Intel odkládá vydání procesorů 14nm ROCKET LAKE a 10nm ICE LAKE-SP. Opět nedodrží plány. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 07 říjen 2020
altJe zvláštní jak tak velká společnost nedokáže splnit nic z toho co opakovaně slibuje.

 

 

 

 

Pokud jste s napětím očekávali, jak Intel konečně odpoví na RYZEN 3000 a také nové RYZEN 5000, tak si zase můžete jít v klidu lehnout. Máme zde pokračování mnohaleté a zjevně stále nekončící ságy o tom, jak 10nm procesory Intel budou určitě na trhu v roce 2016. Máme zde ale skoro rok 2021 a žádný 10nm desktopový ani serverový procesor Intel, na trhu stále není. Každý rok je přitom Intel opakovaně slibuje, že tentokrát už určitě na 100%. Dává jim nová vtipná jména a 10nm výroba už má tolik plusů, že ji Intel nazývá „SUPER“. Pokud jste se někdo vsadil s někým, že tentokrát už Intel neodloží nové procesory a tentokrát konečně už splní, co slíbil, tak gratulujeme k vašemu nezlomnému optimismu. Bohužel vás ale musíme zklamat. Staré sliby už zase neplatí, plány už se zase změnily. Nejtěžší je přitom udržovat přehled o tom, pokolikáté (můj odhad je asi podesáté?).

Smutné na tom je, že přesně tenhle vývoj věcí jsme mnozí předpovídali už před mnoha měsíci na základě tehdy známým faktům kolem vývoje věcí. Intel se sice veřejně dušoval, že tomu tak nebude a balamutí investory každý kvartál, ale všechno v zákulisí hovořilo o tom, že Intel to zase nesplní. Dnes to tedy máme definitivně potvrzené. Původní sliby už zase neplatí, jsou tu ale nové. Po zklamání, kterými jsou mobilní 10nm TIGER LAKE procesory, které nejsou konkurenceschopné ani proti RYZEN 4000 natož proti brzy ohlášeným RYZEN 5000, přichází zprávy o desktopových a serverových novinkách Intelu, kde se nějakých zajímavých procesorů zjevně nedočkáme celé roky.

  • Desktopové procesory ROCKET LAKE se opět odkládají!

Tragikomedie s logem Intel v desktopu pokračuje. Ten už desktopovou platformu prakticky ignoruje, protože nedokáže konkurovat AMD téměř nikde a v ničem. Pár dní před představením nové generace 7nm+ ZEN3 procesorů od AMD, které velmi pravděpodobně vyjdou jako RYZEN 5000, se dozvídáme o tom, že plánované Intel Core 11000 „ROCKET LAKE“ procesory, letos nakonec skutečně nedorazí.

Přitom ještě začátkem roku Intel všem sliboval, že 100% letos přijdou. A výrobci desek s nimi hodně počítali, protože Intel nemá pořád dnes už podstatnou PCIe 4.0 podporu. Stávající zastaralé 14nm Core 10000 procesory „COMET LAKE“ v čele s nenažraným ale slabým Core i9-10900K (který ani Intel není schopen vyrábět v dostatečných počtech, tak místo něj dodává o 100MHz pomalejší Core i9-10850K), nepodporují PCIe 4.0. Měly, ale Intel jej nedokázal funkčně rozjet. Napravit tento stav měly právě ROCKET LAKE procesory, které ale dorazí opět s novými čipsety (Z590/H570/B560) a deskami, protože ne všechny Z490/H470/B460 desky dokáží funkčně PCIe 4.0 (není od nich ze strany COMET LAKE požadováno, takže ani nemusí).

ROCKET LAKE mají být „hybridem“, kdy jsou sice stále 14nm, ale už nemají architekturu SKYLAKE. Intel pro ně upravil architekturu ICE LAKE procesorů, jen místo 10nm výroby to předělal zpět na 14nm, protože nemá potřebné 10nm kapacity a 10nm nedokáže jít přes 5GHz, což Intel ale potřebuje, jinak by se k AMD nedokázal přiblížit už ani na dohled. Každopádně ROCKET LAKE mají být poslední generací 14nm procesorů pro LGA1200 platformu a první s podporou PCIe 4.0 ze strany Intelu. Jenže se jich hned tak nedočkáme.

Vzhledem k tomu, že je říjen, už se mnozí divili, že ze strany Intelu v desktopu je stále naprosté ticho. Speciálně když novinky AMD jsou doslova za rohem. O slibovaných ROCKET LAKE procesorech (Core 11000) ovšem ani vidu ani slechu. Už před několika měsíci jsem vás ale varoval, že vývoj není pozitivní. V posledních dnech to konečně přiznal i Intel a změnil své roadmapy. Původně plánované vydání v Q4 tohoto roku se tedy neuskuteční. A nevyjde ani odložené lednové uvedení. Novým optimistickým termínem, o kterém Intel mluví, je vydání na konci března s dostupností procesorů v Q2 2021. Nicméně musím vás varovat, že už teď se v zákulisí objevují zprávy o tom, že ani tohle úplně nevyjde a procesory neuvidíme na trhu dříve, než téměř v polovině roku s realistickým uvedením kolem COMPUTEXu (pokud bude) na přelomu května/června. To už bude ZEN3 (RYZEN 5000) na trhu půl roku.

Navíc je otázkou, zda ROCKET LAKE vůbec něco řeší. Nelze od nich totiž očekávat nějak výrazně lepší výkon. Dokonce TOP model má mít jen 8jader/16vláken proti současnému 10jádrovému/20vláknovému modelu tak bude v řadě aplikací slabší, i když novinka bude mít lepší IPC a výkon na jádro. Prakticky nikdo ani na moment nevěří tomu, že by Intel Core 11000 alias ROCKET LAKE pro LGA 1200, dokázal jakkoliv konkurovat RYZEN 5000 ZEN3 procesorům. Ty přitom AMD představí už 8.10.2020 a hlavně v druhé polovině října uvede na trh v prvních modelech (pravděpodobně 12jádrový RYZEN 9 5900X a 8jádrový RYZEN 7 5800X). AMD přitom v druhé polovině příštího roku, plánuje vylepšené ZEN3. A to téměř jistě pro novou AM5 platformu s DDR5. Intel nadále slibuje 10nm desktopové ALDER LAKE procesory na druhou polovinu příštího roku, nesmyslně kombinující 8velkých a 8 malých CPU jader. Máme ale věřit tomu, že se objeví jen pár měsíců po ROCKET LAKE. Vážně tomu někdo věří?

  • Serverové 10nm ICE LAKE-SP procesory se odkládají!

Ale nebojte, ROCKET LAKE nejsou jediné problémové procesory. Intel se ještě nedávno dušoval, že 10nm serverové procesory letos určitě na trh dodá a každý. Jenže se tak nestane. Opět to ale není až takové překvapení, Intel jen všem dlouho lhal, přitom už dávno z průmyslových zdrojů od výrobců serverů unikalo, že 10nm ICE LAKE XEON procesory nejsou ani náhodou ve stavu, aby mohly být prodávány. Obsahují zásadní SW i HW chyby a nedostatky. A 10nm výroba pro ně nefunguje.

No a máme říjen. Intel se stále tváří, jako že je všechno v pohodě, ale 10nm pokračuje být nepřekvapivě fiaskem. Žádné desktopové ani serverové procesory stále nejsou na trhu, a ještě dlouho nebudou. Nedávno bylo oznámeno odložení stavby superpočítače AURORA, protože 10nm výroba Intelu je nepoužitelná a 7nm se také dále odkládá. Nově ale výrobci serverů byli informováni, že letos vážně nedostanou ICE LAKE-SP XEON procesory. A protože s nimi ve velkém počítali pro nabídku v Q4, jelikož se Intel dušoval, že 100% budou, je z toho docela halo v zákulisí. Výrobci přestávají Intelu věřit (kdy osobně se divím, že Intelu ještě vůbec někdo něco věří, nesplnil naprosto nic z toho, co sliboval už nejméně od roku 2016). Zatímco mnoho jiných výrobců věcí kolem počítačů řeší velkou poptávku a nestíhají vyrábět, výrobci serverů naopak nemají, co zajímavého s logy Intel vyrábět. Je bohužel smutnou realitou, že ačkoliv je Intel naprosto nekonkurenceschopný už teď, speciálně na serverech, kdy AMD platforma má mnohem lepší výkon, bezpečnost, funkčnost a efektivitu, a za lepší peníze, 90%+ prodejů v serverech je stále založeno na Intel platformě.

A kdy se ICE LAKE-SP procesorů XEON dočkáme? Podle zpráv jsou odloženy minimálně na konec Q1 2021 s tím, že ani to nemusí být konečná. Ostatně už ze starších zpráv víme, že tyhle procesory mají dost velké problémy 10nm výroba je stále rozbitá a není ani v dostatečných kapacitách. Nenechte se napálit marketingem Intelu kolem 10nm SUPER FineFET+++++++++ atd.

Intel ve skutečnosti stále nevyřešil vůbec nic kolem své výroby a vlastně i vývoje CPU samotných. 10nm SuperFineFET není nic jiného, než zalátaná náhradní verze té náhradní mnohem méně pokročilé 10nm výroby, nic víc. Procesorové architektury nejsou hotové a mají obrovské problémy v mnohem směrech. Speciálně nedosahují ani interních předpokládaných parametrů a plánů. Samotné ROCKET LAKE ani ICE LAKE-SP neřeší vůbec nic. Řešily by leda v roce 2018/2019, ale v roce 2020 natož v roce 2021? Konkurence schopné nejsou ani proti ZEN2, natož proti ZEN3, které začne vycházet už tento rok pro desktop, následovat bude pro servery a mobilní oblast nejpozději začátkem roku 2021. Každopádně o Intel se nebojte. Setrvačnost jeho zákazníků je dechberoucí.

Procesory Intel v současných modelech nejsou dnes už nic jiného, než neomluvitelné plýtvání drahocenným křemíkem a Intel může být rád, že na trhu s procesory opravdu neexistuje skutečná funkční konkurence, pouze zdání že máme na výběr. A je fascinující, že během několika posledních let Intel nevyřešil vůbec nic ze svých potíží. Nicméně současný stav věcí by musel trvat ještě dalších alespoň 5 let, aby to začalo mít skutečný efekt, a na trhu skutečně vznikla konkurence … zatím ale Intel v pohodě prodává vše, co vyrobí. A vyrábí toho hodně.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Re:jak 10nm procesory Intel bu 2020-10-07 16:56:13

malo to byť o rok skôr...


Citace:
jak 10nm procesory Intel budou určitě na trhu v roce 2016


vs.
Citace:
10 September 2013

IDF 2013: 7nm in 2017

Intel just said that it can do 14nm in 2013, but more realistically this is a 2014 product, as this is when it shows up on shelves.

Intel claims it can ship some chips this year, which is apparently enough to call it a 2013 product. In 2015 it plans to ship 10nm chips

Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 17:23:40
avatar
já chtěl být trochu hodný ... ale ano máš pravdu, 2015 byl původní plán ... a 2017/2018 jsme tu měli mít 7nm procesory Intel ....

je to smutné, ale úplně nejhorší věcí je, že Intelu po těch mnoha letech stále někdo věří ...
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 19:04:59

No Intel asi podobně věří dodavatelům technologií nám tu hnije plating systém s půlročním zpožděním... S tím, že vlhké sny byly na úrovni 40+ kusů ročně.
bigboomer32 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Zen 3 refresh 2020-10-07 17:19:11

Dotaz. Dá se očekávát Zen 3 refresh během příštího roku? Myslím, že by to vyplnilo čas mezi Zen3 a Zen4.
Díky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 17:21:47
avatar
podle mě žádný klasický ZEN 3 refresh nebude ...

myslím si, že se dočkáme ZEN 3 ale ve verzi pro AM5 platformu, takže s DDR5 řadičem, to bude jediná změna ... není důvod dělat něco zásadnější, ale AM5 bude zhruba za rok už aby bylo na trhu a tohle je jediná cesta, protože ZEN4 bude určitě až na přelomu Q1/Q2 2022 ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 06:27:48

Mne sa zda že ZEN3 aj ZEN4 budu mať spoločnu paticu.
Hynix teraz ohlasil vyrobu DDR5, mam silni pocit že su planovane do 670 čipsetu začiatkom roka 2021, do ktoreho by mal isť aj ZEN3 a s dosť vysokou pravdepodobnosťou aj ZEN4.
Bluster [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 20:51:08

klasika nic prekvapiveho, intel je v pekny rejzi...
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mám opravdu rád tyhle články 2020-10-07 21:21:25

Mám opravdu rád tyhle články. Sice si je přečtu i jinde, ale od Honzy je mám stejně nejraději. Díky DD.
Zítra bude velký den pro AMD
https://www.youtube.com/user/AMD

Nějaké nove info o AMD:
https://www.llnl.gov/news/corona-supercomputer-gets-funding-covid-19-work

AMD Radeon 7nm Vega GPU w / 16GB HBM2 spatřen v čínské Hygon DCU
https://www.hardwaretimes.com/amd-radeon-7nm-vega-gpu-w-16gb-hbm2-spotted-in-chinese-hygon-dcu/
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 06:38:16

Tu sa len činani hraju na vyrobu vlasnych GPU okopirovali Radeon7, aj GTX 1080 si sami vyrabaju. Ale stale sa čaka v ktorej velkej GPU ku koncu roka sa tie Hynix HBM2E objavia
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 22:53:19

Je hezké, že se člověk může v životě na něco spolehnout.
- Jaderná fůze tu bude do 20 let.
- Temelín spustíme do dvou let
- Intel uvede 10nm proces již v příští generaci.

Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-07 23:16:27

Na daně se dá vcelku spolehnout, samozřejmě i zde jsou výjimky, kterých se to netýká
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 06:45:10

Dane ani nespominaj, na slovensku neplati skoro žiadna firma dane, lebo v parlamente mame velkych podnikatelov, preto všetke dane zdieraju s ludi, take dane neboli ani za čias zemepanov a nevolnikov. Len tento rok s nas Matovič zodral s každeho pracujuceho slovaka 1000€ na stihačky F-16 bez vybavy...
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 17:17:15

Trvá to už dlho, ale minuly tyzden otvorili novú a doteraz najvacsiu továreň na 10nm, tak sa už možno rozbehne výroba. https://www.tomshardware.com/news/intels-long-awaited-fab-42-is-fully-operational
Kostiman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 07:26:14

Doteď si krásné pamatuji jak jseme si s pár lidma z klanu ve WoT porovnávali PC sestavy. Bylo to chvíli po vydání Vega 56 a 64. Většinou takový nudný klasiky jako GTX 1050Ti + nějaká i5. Byl tam s námi mladej údajně vystudovanej IT specialista co se rád chlubil svými znalostmi a který se mi vysmál po zjištění, že mám v PC Ryzen 7 1800X který jsem si koupil při vydání a taky za moje prohlášení, že Intel čekají krušné časy. AMD je prý něco co by si do baráku v životě nepustil, že nepotřebuje další radiátor a že si to koupí jen blbec. Jak rád bych si s ním na tohle téma promluvil znovu
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 07:50:02
avatar
To nebyl specialista ale pouze fanatickej idiot. I kdyby to o AMD měla být pravda do dnešních dnů ( což samozřejmě není)
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 09:37:34

Tihle vystudovaní "IT specialisti" nejsou specialisti. Většinou umí "skládat programy" (C#/Java/PHP) a většinou vůbec netuší nic okolo. A někteří z nich ani netuší (nebo dlouho netušili) že Apple je taky "amd64 pc-čko". Pár takových jsme měli ve firmě (než jsem odešel).
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 10:27:38

Tohle proste nechapu, ze je takova hromada lidi co si to jeste koupi. Na druhou stranu lepsi, ze je alespon nejaka konkurence a zene AMD kupredu. Spoustu lidi by si pralo smrt Intelu za to co predvadi, ale co potom. AMD by zamrzlo tak jako Intel, pac by nemel duvod tlacit na pilu.
Pral bych Intelu krusne casy co zazil AMD, ne aby krachnul.
bobysix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel server 2020-10-08 14:04:49

Aktuálně kupujeme do firmy nový server, investice cca 600t. Oslovili jsme firmy, se kterými máme dobrou zkušenost. Všechny nabídky jsou na Intelu. Setrvačnost je tedy i o pohodlnosti firem, které se prodejem a správou serverů zabývají. Mají to vyzkoušené, umí řešit zaběhnuté problémy, tak proč si přidělávat starosti. Takže pár let sem nebo tam, pohoda. Intel má stále spoustu času dohonit svou ztrátu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 15:43:15
avatar
no co čekáte? .... dostanete poloviční výkon a vyšší spotřebu a náklady na provoz než byste měly s AMD řešením ... ale hlavně že se nemusí nikdo nic nového učit a řešit
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 17:38:51
avatar
Nepřeháněj. Na rozdíl od desktopu tohle zdaleka není pravda.
Aktuální Intel serverové CPU ani zdaleka nejsou pomalejší než AMD, protože AMD drží frekvence hodně nízko. Obzvlášť u více než 32 jádrových CPU.
Navíc s tím že u Intelu máš jeden CPU jako jednu NUMA zónu, kdežto u AMD máš tolik NUMA zón kolik máš CCD nebo dokonce CCX a spousta softwaru buď přes NUMA zóny neběhá vůbec nebo jejich výkon drasticky padá když neběží uvnitř jedné NUMA zóny. Takže to, že má AMD třeba i 128c/256t je ti často k ničemu, protože v jedné NUMA zóně máš u AMD stejně maximálně 8c/16t.
Server není desktop, kde AMD převálcovalo Intel už dávno a jen se mu směje ;-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-08 17:52:17
avatar
nepřeháním .... 64jádrový EPYC překoná v pohodě 2x 28jádrový XEON a to stojí mnohem méně než polovinu
bobysix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-09 08:22:07

Čekal jsem přesně tohle, tzn.že oslovené firmy "přinesou" (Intel)... V každém případě, až půjdeme do dalšího serveru, možná už bude Intel zase na koni Z Vašeho článku to vypadá, že má Intel skvěle našlápnuto
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!Čtvrtek, 29 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 230x
Komentářů: 3
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?Úterý, 27 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1309x
Komentářů: 12
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1600x
Komentářů: 4
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2222x
Komentářů: 10
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2795x
Komentářů: 9
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2051x
Komentářů: 3