Intel představil další grafické karty „Xe“ - Ponte Vecchio nabídne vše, co dnes Intel nemá a neumí. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 18 listopad 2019
altMá se AMD a NVIDIA bát? AMD spíše ne, NVIDIA možná. Intel opět dokazuje, že prezentace umí.

 

 

 

 

Grafické karty Intel jsou jako paní Colombová, všichni o ní slyšeli, ale ještě nikdo je neviděl. Společnost se snaží prosadit na GPU s vlastními grafikami už poněkolikáté, vždy to ale ztroskotalo na tom, že v reálném světě produkt nefungoval, neměl výkon, nebo se nedalo vyrábět a používat. Samozřejmě trable Intelu s grafikami jsou zarážející vzhledem k velikosti a investicím téhle společnosti, vedle kterých jsou AMD a NVIDIA prakticky bezvýznamní. Na rozdíl od Intelu však dokáží dělat skvělá GPU pro všechna použití.

Jak víte, nedávno Intel práskl do stolu, nerad vidí ty miliardy dolarů, které mu utíkají z HPC a dalších grafických trhů a řekl, že to zkusí znovu. Tentokrát do toho jde opravdu ve velkém. Koupil si prakticky každého, kdo v IT světě něco znamená a umí postavit CPU a GPU. Prakticky ze dne na den se domluvil s AMD a ta mu (možná s radostí) předala svého dosavadního šéfa grafické divize, Raju Koduriho. Ten stál za znovu nastartováním grafické divize Radeon poté, co v roce 2014 prakticky díky škrtům zkolabovala. Pod jeho vedením se podařilo dokončit a vydat solidní POLARIS i udělat pomalý přechod z GCN a vydat velmi solidní VEGA architekturu. Hlavně dokázal nasměrovat AMD k NAVI atd. Sám Raja Koduri ale chtěl dělat hlavně univerzálnější řešení orientované na HPC, kam NAVI moc nesedí na rozdíl od VEGA a jejího chystaného nástupce. Nějakým způsobem se však AMD a Intel dohodly a Raja Koduri naprosto nestandardně a neobvykle přešel k Intelu na prakticky stejnou pozici a se stejným úkolem, jaký měl u AMD. S ním odešlo i několik dalších lidí. Další Intel nakoupil prakticky ve všech významných IT firmách, včetně dlouholetých specialistů a hlavních postav vývoje GPU u NVIDIA.

Tenhle team dostal obrovský rozpočet a jednoduchý úkol, vybudovat od základu pořádnou grafickou divizi Intelu, vlastní GPU pro každé použití atd. Už nějakou dobu tak slyšíme o grafikách Intel „Xe“, které se chystají a zamíří do všech segmentů. Nicméně kromě krásných prezentací a slidů nevíme o nich mnoho konkrétního.

Asi nejblíže je představa, že Intel jednoduše vyvíjí další generaci architektury pro integrované grafiky a tu použije i pro samostatné čipy, samozřejmě s mnohem větším počtem jednotek atd. První Intel grafiky by tak měly být 10nm, a prý se objeví na trhu v roce 2020, tedy příští rok s představením někdy v červnu (Computex). Očekáváme, že zamíří zejména do OEM, speciálně do nižšího a maximálně středního segmentu. Největší obavy by měla mít NVIDIA. Nepředpokládáme, že by Intel překonal, co nabízí grafiky AMD či NVIDIA, ale on to ani nepotřebuje. Stačí, když budou dostatečně použitelné a on už si je na OEM trhu ke svým CPU u výrobců počítačů prosadí, ať to jako zákazníci budeme chtít nebo ne. Nejvíce na tom bude tratit NVIDIA, která v kombinaci s Intelem drží drtivou většinu svého grafického podílu na OEM trhu. AMD může být v klidu, má vlastní platformu.

A právě platformy budou hrát velkou roli i v dalších plánech Intelu s jeho grafikami …

  • Intel Xe „Ponte Vecchio“ – vše co dnes Intel nemá,

                                                                          ale prý bude mít za 2 roky.

Nepřeháním, když říkám, že právě oficiálně ohlášená grafická architektura Intel Xe „Ponte Vecchio“ ztělesňuje a obsahuje doslova vše, co dnes Intel nemá, neumí či nenabízí, a přitom by to dávno mít měl. V první řadě jsou to relativně velké samostatně GPU čipy. Vyráběny 7nm procesem a jsou navíc spojeny a propojeny přes rychlá rozhraní do modulárních celků. Mohou být tvořeny i multičipy, tedy skládat se z různých čipů i růstné výroby. CPU a GPU budou používat sdílenou paměť a vše bude škálovatelné do větších funkčních celků a jednotek.

Navrch chce Intel mít jednotné API, které nazval oneAPI a to všechno bude přímo propojeno s chystanou novou generací serverových procesorů Sapphire Rapids. Celou tuhle nádheru, chce Intel dodávat v roce 2021.

Platforma má samozřejmě zamířit do HPC a AI, kdy Intel chce nabídnout komplexní platformu podobně, jako to dnes umí jen AMD. Intel nemůže samozřejmě přenést přes srdce, že nové nejvýkonnější počítače světa staví AMD a využívá k tomu jak EPYC procesory, tak právě i Radeon Instinct výpočetní GPU. Intel tomu ničím dnes nedokáže konkurovat, ale Raja Koduri samozřejmě přesně ví, co AMD nabízí, jak, a Intel si ho najal právě proto, že chce to samé. Obavy by měla mít opět hlavně NVIDIA, jejíž HPC přítomnost je velmi často spojena právě s Intel platformou. Vůbec úzké funkční propojení procesorů a grafik na HPC musí dělat NVIDIA starosti, když na rozdíl od Intelu a AMD nemá s čím svá GPU propojovat. A integrace i význam jednotných platforem bude narůstat.

  • Závěr

Jako obvykle vypadají prezentace i sliby Intelu nádherně, že by člověk skoro věřil, že už je to jen otázkou týdnů, než ty produkty přijdou na trh. Ostatně předvádět detaily zásadního produktu, který dorazí až za 2 roky, není v IT světě zrovna obvyklé. Jedinou otázkou je, jestli se to splní. A na kolik tomu věří alespoň u Intelu.

To, co tvrdí Intel a jaká je realita jsou dnes dvě naprosto a zcela rozdílné věci. Jen velmi málo věcí, které dnes Intel říká, je skutečně pravda. Ohledně nových procesorů a grafik jsme v poslední dekádě slyšeli od Intelu tolik krásných věcí, nelišící se od nejnovější prezentace, a už dlouho jsme neslyšeli o něčem, co by se Intelu vážně povedlo, přišlo podle plánu a splnilo jeho velká očekávání a sliby.

A celá nová generace grafik Intel vyžaduje, aby v relativně krátké době klaplo prakticky všechno, co Intelu v posledních letech neklaplo. Výrobní procesy jsou jedna zásadní věc. Intel konstantně neříká pravdu o stavu svých procesů, kdy realita je mnohem mnohem horší. Což vždycky co pár měsíců přizná a následně slíbí, že už to bude lepší, což zase není a každých několik měsíců se to opakuje. 10nm proces zjevně nefunguje a proč by měl být 7nm lepší a v čas, když Intel nedokázal včas přijít s 28nm, 14nm ani 10nm?! O tom, co všechno je třeba pro funkční a použitelnou grafickou kartu, ani nemluvě. Nic z toho Intel nemá a nikdy neměl. Najednou to vše chce uvést v průběhu několika málo měsíců, prakticky jen necelé 3 roky od doby, kdy Raja Koduri začal vývoj Intel GPU na zelené louce.

Bylo by zajímavé, kdyby to Intelu všechno vyšlo a klaplo, ale já jsem si prakticky jistý, že neklapne. Navíc Intel má ve zvyku uvádět data uvedení a vydání, která nic neznamenají a realita dostupnosti produktu na trhu se liší klidně o ¾ roku. Nepochybuji, že Intel do toho všeho cpe tolik peněz a lidí, vedle čehož součet toho, co má AMD a NVIDIA dohromady, byl jen zlomkem. Peníze ale nejsou vše. Můžete být největší procesorová firma na světě a stejně mít mizernou děravou architekturu, zastaralou výrobu a neefektivní konstrukci. Problém, který Intel má, není nedostatek peněz, lidí a monopolního postavení, problém je ve vedení a jeho stylu. Intel ale vedou stále stejní lidé, jedinou obětí byl bývalý šéf, kterého vyrazili navíc s výmluvou na vztah s podřízenou. Stejní lidé, kteří jsou zodpovědní za strategii a problémy Intelu s výrobou, děravou architekturou a předchozími nezdary s GPU atd. tam stále sedí a vše řídí. Jedinou novinkou je, že prakticky koupili všechny, kteří u AMD a NVIDIA vyvíjeli úspěšné procesory a grafiky a jednoduše doufají, že jim to „zkopírují“ …

Stále ale samozřejmě není radno Intel podceňovat. Možná mu něco tentokrát vyjde, ale dech bych zatím nezadržoval. Rozhodně vše bedlivě sledujeme, protože i když se to nepovede a nebude to konkurenceschopné, pokud to bude dostatečně funkční, Intel si to do prodeje prosadí a bude prodávat ve velkém. Taková je realita. Intel nepotřebuje nejlepší procesory ani grafiky ani nejlepší platformy, natož nejlepší ceny, funkčnost, ani být bezpečný atd. Nic z toho dnes ostatně nemá a stejně může být v klidu. Bude prodávat a vydělávat mnohem více než „konkurence“ … tedy zatím. Pokud to ale s novými grafikami i procesory a výrobními procesy dopadne jako s 10nm výrobou a procesory pro ni určenými, bude to úplně jiná pohádka …

Takže kdo věří Intelu, že mu poprvé za dekádu všechno vyjde?  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 00:15:05

Intel má sice slušný team kolem připravovaných grafik, ale zatím nemá jméno v oblasti ovladačů a tady si myslím, že ty grafiky budou přijímány s despektem.
Jak dlouho se AMD potýkalo se špatnou pověstí ovladačů?
Hodně dlouho a to i v době, kdy ovladače byly v pořádku.
Takže ani tak HW, jako SW se Intel bude potýkat s nechutí zákazníků kupovat jeho cenově drahé grafiky. Čas vše vyřeší, ale nebude to prvních pár let mít vůbec jednoduché.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 08:51:31

AMD malo problem s ovladačmi keď si ich robilo samo, trvalo to i rok kym to odladili, lenže teraz sa mu o ovladače staraju firmi ako google apple, čina... dobrym prikladom je RX480 tu AMD ladilo vyše roka a teraz 5700XT čo od prveho dňa šlape ako hodinky.
Nieje divu napriklad v roku 2018 AMD dodalo par tisic CPU zen 2 google a oni ich testovali ladili + tlak na mikrosoft
s podporou, tak že ked ich AMD vyda v 2020 pofrčia od prveho dňa na plne pecky.
To iste s GPU Radeon VII a NAVI na nom sa Apple riadne vyšantilo s ovladačmi.
Myslim že neprezradim tajomstvo že už su vyrobene vzorky zen 5 na 3nm procese ktore sa už ladia a testuju. Samozrejme to plati aj pre buduce GPU. Tak že doba slabych, nedorobenych ovladačov už skončila.

Myslim že Intel ukazal smer ktorym ide i AMD, viacčipove GPU intel ešte čaka na 7nm proces, ale AMD už ho ma
AMD už 2018 tvrdilo že pracuje na viacčipovej GPU s tym žeby mala doraziť na 7+nm procese, a ten pride už na buduci rok
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 12:55:31
avatar
Neprezradíš tajomstvo? Kde si o tom preboha počul? 3nm fabrika sa má predsa ešte len stavať, nie? Každopádne super správa, ak to tak je.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 13:32:45
avatar
Podíval se na levnou kouli. Úplný blábol.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-20 15:30:28
avatar
3nm se teprve testuje design a typy tranzistoru, na to, nevim ani o testovacim procesoru coz byvaji nejjednodussi ARM na test .. zapomen, ze by nekde byl testovaci vzorek Zen5 na 3nm, tak komplexni kousek nebude pravdepodobne ani pristi rok
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 09:42:17

Snad Koduri aspoň zařídí, aby ty čipy zas nebyly "překopané" jádra P54C/goldmont narvané do jednoho čipu, jak se to snažili dělat u Laraabee
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 09:55:53

Osobně doufám, že Intel nakonec dodá něco konkurenceschopného, protože další hráč na poli grafik by snad pomohl do budoucna trochu oživit trh a držet marže a ceny na úrovni pro zákazníka výhodnější (než jak nám to nedávno předvedla Nvidia).
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 11:30:18
avatar
Moc nevěím, že se intel zmůže v dlouhodobém horizontu na něco více než zase nějakou integrovanou gpu. Ty dedicované se ukáží, ukáží potenciál ale ve finále to umře po pár měsících na "nepodporu".
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-19 12:56:51
avatar
Ja by som teda chcel vedieť kedy nVidiu napadne licencovať si x86/x86-64 a pokúsiť sa tiež vyrábať desktopové cpu, monopolné súdy by k tomu ľahko mohli intel aj amd dokopať.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Více na 2019-11-19 16:07:55

https://www.anandtech.com/show/15123/raja-koduri-at-intel-hpc-devcon-keynote-live-blog-4pm-mt-11pm-utc . Bohužel tohle je hodně nebezpečné pro AMD. Koduri je krysa, která veškeré know-how, které se naučil u AMD vynesl a použije u Intelu. Navíc, jak je Intel teď v kelu, tak nasype Kodurovi téměř jakékoliv prostředky na vývoj. K tomu angažoval Intel i Jima Kellera, který zná zase vše kolem CPU know-how AMDéčka. Tudíž oni už vědí co funguje a co musela AMD prošlapávat od nuly. Navíc teď chystají ucelené portfolio serverových produktů tj. řešení CPU, GPU, AI, FPGA všechno sloučené pod oneAPI. Navíc Intel má své kompilátory, které budou zvýhodňovat Intel procesory a znevýhodňovat AMD. Jak vypadají Intel sračky v praxi je vidět např. v Matlabu, kdy Intel MKL (Math Kernel Library) procesory AMD úmyslně znevýhodňuje vypnutím AVX a AVX2. Borcovi se to povedlo obejít a hned je až 300% výkonu u AMD CPU doma (viz https://www.techpowerup.com/261241/matlab-mkl-codepath-tweak-boosts-amd-ryzen-mkl-performance-significantly). Podobná situace jako kdysi u Skype, kdy Intel hypoval u svých procesorů HD přenos obrazu a máme to jenom my a AMD to nemá, jenom naše Intel super procesory. Celá akce spočívala v detekci AMD procesorů a vypnutí SSE instrukcí. Jiný to borec to obešel crackem a v tu ránu jelo HD i na AMD procesorech, které samozřejmě SSE instrukce podporovali. Proto nesnáším Intel, poslední hype dělá kolem Cinebech, když se dařilo byl to skvělý benchmark, když se nedaří, tak ho nepoužívejte a používejte naše cinknuté testy (hádejte v čem kompilované). Intel jede špinavou hru a vždycky tak dělal, např. chybně počítající první Pentia (ano Intel je schopen vyrobit takovou sračku, která ani není schopna správně sčítat a násobit čísla), tak měnil tyto vadné CPU jen když jste prokázali, že vám takto špatně počítající CPU vadí při práci (!!!). Mohli bychom pokračovat všemi bezp. dírami Meltdown, Spectre, ZombieLoad, L1TF, SpectreRSB atd,. kterých je Intel plný, protože jde od základu o chybně navrženou architekturu. Pro jinou společnost vyrábějící takové zmetky by to byl konec, ne pro Intel, který má dost peněz všechno uplatit.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-20 15:33:08
avatar
u toho prvniho Pentia 60 a 66 to bylo spatne deleni .. ne scitani ani nasobeni
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-20 14:42:48
avatar
Intel i s jeho v hráčském pohledu mizernými integrovaným chipy prodával ohromné množství , protože kanceláře a třeba exkluzivní smlouva s Apple.

Rozhodně Intel po tolika letech je potřeba brát s rezervou protože reklamština mu byla vždy vlastní. Výkon grafik byl vždy prezentován jen v něčem , jen nějak. Prostě ...vocamcaď po camcaď... ...a falešní soby...

Ano Iris podával hezký výkon. Jenže jen včem? nebo že nejcilnější vezre byla jen s nejsilnějším CPU? atd...


Věřím že Intele opět představý zajímavou grafiku , ale nečekám univerzálnost a kompatibilitu. A úzké cenové zaměření.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 371x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 621x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1150x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 992x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1051x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1734x
Komentářů: 6