Intel má první čipletový procesor – 10nm SAPPHIRE RAPIDS obsahuje slepené 4 čipy. Až 56 jader. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 03 květen 2021
alt„Slepence“ AMD tvořené několika čipy, Intel velmi kritizoval. Nyní ale přichází se stejným řešením!

 

 

 

 

Mnozí si pamatují kampaň, kterou Intel vedl proti prvním čipletovým procesorům AMD, kdy nevybíravě kritizoval ThreadRipper a EPYC generaci tvořenou 4 „slepenými“ čipy. Intel tvrdil, že je to funkčně nekonzistentní řešení a jeho monolity jsou prostě mnohem lepší:

Mnozí se tomu smáli už tehdy. Dnes už je Intel skutečně jen pro smích všem, kteří alespoň trochu vědí, jak na tom dnes jsou procesory typu slepenec od AMD v kontrastu s monolity od Intelu. Ani nejnovější 10nm Intel XEON procesory ICE LAKE-X, nestačí na „slepence“ od AMD. A to naprosto v ničem. AMD jej převálcuje na výkon 1 jádra, samozřejmě výkonem na celek, kde Intel fakticky stále potřebuje 2 procesory, aby stačil jednomu od AMD za poloviční cenu a s poloviční spotřebou:

Asi neexistuje nikdo, kdo by pochyboval o tom, že čipletový design je správná a fakticky také jediná cesta, pokud jde o další generace výkonných křemíkových procesorů. Ví to i Intel, který poslední roky zjevně „hledal správné lepidlo“, aby mohl své čipy po vzoru čipletu AMD, také slepit k sobě. Samozřejmě teď už se nebude znát k tomu, že kdysi tvrdil, jak jsou „slepence“ nekonzistentní atd. Výsledkem je tedy očekávaný 10nm SAPPHIRE RAPIDS, který již koluje v testovacích vzorcích a někdy v Q1/Q2 příštího roku má dorazit na trh (servery). Procesor obsahuje tedy čtyři velké 10nm čipy „slepené“ k sobě.

Proti AMD ZEN jsou to ale čipy stále opravdu obří. Vlastně násobně větší než i stávající 7nm 8jádrové/16vláknové „čipečky“ AMD ZEN 3 (cca 80mm2), které navíc AMD lepí k sobě s většími mezerami. Přístup Intelu, které používá větší čipy a lepí je prakticky bez mezer je výhodnější z hlediska chlazení (přenosu tepla), ale určitě není výhodný z hlediska výroby. Samotné velké čipy jsou prostě velké s mizernou výtěžností a lepení tak blízko k sobě vyžaduje podstatně dražší technologii.

Fakticky vzato tak Intel nadále vyrábí velké monolity. Jen je nyní navíc lepí k sobě. Výrobní efektivitou tak opravdu nedosáhne ani na úroveň už současných AMD EPYC/ThreadRipper, které s 8 výrobně jednoduššími čipy mají už dnes až 64jader. V následující generaci, proti které Intel SAPPHIRE RAPIDS bude stát, to AMD posune na 5nm a 12 čipů s celkem 96jádry/192 vlákny. Čipletový 10nm procesor Intelu na obrázku má ale údajně aktivních dohromady jen 28 jader!

Fyzicky prý ale použití čipy mají 16 jader každý, tedy až 60 jader. Podle některých zdrojů by mohlo jít dokonce prý o 20jádrové čipy a tedy až 80jádrový model. Ale na tohle tvrzení neexistuje žádný relevantní důkaz. Naopak, v uniklých roadmapách samotného Intelu se všude mluví jen o maximálně 56jádrových modelech SAPPHIRE RAPIDS, tedy jednotlivé čipy mají aktivních 14 ze 16 jader. A popravdě ty 10nm čipy na obrázku jsou sice velké, ale nato aby měly až 20 jader s novou architekturou? Na to jsou přeci jen fyzicky hodně malé. Takže podle mého těch 14 funkčních jader pro maximálně 56jádrové 4čipové 10nm procesory Intel, zní mnohem věrohodněji.

I kdyby měl 72jader, na až 96jádrový AMD ZEN 4 to stačit prostě nebude. S 56 jádry je Intel úplně bez šance, ale samozřejmě jde o platformu s DDR5 a PCIe 5.0, tedy mnohem lepší než současné řešení nových 10nm ICE LAKE XEON modelů, které jsou naprosto rozdrceny současnými 7nm AMD EPYC ZEN 3 architektury. Pokud má mít Intel vůbec nějakou šanci konkurovat AMD na serverech, ale hlavně v desktopu v high endu, slepencům a čipletům se prostě nevyhne. Ovšem nyní potřebuje trochu více. Nejsem si také jistý, zda lepit k sobě stále poměrně velké monolity, dokáže skutečně konkurovat a porazit AMD a jeho „lepení“ mnohem menších a efektivnějších čipů.

  • Čiplety forever! :)

Každopádně asi jste si všimli, že dnes Intel nemá žádný procesor, který by se dal nazvat výkonným. I jeho Core i9-10980XE, co by nejlepší desktopový procesor má sice 18 jader, ale výkonově ho ve všem převálcuje s velkým náskokem i mainstreamový 16jádrový RYZEN 9 5950X, který je mnohem levnější a žere polovinu. I nejlevnější základní 24 jádrový ThreadRipper procesor pro high end od AMD je mnohem, ale mnohem výkonnější, a to existuje až 64jádrový model. Intel prostě v high endu dnes výkonově neexistuje. Pouze cenově se tváří, že ano. Pokud je nějaká šance, že ho tam v dohledné době uvidíme, tak právě výše uvedený SAPPHIRE RAPIDS je první nadějí. Ovšem určitě ne dříve, než v samém závěru příštího roku v případě potenciálních desktopových variant.

Uvidíme, jestli si Intel vzpomene na svou kritiku slepenců, a bude kritizovat sám sebe, že sice přichází s nekonzistentním řešením, ale i tak je lepší než jeho staré monolity ;). Navíc se slepenci fakticky přišel on, jen na to asi u Intelu zapomněli. Kdo si pamatuje Intel Core Q6600? Ano 2 čipové 65nm 4jádro od Intelu z roku 2008, měl 2 čipy slepené k sobě v jednom pouzdře:

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 19:15:15

No moment. První slepenec snad bylo Pentium D což byly dafakto dvě Pentia 4 Prescot a byla to zoufalá snaha mít první dual core před vydáním athlonu 64 x2.
Dokonce to i fungovalo jako dvě separátní cpu, takže p4 se zapnutým HT fungoval leckdy lépe.

Pak tedy brzo vydali první core 2 duo a pak opravdu mou milovanou q6600, ale ta se chovala aspoň jako jedno cpu s mnoha vlákny a ne jako dvě na sobě nazavisla cpu. Měl jsem to do nvidia motherboardu. 680i sli chipset - Asus striker extreme

Jo, to byly doby.
Kandalf LCS kejs
Q6600
Asus striker extreme
GTS 8800 320MB
4x 1gb Geil 1066 na 2,4V
Wd raptor (72 gb nebo tak nějak)
Enermax Liberty psu...
20" 1600x1200 lcd
5.1 bednicky od geniusu
Cdma připojení od Eurotelu ;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 19:27:02
avatar
ano, já ale právě uvedl Q6600 jako první skutečně funkční dvoučipový CPU fungující jako jeden procesor
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 21:01:00

Tak to jsem tě blbě pochopil. Ale stejně chvilka nostalgie dobrá ;-)
Oldis22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 19:26:07

Clanky o intelu ani nema cenu delat nebo cist.
Pac intel je ulhanej jako prase a nikdy nikdo nevi cemu ma verit (a to jsem mel intel fakt rad celych 20let)
LukasL34 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 20:26:18
avatar
Ale mi víme čemu u Intelu věřit. Ničemu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-03 21:00:43
avatar
Moment, na tom Intel reklamním obrázku není nic, co by nebyla pravda.
EPYC byli a jsou přesně to, co píše Intel. Jsou to slepence desktopových čipů, které mají nekonzistentní výkon a obzvlášť v té první generaci i vysoké latence.
To vše je pravda. Ale je potřeba k tomu říct, že za cenu těch latencí a nekonzistentního výkonu to za zlomek nákladů podává v mnoha úlohách výrazně vyšší výkon při nižší spotřebě, než ty Intel monolity.
To ale samozřejmě není něco, co by měla konkurence potřebu vyzdvihovat;-)
Hradlo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-04 06:24:45

Jenom teda to že jsou čiplety blízko u sebe neznamená dražší výrobní technologii a co se týče výhody chlazení kontaktní plocha s IHS je stejná ať jsou u sebe nebo dál. Paradoxně když jsou blíž tak je to horší protože to horký místo je soustředěný do jednoho bodu. Záleží samozřejmě i na chladiči když jsou čipy daleko od sebe aby zakryl celý IHS. Jinak teda to že jsou čipy pořád dost velký je pravda ale to je daný tím že mají jenom "10 nm"
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel kopírka jede 2021-05-04 14:04:20

Tohle je okopírovaná koncepce první a druhé generace ZENu, mezitím přišla AMD s novou koncepcí s centrálním I/O čipem, tu bude Intel kopírovat až ve své následující generaci. Mezi tím Intel od AMD okopíroval všechny klíčové fičury, jako integrace paměťového řadiče do CPU, integrace grafického čipu do CPU (AMD fusion) a také celou AMD 64-bit instrukční sadu, která dělá tyto x86 procesory 64-bitové.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 699x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 820x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1006x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3565x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1409x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1245x
Komentářů: 5