TDP, které tedy nebudou mít vysoké takty a budou o efektivitě. Žádné klasické 10nm desktopové, mobilní nebo serverové procesory nejsou zatím v dohledu. To ale nebrání Intelu slibovat, že 7nm bude v roce 2021. Připomínám, že pokud to Intel splní, bude to poprvé ze několik generací výrobního procesu, protože všechny od 22nm měly a mají stále větší zpoždění. A 2021 pro 7nm u Intelu se mě zdá neuvěřitelně optimistické. Kdyby řekl 2024, tak bych tomu věřil spíše. Každopádně stávající 14nm bude pokračovat.

A to už letos, kdy Intel představí „přejmenované“ SKYLAKE X procesory pro stále X299 platformu. Maximálně opět s 18 jádry. Zcela nekonkurenceschopná platforma, zejména kvůli cenám, se tak dočká další reinkarnace. Kdo to pořád kupuje? OEM trh … kdy jste naposledy viděli ThreadRipper pracovní stanici nebo OEM počítač? No a samozřejmě 14nm bude pokračovat i v mainstreamu. Stávající maximálně 8jádrové COFFEE LAKE REFRESH alias SKYLAKE nahradí opět SKYLAKE, tentokrát pojmenovaný COMET LAKE. A ten bude mít až 10jader/20vláken. Intel už rozesílá finální vzorky procesorů.

Bohužel do stávající LGA 1150 a Z390 platformy je neosadíte. Současná platforma Z390/Z370/B360/B365 apod. je již mrtvá. Ač se opět nezmění architektura CPU ani integrovaného iGPU, budou novinky vyžadovat novou desku s novou patici LGA 1200. Všechno je v přípravě, odhalení proběhne buď na konci roku, nebo spíše až na CES 2020 v lednu. V každém případě 10jádrový 14nm SKYLAKE, tedy pardon COMET LAKE ... je realitou. Proč mám ten pocit, že ale nebude stačit ani na již prodávaný 12nm RYZEN 9, a určitě tomu nebude odpovídat lepší cena ani nic jiného?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 31
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!
MechWarrior 5: Mercenaries – obří roboti jsou zpět!Čtvrtek, 12 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 873x
Komentářů: 0
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?
The Witcher v dalších ukázkách – lepší než GoT?Středa, 11 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 9
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!
Resident Evil 3 aneb další Remake oznámen!Úterý, 10 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 622x
Komentářů: 3
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!
WONDER WOMAN 1984 – první ukázka z filmu!Pondělí, 09 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 3
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!
Lost in Space se vrací s druhou sezónou. Vypadá skvěle!Sobota, 07 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1493x
Komentářů: 10
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!
Phoenix Point – skvělá tahová strategie ala X-COM!Pátek, 06 prosinec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 4