Intel nestačí výkonem procesorů na AMD a stačit nebude ještě minimálně rok. Co pak? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 17 září 2021
altVypadá to, že společnost Intel zatím nemá čím konkurovat výkonným procesorům AMD.

 

 

 

 

Pokud jde o procesorový výkon, už minimálně dva roky není Intel ani alternativou tomu, co dokáže AMD na poli procesorů. Tedy jen pro ty, kteří skutečně znají realitu výkonů a vlastností současných procesorů AMD a Intel a nenakupují jen značku, na jakou jsou zvyklí bez ohledu na realitu toho, co nabízí. Speciálně v serverech a desktopovém high endu, Intel prakticky přestal konkurenceschopně existovat. Alespoň tedy pokud jde o výkon, vlastnosti produktů s ohledem na jejich ceny ve srovnání obou společnosti. Existuje tam jen cenovkami a neuvěřitelnou setrvačností zákazníků, což mu stále stačí na drtivou většinu celkových prodejů. Nicméně realitou je, že pokud dnes postavíte vedle sebe procesory s podobným počtem jader za podobné ceny, AMD je běžně až násobně výkonnější, efektivnější a prostě lepší platforma ve všem a všude. To je pro Intel velmi těžko stravitelné, přeci jen mít nejvýkonnější procesor na trhu bývala jeho parketa.

Jenže od uvedení až 64jádrových serverových EPYC procesorů a následně také desktopových RYZEN ThreadRipper, Intel se jednoduše (k nekonečnému údivu všech) nemůže s AMD měřit, což je stále neuvěřitelné a nikdo si to ještě přes 3-4 lety nedokázal ani představit, že je něco takového vůbec možné. Už 2 roky ale v této „utopistické sci-fi realitě“ žijeme, mnozí máme ty ThreadRipper procesory doma ve svých PC a jsou prostě výkonová kategorie sama pro sebe. I násobně výkonnější než leckteré servery ještě nedávno. AMD s ThradRipper modely tak výrazně odskočilo od konkurence i od mainstreamu, že je zde stále mnoho lidí, kteří nechápou a odmítají skutečnost, že dnes 16jádrový RYZEN 9 5950X pro AM4 je opravdu jen a pouze mainstream, a nic víc. Nic jiného být vedle ThreadRipper prostě nemůže.

Jak velký posun AMD s ThreadRipper udělalo, dokazuje i fakt, že nejvýkonnější desktopový běžně prodávaný a nabízený procesor Intelu, 18jádrový Core i9-10980XE, nestačí dnes ani na ten RYZEN 9 5950X, natož aby konkuroval ThreadRipperům. A to AMD stále ještě neuvedlo jejich nové ZEN 3 verze, tedy ThreadRipper 5000X sérii. Stále máme na trhu ZEN 2 verze, ThreadRipper 3000X. Samozřejmě důvodem je fakt, že AMD má, co by prioritu, serverové EPYC verze, ale ThreadRipper 5000X dorazí. O tom nepochybujte. A podle toho, co jsem zatím viděl, budou mít o více jak 20% vyšší IPC a vyšší výkon na 1 jádro a možná až o téměř třetinu vyšší výkon na celek. To vše při podobné spotřebě a plné kompatibilitě se stávajícími TRX40/TRX80 deskami …

  • A co na to Intel? Zatím nic …

Společnost Intel jednoduše v současné době nedisponuje žádnou procesorovou technologií, generací a architekturou, která by dokázala AMD v high endu konkurovat, tedy v oblasti skutečného procesorového výkonu. Jedinou malou nadějí je 10nm SAPPHIRE RAPIDS, zbrusu nová platforma, která má ovšem nemalé potíže s výrobou a efektivitou, navíc ji Intel primárně cílí na servery a potřebuje ji pro neustále odkládané projekty superpočítačů.

Podle aktuálních informací se SAPPHIRE RAPIDS opět o něco odkládá. Původně tyhle procesory měly být na trhu už dávno a v běžném prodeji, ovšem stále nejsou a nebudou ani během první poloviny příštího roku. Intel sice stále v interních plánech uvádí konec Q2 2022, ovšem aktuální zprávy hovoří o tom, že dříve než ke konci Q3 2022, tyhle procesory na trhu prostě nebudou. To znamená od teď ještě celý rok nebude mít Intel nic na serverech, Workstation a high end desktopu, co by skutečně dokázalo konkurovat AMD. A to se zatím ani nemluví o nějaké desktopové X699 platformě, jen o W790, což je vyloženě Workstation záležitost odvozená od serverových variant. Na druhou stranu vzhledem k počtu jader, přítomnosti PCIe 5.0 a obrovském počtu PCIe linek + pravděpodobně 8kanálovému řadiči DDR5 u SAPPHIRE RAPIDS, je celkem pochopitelné proč je to spíše Workstation platforma. Ostatně tou jsou především i ThreadRipper procesory AMD. Tam je to jen lépe rozlišeno, kdy je zde kompromisní a dostupnější vyloženě high end desktopová PC verze postavená na X499 platformě a TRX40 čipsetu. Ta má ty ThreadRipper procesory s „jen“ 64 PCIe 4.0 linkami a „jen“ 4kanálovým řadičem. Vedle té už ale existuje ThreadRipper PRO série procesorů, určená pro TRX80 platformu, což je přímo Workstation varianta odvozena přímo od serverové EPYC platformy. A ta má již dnes plných 8kanálů DDR4 a 128 PCIe 4.0 linek. Ovšem v řadě aplikací je výkon podobný, ne-li mají TRX40 varianty ThreadRipper často výkon o něco vyšší, díky vyšším taktům atd. protože se tady počítá i s vysokým výkonem pro hraní her apod.

10nm SAPPHIRE RAPIDS bude v době svého uvedení (Q3 2022) první nová high end platforma Intelu za dlouhé 4 roky. A první, která bude mít alespoň šanci někde konkurovat ThreadRipperům. I když bude mít asi co dělat už s těmi současnými modely, ať ZEN 2 (RYZEN 3000) nebo ZEN 3 (RYZEN 5000). To je ale stále jen DDR4 a PCIe 4.0 záležitost. Na příští rok ovšem chystá AMD zbrusu novou již 5nm architekturu ZEN 4 a procesory EPYC/ThreadRipper na nich postavené budou také pro zcela nové platformy a patice podporující PCIe 5.0 i DDR5. Intel tedy bude muset udělat obrovský skok ze současné X299 v čele s 18jádrovým Core i9-10980XE, aby současným high end procesorům AMD vůbec stačil, ale ještě větší skok by musel udělat, aby dokázal konkurovat ZEN 4. Ani nejnovější úniky nejsou příliš optimistické. Samozřejmě Intel chce novou platformu vydat před AMD, protože by si mohl připsat prvenství s DDR5 a PCIe 5.0 podporou v high ednu. O což mu ostatně jde i s letošním částečným a dost uspěchaným uvedením ALDER LAKE, kde je jeho podpora PCIe 5.0 neověřitelná (neexistuje žádná PCIe 5.0 grafika ani běžné PCIe 5.0 SSD) a DDR5 samotné budou spíše demonstrací, než aby je ALDER LAKE dokázal, jakkoliv smysluplně využít. A většina LGA 1700 desek pro tyto nové mainstreamové čipy navíc bude mít jen DDR4 sloty.  

Intel nicméně chce demonstrovat po minimálně dvou letech, kdy neomluvitelně kulhá za podstatně menším AMD výkonem i technologicky, že stále dokáže technologicky na CPU poli něco zajímavého vytvořit. Takže bez ohledu na připravenost a potíže, potřebuje vydat mainstreamový 10nm ALDER LAKE i high endový 10nm SAPPHIRE RAPIDS dříve než dorazí jejich konkurence v podobě 5nm ZEN 4 architektury od AMD, protože je prakticky jasné, že na tu stačit nebude. Naprosto v ničem. Nicméně speciálně se velkými SAPPHIRE RAPIDS má díky problematické a neefektivní 10nm výrobě velké potíže a jejich nástup se už dlouho odkládá. Odložení až na Q3 příštího roku se tak nějak očekávalo, ale pomalu jde o nejzazší termín, kam to může Intel posunout, protože víme, že AMD na přelomu Q3/Q4 představí ZEN 4 EPYC a RYZEN, a v průběhu Q4 2022 nejpozději v Q1 2023 i RYZEN ThreadRipper ZEN 4.

Každopádně Intel se do high endu, a k nějaké konkurenci vůči AMD tím skutečným procesorovým výkonem, evidentně nevrátí ještě minimálně celý jeden rok. A až se vrátí, jsem si jistý, že AMD bude mít připravenu adekvátní odpověď. Z toho, co jsem zatím slyšel a viděl, jsou ZEN 4 další monumentální generační skok, dost možná vůbec největší v historii ZEN architektur. Intel na 10nm sice bude mít o poznání lepší produkty, než jsou jeho současné 14nm, ale na AMD stačit v mnoha směrech prostě nemohou. Intel potřebuje ten svůj 7nm výrobní proces (který dnes označuje marketingově zavádějícím způsobem jako „Intel 4“), aby dotáhl to, co nabízí AMD s TSMC na 6nm a hlavně 5nm. A není prakticky žádná šance, že nějaké výkonné 7nm Intel procesory uvidíme na trhu dříve, než na přelomu 2023/2024 a to jen pokud všechno půjde hladce bez jakýchkoliv problémů. A to se u Intelu nestalo už dekádu. Bez ohledu na to by měly být i následující roky velmi zajímavé, na poli CPU a pokud se uklidní situace v oblasti výroby GPU, tak i tam :). Alespoň pokud jde o high end. Díky tomu, že AMD, Intel i NVIDIA mají jako prioritu výkonné HPC produkty, dočkáme se i od nich dovozených výkonných CPU a GPU. I když samozřejmě ceny tomu budou odpovídat ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
bigboomer32 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mám lepší otázku 2021-09-17 19:08:19

S procesory problém není. Za dobrou cenu je na trhu spousta výkoných procesorů, jejichž výkon většina hráčů ani nevyužije.
Všechny ale myslím trápí mnohem palčivější otázka a hlavně jediná, která má v tomhle tržním chaosu smysl.
Kdy budeme moci koupit grafické karty za doporučené ceny?!!
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 21:51:37

Grafické karty za snesitelné ceny už nepůjdou koupit NIKDY. Počítám, že za pár let budou diskrétní grafiky pouze v highendových herních sestavách. Low-end a mid-range defacto zmizí z trhu. Ani AMD ani nVidia není ochotna zjevně připravovat moderní multimediální karty s příkonem 20-30 W, což já osobně hodnotím jako naprosto NEPŘIJATELNÉ. Ba co víc, jde to dál. Nejsou ochotny ani připravovat mid-range karty s příkonem pod 75W.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-19 09:52:41

Ak sa chce cesta sa najde, napriklad taky notebook s ZEN3 5900 + NAVI21 6800,RAM 32GB SSD 4TB a max celkova spotreba 120W bežna spotreba kolo 35W, maš tam ešte aj 17" monitor a ani cena nieje prestrelena niečo cez 50 000Kč.
Ta piramidova kriptohoručka večne trvať nebude, raz ludia budu chcieť aj peniaze vybrat a keď zistia že tam nič nieje hneď to splaskne. Je to velmi zavisle na ponuke a dopite. Preto na to idu reklami nonstop.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 09:42:18

Tohle už nikoho nezajímá.
Na 98% běžných činností je výkon Intelu i přes relativní architekturní zaostalost "více než dostatečný" - a to ve finále rozhoduje.
Navíc se reálný vývoj strašně zpomalil. Upgradovací cykly se natáhly na min. 2násobek v posledních 10-20 letech. To nahrává Intelu silně do karet, včetně toho obecného nedostatku výrobních kapacit. Za takové situace je každému (z těch 98% zákaznické báze) u prdele, jestli to je 5-, 7-, 14- nebo 22nm... hlavně když to něco sežene v dostatečném množství a s akceptovatelným poměrem cena/výkon (o čemž zase v zásadě rozhoduje převis poptávky nad nabídkou - příklad: Když bude poptávka 10 mil. aut ročně a budou existovat jen dvě fabriky, jedna schopna vyrábět 1 mil. aut ročně v kvalitě moderní káry a druhá s kapacitou 8 mil. aut ročně s kvalitou/výkony fordky z dvacátých let min. století... tak si i ty fordky chtě nechtě najdou oddané zákazníky, i kdyby výrobní cena byla stejná jak u těch moderních kár. Nic jiného těm zákazníkům nezbude, pokud nebudou chtít chodit pěšky.).
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 16:56:47

S tym samozrejme nemožem suhlasiť ani omylom, nebolo to tak davno ked Intelu za 7 rokov stupol vykon o 15% v tedy to boli muka. Teraz AMD každe 15 mesiace pride na trh s CPU s cca 20% narastom vykonu, prave teraz vyvoj CPU ide milovimi krokmi ku predu.
GPU proste težba 3/4 GPU končia v hale a ťaži sa na nej. S tym nik nepočital, že ludom preskoči a budu ochotny za par kB na pevnom disku zaplatiť 1000 miliard €
čaka sa na to kedy ta bublina praskne a 90% uživatelov pride o svoje peniaze proste piramidova hra ktora funguje stale rovnakym systemom. čaka sa len na to kedy bude viac predavajucich ako kupujucich kriptomien.
Uplne by stačilo keby niekto s tej 1000 miliardovej bubliny vybral 10 miliard a potom by sa rychlo zistilo že tych 990 miliard ma v skutočnosti hodnotu len cca 10-20 miliard
Preto všade bežia reklami na kripto peniaze a snažia sa udržať viac kupujucich ako predavajucich
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 12:02:09

Známým stavím nová PC na takové to domácí použití - fotky, filmy, internet, office, domácí účetnictví, výuka a tak. Je tam vždy tlak na cenu a tak sáhnu po Intel Pentium Gold či i3 s integrovanou grafikou. V tomto segmentu od AMD nic není. Zřejmě na to nemají kapacity a je to škoda, protože tím uvolňují Intelu docela velký kus trhu. Laptopy už lidi nechtějí, protože v cenách do 10.000,- Kč se jedná většinou jen o elektrošrot s Atomovým CPU a eMMC úložištěm.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 14:29:17

Já to řeším tak, že kupuji do zásoby ojeté levnější karty typu hd 7xxx/R3 nebo gt 6xx a lepší (tj. aby to bylo aspoň 28nm , mělo to plnou podporu ve Windows 10, nejlíp UEFI support, a příkon pod 75 W. Takové karty se podaří poštěstit koupit občas do 5 stovek na aukru. V kombinaci s i3-10105F to pak nemá chybu. Teď se mi podařilo koupit za 3 stovky GT630/2GB - cena výborná jen díky tomu, že většina potenciálních zájemců netuší, že některé vybrané GT630 (např. edice od HP) jsou ve skutečnosti už o generaci novější a výkonnější karty/architektura, než tuctové GT630.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-19 16:39:13
avatar
Asi se jim nechce znovu rozjíždět Zen+ výrobu u GF. Nepočítali s tím, že to takhle dopadne a mysleli, že touhle dobou už budou moct dávno vyrábět levné Zen 2/3 u TSMC, ale to je už rok sci-fi.
Takový R5 2600 za 3k nebo R5 1600AF za 2,4k bylo v téhle cenové kategorii výrazně lepší řešení než i3 nebo Pentium, ale bohužel už nejsou...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-19 20:30:08

Jsem docela zvědavý jak dlouho vydrží Zen+ krok v použitelnosti. Také mě napadl upgrade na R5 5600X, jenže s 1660S bych si ani ve FHD nepomohl. A budoucí upgrade GPU díky hrozným cenám je v nedohlednu. Tobě zřejmě ve VRku také nepomůže upgrade, ikdyž máš tuším RX 6800. Jsem docela zvědav jestli najde Zen+ v měřítku historické použitelnosti místo jako X let nejlepší CPU v poměru C/V. Historicky bych vyzdvihl C2D a právě Ryzeny v podobě Zen+ jako držáci za dostupnou bezkonkurenční cenu. Ale to je takové to snění
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-21 19:58:27
avatar
Myslím, že současný král téhle disciplíny je i5 2500k, po kterém vyšlo tolik generací přidávajících 5% výkonu, že vydržel použitelný až do vydání Ryzenů.
Zen+ tenhle luxus pomalého vývoje nemá, takže mu velkou šanci porazit i5 2500k nedávám.

Jo, pamatuješ si správně:-) Dokud nebudeme mít GPU, které ve 2x 4k dají v pohodě 120FPS, tak to vypadá, že Zen+ R5 vydrží. Ve většině testů, kde to nebrzdí GPU, končí někde kolem 90FPS. Asi to limitují latence první Zen generace, než přímo výpočetní výkon.
Když se koukneš jakými superlativy nešetří DD na adresu RDNA 3,tak je možné, že se toho dočkáme už s příští generací;-)
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-18 18:03:42
avatar
Není, a správné označení je v tomto případě mid-range a ne mainstream. Mid-range je označení výkonu, mainstream označení prodeje. Auto taky nemá maximální rychlost třeba 12,6L.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
God of War vyjde na PC ve vylepšené grafice
God of War vyjde na PC ve vylepšené graficePátek, 22 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 197x
Komentářů: 1
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana Jones
První ukázka z filmu Uncharted! Spider man jako Indiana JonesČtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 374x
Komentářů: 0
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!
Test pořádného ventilátoru pro váš PC - Corsair 50cm!Čtvrtek, 21 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 498x
Komentářů: 1
The FLASH dostává samostatný film – první ukázka
The FLASH dostává samostatný film – první ukázkaStředa, 20 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 796x
Komentářů: 0
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?
PEACEMAKER – Seriál, o který nikdo nestál?Úterý, 19 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 629x
Komentářů: 1
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!
Crysis Remastered Trilogy dorazila na naše PC!Pondělí, 18 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1123x
Komentářů: 5