Core 13000/14000 jsou nestabilní a přehřívají se. Prodávají se však dál, nové Core nikdo nechce.
Společnost Intel nevyřešila problémy postupného selhávání a nestability Raptor Lake procesorů Core 13000 a hlavně ještě výše hnaných Core 14000 série. Nevyřešila je proto, že se dost dobře vyřešit ani nedají. Jednoduše speciálně modely Core i7-14700K a Core i9-14900K apod. jsou hnané tak vysoko na taktech, napájení a teplotách už v základu, že to ten křemík prostě dlouhodobě nevydrží. Navíc na některých deskách, a tedy v některých PC byly už v základu zapnuté napájecí režimy, které ignorovaly 125W PL1 nastavení a procesory byly hnané na 250W pořád. Nicméně problémy se v praxi prostě netýkají jen jich. Intel sice vydal opravy, BIOSy, které mají problém se stabilitou oddálit, ale protože řada uživatelů BIOS neaktualizuje, je téměř jisté, že u mnoha systémů prostě nikdy žádné opravy nasazeny nebudou a procesory budou odcházet dál a dál, kdy prvotním syndromem je zvýšená nestabilita systému i při běžných činnostech.

Situace je horší v létě, kdy v mnoha zemích vč Evropě jsou samozřejmě vysoké teploty, které už tak problémovým procesorům Intel samozřejmě nesvědčí. Na chlazení PC mají pochopitelně vyšší tepoty vliv. A protože v zátěžích u CPU Intel jsou teploty často až kolem 90°C i výše, je to problém. Výsledkem jsou častější pády systémů s dotčenými Intel CPU, což je potíž pro některé aplikace jako FireFox, které se musí zabývat příčinami pádů a nestability. Vývojáři aplikaci tedy tvrdí, že v některých zemích s vyššími teplotami prostě nyní deaktivovali funkci hlášení problémů se stabilitou systému, kdy jim počet hlášení z Intel systémů v poslední době přerostl přes hlavu a jednoduše ten problém nemá řešení. Jde o výhradní problém Intelu, fyzické konstrukce a designu jeho CPU a nedá se s tím nic vlastně dost dobře nic moc dělat.
- Uživatelé ale tikající bombu jménem Intel Core, stále kupují …
Pokud si myslíte, že uživatelé tedy přestali Intel procesory a systémy nakupovat, máte pravdu jen částečně. Nadále bohužel platí, že na trhu s x86 procesory máme prostě jen zdání konkurence. Nemáme a mít nemůžeme skutečně plně funkční konkurenční prostředí. A nemáme jej i historicky proto, že Intel má dominantní výrobní kapacity a AMD nemá ani zdaleka takové kapacity, které by mu umožnily konkurovat a obsloužit co do množství alespoň 50% celkových potřeb trhu s x86 procesory. Z toho důvodu tedy přes všechny problémy, přesto že CPU a platforma Intel má dnes objektivně horší vlastnosti, je slabší, má i problémy se stabilitou atd. tak stále má stále větší podíl v prodejích než AMD. S jednou výjimkou.
A tou je retail. Tedy prodeje samostatných CPU pro vlastnoručně skládané desktopové počítače, a tedy hlavně pro nadšence. Tam dnes AMD drtivě vede. Což je hezké, generuje mu rozhodně slušnou hlasitou pověst a je to vidět. Ovšem z hlediska absolutních čísel prodaných CPU je retail bohužel zdaleka nejmenší část trhu s procesory. Hluboko pod celkovým objemem prodejů čipů v rámci OEM a systémových integrátorů. A celý desktop je také jen zhruba třetinový proti mobilnímu segmentu (prakticky výhradně OEM). Takže i když má dnes AMD výrazně navrch v retailu proti Intelu, což se historicky prakticky nikdy nedělo, celkový podíl AMD CPU i jen v rámci desktopu je stále zhruba 30% proti 70%. A to přes prostý objektivní fakt, že současná Intel CPU a platforma je v téměř všech ohledech horší. A má funkční problémy, které zjevně nemají ani moc řešení.
Pokud by se braly podíly čistě podle prodejů v tom malém ale hlasitém retailu, byla by situace obráceně. AMD by dnes mělo 70%, Intel těch 30%. A spíše ani to ne, reálně by to dnes bylo 85:15. Protože dlouhodobě už druhým rokem, Intel procesory mají problém se mezi nejprodávanější modely vůbec dostat. Poslední rok od uvedení nových Core Ultra 200 modelů, je situace Intelu naprosto šokující. V TOP 10 nejprodávanějších CPU dlouhodobě firma zcela chybí. A to prakticky u všech prodejců, velkých i malých. Aktuálně na celosvětovém AMAZON.com vypadá TOP 10 takhle:

Ano, je to AMD vedle AMD a rozhodně nejde o to, že by AMD byly třeba levnější. Nejprodávanějším procesorem je totiž docela drahý Ryzen 7 9800X3D, obecně jeden z nejméně výhodných modelů co do celkového poměru/cena výkon. Ale jak víme, pro hráče má jiné kvality. A rozhodně není levným produktem, stojí přes 450 dolarů. Přesto je nejprodávanějším CPU! Fakt, že na druhé pozici je jeho předchůdce 7800X3D, dnes kolem o něco přístupnějších 340 dolarů, asi také nepřekvapí. Teprve na třetím místě je „normální“ mainstreamový cenově trochu rozumný procesor. A tím je Ryzen 5 9600X za 200 dolarů. I dál je žebříček zajímavý, hned za nimi jsou totiž procesory pro starou, ale zjevně stále živou AM4 platformu, konkrétně solidní 8jádrový 5800XT za dnes atraktivně dostupných 140 dolarů. A s přehledem nejlevnější procesor v TOP 10 v podobě 6jádrového Ryzen 5 5500 za pouhých 73 dolarů. Tohle je tedy dnešní typický retail lowend pro desktop.
Ano, není tam žádný Intel Core i5, který přitom přes dekádu historicky patřil k nejpopulárnějším vůbec. Do TOP 10 se dokonce dostal i zdaleka nejdražší a nejlepší mainstreamový procesor současnosti, opět tedy AMD a jeho Ryzen 9950X3D za 650 dolarů. Což je úžasné, protože to množství, které se tohoto drahého modelu musí prodat, aby se na osmé místo dostal, rozhodně není zanedbatelné. Vysvětluje to, že ještě v Q1 2025 byl podíl AMD co do počtu dodaných CPU v rámci desktopu sice 28%, ale už tehdy mělo 35% podíl pokud jde o finanční příjmy z tohoto segmentu. V tuto chvíli už bude podíl 30% v rámci fyzických dodávek a bezmála 40% v rámci skutečných příjmů z desktopového CPU segmentu. Čistě v retailu, by AMD dnes naprosto dominovalo, což jen dokládá, jak moc se věci změnily a jak moc se Intelu nedaří. A může si za to jen a jen sám.
Nejprodávanější procesor firmy se totiž krčí na dvanáctém místě. Tedy dokonce i za ultra drahými Ryzen 9 9950X3D (8.) a Ryzen 9 9950X (11.) TOP modely. A není to ani nejnovější produkt. Jde o starý a problémový RAPTOR LAKE, konkrétně Core i7-14700K a ještě problematičtější Core i9-14900K je hned za ním na 15. místě. Z nových procesorů Intel pro stávající novou generaci platformy je mezi nimi jen Core Ultra 7 265K, který se nedávno dočkal výrazné slevy, ale ani ta nestačila na výrazný posun proti AMD. Dotáhl jen na 13.místo. A pokud hledáte aktuální TOP model Intelu pro PC nadšence, tedy Core Ultra 9 285K, tak ten se krčí daleko vzadu na 25.místě. Před ním jsou dokonce i staré Core i7-12700K a Core i5-12600KF a také prakticky všechny stále ještě fyzicky běžně dostupné Ryzen 5 5000 modely pro stařičkou AM4 platformu. To je opravdu zdrcující porážka Intelu. Mnozí retail prodejci uvádí, že jen samotného Ryzen 7 9800X3D prodá AMD několikanásobně více, než Intel prodá všech svých CPU dohromady. A žebříček to zjevně potvrzuje.
- Sebevražedná tragikomedie Intelu pokračuje …
Každopádně celý tenhle žebříček je absolutně tragikomické čtení a důkaz totálního úpadku Intelu, jako značky a roky budovaného statusu. Firma, jejíž procesory poháněly drtivou většinu PC v posledních 30+ letech, nyní nemá PC nadšencům a ani těm, kteří vědí, jaká je situace a mohou si procesor vybrat, prostě co nabídnout.
Situace nové generace Intel produktů, tedy Core Ultra 200 je o to „nepochopitelnější“, že je v prodejích stále překonává stará generace produktů, která má objektivně problémy vůbec spolehlivě fungovat, kdy dosahuje nejvyšší míry reklamací mezi CPU modely za hodně dlouhou dobu. Přesto uživatelé dávají přednost nejistotě fungování, nestabilitě a přehřívání starých Intel čipů, než nákupu nových Core Ultra 200 procesorů (které fakticky ani nejsou Intel CPU, protože ty čipy pro ně poprvé v historii si nevyrábí Intel sám). Důvod je prostý, ani tyhle novinky nejsou úplně bez funkčních problémů. Kvůli komplikované konstrukci různých verzí a architektur jader, ne všude běhají zcela OK. Především však vyžadují nákup nové desky, což je samozřejmě případ i AMD AM5, tedy pokud přecházíte ze staré AMD AM4 nebo ekvivalentních Intel platforem.

Jenže je zde podstatný rozdíl. Zatímco u AMD máte na výběr i ze starších a levnějších AM5 desek, máte také jistotu, že i do té případně drahé nové AM5 desky budete moci osadit i další generaci CPU v dalších letech, což u Intelu máte jistotu, že to samé udělat nebudete moci. Ano, pro většinu uživatelů není možnost upgradu relevantní v tom smyslu, že by skutečně ten CPU v dalších letech měnily. Ovšem i pro ně je relevantní prostý fakt, že za těch pár let bude při prodeji v bazaru té stávající AM5 platformy, mít větší cenu, protože bude použitelnější, než stávající Intel platforma. Takže když dnes utratit stejné nezanedbatelné množství peněz, neexistuje vlastně žádný, ani jeden dobrý důvod, kopit si Core Ultra 9 285K se Z890, když můžete mít Ryzen 9 9950X/9950X3D s X870E (u levnějších CPU a desek je to ještě horší, když upgradovatelnost současné Intel platformy je prakticky nulová a mít možnost vyměnit starší slabší CPU za ojetý TOP model je prostě zajímavé).
Celkově je tedy situace pro Intel tristní, kdy nový šéf firmy překvapil pozitivně jen v tom smyslu, že proti tomu starému už alespoň nelže o tom, že by AMD bylo ve zpětném zrcátku a Intel v něčem „leadershipoval“. Bohužel Intel současně nevypadá, že by se svou v pravdě nedůstojnou pozicí a produktovou nabídkou dnes, dokázal v dohledné době 1-2 let, cokoliv zásadně udělat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|