Intel Core i9-9900K a i7-8700K procesory pro nadšence budou mít pájku, ale budou drahé. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 30 srpen 2018
altDELIDování procesorů Intel, u dvou nových modelů nebude již nutné. Ale zaplatíte si více.

 

 

 

 

Intel ve svých procesorech nepoužívá kvalitní kovovou pájku, jako AMD u většiny RYZEN. Nedávno jsme se v tom v jednom článku věnovali. Ukázali jsme vám, že mnozí nadšenci dnes procesory Intel rozebírají a provádějí tzv. DELID, kdy nahradí teplotními přenosovými vlastnostmi nepříliš kvalitní pastu od Intelu a nahradí ji buď lepší pastou anebo rovnou tekutým kovem, což má však své nevýhody:

V článku jsme vysvětlili, proč Intel nepoužívá pájku u svých současných procesorů, stejně jako ji nepoužívá AMD u dvou specifických RYZEN procesorů (RYZEN G APU). A opravdu to není kvůli ceně, jak si někteří stále myslí. Má to technologické důvody, související s teplotním pnutím. Nadšence do taktování ale tohle nepřesvědčí. Pasta uvnitř Intel procesorů výrazně snižuje jejich možnosti a zhoršuje chlazení, takže DELIDují riskantně o 106 a některé třetí firmy si na tom slušně vydělaly, kdy DELIDované procesory se klidně prodávají za dvojnásobek jejich původní ceny.

Intel tedy u dvou chystaných procesorů pro nadšence, použije místo pasty kvalitní kovovou pájku, a dokonce se zlatým plátem na heatspreaderu, pro co nejlepší přenos tepla. DELID procesorů tedy již nebude nutný. Týkat se to ale bude výhradně dvou chystaných procesorů. 8jádrového 8vláknového Core i7-9700K a nového 8jádrového/16vláknového Core i9-9900K. Všechny ostatní procesory Intel, budou mít stále pastu.

Intel se u těchto dvou modelů rozhodl pro pájku proto, že vzhledem k nutným taktům a vysoké spotřebě by se už velmi špatně chladily. 8jádrový 16vláknový 9900K sice má stále oficiálně 95W TDP, ale reálně bude to TDP tak 125-130W. Procesor tedy bude generovat podstatně více tepla než na podobných taktech dnes běžící 6jádrové verze, i když se nám Intel svým uváděním TDP snaží namluvit, že překonal fyzikální zákony. A všichni víme, jak ty jsou na tom s chlazením. Takže Intel prakticky neměl na výběr. Kovová pájka stáhne teploty výrazně v extrémech až o 20°C proti pastě. Samozřejmě protože oba čipy jsou určeny i pro taktování a Intel nechce řešit různé podivné reklamace související s nepovedenými DELID, tak prostě nadšenci dostanou to, co chtějí. Ale i kvůli tomu si Intel oba procesory bude hodně cenit.

Procesory se začnou prodávat v říjnu, a prodejci očekávají ceny 10 990 korun vč. DPH za 8jádrový/8vláknový Core i7-9700K a 13 990 korun za 8jádrový/16vláknový Core i9-9900K. tyto dva modely ještě doplní 6jádrový/6vláknový Core i5-9600K, který už pájený nebude. Stát má 7490 korun vč. DPH. Všechny procesory by měly jít osadit do většiny Z370 desek na trhu, ale vyjdou i Z390 nové desky. Stále jde o COFFEE LAKE architekturu, alias KABY LAKE alias SKYLAKE. Intel jen přidává více a více jader/vláken, jelikož výkonově proti současným RYZEN procesorům nestačí. A čím dál více lidí si uvědomuje, že kupovat 6jádrový Core i7 procesor bez chladiče za vyšší cenu, než 8jádro s chladičem v případě AMD RYZEN 7 procesoru, je prostě pitomost. V případě Core i5-9600K můžeme s klidem říci, že za těch 7490 korun nemá šanci výkonově překonat RYZEN 5 modely, jež mají sice nižší takt, ale 12vláken (a stojí jen kolem 5 tisíc). V případě Core i7-9700K bude problémem 8jader ale jen 8 vláken. Za 11 tisíc sice nabídne poměrně vysoké takty, ale opět nemá šanci celkovým výkonem u rozumných nakupujících proti RYZEN 7 2700X se 16vlákny (a parádním chladičem v ceně), prodávaným jen za 8,5 tisíc korun.

V případě nového 8/16 Core i9-9900K ale opravdu nepochybuji o tom, že tento procesor bude výkonnější než RYZEN 7 2700X. Intel samozřejmě lže o jeho základním taktu 3,6GHz na který vztahuje i udávané 95W TDP. S tímto taktem by neměl vůbec šanci. Procesor totiž běžně pojede až na 4,6GHz na všech jádrech, kdy TDP bude tedy velmi vysoké. Tento takt ale zaručí, že 9900K určitě překoná tak odhadem o 10%, výkon RYZEN 7 2700X, který maximálně běhá kolem kolem 4GHz na všech jádrech. Jenže se bavíme o cenovém rozdílu 8,5 vs 14 tisíc korun (a u AMD máte skvělý chladič v ceně), takže za cenu jednoho Intel CPU bez chladiče, máte RYZEN 7 s parádním chladičem, solidní desku a solidní SSD k tomu. RYZEN 7 2700X drží titul nejvýkonnějšího mainstreamového CPU a po uvedení Core i9-9900K se tom nezmění. Proč? Výkonově bude Intel výkonnější, ale ne o třídu, ovšem Core i9-9900K prostě není s cenou 14 tisíc korun, mainstreamový procesor! To už je cena, za kterou dnes koupíte bez problémů 12jádrový ThreadRipper- 15 tisíc prostě není mainstream, i když Intel s tímhle CPU i NVIDIA s RTX 2070, se nás evidentně snaží přesvědčit, že ano.

Není pochyb o tom, na jakou sortu zákazníků Intel cílí. Dostupnost nových CPU bude dost špatná, Intel je stejně jako loňská 6jádra uvádí pod tlakem a mnohem dříve, než by byl připravený. Procesorů je tedy velmi málo. Nepochybuji ale o tom, že o tyto procesory bude zájem. Pokud ale řešíte poměr cena/výkon, a nakupujete trochu výhodně, nemusíte se o tyto novinky od Intelu vůbec zajímat. Intel evidentně nemá zájem s AMD vůbec soupeřit výhodností nákupů a snižovat si marže, nadále se bude tvářit, že nabídka AMD neexistuje a bude doufat, že se najde dostatek lidí, kteří si za jeho „značku“ připlatí. A já o tom, že se dostatek lidí najde, nepochybuji ;). Bohužel nové CORE 9000 procesory stále nemají vyřešené problémy MELTDOWN, SPECTRE a další. Nejde o novou generaci procesorů jako takovou. Fakt, že je ale nebude třeba DELIDovat, osobně vítám, ovšem na rovinu, ty extra peníze bych za to sám rozhodně nedal. Vypadá to totiž, že poté co Intel donutil všechny připlácet si na to, že vůbec máte možnost taktovat (K verze CPU, které jsou prakticky nesmyslné pro domácí OC, protože už vysoký takt v základu mají), tak vás ještě donutí připlatit si na pájený CPU. A přesto nejspíše nebude mít o zákazníky nouzi :).

Samozřejmě se pokusíme novinky otestovat, jakmile to bude možné, určitě také nabídneme testy nových Z390 základních desek. Těch bude hromada :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-30 18:26:01

Intel se drží akutních konvencí. Když už jde nad strop, tak teprve použije pájku. Není na zbyt a je to nutnost vzhledem k jeho tdp a udržitelnosti stávající architektury při životaschopnosti.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-30 21:52:27

Tak i9-9900K je fakt pekny kusok kremika, testy na vode hovoria o riadnom žihadle. Jedine čo kazi dojem s noveho CPU je jeho cena 540€ je fakt moc, keby cena bola 400€ to už by bola konkurencia.
Kto chce dnes 8 jadro nema čo riešiť 1700X stoji 200€.
BarbarH3MAN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-31 19:05:21
avatar
jedine čo kazi jeho dojem su jeho bezpečnostne diery
ktoré dostaneš síce v cene ale v dost predraženej cene vzhľadom na deravú architektúru
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
VERGE umlčuje kritiky svého hrozného videa „stavíme PC“
VERGE umlčuje kritiky svého hrozného videa „stavíme PC“Pátek, 15 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 445x
Komentářů: 0
Dangerous Driving – nástupce Burnout série. Jaký je?
Dangerous Driving – nástupce Burnout série. Jaký je?Čtvrtek, 14 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 218x
Komentářů: 0
The Outer Worlds od Obsidian není RPG typu Fallout
The Outer Worlds od Obsidian není RPG typu FalloutÚterý, 12 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1050x
Komentářů: 1
METRO EXODUS odhaluje svůj vznik
METRO EXODUS odhaluje svůj vznikPondělí, 11 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 972x
Komentářů: 2
The Divison 2 bude jiné. Jaké jsou HW nároky?
The Divison 2 bude jiné. Jaké jsou HW nároky?Čtvrtek, 07 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1777x
Komentářů: 11
Captain Marvel a Avengers Endgame v nových upoutávkách!
Captain Marvel a Avengers Endgame v nových upoutávkách!Úterý, 05 únor 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1503x
Komentářů: 1