Intel hrozí zdražováním procesorů a dalších produktů – chce tím vyčistit vlastní sklady! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 21 červenec 2022
altA přehodit problém na distributory a partnery. Oficiální důvod zdražení budou vyšší náklady.

 

 

 

 

Společnost Intel se asi jako téměř každý dnes, potýká s problémem enormně rychle rostoucích nákladů na výrobu, mzdy a všechno. Bohužel ruku v ruce s tím nejdou ani prodeje ani ceny produktů, kdy naopak situace se zhoršila, protože poptávka po PC klesá (zejména po pandemickém šílenství). A tím pádem roste naopak tlak na snižování cen produktů, aby se prodeje vůbec hýbaly. Intel se tak ocitl v dalších potížích, protože už tak jeho ne zrovna přesvědčivá nabídka produktů příliš neoslovuje zákazníky.

Není divu, že partneři Intelu, kteří se také logicky potýkají s oslabenou poptávkou, mají dnes na výběr a Intel není jejich první a automatická volba jako kdysi. Protože konkurence má často stejně dobré, nebo i lepší produkty a za lepší ceny. Intel se ale v tomto případě o své partnery zase tak nezajímá. Naopak je chce „využít“. Řeší především svůj problém, že kombinace zvýšených nákladů, snížené poptávky a nepřesvědčivých produktů vytváří tlak na jeho marže a zisky, které klesají, což by se odrazilo v horších než plánovaných finančních výsledcích. Což by mu investoři a akcionáři omlátili o hlavu a pod stávajícím vedením Intelu by se začala kymácet židle. A tak podle dobře informovaných zákulisních průmyslových zdrojů dle DigiTimes, vymyslel „geniální plán“.

  • Intel oznámí zdražení, aby přehodil problémy na někoho jiného

Zdraží. Ne hned, ale oznámí to dopředu. Cílem je, aby výrobci a distributoři z obav dražších produktů rychle nakoupili do zásob jeho procesory za současné „nižší ceny“ než je tedy zdraží. A tím se Intel zbaví svých skladových zásob a zlepší hospodářské výsledky v nejbližších měsících.

Teoreticky by to mohlo fungovat, pokud by poptávka po PC byla silná, třeba jako loni a Intel byl současně silnou a automaticky nejlepší volbou na trhu. Jenže ani jedno dnes není. V současnosti to ale téměř určitě nebude fungovat tak, jak Intel doufá. Intel má sice plné sklady a problémy s odbytem, a není tak ani moc prostor na novinky, které tak jako tak mají zpoždění. Ovšem plné sklady díky snížené poptávce mají i výrobci a partneři Intelu, takže nevidím moc prostor k tomu, že by se hnaly do nákupů dalších zásob. Tím spíše, když trend snižování cen a nedostatečné poptávky nejspíše hned tak nekončí. Takže jen blázen by dnes nakupoval do zásoby ALDER LAKE procesory.

 Tím spíše že všichni dnes vědí, že zbrusu nová platforma AMD je doslova za rohem, a tak speciálně po ALDER LAKE procesorech, po kterých nebyla valná poptávka doposud, nebude poptávka brzy vůbec žádná. Intel nicméně něco vymyslet musí, protože náklady má objektivně vyšší (jako skoro všichni), údržba a provoz jeho mnoha továren je stále dražší, ovšem kvalitativně a vlastnostmi jeho produkty se mu nadále moc nedaří tak, aby na trhu byly „jasnou volbou“ jako dříve. Navíc u mnoha věcí dnes existuje konkurence a výběr, nepostradatelnost Intelu se tedy snižuje a to je zásadní problém pro Intel, protože celá jeho dosavadní existence byla postavená a krytá faktem, že byl nepostradatelný a měl drtivou většinu trhu naprosto jistou.

Jenže nějaké drasticky lepší produkty z hlediska konkurenceschopnosti nejsou u Intelu na obzoru. Naopak. Je prakticky jisté, že jeho nové 10nm RAPTOR LAKE (Core 13000) procesory budou sice výkonově konkurenceschopné vůči 5nm RYZEN 7000, ovšem to je tak jediná oblast, kde konkurenceschopný bude. Na stejný výkon totiž evidentně potřebuje i více jak 2x vyšší spotřebu, a jeho technologicky zastaralejší platforma, která navíc žádné budoucí procesory podporovat už nebude, nemá vedle nové AM5 také příliš mnoho co nabídnout. Jinými slovy Intel nemůže moc doufat v lepší situaci než ve které je dnes v případě PC platforem. Na poli grafický karet pak nová očekávaná ARC série žádnou díru do světa neudělá. Finančně bude téměř jistě dotovaná, protože nedokáže konkurovat AMD a NVIDIA, které na rozdíl od ARC fungují bez velkých potíží všude a v každé hře, což ARC nefunguje a pravděpodobně nikdy fungovat nebude. Přitom i prodeje grafických karet jako takových nejsou nyní obecně kdovíjaké a tlak na snížení cen je značný a příchod ARC tak pro partnery Intelu věci spíše komplikuje, než aby je zlepšoval.  

Intel prostě nemá produkty, kterými by plánované a objektivně nutní zdražení mohl nějak omluvit a vyvážit. Konkurenční AMD přitom zdražení neplánuje a nadále si vystačí i s výrazně s nižší podnikovou marží, která by ale pro Intel a jeho akcionáře byla nepřijatelná. Zdražit tak potřebuje, ačkoliv současně potřebuje i vyčistit sklady pro novou generaci ne zrovna přesvědčivých produktů, a to vše v situaci, kdy o jeho produkty klesá zájem a ani snížení cen by zájem moc neoživil. To je zhruba shrnutí situace. Intel chce zkrátka a jednoduše přehrát problém na jiné, aby tak alespoň trochu zlepšil hospodářské výsledky za Q3 a Q4. Ovšem není jisté, že to vůbec vyjde, protože pak by zboží neleželo v Intel skladech, ale leželo by u partnerů, kteří by měli mnohem větší problémy se ho zbavit a to by navíc určitě snížilo zájem o novinky Intelu v dalších obdobích. Navíc by výrobci a partneři museli vzít na sebe zodpovědnost a finančně riskovat bez ohledu na fakt, že neexistuje žádný náznak toho, že by stálo za to dělat zásoby současných produktů. Tedy že by se velká poptávka vrátila. Naopak existuje 1000 a jeden důvod, proč v žádném případě nic dnes nekupovat a zásoby brzy starých produktů nedělat.

Zkrátka Intel vymýšlí podle mě dost krátkozraké řešení, ovšem odpovídá to běžnému chování typické americké korporace, která kouká jen do nejbližšího kvartálu. Reálně ale zdražit asi bude muset aspoň něco, otázkou je, zda to bude mít efekt, v jaký doufá. Co myslíte vy?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-24 18:48:12
avatar
No jo no. Starý osvědčený trik. Chcete se něčeho zbavit, nebo vyprodat zásoby? Řekněte lidem že to nebude a nebo se to bude zdražovat, a lidi vezmou obchody útokem. Nakupují i to co zrovna nepotřebují a ještě do zásoby.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-24 11:34:09

Vzhledem k faktu, že mezi Alder Lake a Raptor Lake má být nulový posun v IPC, tak si myslím, že tato strategie může slavit úspěch. Pochybuji totiž, že v tomto případě udělá Intel nějaký refresh i3-12100/F nebo i5-12400/F. Resp. si nemyslím, že vydá i3-13100/F, spíše bude i3-12105/F, tj. podobně jako u Comet Lake přidá jen 100-200 MHz a to bude všechno.
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 09:38:07

Vždyť má pravdu. Mícháte různé segmenty trhu. Jasně, že nějaký superpočítač bude postaven nejspíše na AMD, ale kolik takových se ročně postaví? Jasně, že drobní montážníci dají přednost AMD (taky jsem si ho nedávno pořídil).
Ale ti velcí OEM, (kteří tvoří podstatnou část trhu) zůstanou většinově u Intelu právě z těch důvodů, co zmínil MACHINA + to, že by se jim dost zkomplikovala logistika, musely by se rozšířit výrobní linky, ... a spoustu dalších věcí.
Před nějakou dobou jsem dělal v ASUSu a stavěli jsme PC pro známé značky, jako SONY, HP, PackardBell,.. a ptali jsme se jejich zástupců, proč nedělají AMD (bylo to v době, kdy AMD bylo konkurence schopné a vlastní CPU byly levnější). Odpovědi byly vždy stejné, není nejmenší důvod to dělat, bylo by to to dražší a zbytečně komplikované. Byznys zákazníkům je úplně jedno, jestli je PC o trochu pomalejší a má vyšší spotřebu a BFUs koupí to, co vidí v reklamě se zeleným zm***dem.
A od té doby se to změnilo jenom trochu (díky i za to málo), taková je realita.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 09:54:17
avatar
no a zpátky v reálném světě, ASUS dnes staví polovinu svých notebooků na AMD platformě ;) ano, dříve právě kvůli kapaciám AMD nemohli na něj výrobci OEM spoléhat, dnes však má AMD kapacity násobně větší než dříve a může tedy dodávat mnohem více CPU a současně protože nyní klesla výrazně poptávka, tak si výrobci i zákazníci opravdu mohou vybírat, protože všeho je více než dost....
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-27 16:20:45

Ano Asus už se polepšil a dává více AMD. Ale pořád je to skoro 75/25 ve prospěch Intelu.
...otevřu náš nejotravnější eshop a vyberu NB Asus > je jich 235 v nabídce > vyberu pouze s cpu Ryzen a mám jich 65.
A z těch 65 je cca polovina herních ROG/TUF modelů. Takže v mainstreamu bohužel pořád drtivá převaha Intelu.
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 21:43:07

OK, realita je taková, že v byznys sféře je těch AMD NB velmi málo a PC ještě méně. Je to i proto, že Intel dobře ví, kolik je daný výrobce schopen na trhu udat a podle toho nastaví ceny a množství. A pak je to jednoduché rozhodnutí, buď vezmeš celé množství za dohodnutou cenu, nebo nedostaneš nic. A každý větší výrobce ví, že AMD není schopen dodat potřebné množství. A hlavně to není jenom o CPU, jsou to specifické MB, zdroje, atd, atd. Celá logistika a výroba se zavedením 2 druhů CPU, MB, zdrojů, ... jenom komplikuje. A proč by to dělali? Jak jsem napsal, korporátu je jedno, jestli je PC o trošku efektivnější a BFU se nechá oblbnout reklamou.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-25 22:57:51
avatar
píšeš nesmysly ... pokud si u AMD něco dohodneš a objednáš, tak to AMD určitě je schopné dodržet a dodat .... a každý to ví. Co AMD není schopno, je dodat více jak 40% CPU, které trh potřebuje jako celek, ale i tak dokáže obhsopodařit hodně velkou část ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 467x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 598x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2276x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0